Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efekty laserowe i wykonanie projektora laserowego

Tomer 23 Maj 2007 17:51 291341 1068
  • #1021 23 Maj 2007 17:51
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

no, mi się jednak wydaje że w tym przypadku chodziło nie o galva, lecz o diode :)

• Megger
  • #1022 25 Maj 2007 10:45
    Wojas
    Poziom 13  

Witam ! a ja mam takie pytanie odnośnie ekranów które są rozwijane przypuśćmy na środku dyskoteki , są zrobione z jakiejś folii , efekt jest taki że widzimy animacje laserową na tym ekranie a jest on prawie niewidoczny , wygląda to tak jakby animacja była zawieszona w przestrzeni, wie ktoś może coś więcej na temat tych foli? Bo doczytałem gdzieś tam, że folie takie są pokryte substancją podobną do luminoforu... Pozdrawiam !

• #1023 25 Maj 2007 10:51
    VSS
    Poziom 21  

Wojas napisał:
    Witam ! a ja mam takie pytanie odnośnie ekranów które są rozwijane przypuśćmy na środku dyskoteki , są zrobione z jakiejś folii , efekt jest taki że widzimy animacje laserową na tym ekranie a jest on prawie niewidoczny , wygląda to tak jakby animacja była zawieszona w przestrzeni, wie ktoś może coś więcej na temat tych foli? Bo doczytałem gdzieś tam, że folie takie są pokryte substancją podobną do luminoforu... Pozdrawiam !

to tiul, do kupienia na metry w sklepie z materiałami

• #1024 25 Maj 2007 11:28
    Wojas
    Poziom 13  

o dziękuję bardzo VSS ! myślę że ciemny kolor bo nie będzie go widać ale czy laser będzie inaczej widoczny na ciemnym niż na jasnym ? Jaki konkretnie kolor sie używa ?

• Megger
  • #1025 25 Maj 2007 18:58
    bolek

no coś czarnego to chyba zły pomysł. Z tym materiałem fluorescencyjnym też mi sie o uszy obiła. Tyle że jakoś mi to nie pasuje- świecił by pobudzony światłem z innych urządzęń. No chyba że reaguje "na jedną" barwę. Ciekawe co w tedy z ekranami dla RGB

• #1026 25 Maj 2007 19:14
    amino
    Poziom 17  

My z powodzeniem stosujemy jako ekrany biały tiul (bardzo drobna materiałowa siatka stosowana na welony) o rozmiarze oczek 0,8mm. Pokazy laserowe zazwyczaj robi się w ciemnych pomieszczeniach i ekran jest prawie niewidoczny. Najlepiej kupić syntetyczny gdyż bez problemów można go przepłukać w wodzie gdy się zabrudzi. Dodatkowo nie gniecie się tak bardzo jak bawełniany.

• #1027 29 Maj 2007 20:59
    Carll
    Poziom 15  

Witam! Mam pytanie trochę nie na temat a mianowicie czy ma ktoś na zbyciu sterownik Popelscan uruchomiony (do sprzedania)

• #1028 30 Maj 2007 09:11
    VSS
    Poziom 21  

Carll napisał:
    Witam! Mam pytanie trochę nie na temat a mianowicie czy ma ktoś na zbyciu sterownik Popelscan uruchomiony (do sprzedania)

zagadaj z Amino, on tam dłubie regularnie.

• #1029 01 Cze 2007 15:25
    bono13
    Poziom 13  

przepraszam za syf ale czy ta płytka popelscana jest ok ? sprawdzał ją ktoś ? I jakie napięcie mam podać na wejście chodzi mi o to czy jak tam musi być trafo 18V czy może być np 20V itp. I czy te LM 7815 nie lepiej zastąpić LM 7818 czy to różnic nie zrobi. Poniżej screen z płytką, jak coś to moge dać lepsze zdj.
    P.S. płytka nie jest moja tylko z tego tematu , nie chciało mi sie szukać w tym syfie czy jest ona sprawdzona więc pytam, potem post usunę .

Chcę również zapytać jaką moc wyjściową mają lasery z napędów dvd (nie nagrywarek) bo może będę mieć jakiś. No i jakie prądy dla takich diod.

P.S. Walczyłem o to żeby ktoś wysprzątał ten temat albo dali mi mad na jeden dzień żeby zrobić porządek bo 70% postów w tym temacie jest nie wartościowych ale jedyne odpowiedzi jakie otrzymałem to że sie nie nadaje bo zrobiłe 3 błędy ortograficzne. Denerwuje mnie to że nikt nie sprząta zalegających g...o wartych tematów a jedyne czego sie modzi czepiają to ortografia. ;/ ehhh

• #1030 01 Cze 2007 20:42
    Eru
    Poziom 13  

Przyszlo w koncu moje nowe dzialko. 1,5W mocy wyjsciowej, wg papierow
    moc mierzona wynosi 1,7W. Wiec zaczynam skladac nowy projektorek
    na skanerach hp6800ct . Jak zloze to podesle fotki jak wyglada w calosci.

• #1031 02 Cze 2007 18:10
    bolek

Znaczy ze on ma ponad 1,5W przy 5A?
    eeee

• #1032 03 Cze 2007 17:21
    Eru
    Poziom 13  

bolek napisał:
    Znaczy ze on ma ponad 1,5W przy 5A?
    eeee

o ile wyswietlacz podaje dobre wskazania to tak

• #1034 15 Cze 2007 12:47
    bono13
    Poziom 13  

amino napisał:
    Wygląda mi to na laser ArKr. Z Twojego opisu wynika, że wiązka była kierowana na lustro z naniesioną siatką dyfrakcyjną (tzw. mirror gratings). Na nacięciach siatki powstawało załamanie światła i stąd te różne kolory. Laser ArKr emituje wiązkę (w zależności od składu mieszanki) w całym paśmie widzialnym. Kolory są wyciągane poprzez komórkę optyczno-akustyczną (tzw. PCAOM) lub poprzez tzw. color box - zestaw szkieł i luster dichroicznych przełączanych galvami lub elektromagnesami.

Mam nadzieję, że pomogłem :)

Amino

Hah! Miałeś rację!
    ten laser to tuba ArKr 8W , ława optyczna TARM VARIO (skaner X-Y-Z , 8 akutatorów, 2 efekty)
    wiecej można przeczytać w linku do aukcji , to jest właśnie ten laserek : http://allegro.pl/item202909614_kompletne_wyposazenie_duzej_dyskoteki_.html
    niestety ale niedawno klub zakończył swoją działalność :(a szkoda bo swego czasu był najlepszy w polsce.

Jak Myślicie ile może być wart ten laser? mi sie wydaje że ta cena 170tys zł za całość klubu to to śmiesznie nisko. Uważam że całość jest warta wiele więcej, co wy na to ?
    Pozdrawiam

• #1035 20 Cze 2007 20:29
    Eru
    Poziom 13  

w koncu skonczylem moje nowe dzialko, co prawda jeszcze kosmetyka typu naklejki ale to juz szczegol.
    moc wyjsciowa 1500mW,532nm,karta easy lase usb,skanery hp6800ct.

• #1037 21 Cze 2007 13:56
    Adrian2007
    Poziom 9  

Pewnie nikt nie odpisze na ten post i zostane zjechny, ale moze ktos napisze. Chcialem sie zapytac kto ma dobry schemat do popela (sterownik , zasilacz, wzmaczniacz) przejzalem te paredziesiat stron i nie czaje o co w tym wszystkim chodzi (wkoncu poczatkujacy jestem ) Czy ktos moglby podeslac ??? aaa i jeszcze jedno jaki najlepszy program do sterowania popela przez LPT?

• #1038 21 Cze 2007 14:42
    bolek

popel jest programem, który steruje DACami poprzez port LPT.
    Co do schematów- wsytarczy je poskładać do kupy- wcale nie trzeba tutaj n-tego popla
    początkującego nie tłumaczy czytanie bez zrozumienia- zapraszam do ponownej lektury :)

Eru, jak duże wyszło ci to pudło, bo takie cos sporawe, Miło by było zobaczyć test ildy wraz z informacją o stanie galv. Może sie przemoge i dam tu swoje RGB.

Czy świecące sie -0.01 oznacza iż laser absorbuje światło zewnętrzne i przerabia je na prąd?, jeśli tak to prosił bym o schemat jak podłączyć silniczek ze śmigiełkiem do chłodzenia "dyńki"
    lol

• #1039 21 Cze 2007 17:39
    Eru
    Poziom 13  

bolek napisał:

Eru, jak duże wyszło ci to pudło, bo takie cos sporawe, Miło by było zobaczyć test ildy wraz z informacją o stanie galv. Może sie przemoge i dam tu swoje RGB.
    Czy świecące sie -0.01 oznacza iż laser absorbuje światło zewnętrzne i przerabia je na prąd?, jeśli tak to prosił bym o schemat jak podłączyć silniczek ze śmigiełkiem do chłodzenia "dyńki"
    lol

-0,01 jest to stan wygaszenia lasera -mamba nie robi nic.
    Pudlo-43x30x13cm. a test zrobie tyle ze mamba jest tylko mamba i wedlug mnie pozostawia wiele do zyczenia -podlaczalem do pangolina
    tam dopiero mozna zobaczyc prace skanerow

• #1040 21 Cze 2007 18:13
    bolek

tutaj bym polemizował, mój projektor chodził tak samo na mambie jak i na pangolinie. Przynajmniej nie widziałem żadnej różnicy. Nie wiem co miałeś na myśli że dopiero z pangolinem widać prace skanerów, chodzi o rzekomy błąd w pokazywaniu pps'ów?

• #1041 21 Cze 2007 18:35
    Eru
    Poziom 13  

bolek napisał:
    tutaj bym polemizował, mój projektor chodził tak samo na mambie jak i na pangolinie. Przynajmniej nie widziałem żadnej różnicy. Nie wiem co miałeś na myśli że dopiero z pangolinem widać prace skanerów, chodzi o rzekomy błąd w pokazywaniu pps'ów?

Na wskazania mamby co do pps-ow to wogole nie patrze co do pangolina
    moze i niema roznicy ale jestem do niego bardziej przekonany co prawda nie mam go na stale ani karty-tylko pracuje w doskoku na zastepstwo i moze to ja sobie wmowilem ze lepiej pracuja-he he
    Wielokrotnie robilem przymiarki do kupna karty i programu ale jakos tak kasa idzie na inne cele no i jeszcze jeden szczegol a mianowicie modol LIVE.
    A przy okazja podpinales klawiature midi do mamby? Ja nie znam midi i jakos nie moge sie polapac.

• #1042 21 Cze 2007 18:48
    bolek

sory. ze bez Polskich znskow
    MIDI nie podpinalem. Tez nawet nie wiem jak sie do tego zabrac. Live idzie sterowac z poziomu komputera- midi nie jest potrzebne ;)
    ssssssssssssss EDIT
    Jeśli chodzi o ppsy to naprawde nie zobaczylem zadnej roznicy. ale nie jestem nawet w stanie stwierdzic jaki to był pangolin. Wiem natomiast ze galva niezle stekaly

• #1043 21 Cze 2007 18:50
    Eru
    Poziom 13  

bolek napisał:
    sory. ze bez Polskich znskow
    MIDI nie podpinalem. Tez nawet nie wiem jak sie do tego zabrac. Live idzie sterowac z poziomu komputera- midi nie jest potrzebne ;)

co do klawiatury midi zgadza sie ale na pokazie dobry bajer pol roboty;)

• #1044 21 Cze 2007 19:02
    bolek

Midi było by dobre gdyby miało cos analogowego przy sterowaniu- nie wiem jak to wyglada w praktyce.
    Zamiast bajeru wolal bym bardziej stabilne oprogramowanie. Prawda jest taka ze mamba lubi zrobic niespodzianke... a w tedy lol
    jeśli dzialala by bez problemu i można by byo odpalac show jedno po drugim to za taka cene był by już raj

• #1045 26 Cze 2007 15:21
    c4Hack
    Poziom 10  

Witam!
    Znalazłem coś takiego:

Pozdrawiam
    c4hack

• #1046 28 Cze 2007 00:02
    VSS
    Poziom 21  

c4Hack napisał:
    Witam!
    Znalazłem coś takiego:

Pozdrawiam
    c4hack

takie rzeczy to ja robiłem w 95 roku :)

• #1047 28 Cze 2007 11:55
    bono13
    Poziom 13  

dla mnie jest to trochę ciekawe bo wiem jakie efekty można uzyskać na silniczkach dc . Ja nigdy nie uzyskałem trójkąta ani figur o takich kształtach i ciekawi mnie jak to zostało zrealizowane

• #1048 29 Cze 2007 13:12
    bono13
    Poziom 13  

powodzenia z tym schematem .
    Tutaj są tak życzliwi ludzie że nikt sie nie przypucuje, że ten schemat ma błędy , zrobiłem i prawie płyte głowną uszkodziłem. Sprubój np znaleźć -18V na tej płytce a błędów jest więcej .
    Po zlutowaniu zasilacza miałem pokaz fajerwerków ;) :D
    Pozdrawiam

• #1050 30 Cze 2007 17:57
    bolek

nie podobno, bo TL084 ma w sobie CZTERY wzmacniacze operacyjne, popatrz do aplikacji tego ukladu