Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka ESAB OrigoArc150i po zadziałaniu termika nie spawa

ma3-4ysz 16 Sty 2009 16:39 7089 6
  • #1 16 Sty 2009 16:39
    ma3-4ysz
    Poziom 24  

Witam!
    W firmie znajomego pracownicy zajeździli po dwóch latach użytkowania w trudnych warunkach spawarkę ESAB OrigoArc150i
    Spawali nią jakieś grube rury w wymienniku, temp powietrza była między 30 a 40*C. Z ich relacji zaświeciła się kontrolka przegrzania i nawet jak już zgasła to spawarka nie chciała spawać.

Czy w tej spawarce jest jakieś serwisowe kasowanie przegrzania?

Nie miałem za dużo czasu i sprzętu żeby zdobić dokładną sekcję zwłok ale po rozkręceniu nie czuć było spalenizny, nic nie było popłynięte (w srodku obudowy) czy nadpalone. Po załączeniu zapalała się kontrolka pracy - zielona startował wentylator. Pobór prądu z sieci w tym stanie około 0,2A. Na wyjściu brak napięcia. Na szynie DC napęcie było OK, więcej nie byłem w stanie stwierdzić.

Wygląda tak, jak by wszystko było OK tylko zabezpieczenia termiczne nie pozwalają pracować falownikowi dlatego pytam czy jest tam coś takiego, że jak konkretnie się przegrzeje to jest jakieś drugie zabezpieczenie, które samo się nie resetuje? Ewentualnie co może być przyczyną nie podejmowania pracy, co blokuje? Gdzie szukać dziury w całym?
    Właściciel był z nią w jakimś serwisie i odrazu powiedzieli mu, że jak taki sprzęt padł to koszt będzie bliski nowej, to jej nie zostawiał.

0 6
  • Semicon
  • #2 16 Sty 2009 17:08
    awerew
    Poziom 13  

Witam.Z nową to chyba przesada.Wystarczy wyłącznik termiczny zbocznikować .Jeżeli zadziała to go naprawiasz , kupujesz albo go mostkujesz ale to grozi zniszczeniem transformatora. Jeżeli nie zadziała to szukasz dalej. Kiedyś naprawiałem spawarkę rosyjskiej produkcji. Miała ona spalone diody.Może twoja też ma jakieś elementy oprócz wyłącznika.pozdrawiam.

0
  • Semicon
  • #3 16 Sty 2009 17:27
    ma3-4ysz
    Poziom 24  

Tam nie ma czego mostkować - nie ma tam wyłącznika termicznego, takiego w stylu termik czy wyłącznik silnikowy.
    Wszystko w zwartej solidnej zalakowanej konstrukcji - czujniki na trafo impulsowym i radiatorze. Mostkować można by co najwyżej czujniki ale nawet nie wiem jakiego są typu i raczej nie wydaje mi się żeby któryś padł, bo normalnie to czujniki temperatury.

0
  • #4 16 Sty 2009 17:39
    prez8s
    Poziom 33  

a zrób zdjęcia wnętrza

0
  • #5 16 Sty 2009 17:50
    ma3-4ysz
    Poziom 24  

Chech, sekcję przeprowadzałem w firmie znajomego, nie dał mi jej wynieść. Jak bym mógł zrobić zdjęcia to już by wisiały w tym temacie. Ale pomyśle jeszcze nad tym.

--------
    19.01.2009

Dziś stwierdziłem padniętą diodę https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6023049#6023049

--------
    24.01.2009
    Są i zdjęcia wnętrzności spawarki.
    Spawarka jest już nieco modyfikowana, zmieniony wyłącznik sieciowy, dołożona lampka zasilania sieciowego i kable podłączone na sztywno - oryginalne gniazda wypłynęły z obudowy:
    Lewa strona:
    Prawa strona zabudowana. Od góry w tym kanale powietrznym jest radiator - wygląda, że jeden przez całą długość. Pod nim od tyłu jest upchnięty kondensator, potem trafo potem dławik(tyle, że nic nie widać):
    P wyjęciu płytki strony wtórnej widać miejsce duodiody, wyprowadzenia trafa i dławika:
    Schemat strony wtórnej, o ile się nie pomyliłem:
    Dioda D2 jest zwarta. Po podmianie diod na inne na wyjściu nie pojawiło się napięcie. Wygląda jakby nie pracował falownik, na trafo nic nie przychodzi. Coś ja jeszcze trzyma ale co?

0
  • #6 09 Lut 2009 13:04
    lechoo
    Poziom 39  

Spalenie diody (zwarcie) mogło spowodować uszkodzenie tranzystorów falownika, sprawdź je koniecznie.

0
  • #7 10 Lut 2009 15:22
    ma3-4ysz
    Poziom 24  

Rozkręcałem i oglądałem tylko to, co nie zostawia śladów tej operacji, spawarka miała iść do serwisu.

Strona wtórna nie miała plomb ani zalakowana nie była.
    Po pierwotnej stronie prostownik i tranzystory falownika to jeden moduł, wyprowadzone są wejście AC, szyna DC, wyjście. Moduł ten najpierw przykręcony jest do radiatora na dwóch śrubach wyprowadzeniami w stronę przyszłego PCB, płytka nałożona na jakimś kleju, zalutowana i wyprowadzenia zalakowane.
    Jak miałem ją w łapkach to nie sprawdzałem tranzystorów na przebicie - skoro szyna DC była pod napięciem wydawało mi się, że są OK.
    A właściwie, gdyby górne lub dolne mostka były przebite a jakiś układ to wykrywał i nie wysterowywał to faktycznie układ nie pobierał by mocy.
    Nie mam dostępu do spawarki i nie mogę się poprawić narazie :(.

1