Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik częstotliwości KM-401 problem z pomiarem

15 Sty 2009 21:44 6609 18
  • Poziom 15  
    Witam wszystkich jak wyżej w temacie mam problem z pomiarem sygnału w.cz na wyjściu z radia,mianowicie po podpięciu w/w urządzenia zamiast odczytywać to wariuje ,pomiaru dokonuję oczywiście na sztucznym obciążeniu fabrycznie zakupionym do mocy 100 wat .Zestaw ten po zakupie zmontowałem sam ,po włączeniu zasilania urządzenie pokazuje same zera ,co znaczy że chyba jest ok, poniżej podaje opis i zdjęcie ,moje urządzenie nie posiada preskalera który jest widoczny na zdjęciu ponieważ potrzebuje pomiaru od26do 29mhz . proszę o pomoc pozdrawiam

Proponowane urządzenie umożliwia pomiar częstotliwości do 100 MHz sygnałów o poziomach TTL. Zastosowanie wzmacniacza z preskalerem rozszerza zakres pomiarowy do 1GHz. Miernik wyświetla wyniki pomiarów na sześciocyfrowym wyświetlaczu LED. Zakres mierzonych częstotliwości wskazują diody(MHz, KHz) Napięcie zasilania 12V, zasilacz wtyczkowy.
    · zakres pomiarowy I 100MHz II od 100MHz do 1GHz
    · wyświetlacz LED h= 12mm.

lub link do strony (to nie jest reklama)

http://mikrokoszalin.pl/advanced_search_resul...dbb67a7f&search_in_description=1&inc_subcat=1
  • Poziom 40  
    mirek210 napisał:
    Proponowane urządzenie umożliwia pomiar częstotliwości do 100 MHz sygnałów o poziomach TTL.

Poziom sygnału ze sztucznego obciążenia nijak nie pasuje do wejścia TTL.
    Prawdopodobnie potrzeny jest jakiś mini wzmacniacz formujący. Wrzuć schemat tego kitu to się zobaczy.
  • Poziom 15  
    znalazłem schemat prosił bym bardzo kolegów o wytłumaczenie pojęcia poziom TTL
    A i jeszcze jedno wyczytałem coś o jakimś wzmacniaczu chyba kolega miał rację
    pozdrawiam

znalazłem niech kolega powie czy to może być tam piszą że tak .

jeszce mam pytanie mam linclna i chcę go dobrze dostroić ,jeśli ten kit mi pomoże to gdzie mam podłączyć ten miernik w radiu a żeby dostroić nadawanie i odbiór na am fm i ssb czytałem też o jakieś sondzie pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    mirek210 napisał:
    Proponowane urządzenie umożliwia pomiar częstotliwości do 100 MHz sygnałów o poziomach TTL.

mirek210 napisał:
    znalazłem schemat prosił bym bardzo kolegów o wytłumaczenie pojęcia poziom TTL

Sygnały o poziomach TTL, czyli od 0 do 5V.
    To jest cyfrowy miernik częstotliwości (TTL 0-5V).
    A na sztucznym obciążeniu masz sygnał analogowy.
    I tak jak napisał kolega sq6ade nijak to pasuje do poziomu TTL.
    Można to rozwiązać tak:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic224558.html
    Warto się zainteresować też tym układem:
    http://www.cyfronika.com.pl/kityavt3/avt2831.htm
  • Poziom 15  
    To jak mierzyć ten sygnał znalazłem w sieci jakąś sondę ttl i nie wiem czy można tego użyć i w jaki sposób?.to coś takiego (załącznik) no i jak przekształcić sygnał analogowy na cyfrowy ?,przepraszam za e pytania bo dla was takie zagadnienia to pestki a ja wypytuję i wypytuję .
  • Poziom 40  
    Sonda się do tego nie przyda. Poszukaj pod hasłem "wzmacniacz do częstościomierza".
    Taki wzmacniacz robi się bardzo prosto z 2 tranzystorów.
  • Poziom 15  
    Witam ponowie mam do kolegi prośbę 2 posty wyżej umieściłem opis przedwzmacniacza do częstotliwościomierza plik jest w pdf-ie ,producent urządzenia pisze że zalecany jest taki wzmacniacz , wpina się go do przygotowanych pinów w urządzeniu pozdrawiam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    mirek210 napisał:
    Witam ponowie mam do kolegi prośbę 2 posty wyżej umieściłem opis przedwzmacniacza do częstotliwościomierza plik jest w pdf-ie ,producent urządzenia pisze że zalecany jest taki wzmacniacz , wpina się go do przygotowanych pinów w urządzeniu pozdrawiam.

Ale tam nic nie jest powiedziane o jakimkolwiek podłączeniu układu do jakiś pin-ów.

Proponuję "odjąć/wykasować" prowizję za odczytanie tego pdf-a.
    Więcej użytkowników jest w stanie otworzyć tego pdf-a.

Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    Witam ! Zanim zabierzesz się do przeróbki miernika proponuję wykonać jeszcze jeden eksperyment. Mianowicie proszę doprowadzić kawałek koncentryka w pobliże sztucznego obciążenia i na końcu zamontować wtyczkę BNC . Następnie do wtyczki dołączyć gniazdo na którym proponuję wykonać petlę z drutu miedzianego w igielicie grubości 1,5mm o średnicy ( pętli )ok. 5 cm . Pętlę należy położyć na kablu koncentrycznym łączącym obciążenie z badanym nadajnikiem . Można też przy mniejszych mocach przewlec kabel antenowy przez to tzw. oczko aby stosunek tłumienia sygnału pozwalał na prawidłową pracę miernika . Domniemywam że układ w twoim przypadku jest "przekarmiony " nadmiernym napięciem w.cz. i dlatego wariuje . Pozdrawiam !:)) Ja używam układu miernika 077k z Nowego Elektronika i taką pętlę stosuję . Pozwala to nawet bez inwazyjnie wstroić w zakres głowicę UKF .
  • Poziom 40  
    Radiowiec 2 napisał:
    Witam ! Zanim zabierzesz się do przeróbki miernika proponuję wykonać jeszcze jeden eksperyment. Mianowicie proszę doprowadzić kawałek koncentryka w pobliże sztucznego obciążenia i na końcu zamontować wtyczkę BNC ........... i tak bla bla bla dalej

Nie czytacie poprzednich postów = facio chce zapodać sygnal na wejscie TTL scalaka z rodziny TTL (taki wstępny preskaler bo procek ulomny jest jeśli chodzi o zliczaną częstotlowość) - tak się nie da .. a pętla z drutu w tym momencie w pasuje jeno na szyję.

Ale jaja - co to jest Mirenik ? - do poprawki tytuł - taki czeski błąd co go prawie nie widac jak się w locie czyta.
  • Poziom 31  
    To może faktycznie od razu kupić nowy porządny a nie układ który trzeba dopiero adoptować ? ja kupiłem swój i oprócz kilku zimnych lutów podczas montażu nic w nim nie było . A mierzy od heterodyny UKF do 300W input w antenę . Na pętli oczywiście . Ja wiem że mogę zostać wyśmiany ale na miłość boską ile można z g* bat kręcić ? Pozdrawiam !
  • Poziom 15  
    Witam ponownie tutaj nie chodzi oto a żeby z "G" bat ukręcić moim zdaniem takie rzeczy uczą , a co najlepiej nie uczy jak własne doświadczenie, a elektroda to taka mała a nawet powiedziałbym DUŻA ściąga więc pytam tutaj mądrzejszych ode mnie w tym temacie.I z góry wielki szacun dla ludzi którzy tutaj są i próbują pomóc rozwiązać mój problem, a na pewno takich pytań było tu tysiące.

Wracając do tematu,zakupiłem właśnie wzmacniacz z preslaklerem ,do tegoż miernika częstotliwości i wszystko jest jakby ok, ale jest małe ale ,na sztucznym obciążeniu pomiar jest ok pokazuje prawidłowy odczyt,ale jeśli chodzi o dokładność no to tu można się lekko załamać ,ale niema co się załamywać trzeba sprostać problemowi ,nie dokładność tego urządzenia polega na tym iż jeśli mam nastawiona częstotliwość na wyświetlaczy lincolna 27,2000 to miernik pokazuje rzeczywistą wartość częstotliwości ale jeśli ustawiam na 27,2001 to miernika pokazuje 27,2003 ,i ni jak nie można w żaden sposób dostroić radia tak dokładnie jak by się chciało,przypomnę że miernik posiada 6-cio segmentowy wyświetlacz led, więc powinien pokazywać odczyt prawidłowo ,co z tym można zrobić?. Druga sprawa która mnie bardzo nurtuje ,to że urządzenie ma bardzo wolny odczyt ,a wygląda to tak :naciskam mikrofon oczywiście wkładka wy lutowana i po sekundzie jest odczyt 27,0000,po przekręceniu gałką w radiu na 27,0001 potrzebna jest sekunda a nawet dwie a żeby na wyświetlaczu pojawił się odczyt ,czy można to w jakiś sposób przyspieszyć ,proszę o podpowiedzi .Myślę że na darmo się nie produkowałem w załączniku opis wzmacniacza.
  • Poziom 40  
    Po prostu miernik ma długi czas bramkowania - przez preskaler właśnie.

A Lincoln setki Hz ma ustalane drabinką rezystorów więc o dokładności 100Hz nie może być mowy.
  • Poziom 40  
    Niby do SSB - taka ściema że to radio na pasmo amatorskie a to zwykłe CB.
  • Poziom 15  
    Więc mam rozumieć że tym urządzeniem to mogę sobie tylko sprawdzać regulowaną częstotliwość w radyjkach z podstawą ,no i raczej niema mowy o strojeniu radyjek z SSB.
    Nie mam pojęcia poco się produkuje takie rzeczy ??
  • Moderator
    Cześć.

Zastosowanie miernika częstotliwości nie kończy się na CB radiach. Stosuje się je jeszcze w kilku innych wypadkach :).
    Tym miernikiem można mierzyć praktycznie sam nadajnik.
    W wypadku SSB pomiar jest możliwy. Zazwyczaj mierzy się w ten sposób, że na wejście mikrofonowe podaje się sygnał o częstotliwości 1 kHz, a potem odejmuje się go lub dodaje do wyniku pomiaru (w zależności od wstęgi).
    Do pomiaru częstotliwości na jakiej pracuje odbiornik, miernik musi mieć możliwość uwzględniania częstotliwości pośredniej.
  • Poziom 31  
    Tak , to prawda . Idealnie częstotliwość miernik pokaże tylko w pozycji CW podczas nadawania . Kiedy na tym samym kanale załączymy LSB lub USB musimy brać pod uwagę pilota . Za to na AM postawiona nośna powinna wskazywać dokładnie środek kanału np 19 -27,180 w zerach lub 27,185 w piątkach. Pozdrawiam !:)) Aha ! Bardzo ważną sprawą jest prawidłowe ustawienie kwarcu wzorca ( zegara) w mierniku . Sto Herców różnicy mnoży sie przez ilość MHz i wychodzi niedokładność po kilka kHz przy najprostszych pomiarach . Zwróć na to uwagę , dokładność tego kwarcu powinna wynosić kilka zer po przecinku.