Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie głośnikow do wzmacniacza Yamaha AX-450

Ed3 16 Sty 2009 15:43 2942 12
  • Poziom 9  
    Witam

posiadam glosniki

HECO PSM1000 dwie kolumny
    SONY SS-GX5 dwie kolumny

oraz wzmacniacz

Yamaha AX-450

W tej chwili mam kolumne sony i heco na jednym wyjsciu i pozostale dwie na drogim podlaczone do gniazd "6 omów MIN" tak jest na wzmacniaczu napisane

HECO maja dwa wejscia 4 i 8 omów wtyczka jest w wejsciu na 8 omów
    te Sony hmm.. w google nic o nich nie znalazlem mam jakas japonska specyfikacje na kartkach jest tam napisane tak

8 omów ale ktos skreslil i dopisal 4 :?:

70W
    140W
    90dB/W/m
    40-35,000Hz
    2,000Hz
    wymiary i waga

macie jakis pomysl jak je podlaczyc bo to troche dziwne zeby bylo tak jak jest czyli jeden glosnik na 8 omow razem z glosnikiem na 8 lub 4 nie wiem w koncu ile maja byly na jednym wejsciu wzmacniacza ktore ma 6 omow minimum
    i droga para tak samo

na tym wzmacniaczu jest napisane tak

A or B 6 omów MIN / Speaker
    A OU B 6 omów Min / HAUT-PARLEUR
    A+B 12 omów MIN / Speaker
    A+B 12 omów MIN / HAUT-PARLEUR
  • Poziom 36  
    Podłącz tylko te które maja 8 ohmów to będzie najbezpieczniej dla twojego wzmacniacza. Można omomierzem sprawdzić jaką kolumny mają impedancje (zazwyczaj). Jak Ci wyjdzie około 6-7 Ohm to 8 omowe, a jak 3-3,5 to 4 ohmowe.
    Jak Ci obie kolumny wyjdą 8-omowe podłącz te co lepiej brzmią. Słuchanie na dwóch różnych typach kolumn materiału stereofonicznego ma pewno nie polepszą, a raczej pogorszą odsłuch.
  • Poziom 9  
    a jesli oba zestawy maja po 8 omów i sa podlaczone tak jak pisałem to może lepiej je podlaczyć do wejscia na 12 omów ??
  • Poziom 36  
    Cytat:
    Jak Ci obie kolumny wyjdą 8-omowe podłącz te co lepiej brzmią. Słuchanie na dwóch różnych typach kolumn materiału stereofonicznego ma pewno nie polepszą, a raczej pogorszą odsłuch.

Jak podączysz do 12 to impedancja obciązenia wzmacniacza spadnie do 4Ω. Ryzyko przeciążenia wzmacniacza.
  • Admin grupy audio
    Czy Panowie rozumieją to co jest napisane z tyłu wzmacniacza?

Cytat:

Pokażcie mi gdzie ten wzmacniacz ma "wyjście 12Ω", już nawet matematycznego zapisu "+" oraz słówka "or" nie da się zrozumieć?
  • Poziom 36  
    Nie ma. Tego mi się nie chciało juz tłumaczyć. Wzmacniacz jest przystosowany do obciążenia minimum 6Ω, i żeby go nie uszkodził nie ch zastosuje jeden komplet kolumn 8Ω :arrow:

Cytat:

Przełączniki zmiany głosników są tak skonstruowane że przy podłączeniu dwóch par kolumn o znamionowej impedancji połączy je szeregowo, aby ona nie spadła poniżej minimum wzmacniacza. Czyli jak teoretycznie podłączy 4 omowe i 8 omowe to podczas pracy z dwoma parami impedancja obciążenia wyjdzie nam 12 Ω. I nic się nie stanie.
    Tylko czy nie pogorszy sią brzmienie w porównaniu z jedną parą 8 omową.
  • Poziom 9  
    Czyli podlaczyc jedna pare pod A a dorga pod B i na wzmacniaczu przelaczyc aby graly A razem z B ??
  • Poziom 9  
    Yamahe kazdy znajdzie chodzi o SS-GX5

Ja tylko chce wiedziec jak je najlepiej podlaczyc do tego wzmacniacza
  • Admin grupy audio
    mczeslaw napisał:
    Przełączniki zmiany głosników są tak skonstruowane że przy podłączeniu dwóch par kolumn o znamionowej impedancji połączy je szeregowo, aby ona nie spadła poniżej minimum wzmacniacza.

Nieprawda!
    Z tego zapisu:
    Cytat:

Wynika iż kolumny łączone są równolegle! Jest przecież wyraźnie napisane "A+B 12 omów min"! Jeśli połączysz równolegle dwie kolumny 12Ω to w efekcie uzyskasz 6Ω, czyli nominalną impedancję z jaką pracuje wzmacniacz. Wszystko widać jak na dłoni.
    Chyba Kolega jednak nie do końca zrozumiał zapis znajdujący się przy wyjściu na kolumny.
    Gdyby kolumny były łączone w szereg to nikt nie podawałby minimalnej impedancji dla dwóch par kolumn, tylko podał impedancję jednej pary - oczywiste jest to, że wtedy zawsze byłby spełniony warunek A+B>A or B.
    W połączeniu równoległym zawsze A+B = 2x (A or B)

Wniosek jest prosty, nie można podłączyć 4 kolumn, jeśli impedancja którejkolwiek z nich jest mniejsza niż 12Ω.
    Pozostaje podłączyć dwie kolumny 8Ω i nie kombinować.
    Zresztą, nie wiem skąd takie pytanie - wszystko jest napisane w instrukcji obsługi.
  • Poziom 9  
    nie mam instrukcji

w tej chwili mam te 4 kolumny czyli wzmacniacz moze sie spalic ??
  • Admin grupy audio
    Ed3 napisał:
    nie mam instrukcji

przemo-lukas napisał:
    Słabo szukałeś:
    http://www.devicemanuals.com/guidedownload/Yamaha-AX-450-OWNER%27S-MANUAL--TVRBM016QT.html
    W ramkę (1.) należy wpisac generowany kod (2.) i nacisnąć "download" (3.)

Podać link do instrukcji to mało - pewnie najlepiej od razu ją za Kolegę przeczytać i podłączyć kolumny, a Kolega się będzie patrzył.
    Kolega jest leniem patentowanym i tyle!
    Regulamin p.16
    Zamykam.