Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przeróbka filtru kontur WS503

tom1eczek 16 Sty 2009 11:33 2219 3
  • #1 16 Sty 2009 11:33
    tom1eczek
    Poziom 20  

Restauruje WS503 i prace w sumie dobiegają końca. Nie podoba mi się tylko krzykliwa charakterystyka filtru loudness. Chciałbym, zeby ten filtr - po włączeniu - dodawał nieco mniej wysokich tonów. Basy i częstotliwość środkowa niech zostanie nie ruszona

Załączam fragment schematu dotyczący filtrów HPF 70hz (K6), LPF 8kHz (K5) i interesujący mnie kontur (K7).
    Które elementy odpowiadają za podbicie wysokich tonów tego filtru, a które dla niskich? 5,1k i 3nF?

2 sprawa - czy kondensatory foliowe, bo takie 3nF jest zamontowane są dobre, nie starzeją się, nie dostają z czasem prądu upływu?

Pozdrawiam, Tomek

0 3
  • #2 17 Sty 2009 10:14
    Dorian Olech
    Poziom 28  

C129 R152.
    Kondensatory te chodzą - puki nie padną .Nie zmiatałbym

"chodzące" kondensatory?!
    GM

0
  • #3 17 Sty 2009 13:59
    Marek2006
    Poziom 29  

Mogę się tylko domyślać jak łączy przełącznik K7. Ale widać, że 3n i 5.1k zwiera sygnał do środka potencjometru - czyli one odpowiadają za podbicie wysokich tonów. Możesz spróbować zmniejszyć kondensator do 2n. Z kolei podejrzewam, że 100n odpowiada za basy - możesz spróbować go zwiększyć - 220n.
    Poza tym, wydaje mi się, że jak komuś filtr nie odpowiada, to można go po prostu nie używać :-).

Marek

0
  • #4 17 Sty 2009 18:07
    tom1eczek
    Poziom 20  

przełącznik sprawdzałem, tam gdzie jest czarna strzałka do środka to jest wspólne wyprowadzenie.
    Chcę zmienić tylko podbicie tego filtru na mniejsze, więc raczej rezystor większy, ale wtedy co z kondensatorem żeby częstotliwość została taka sama?

Pozdrawiam, Tomek

0
  Szukaj w 5mln produktów