Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tyrystory

02 Kwi 2004 21:04 3052 16
 • Poziom 16  
  Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć jak będzie wyglądał przebieg na wyjściu jeśli obciążeniem będzie w pierwszym przypadku rezystor a w drugim cewka (na wejściu chyba powinna być sinusoida).
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Książka : SITNIK " Tyrystory i ich zastosowanie"
 • Poziom 15  
  Jaki będzie przebieg to zależy od tego jaką role ma spełniać ten układ czy ma to być łącznik energoelektroniczny czy fazowy sterownik prądu.
  W pierwszym przypadku niezależnie od obciązenia będzie to sinusoida.
  Natomiast w drugim przypadku trzeba też zwrócić uwage na kąt wysterowania tyrystorów - alfa. Jeżeli obciążymy układ rezystorem to będziemy mieli poszadkowaną sinusoide w sposób następujący od 0 do alfa będzie sinusoida będzie obcięta czyli V=0 a od alfa do 180(pi) kawałek sinusoidy bez zmian to samo w ujemnej połówce od 180 do alfa+180 mamy 0 a od alfa+180 do 360(2pi)dalszą część przebiegu bez zmian. Przy obciążeniu indukcyjnym mamy 0 od 0 do alfa a od alfa do 180+alfa kawałek sinusoidy od 180+alfa znowu 0 aż do 360.
  Mam nadzieje że nic nie pokręciłem jak Tobie potrzebne będą jakieś wykresy to daj znać coś się postaram wysłąć

  Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  Mam prośbę. Mógłbyś mi mytłumaczyć bliżej 2-gi przypadek przy obciążeniu indukcyjnym - bo wynika z opisu że jest to samo co w przypadku z rezystorem (jako obciążenie).
 • Poziom 15  
  W 1 przypadku napięcie jest załanczane po kącie Alfa(zaczyna przewodzić T1) i jest załaczone ża do kąta 180 czyli aż napięcie przejdzie przez 0. Póżniej po kącie 180+alfa następuje załączenie T2 i przewodzi znowu dopuki napięcie nie przejdzie przez 0 czyli do 360. Natomiast jak mamy cewke to następuje załączenie tyrystora T1 po kącie alfa i przewodzenie trwa aż do 180+alfa czyli napięcie mimo że napięce przechodzi przez 0 przy 180 niema przery w przepływie prądu.
  Wiem że tak pisać to sobie moge i może z tego nic niw wynikać. Dlatego postaram się o jakieś wykresy może wtedy to się jasne.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 16  
  Już mniej więcej wiem o co chodzi - ale jakbyś mógł zrobić te wykresy mniej więcej to byłbym bardzo wdzięczny.
 • Poziom 16  
  Dla mnie pierwszy przypadek nie rózni się od drugiego. Czy wykresy powinny być takie same (czy powinny być tylko odwrócone w fazie te dwa wykresy) ??
 • Poziom 19  
  Różnica bedzie taka ze dla obciążenia typu L włączony tyrystor nie bedzie się wyłączał w zerze napięcia i będzie jeszcze przez jakis czas przewodzil prad. Dla obciążenia R wyłączenie tyrystorów w momencie przejścia przez zero.
 • Poziom 16  
  To mam prośbę . Czy mógłby ktoś to dla mnie naszkicować na tym załączniku - teraz chodzi mi głównie o napięcie na R i napięcie na L i o przebieg prądu na obciążeniu ( L i R) . I jeszcze pytanie . Czy trzeba uwzględnić przesunięcie między prądem a napięciem gdy obciążeniem jest cewka.
  No i ostatnie pytanie : kąt alfa [a] wysterowania dla obciążenia R wynosi
  ( c-zawiera się ) ac(0-2pi ) czy nawias powinien być zamknięty , a jak jest przy obciążeniu indukcujnym . Ufff . Jak ktoś będzie do mnie cierpliwy to będę bardzo wdzięczny.
 • Poziom 19  
  W przypadku obciążenia typu R sytuacja jest prosta napięcie i prąd ma ją taki sam kształt wiec tyrystory wyłączają się w zerze napięcia (prądu). Dla obciążenia typu L cewka podtrzymuje nam prąd obwodzie (prąd na cewce to całka z napięcia) wiec tyrystory nie będą się wyłączać w zerze napięcia. Poniżej przedstawiam przebiegi. Warto wiedzieć jeszcze jedno dla obciążenia typu L uzyskane przebiegi zależą od kąta włączenia tyrystorów dla kątów mniejszych od 90 stopni występuje przewodzenie jednokierunkowe (przewodzi tylko jeden tyrystor, ponieważ nie zdąży się wyłączyć przed włączeniem drugiego) a dla większych dwukierunkowe. Poniżej przebiegi napięcia i prądu na obciążeniu dla czterech przypadków.

  Jeżeli chcesz bardziej szczegółowych informacji to zapraszam na forum www.powercontrol.pl
 • Poziom 16  
  Z tym że nauczyciel mówi mi że wykres prądu dla obciążenia L nie będzie tak wyglądał jak narysowałeś. Kto ma racje ??
 • Poziom 13  
  Kolega Krisgorn moim skromnym zdaniem ma racje
 • Poziom 16  
  No tak , ale na wejście podajemy sinusoidę która ma też ujemne połówki napięcia a z wykresów wynika że nie ma ujemnej wartości prądu dla obciążenia L .
  I druga sprawa to jest to czy trzeba uwzględnić przesunięcie między prądem i napięciem na cewce (napięcie wyprzedza prąd [lub na odwrót] ).
 • Poziom 19  
  Oczywiscie, że ja mam rację i tak się składa, że też jestem nauczycielem.
  A jak ktos nie zna podstawowych praw elektrycznych i nie wie jak działa tyrystor to niech nie robi innym wody z mózgu.
  Przecież napisałem wyraźnie "dla kątów mniejszych od 90 stopni występuje przewodzenie jednokierunkowe " wiec prąd w tym przypadku jest tylko dodatni. Chyba, że ktoś potrafi włączyc tyrystor polaryzowany w kierunku zaporowym.
  Jeśli chodzi o to przesunięcie pomiędzy prądem i napięciem to wystarczy wiedziec ze prąd na cewce to całka z napięcia i bardzo dobrze to widać na przebiegach. Gdy napięcie jest dodatnie to prąd cały czas rośnie, a gdy osiąga wartości ujemne to prąd maleje (obciążenie L).