Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IT SerwisIT Serwis
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak znieść hasło sprzętowe z dysku 2,5?

newelk 26 Mar 2006 12:57 209362 243
    forsoft
    Poziom 21  
    bubu321 napisał:
    nie znam Master hasła dla tego dysku.

Sprawa z hasłami fabrycznymi dysków Fujitsu jest dość interesująca. Nie udało mi się żadnego odczytać. Hasło założone później poddaje się mojej procedurze, ale fabryczne nie. Wygląda to tak jakby fabrycznego hasła nie było, lub dysk pracował w innym trybie do momentu pierwszego wprowadzenia hasła administratora.
  • IT SerwisIT Serwis
    mathews230
    Poziom 11  
    Na tym dysku fujitsu najprawdopodobniej jest hasło zmienione (nie fabryczne) czy to ułatwia czy wręcz utrudnia zdjęcie hasła ?
    forsoft
    Poziom 21  
    Niestety nie wiem. Moja procedura jest skuteczna w stosunku do starszych dysków twardych firmy Fujitsu. Skuteczność ta kończy się jednak na serii MHS.
    mathews230
    Poziom 11  
    Czyli rozumiem że pozostaje servis i duża strata gotówki ?
    BIGOLSEN
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    mathews230 napisał:
    Czyli rozumiem że pozostaje servis i duża strata gotówki ?

A od kiedy to 20 zł. + koszt przesyłki w dwie strony , jest dużą stratą gotówki ?
    Pozdrawiam .
  • IT SerwisIT Serwis
    mathews230
    Poziom 11  
    Pewnie i nie duża zwłaszcza jak to pan BIGOLSEN zarabia :) To jak taka nie duża to może nie brać nic za usługę w końcu to - nie dużo :)
    BIGOLSEN
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Najpierw zapłać z tego podatek , ZUS , prąd , wynajęcie lokalu , zakup sprzętu do wykonania tego zadania . Później sklakuluj czas poświęcony i wiedzę na to zadanie , a na sam koniec odpowiedz sobie na zadane w powyższym poście , przez siebie pytanie .
    Ten koszt to prawie zajęcie charytatywne . Nic dodać nic ująć .
    Poza tym nikogo do korzystania z mych usług nie zmuszam .
    Pozdrawiam .
    jankolo
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Matthews230, zawsze możesz kupić sobie nowy dysk.
    Gordon_Freeman
    Poziom 11  
    Witam!

Co do DELLi - hasło założone na BIOS DELLa (Start systemu - laptopa) - zakłada także DriveLocka na dysk - dysk nie może być uzyty w innym komputerze - nawet jeżeli jest to taki sam DELL. Hasło jest zapisywane w dysku i mieszane z numerem seryjnym notebooka - mimo że hasło znamy, odblokowanie go jest praktycznie niemożliwe.

Ja niestety nie wiedziałem o tym. W Dellu stłukłem matryce - zdarza się. To wziałęm go sprzedałem na części - zostawiłem sobie tylko hdd do nowego lapa. Dysk leżał na półce 2 miesiące, aż w końcu udało mi siępozbierać odpowiednią kwtoę i zakupić IBM ThinkPada. Po podłączeniu dysku - Enter password. Hasła mojego nie przyjmował niestety...

Taka mała podpowiedź - zauważyliście że na każdym dysku, na nalepce są informacje o nośniku? Sektory, cylindry, numery seryjne dysku, modelu, instrukcje ustawiania zworków :) itp.

A zauważyliście to małe MLC: XXX ???

Pociągnałem kogoś za język. Z pewnej dużej firmie zajmjącej się odzyskiwaniem danych. Otóż - za pomocą tych paru cyferek widniejących na dysku po MLC jest mozliwe - spokojne odblokowanie dysku bez znania haseł - dane zostają na dysku, nic nie jest zerowane. Ta firma niestety też do końca nie umie wszystkiego - wiele dysków nie da się odblokować - wtedy specjalne bardzo czyste labolatorium z modyfikowaną atmosferą :), odkręcanie śrubek i że tak powiem "ręczny" odczyt danytch z dysków i składanie tego póxniej do kupy...

Może jednak przełamiemy zmowę milczenia? ^^ Kto będzie chciał robić to profesjonalnie i zarabiać na tym - to i tak wykorzsta specjalistyczne karty jak gdzieś wyżej wspomniana PC-3000 PCI...

A ktoś kto kupił dysk na allegro i ma lipę, lub sam sobie skaszanił nieźle przez brak wiedzy lub głupi pech - raczej wykorzysrta to do swoich celów i zapomni a konkurncji nie będzie otwierał - nie przy tych cenach :)

Pozdrawiam wszystkich - tych poszkodowanych i tych po drugiej stronie barykady z wiedzą, doświadczeniem i sposobami na odblokowanie zahasłowanego dysku... Bo mój nadal leży na półce i czeka swojego czasu :)
    99none
    Poziom 19  
    witam,
    - dzieki za pozdrowienia dla tych po tej stronie barykady.
    - proszę podaj typ i model dysku, może uda się "wygenerować " ten kod dostępu do Master password.
    - jeśli to dysk firmy toshiba to nic z tego.
    Gordon_Freeman
    Poziom 11  
    Witam :)

Dysk to IBM DADA-26480.

MLC to F21879. Czyli kod da się wygenerować na szczęscie - niestety, trzeba mieć jeszcze dostęp do odpowiedniego oprogramowania aby sobie wygenerować:).

Czyżby w końcu moje ukochane zdjęcia z zimy udało mi się odzyskać? :)

Stokrotne dzięki :)
    forsoft
    Poziom 21  
    Fabryczne hasło administratora dla wszystkich dysków serii IBM-DADA to: BEF89IJUF__AIDACA
    Gordon_Freeman
    Poziom 11  
    O :) masz u mnie wielkie piwo - a nawet sześciopak :D Żeby nie było że za darmo sprzedajesz swoją wiedzę :)

Do wpisania hasła - wystarczy już zwykły mhdd 4.6 czy trzeba sięgać po inne narzędzia?

Pozdrawiam - i zapraszam do Gryfina na piwo :)

Jeszcze raz wielkie dzięki!!!

:P :P :D :D :D :D :D :D :D :D :D I'm singing on the rain... :)
    forsoft
    Poziom 21  
    Hasło jest zapisane w ASCII. Atapwd powinien się nadać. Hasło jest dopełnione do 32 znaków znakami odstępu (spacjami).

Każda seria dysków IBM DxxA posiada własne hasło fabryczne.
    Gordon_Freeman
    Poziom 11  
    No to zaraz uruchamiam lapa i ściągam hasło. I już nigdy więcej hasła nie założe - a ważne dane będę trzymał na pendrivie :) Na laptopie tylko zdjęcia zgrywane z aparatu :). Zaraz dam znać - co i jak, czy udało mi się czy nie pogorszyłem może sprawy... :)
    forsoft
    Poziom 21  
    Jeżeli fabryczne hasło administratora zostało zmienione, to procedura nic nie da, niestety.

Jeżeli zabezpieczenie jest ustawione w trybie najwyższym, to hasło fabryczne najprawdopodobniej jest oryginalne. Jeżeli w trybie wysokim, to prawie na pewno zostało zmienione.
    Gordon_Freeman
    Poziom 11  
    Sic!!! Jest w trybie wysokim - High. Dysk był firmowo w DELLu, od zawsze. Czyżby DELL przy montażu dysków założył własne hasło?? No oni teraz raczej hasła nie udostępnią, chyba nawet nie będą wiedzieli o co chodzi :( Nic, spróbujemy i zobaczymy... To hasło - master, nakłada DELL - czy BIOS laptopa? Może da się go wygenerować na podstawie mojego hasła - które znam? Przełożyć je na ASCI + wypełnienie?

Dodano po 54 [minuty]:

Niestety ;( Płacz i zgrzytanie zębów, nic nie dało rady. Co teraz zrobić? Zdjęć już zapewne nie odzyskam - a dysk? Też na śmietnik? :( Podam jeszcze wszystkie dane spisane z dysku:

Przód oryginalna nalepka z parametrami:

MODEL: DADA-26480 E182115 S
    Rated: 5V 500mA
    P/N: 21L9481
    Made inThailand by IBM Storage
    Products (Thailand) LTD IM
    Waranty woid if any label bla bla bla ;)
    MLC: F21879

Drobnym druczkiem pod pierwszym kodem paskowym:
    11S21L9481Z1M000067855

Większą czcionką pod drugim dłuższym i mocniejszym kodem paskowym:
    DP/N: 0003352C-12561-879-0MNP

Osobna naklejka pod naklejką z parametrami:
    Kody paskowe, pod nimi:
    S/N: ZC067855 a obok ZC2

Z tyłu dysku na elektronice:

847698L - nalepka mała - inna od wszystkich, bardziej zółta i napis czcionką inny od reszty, na samym dole

Duża kwadrotatowa nalepka z kwadratem - dziwny wzór z pixeli złożony:
    25L1264
    F21879
    98L824
    OPPY (albo 0PPY)

Obok - okrągła nalepka zakrywająca idealnie coś pod spodem - wycięcię w elektronice (Nie na łozyska! Te są na środku, to jest 2cm od góry dysku od pinów) też z kwadratem i dziwnym wzorem z pikseli - ale innym już, wokoło numery i cyfry:

03L3878
    B40
    228
    8242

I to już chyba wszytko. Ja się chyba powieszę, przed chwilą już pełen radości, a tu lipa ;(

Dodano po 1 [minuty]:

Może gdzieś tutaj DELL zaszyfrował hasło swoje? Przecież nie byli by w stanie wszystkich spamiętać :)
    bubu321
    Poziom 24  
    programy takie jak powołany tutaj Mhdd 4.6, victoria, hhdl, Fakel, Hdat2.....( chyba wymieniłem wszystkie programy obecne na rynku za free)
    działaja zgodnie z ATA-7 lub 8.
    chyli jak nie masz hasła user to pozostało ci hasełko Master ale tylko do Security Erase !.
    jak na dysku jest lockdrive to jest to osobne hasło nie majace nic wspołnego z hasłem user, Master.
    Programy takie jak HRT, pc3000 ISA, PCI kasuja hasła poprzez zerowanie specyficznych lokacji w sobie tylko znanych modułach przestrzeni SA.
    dla użytkownika końcowego pozostaje tylko program pc 3000 14.00, czyli jedyny jak na razie program działający z emulatorem karty ISA.
    ( emulator pod pc 3000 pci można między bajki włożyć )
    program na sieci jest tylko po rosyjsku.
    proszę uruchomić program HDAT2 by CBL i tam w miarę prosto są podane wszystkie zalezności związane z hasłami. Program pracuje tylko pod DOS-em.
    jak sie mylę to proszę o sprostowanie.
    :|
    reasumując: należy szukać pc3000 14.00 albo programu x-ways Capture.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2397780#2397780
    forsoft
    Poziom 21  
    Istnieje możliwość wydobycia hasła z dysku przy pomocy luki w zabezpieczeniu. Dysk można wtedy odblokować hasłem jakim został zabezpieczony. Wymaga to użycia specjalnego oprogramowania.

Zabezpieczenie na poziomie wysokim powoduje, że dostęp do danych na dysku można uzyskać przy pomocy hasła użytkownika i administratora. W przypadku poziomu najwyższego, hasło administratora można wykorzystać jedynie do procedury "security erase".

Dane na dysku można oczywiście odzyskać, ale koszt usługi takiego typu jest z reguły wyższy niż samo odblokowanie dysku.
    bregande
    Poziom 11  
    Witam. Obserwuję to forum już od baaardzo dawna i zauważyłem, że jedyne metody (skuteczne) to np urządzenie PC 3000 lub jemu podobne z dobrym oprogramowaniem itd. Natomiast kiedyś nawiązałem kontakt z (wyżej wspomnianą) Agnieszką, czyli osobą na allegro przedstawiającą się jako Password_Removal. Ona zdradziła mi tylko tyle, że usuwa hasła całkiem prostym i domowym sposobem, gdyż jest dtudentką i nie stać jej na tak drogi sprzęt!

Pytanie do tych "po drugiej stronie barykady" czy można wykorzystać metody podane na stronie
    http://bora-komp.pl/index.php3?dzial=2&aid=1&str=6
    czyli komendę np F6h? To by było chyba zbyt proste!

Poza tym tu bez znajomości master password chyba nic nie zdziałam, nie?

Będę bezczelny i spytam, jak wygenerować kod do master password? Czy naprawdę używa się jakiś genratorów? Czy są programy dostępne po dłuższym szperaniu w sieci, czy to może przecieki z firm produkujących dyski?

Osobiście już bardzo długi czas próbuję zrobić coś z moim seagatem. Może standartowo, jak to większośc robi podam kilka rzeczy wypisanych na dysku:

Seagate U Series 5
    16,383 Cyl - 16 HDS - LBA 19,541,088

Model: ST310211A
    P/N: 9R4005-279
    Configuration Level: 2EAABA
    Configuration Code: YRI04
    S/N: 6DB3FKOW
    Firmware: 6,55
    Data Code: 0234 Site Code: SZ

Jeszcze jedno pytanie, czy osoba bez informatycznej wiedzy, czyli przeciętny śmiertelnik ma szanse sobie z tym poradzić? Czy potrzeba podstaw itd itd.. proszę rozwińcie ten temat, bo ja się męczę, ale kicha póki co. Skoro Password_Removal robi to domowym sposobem, to może jednak się da?
    forsoft
    Poziom 21  
    Owszem, da się. Ale konieczne jest indywidualne podejście do każdej rodziny dysków twardych, gdyż trzeba skorzystać z luk w oprogramowaniu dysków.

Jedna z prostszych metod to mała przeróbka komputera, pozwalająca resetować dysk twardy za pomocą portu równoległego (lub szeregowego). Umożliwia to na zastosowanie metody brutalnej, omijając limit pięciu prób podania hasła. Czas potrzebny na sprawdzenie odpowiedniej ilości kombinacji wyklucza tę metodę, jako skuteczną. Szybkość sprawdzania kombinacji wynosi 75-300 na minutę.

Do "zabawy" tego typu potrzebna jest jednak wiedza specjalistyczna. Umiejętność programowania, w szczególności.

Komenda F6h, czyli "Security Disable Password" wymaga wcześniejszego podania prawidłowego hasła za pomocą komendy F2h "Security Unlock". Stanowi więc jedynie zwieńczenie całego postępowania mającego na celu wydobycie z dysku hasła, jakim został zabezpieczony. (Moja metoda na tym właśnie polega).

Nie znam programów do generowania fabrycznych haseł Master Password. Z mojego doświadczenia wynika, że każdy model ma własne hasło fabryczne, a niektórzy producenci używają takiego samego hasła do każdego dysku opuszczającego fabrykę. Moje doświadczenie nie obejmuje jednak dysków firmy Seagate.
    bregande
    Poziom 11  
    Czyli jeśli dobrze myślę, wystarczy np "inny" :) typ procesora, któremu napiszę program resetujący? Ale to i tak chyba zbyt długo by trwało, czy nie?

Jeśli możesz, Forsoft to przybliż mi, na czym polega reset dysku twardego? Bo chyba nie na wyłączeniu zasilania (choć w teorii pewnie tak jest).
    Pisałeś, że używasz luk we Firmware, czy ciężko do nich dotrzeć?

Następnie usunięcie hasła przy jego znajomości to już formalność, nie? Kwestia tylko metody jego wydobycia...

Wiem, że nie podasz mi krok po kroku, co mam zrobić.. to by było coś w rodzaju samobójstwa? :D Ale widzę, że nie zamykasz wiedzy tylko dla siebie!
    Z tego, co czytałem oprogramowanie pisałeś sam, czy to obojętne w jakim języku to zrobię?

Ps dzięki za szybką odpowiedź powyżej
    Mikippp
    VIP Zasłużony dla elektroda
    bregande napisał:
    Witam. Obserwuję to forum już od baaardzo dawna i zauważyłem, że jedyne metody (skuteczne) to np urządzenie PC 3000 lub jemu podobne z dobrym oprogramowaniem itd. ...
    ...Skoro Password_Removal robi to domowym sposobem, to może jednak się da?

Witam,
    Osoba obserwująca forum (i to ponoć już od bardzo dawna) nie powinna mieć najmniejszego problemu z odczytaniem hasła w tym modelu dysku (Seagate U5 6.55)... wystarczy poszukać i poczytać trochę...

Mikippp
    bregande
    Poziom 11  
    Mikippp napisał:
    bregande napisał:
    Witam. Obserwuję to forum już od baaardzo dawna i zauważyłem, że jedyne metody (skuteczne) to np urządzenie PC 3000 lub jemu podobne z dobrym oprogramowaniem itd. ...
    ...Skoro Password_Removal robi to domowym sposobem, to może jednak się da?

Witam,
    Osoba obserwująca forum (i to ponoć już od bardzo dawna) nie powinna mieć najmniejszego problemu z odczytaniem hasła w tym modelu dysku (Seagate U5 6.55)... wystarczy poszukać i poczytać trochę...

Mikippp

Chyba żartujesz... Hasła typu --...-...--. niestety się nie sprawdzają! 32 spacje ASCI też. Niestety to chyba nie jest takie proste, jak Ci się wydaje...

Chyba że coś przeoczyłem to zwracam honor i spuszczam głowę!

Dodano po 2 [minuty]:

Przepraszam, miało być " to nie jest takie proste, jak MI się wydaje".

Poza tym chyba nie o to chodzi, żeby się przekrzykiwać. Ja przyznaję, że moja wiedza na temat dysków jest mała, ale chcę, szukam, odzywam się, czytam... i nie mówię Wam, "ludziom po tamtej stronie barykady", że jesteście tacy, a owacy, bo nie podacie krok po kroku, co mam zrobić...

Pozdrawiam
    99none
    Poziom 19  
    witam,

- dla dysku Seagate istnieje mozliwość łączenia się poprzez terminal dyskowy, czyli poprzez interfejs szeregowy. Cały duzy temat był prawie tylko o tym , czyli IDEGrabb.
    - dla ryzykantów jest jeszcze metoda Hot Swap, podstawienie dysku donor do naszego zahasłowanego, tylko nie wiem czy się sprawdza dla tego modelu.
    - a tak przy okazji to master password dla dużej ilości modeli dysków seagata to: Seagate + 25 spacji., czyli 32 znaki.

:|
    forsoft
    Poziom 21  
    bregande napisał:
    Czyli jeśli dobrze myślę, wystarczy np "inny" :) typ procesora, któremu napiszę program resetujący? Ale to i tak chyba zbyt długo by trwało, czy nie?

Nie bardzo wiem o jaki procesor chodzi. Dysk można odbezpieczyć na dowolnym komputerze podając właściwe hasło.

bregande napisał:
    Jeśli możesz, Forsoft to przybliż mi, na czym polega reset dysku twardego? Bo chyba nie na wyłączeniu zasilania (choć w teorii pewnie tak jest).

Reset dysku można wymusić podając niski poziom sygnału na stosowny pin w złączu IDE.

bregande napisał:
    Pisałeś, że używasz luk we Firmware, czy ciężko do nich dotrzeć?

To zależy od szczęścia, uporu i wiedzy.

bregande napisał:
    Następnie usunięcie hasła przy jego znajomości to już formalność, nie? Kwestia tylko metody jego wydobycia...

Faktycznie, znając hasło użytkownika wysyła się polecenie "Security Unlock" podając to hasło, a następnie "Security Disable". Od tego momentu zabezpieczenie jest wyłączone, a dysk działa normalnie.

bregande napisał:
    Wiem, że nie podasz mi krok po kroku, co mam zrobić.. to by było coś w rodzaju samobójstwa? :D Ale widzę, że nie zamykasz wiedzy tylko dla siebie!
    Z tego, co czytałem oprogramowanie pisałeś sam, czy to obojętne w jakim języku to zrobię?

Ps dzięki za szybką odpowiedź powyżej

Konieczny jest bezpośredni dostęp do kontrolera dysku twardego. A więc należy przesyłać polecenia przez porty danych procesora. Nie wszystkie języki programowania dają taką możliwość. W przypadkach szczególnych assembler jest najlepszy. Na szczęście wiele języków programowania wyższego poziomu pozwala stosować wstawki kodu assemblera lub maszynowego.

Myślę, że najlepszym środowiskiem dla oprogramowania tego typu jest DOS, z racji prostoty i możliwości bezpośredniego dostępu do sprzętu. Można to robić pod Windows, ale oprogramowanie ulega poważnej komplikacji, i istnieje konieczność stosowania zaawansowanych urządzeń jak PC3000.
    forsoft
    Poziom 21  
    To nic nie da. Zabezpieczenie jest w dysku, a nie w BIOSie.

BIOS jedynie przekazuje dyskowi hasło. To elektronika dysku sprawdza hasło i odblokowuje dostęp do danych.

Powyższa przeróbka BIOSu umożliwia jedynie przesyłanie hasła do dysku, tak aby dało się wykorzystać funkcję blokowania dysku w normalnej eksploatacji. Do celów łamania haseł jest praktycznie bezużyteczna.
    granacik
    Poziom 22  
    a ja sie tak zapytam jak to jest z kodowaniem haslo w ibm - mialem taki przypadek ibm 760 dysk ibm (haslo juz znam bo zczytalem z plyty glownej z eproma jednak uszkodzilem przy wlutowywaniu sciezki na plycie) a dysk sobie lezy na polce - czy istnieje jakis program do sciagniecia haslo? probowalem atapwd czy mhdd ale nic a haslo na 100% juz znam dysk ibm DSDOA-21080