Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak znieść hasło sprzętowe z dysku 2,5?

newelk 06 Lis 2004 12:36 209113 243
    deejaybialy
    Poziom 12  
    witam ja dorzuce cos do tematu w zalaczniku bin z eeproma c02 z laptopa dell latitude c600 czy ktos moze z niego wywnioskowac jakie jest haslo do dysku? dysk to seagate 40gb
    pozdrawiam i zgory dziekuje za wszelkie wskazowki
  • PCBwayPCBway
    BARBAROSSA
    Poziom 2  
    Witam!Jestem nowy w Waszym forum,ale problem HDP jest mi nie obcy.Nie chcąc powtarzać innych stwierdzam,że jest to temat dla zaawansowanych informatyków z dużą wiedzą praktyczną dotyczącą zasad rządzących zapisem informacji na HD.Wiele informacji,które tutaj przeczytałem wzbogaciło mój zasób wiedzy(zwłaszcza forsoft-dziękuję!).Póki co nie udało mi się odbezpieczyć żadnego dysku,ale przynajmniej wiem dlaczego.Mam jednak dośc ciekawy dysk,który w programie atapwd pokazuje następujący ciąg znaków:S+,E-,L+,F-,X-,V puste.Według mojej wiedzy dysk nie jest zabezpieczony,a jednak nie ma do niego dostępu.Może ktoś orientuje się o co chodzi?I jeszce jedno:gdy zakładam hasło user na dysku i zabezpieczam go wszystko jest o.k. niestety zmiana hasła master mimo informacji o wykonaniu komendy przez program nie działa.Przy próbie unlock with master password prawidłowo wpisane przeze mnie zmienione wcześniej hasło nie działa,i dopiero hasło user odblokowuje dysk.Dlaczego?Czy musze podac fabryczne master pass.?Program nie wymaga tego przed zmianą hasła master.Dzieje się tak w trybie z zabezpieczonym jak i odbezpieczonym,bez względu na ustawiony poziom zabezpieczenia.
    forsoft
    Poziom 21  
    Nie znam szczegółów działania programu atapwd, ale objawy odpowiadają zabezpieczeniu dysku na poziomie najwyższym.
    Dysk może zostać odblokowany tylko przy użyciu hasła użytkownika. Hasło administratora pozwoli jedynie na odblokowanie dysku poprzez procedurę kasowania zawartości dysku (Security Erase).
    BARBAROSSA
    Poziom 2  
    Byćmoże jest tak jak piszesz.Dysk jednak zachowuje się dość dziwnie.Otóż po włączeniu wydaje bardzo niekonwencjonalne dźwięki typu równomierne piski(sic!),chwilę trwa detekcja,po czym dźwięki ustają i dysk pojawia się w BIOS-ie.Dodam jeszcze,że podczas tego dziwnego procesu kontrolka HDD cały czas świeci.Opis znaków jakie wyświetla atapwd podałem wyżej.Dodam,że jest to w miarę nowy dysk Toshiba MK6021 GAS o poj.60GB w bardzo dobrym stanie.Miał mieć jakieś bady,ale to co stwierdziłem po włączeniu wskazuje albo na uszkodzenie mechanizmu,albo jakieś zabezpieczenie.Przyznam,że pierwszy raz spotkałem się z takimi objawami,a przebadałem już kilka setek dysków z najdziwniejszymi uszkodzeniami.
  • PCBwayPCBway
    knoxy
    Poziom 2  
    Od jakiegoś czasu walczę z dyskiem HITACHI (IBM) Travelstar 40GB. Wypróbowałem wszystkie opisane na tym forum sposoby.
    Nie jestem jeszcze pewien ale wychodzi na to, że jest on zabezpieczony nie fabrycznym Master Password.
    Co dalej z tym zrobić oprócz podstawki pod kubek? Może znacie jakieś wskazówki jak dobrać się do hasła master. Nie zależy mi na danych.

Dzięki.
    BARBAROSSA
    Poziom 2  
    Przeczytaj wcześniejsze posty forsofta.Byćmoże problem jest w tym,że twój BIOS inaczej koduje znaki i dlatego hasło master jest nieprawidłowe.Niestety nie wiedząc na jakim laptopie dysk był zabezpieczony błądzimy po omacku.
    dzemik8
    Poziom 16  
    Panowie a resetu sienieda zrobic programem zgruwającym obraz- bo z tego co wiem hasło sie zapiisuje w sektorze pamięci w ktorym urżadzenie jest podpisane cyfrowo - w momęcie statrtu bios z czytuje ten sektor i wie co to ono jest- za dysk producent id wie jakie stery uzyc i też wie czy go nie "ohriniono" - haslo
    kumpel midawał receptę aby wziąśc zgraś obraz dysku bez tego sektora a ten sektor wkleic z niezabezpieczonego
    ale nie probowaem sa powniewaz tak mu się spieszyło zę zrobił to w 3 min
    knoxy
    Poziom 2  
    A jak zgrać obraz skoro on nie pozwala się dotknąć bez podania hasła?

Dodano po 13 [minuty]:

wiesz może jakiego softu użyć do zgrania obrazu?
    knoxy
    Poziom 2  
    myslicie, że Paragon Drive Backup poradzi sobie z tym?
    forsoft
    Poziom 21  
    Z pewnością nie.

Hasło jest przechowywane w obszarze niedostępnym za pomocą normalnych rozkazów dostępu do danych. Jedynym sposobem jest wprowadzenie dysku w tryb serwisowy, pozwalający na dostęp do obszaru systemowego. Rozkazy służące do serwisowania dysków są jednak tajemnicą, i są różne dla poszczególnych modeli dysków twardych.
    Potrzebne jest bardzo specjalistyczne oprogramowanie służące do serwisowania dysków. Backup posługuje się zwykłymi rozkazami dostępu do danych jest więc bezużyteczny.
    W części dysków twardych procedury serwisowe mogą być także blokowane za pomocą hasła. Szczególnie w nowszych modelach.
    _DooM
    Poziom 17  
    doladnie jak napisal forsoft poczytajcie posty 99none'a tam jest duzo informacji sam jestem na etapie testowania idegraba
    ArteXL
    Poziom 24  
    deejaybialy napisał:
    witam ja dorzuce cos do tematu w zalaczniku bin z eeproma c02 z laptopa dell latitude c600 czy ktos moze z niego wywnioskowac jakie jest haslo do dysku? dysk to seagate 40gb
    pozdrawiam i zgory dziekuje za wszelkie wskazowki

Witam, w tym zrzucie z eepromu nie ma wpisanego hasła dysku. Bo nie jest one przechowywane w pamięci eeprom płyty głównej noteboka.

Pozdrawiam
    ArteXL

Co do programu DDD-SI to mam go gdześ na dysku.
    dzemik8
    Poziom 16  
    mozesz zawsze probować multipleksowania sterowania z dobrego sterownika wpierw odpalasz dysk a następnie np dip swith-em bardzo szyrko przełączasz tasmy od dyskow i masz dostęp ale mozesz spalis dusk wiec nieradzę bez wprawy kombinować
    forsoft
    Poziom 21  
    O jakie multipleksowanie chodzi? Kontroler znajduje się w elektronice dysku.
    Teoretycznie jest możliwa zamiana nośnika z uruchomionym bez hasła kontrolerem, ale należy się liczyć z odmienną architekturą logiczną zabezpieczonego nośnika. Każdy nośnik ma inną organizację uwzględniającą między innymi relokacje i uszkodzenia sektorów. Próba zapisu na innym nośniku może mieć fatalne konsekwencje. Odbezpieczony kontroler musi być uruchomiony z odbezpieczonym nośnikiem, gdyż to właśnie na nośniku w obszarze systemowym dysku jest zapisane hasło, oraz stan zabezpieczeń.
    Tak więc znowu dochodzimy do fabrycznych procesów i nieudokumentowanych procedur. Znając rozkazy sewisowe można zmienić obszar systemowy dysku wyłączając hasło, a nawet dokonać prawdziwego fizycznego formatowania nośnika. Problem w tym, że serwisowe oprogramowanie nie jest tworzone do odbezpieczania haseł. Może zawierać rozkazy przydatne do takich operacji, ale analiza tego oprogramowania w celu wydobycia potrzebnych informacji jest zabroniona przez prawo.
    knoxy
    Poziom 2  
    Czy Ktoś ma może doświadczenia z programem ACRONIS?
    Czy można tym sformatować pierwsze sektory dysku, na których podno mam hasło do dostępu do dysku?
    tzok
    Moderator Samochody
    1) Ja nie.
    2) Nie a jeśli już by Ci się to udało to dysk pujdzie po takim zabiego do śmieci.
    dzemik8
    Poziom 16  
    forsoft
    nikt nie mial zamiaru nic zapisyawać na posczatek nalezy go calosciowo zczytac przedewszystkim fat abyc wiedział gdzie cos jest na dysku masz zawsze kopię aktualna fat i z tamtad dzowiesz sie gdzie co i jak zapisanym jest a reszta zalezy od inwencji twórdczej .
    forsoft
    Poziom 21  
    Każdy nośnik ma indywidualnie zdefiniowaną strukturę i tablicę błędów podczas formatowania fizycznego. Dwa logicznie identyczne nośniki mogą posiadać inne fizyczne rozmieszczenie sektorów. Z tego powodu odczyt danych przy pomocy kontrolera przygotowanego do pracy z innym nośnikiem ma prawo zawieść.
    Raczej rozważałbym odczyt danych serwisowych z zamienionym kontrolerem, w celu wydobycia hasła z dysku.
    tzok
    Moderator Samochody
    Ta struktura, jak i hasło zazwyczaj są przechowywane w obszarze serwisowym (SA) na dysku a nie w eepromie na elektronice.
    ed1234
    Poziom 10  
    Cytat:
    ... a do czego służy polecenie FREZEE LOCK

Polecenie to powoduje zablokowanie zabezpieczeń.
    Jeżeli dysk jest odblokowany, to użycie tego polecenia blokuje możliwość zmiany hasła na inne, lub wyłączenia zabezpieczeń.
    Polecenie to jest standardowo wysyłane przez biosy komputerów (nawet stacjonarnych) do dysków aby zapobiec przypadkowemu włączeniu zabezpieczeń, zmianie haseł przez program użytkowy czy też trojana.

Do momentu sprzętowego resetu, lub wyłączenia zasilania dysk będzie ignorował polecenia obsługujące zabezpieczenia.

Jak zatem sie to dzieje, ze programy typu atapwd, moga jednak zmieniac te ustawienia???
    forsoft
    Poziom 21  
    Nie każdy BIOS korzysta z polecenia Freeze Lock. Polecenie to działa tylko w przypadku odblokowanego dysku.
    Tak na dobrą sprawę, to stosowanie tego polecenia przez BIOS jest tylko zaleceniem. Nigdy nie sprawdzałem, jak często jest ono wykorzystywane przez BIOSy.
    Poziom 35  
    czy ktos w koncu zna jakis dzialajacy sposob na pozbycie sie tego hasla w dyskach hitachi ? bo zaden z powyzszych nie zadzialal u mnie ( i u innych hyba tez nie)

update z ciekawosci zalozylem haslo na dysk 3,5 maxtora przy pomocy atapwd i Podane prawidlowo haslo w biosie nie jest poprawnie rozpoznawane ! sic tylko podanie tego hasla w atapwd powoduje odblokowanie dysku ..... wydaje mi sie ze atapwd to program ktory dziala/niedziala poprawnie i nie da sie odblokowac dysku nie znajac hasla
    forsoft
    Poziom 21  
    AtaPwd posługuje się znakami ASCII. Bios komputera może obsługiwać inny standard znaków np. kody klawiatury.
    Dysk nie zajmuje się znakami, tylko porównuje hasło numerycznie.

Działający sposób istnieje. Są firmy oferujące usługi odblokowywania dysków.
    forsoft
    Poziom 21  
    Jaki to model?
    Czy chcesz odzyskać dane?
    _DooM
    Poziom 17  
    forsoft napisał:
    http://www.allegro.pl/my_page.php?uid=3620797
    Teoretycznie moja konkurencja, ale o wiele tańsza. Nie chodzi Ci przecież o dane. Prawda?

witam!

rozmawialem z tym goscie i sie dowiedzialem to on zeby sciagnac haslo potrzebuje drugi taki sam dysk wicej nic nie powiedzial
    forsoft
    Poziom 21  
    Wygląda na to, że stosuje on metodę dostępu do dysku z podmianą płyty elektroniki w trakcie pracy. Albo, używa odbezpieczonego dysku jako wzorca do modyfikowania obszaru systemowego w zabezieczonym dysku.

Na szczęście są inne, ciekawsze i bezpieczniejsze metody.