Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Efekty laserowe i wykonanie projektora laserowego

Tomer 12 Mar 2005 16:49 298541 1068
Altium Designer Computer Controls
    xangel
    Level 18  
    Witam wszystkich

Jakby ktos nie widział, to załączam zdjęcia zwierciadeł ze skanera i talerz z HDD 3,5" (z 2,5" się nie nadaje, bo jest na jakiejś szklanej czy ceramicznej powłoce). Ta wgniota na talerzu jest po kulce z karabinku ASG :)
    Obok kawałek wyciętego talerza i moje drugie galvo (pierwsze jest już zamontowane). Jak tylko odpalę znów Popelka, wrzucę jakieś zdjęcia albo filmiki.
  • Altium Designer Computer Controls
    filip.s
    Level 23  
    gdzie można dostać malutkie łożyska do galv ELM??? jakiś sklep internetowy ?? z czego można je "wydobyc" sprwdziłem kilka wentylatorów ale wszystkie miały łożyska ślizgowe. co wy na to ????

Pozdrawiam!
    dj_stopa(malpa)poczta.fm
    pdmk
    Level 18  
    dj_stopa wrote:
    gdzie można dostać malutkie łożyska do galv ELM??? jakiś sklep internetowy ?? z czego można je "wydobyc" sprwdziłem kilka wentylatorów ale wszystkie miały łożyska ślizgowe. co wy na to ????

Łozysk jest pelno. Musisz dokladniej poszukac.
    W wentylatorach - szukaj BallBearing - na pewno beda lozyska.
    W kazdych silniczkach z napedu 5" - te od poruszania glowicy (TEAC, etc) - sa na oske chyba 6mm. Zreszta w niektorych elementach tych flopow takze znajdziesz lozyska.
    W dobrych i drogich napedach FDD 3" - takze sa malutkie lozyska.
    Zostaje jeszcze HDD - w silniczku napedzajacym talerze takze sa lozyska (oska kolo 4-5mm). Nie sprawdzalem dokladnie wymiarow lozysk z wymienionych napedow (podane wymiary sa na oko, ktore suwmiarka nie jest :P).
    Do swoich elmow 1 lozysko kupilem (wymiary w mm: d-2, D - 9, B - 5) i 3 takie same juz mialem.
    A sklep internetowy... Pogoggluj sobie... Nie wierze, ze znalezc nie mozesz... Jeden sklepik ---> http://sdi.complexmetal.com/indexg.php

Dodano po 9 [minuty]:

bolek wrote:
    jedno takie łożysko kosztuje ok 100zł

Za swoje jedno lozysko na ktorym ELMy idealnie smigaja placilem troche ponad 10 zl... Gdzie Bolku tak drogo widziales?? Moge sie zgodzic ze do G120, bo do nich szukalem i najtansze znalazlem po 80 z groszami + przesylka.
    Do ELMa nie potrzeba az tak drogich lozysk. To galvo homemade, a nie profesjonalne. Po co do malucha zakladać zlote felgi:? ??
    Grzesiek1711
    Level 16  
    ja takie łożyska widziałem w sklepie internetowym za ok 13zł (na ośki 2 i 3mm)
    pdmk, jak chodzą te ELM'y bo zastanawiałem się nad ich budową...tylko nie mam pojęcia o co chodzi z tym pojemościowym close-loop (jak to wykonać??)
    pdmk
    Level 18  
    Grzesiek1711 wrote:
    ja takie łożyska widziałem w sklepie internetowym za ok 13zł (na ośki 2 i 3mm)
    pdmk, jak chodzą te ELM'y bo zastanawiałem się nad ich budową...tylko nie mam pojęcia o co chodzi z tym pojemościowym close-loop (jak to wykonać??)

No a jednak sa lozyska tanie :).

Elmy jak to elmy bez pozycjonowania (close loop) totalna kaszana. Mozna sobie zrobic wspaniala polska prowizorke czyli zamontowac jakas gumke, sprezyne - cokolwiek co bedzie je trzymac w pozycji 0. Ale przy takim pozycjonowaniu przy pewnych predkosciach skanowiania pojawiaja sie oscylacje, ktore psuja ci pokaz. Pozycjonowanie polega na tym ze rotor zawsze "wie" w jakim punkcie ma sie zatrzymac i do jakiego dazy. Roznica miedzy open loop a close loop jest taka (ktos to slicznie okreslil :) ): "rysunki na open loop wygladaja jakby malowane przez 3letnie dziecko, na close loop jak przez starego medrca dla ktorego laser jest wyznacznikiem piekna". <-- tekst z jakiejs stronki anglojezycznej :].
    Do postu zalaczam pare fotek z wczorajszej imprezy. Efekty na elmach - niestety open loop.

convict wrote:
    Co to jest ten GALVO!

:) Nie powiem ze mi sie nie zrobilo wesolo jak to przeczytalem... ale takie samo pytanie zadawalem sobie troche czasu temu. Ponizej daje odpowiedz... lepszej udzielic nie potrafie :).
    Tu jest wyjasniona budowa i dzialanie galva, etc. Poczytaj. Warto!!
    http://laser.shows.org/scanners.htm
    http://www.laserfx.com/Works/Works3S.html

PS. Jak dobrze pojdzie to od jutra bedzie drugi kolor w popelu :].

PS2. Zapomnialem o tym pojemnosciowym.. Zapewne widziales projekt ELMa Efekty laserowe i wykonanie projektora laserowego.
    Elementy 5 i 6 spelniaja role kondensatora pojemnosciowego. Przyjrzyj sie schematom i poczytaj ELMa, to zrozumiesz dzialanie. Na podobnej zasadzie dzialaja chyba G120 (laserowych mistrzow :D prosze jakby co o poprawe mojej wypowiedzi). Mozna zamiast pojemnosciowego stosowac pozycjonowanie optyczne przy uzyciu transoptor'ow... czy siakos tak.

Pozdrawiam zadnych wiedzy.
    Grzesiek1711
    Level 16  
    ja chciałem zmontować sobie takie coś jak te ELM'y tylko sterowane w sprytne sposób...
    jak wiemy ten cały popelscan jak ma wartość na wyjściu 255 to ma 255, a jak ma 54 to ma 54 i to niezależnie od tego gdzie jest w danym całe to śmieszne lusterko...
    a ja chcę sterować tym przy pomocy portu LPT + 2 zatrzaski (jak discolitez) + 2x jakiś mały mikrokontrolerek (na każdy kanał).
    W tym całym mikro kontrolerku siedziałby układ który przerabiałby to na trochę bardziej strawny dla mechaniki (bezwładność) materiał czyli np. dla 100 wysłanego z kompa było by 150, 75, 100 itd...(taka funkcja gasnąca)
    chodzi o to żeby zredukować tą bezwładność (mam gdzieś opracowany wrór na obliczanie kolejnych próbek) z tego co liczyłem to powinien wyciągnąć 20kpps na jakimś mikrokontrolerze - nie wiem jak galvo wytrzyma (jakim prądem to traktować).

No i nurtujące mnie pytanie - jak zrobione jest close-loop w ELM'ie?? wiem że jest pojemnościowe, ale jak to wykonać...(chciałym zeby to przechodziło do mikrokontrolerka)
    Dyski1
    Level 16  
    Co do zwykłych wskaźników w bryloczku to się zgodzę że są to buble za tanią kasę, ale do modułów DPSS trzeba włożyć trochę więcej pracy, mimo tego iż są produkowane w chinach czy tajwanie to jednak miałem i mam z nimi do czynienia i muszę przyznać że dioda laserowa pompująca kryształ jest pełnowartościowym produktem Sony Sanyo czy innych koncernów i jej moc ma wartość pomiędzy 100 a 200mW cała reszta zależy od zastosowanego kryształu DPM i jego sprawności. Co do bolkowych modułów mogę je polecić w szczególności z tego względu że faktycznie kryształ jest sporych rozmiarów i można w niego wpompować spokojnie 300mW podczeriweni 808nm, przyjmując iż sprawność kryształu wynosi w granicach 6 - 10% to na wylocie otrzymamy 18 - 30mW zieleniny. Moduł DPSS o takiej mocy wykonany z osobnym zasilaczem jakiejś renomowanej firmy jest przynajmniej 3 - 5x droższy od takiego wskaźnika, a najtańsze DPSSy modułowe też są produkowane w chinach lub tajwanie. Tak więc nie wiem czy jest sens zbierać na drogi sprzęt renomowanych firm sumy z kilkoma zerami :) osobiście w takiego DPM-a wpompowałem 500mW podczerwieni i zieleniny było porażająco dużo :)

pozdr.
    bolek
    Level 35  
    Oj Arek, nie zgodze się. Mało która masówka jesr dobrze wykonana. miałem w rękach chyba ze 4 rodzaje wskaźników laserowych (zielonych) istny badziew!. Tylko jeden z nich nadawał się do jakich kolwiek celów!. Reszta to taki kicz jak te dzisejsze czerwone.

Teraz robią diody specjalnie pod konstrukcje pointera, struktury diod laserowych nie są osadzane w znormalizowanych obudowch, tylko na jakiś dziwadłach, moc ok 70mW, czas życia niejednokrotnie kilkaset godzin. Jeśli już uda nam się znaleźć producenta modułu to jest to pikuś... trzeba jeszcze znać parametry diody. A każdy chyba wie że nawet niewielkie przecholowanie z prądem diody kończy sie jej wizytą w krainie wiecznych łowów. Jeszcze tylko czekać kiedy zaczną tłuc lipne hybrydy Nd:YVO4 I KTP...

przykładowo: swego czasu na allegro wystawiłem pointery w których były diody SONY 200mW co ciekawe producent napisał że czas życia = 10000h, inna dioda- inny pdf- czas życia diody <1000h. jak byk wytłuszczone "for low cost DPSS laser"
  • Altium Designer Computer Controls
    sheeeep
    Level 25  
    Mam do was takich kilka pytan:
    1. Jak myślicie lepiej zaswiecać i gasic laser czy laser ma sie cały czas świecic i przerywac go np. jednym galwem sterujac nim np na ścianke obudowwy tego wynalazku :)

2. Jaka stoi przeszkoda żeby sterować zwykłym silnikiem?

3. Czy na tych lusterkach faktycznie sie coś traci ? I co proponujecie zeby zastosowac aby mniejsze były straty

4. Na jakie napiecie (w przyblizeniu) są lasery około 50mW

5. Jak bardzo sie to grzeje czym to chłodzicie wentylatory; radiatory; ciecza ?

6. Za pomoca jakiego interfacu sterujecie silnikami. Czy nadaje sie do tego LPT czy COM czy nie jest to za wolne?

7. Ile punktów mozna wyświetlic za pomoca lasera 50 mW aby to miało jakiś sens:-)

Jestem poczatkujacym i prosze o wyrozumiałość za te może prozaiczne pytania...

Pozdrowienia, Sheep
    pdmk
    Level 18  
    sheeeep wrote:
    Mam do was takich kilka pytan:
    1. Jak myślicie lepiej zaswiecać i gasic laser czy laser ma się cały czas świecic i przerywac go np. jednym galwem sterujac nim np na ścianke obudowwy tego wynalazku :)

2. Jaka stoi przeszkoda żeby sterować zwykłym silnikiem?

3. Czy na tych lusterkach faktycznie się coś traci ? I co proponujecie zeby zastosowac aby mniejsze były straty

4. Na jakie napiecie (w przyblizeniu) są lasery około 50mW

5. Jak bardzo się to grzeje czym to chłodzicie wentylatory; radiatory; ciecza ?

6. Za pomoca jakiego interfacu sterujecie silnikami. Czy nadaje się do tego LPT czy COM czy nie jest to za wolne?

7. Ile punktów mozna wyświetlic za pomoca lasera 50 mW aby to miało jakiś sens:-)

Po pierwsze ---> przeczytaj caly temat od poczatku. Te pytania byly tysiace razy.
    Ale wiem ze ludzie sa baaaaardzo leniwi.
    1. Zastosuj elektronike a nie mechanike :)
    2. Zadna
    3. Na wszystkim sie traci. A co zastosowac to pisalem pare postow wyzej!!
    4. Najwazniejszy jest prad (kolo 120mA) a nie napiecie.
    5. Najpierw zbuduj i zobacz czy sie grzeje. U mnie nawet chlodno... pewnie przez ten ciekly azot i dzialo pozytronowe :P... Zartuje sobie :)
    6. LPT, USB... ostatnio slyszalem ze falami tachionów :P
    7. Ile chcesz... tylko najpierw powiedz o co ci chodzi z tymi punktami...

I po raz ostatni!! Czytajcie caly temat, a nie walcie posta, ktory juz byl 100X. Jak wam sie nie chce czytac tematu, to ciekaw jestem jak wspaniale slomiany zapal bedziecie miec przy budowaniu efektow.
    Pozdrawiam i owocnej pracy zycze. :D
    JollyRoger
    Level 21  
    Witam!
    Udało mi się zdobyć układ sterowania głowicą od całkiem nowego HDD (Seagate 80GB...). Układ składa sie z dwóch bardzo silnych magnesów i pomiędzy nimi cewki. Czy takie cos nadaje się do laserów? Czy wiecie w ogóle jak to sterować? Próbowałem już procesorem w trybie PWM i efekty były marne, a pozatym strasznie piszczało.
    A tutaj foto:
    pdmk
    Level 18  
    Cos to forum strasznie ucichlo... :(
    Wrzucam jeden z najlepszych efektow jakie uzyskalem na ELM'ach - wczesniej bylo juz w jednym poscie, ale niestety tylko do pobrania (nie wiem dlaczego) i malo kto to widzial, a jest warte uwagi.

A teraz glowne pytanie: kto z forumowiczow na tyle opanowal Eagle lub Protela i ma dosc zapału aby wspomoc zrobienie plytki pod sterownik do galv ELM'a, a takze sprawdzic 2 gotowe plytki??

Pozdrawiam.
    pdmk
    Level 18  
    JollyRoger wrote:
    Witam!
    Udało mi się zdobyć układ sterowania głowicą od całkiem nowego HDD (Seagate 80GB...). Układ składa się z dwóch bardzo silnych magnesów i pomiędzy nimi cewki. Czy takie cos nadaje się do laserów? Czy wiecie w ogóle jak to sterować? Próbowałem już procesorem w trybie PWM i efekty były marne, a pozatym strasznie piszczało.
    A tutaj foto:

Raczej nic z tego nie uzyskasz... nie raz takie rozwiazanie bylo meczone. Kazdy Ci powie ze to nie spelni swojej zamierzonej roli. Podziałaj z silniczkami, krokami a najlepiej galvami.
    pdmk
    Level 18  
    JollyRoger wrote:
    Hmm a szkoda :(. A czy dobre efekty laserowe da się uzyskac na silnikach krokowych?

Dobre efekty - zalezy jak wysoka poprzeczke sobie stawiasz. Dla niektorych 2 silniczki ustawione naprzeciw siebie (rodem z eurolite las6) to cos kosmicznego :).
    Dobre efekty uzyskasz na galvach. Na silniczkach przecietne. Do tego oczywiscie musisz zrobic sterowniki, chyba ze chcesz miec prosty w/w efekcik.

Pozdrawiam.
    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
    Nie lubie sie powtarzac --> poczytajcie temat od poczatku! - o odchylaniu XY i rozwiazaniach juz wiele razy bylo.
    JollyRoger
    Level 21  
    Właśnie jestem w trakcie robienia sterownika. Mam dwa silniczki PM42S. A jeżeli chodzi o galva to czy jest inna metoda niż zrobinie samemu? Można to gdzieś kupić w Polsce?
    gretzky
    Level 21  
    jak co.s to rob to na silnikach krokowych widze ze nie masz pojęcia co to jest galvo, silnik powinien mieś 15stopni skoku (takie sa najlepsze)
    co do galv kupisz je w polsce, czasem mają niektórzy z użytkowników albo na allegro śa czasem wystawiane - ale ceny kosmiczne około 1000zł tak wiec zauważ, technika laserowa nie jest tak prosta jak by sie wydawało i nie tak tania
    JollyRoger
    Level 21  
    Wiem co to jest galvo i wiem też że samemu będzie mi trudno je zrobić (najgorzej jest zdobyć materiały). Mój silnik ma 7,5 stopnia na krok. Nie chce budować czegoś takiego jak ChaN na swojej stronce. Chce aby to mogło wyświetlać proste figury ew. napisy.
    pdmk
    Level 18  
    JollyRoger wrote:
    Wiem co to jest galvo i wiem też że samemu będzie mi trudno je zrobić (najgorzej jest zdobyć materiały). Mój silnik ma 7,5 stopnia na krok. Nie chce budować czegoś takiego jak ChaN na swojej stronce. Chce aby to mogło wyświetlać proste figury ew. napisy.

Na 7,5* spokojnie cos uzyskasz - proste figury, etc. Napisy nawet tez ale dosc niewyrazne i rozjechane.
    Materiały do galv to zaden problem. Bynajmniej ja nie mialem.
    A dlaczego nie chcesz robic galv Chana? Bardzo fajnie chodza :)
    pdmk
    Level 18  
    rafiks wrote:
    Je się wczoraj zaczelem bawic laserkiem narazie w domu takim bryleczkiem i udalo mi się zrobic efekt oscyloskopu na scianie tzn na scianie jest linia ok 1 metra gdy podamy sygnal audio to z lini robi się przepieg sinusoidalny (dokladnie takie jak w winampie)

Moglbys wrzucic wiecej na temat tej "zabawy"?? Co, jak, gdzie i do czego? Jak masz jaka fotke to zamiesc takze :)

Wojas wrote:
    PDMK ja biorę się za składanie płytek do ELM'a muszę dokupić jeszcze sporo elementów , ale jak to uruchomię to dam znać Pozdrawiam Serdecznie !!

Jak robisz wg schemtu ktory zamiescil ELM to EX03 nie dostaniesz na naszym kontynencie - chyba ze masz jakies wtyki ze wschodu :D. W projekcie Norm'a do ktorego dalem link wczesniej jest zamiennik.

A tu daje link do "polowicznie-zrobionych-plytek" do ELM'a. Niech ktos bardziej kumaty odemnie (w Eagle jestem niestety niezbyt zaawansowany :P) je sprawdzi i zlozy ostatnia ktorej autorka nie zrobila.

http://member.planet-source.de/corvus/wiki/data/Schematics_attach/Galvo-Amp.zip
    http://member.planet-source.de/corvus/wiki/data/Schematics_attach/Galvo-Amp-Driver.zip
    http://member.planet-source.de/corvus/wiki/data/Schematics_attach/Galvo-AMP-Power.zip

Pozdrawiam.
    JollyRoger
    Level 21  
    pdmk wrote:
    JollyRoger wrote:

Na 7,5* spokojnie cos uzyskasz - proste figury, etc. Napisy nawet tez ale dosc niewyrazne i rozjechane.
    Materiały do galv to zaden problem. Bynajmniej ja nie mialem.
    A dlaczego nie chcesz robic galv Chana? Bardzo fajnie chodza :)

Po 1) nie wiem czy dam rade to wszystko złożyć do kupy (cewki, magnesy etc)
    a po 2) nigdzie nie mogłem znależć sprawdzonego schematu do sterowania galvami (może Ty coś masz?), a silnik krokowy można wysterowac Atmelem :).
    pdmk
    Level 18  
    JollyRoger wrote:
    Po 1) nie wiem czy dam rade to wszystko złożyć do kupy (cewki, magnesy etc)
    a po 2) nigdzie nie mogłem znależć sprawdzonego schematu do sterowania galvami (może Ty coś masz?), a silnik krokowy można wysterowac Atmelem :).

Spokojnie to zlozysz. Problemow przy tym zbytnich nie ma :)
    Sprawdzony schemat juz podalem wczesniej... ELM i poprawki, zamienniki Norma, etc.
    A nie lepiej zlozyc Popela i nim sterowac silniczki?
    JollyRoger
    Level 21  
    Wiesz na Atmelu jest ambitniej.. :D A gdzie znajdę ewentualny schemat no i opcję w popelu do sterowania silnikami krokowymi? (sorry za te pytania ale nie wiem gdzie to jest w tym temacie, tego jest juz 22 strony i troche sie pogubiłem.)
    pdmk
    Level 18  
    JollyRoger wrote:
    Wiesz na Atmelu jest ambitniej.. :D A gdzie znajdę ewentualny schemat no i opcję w popelu do sterowania silnikami krokowymi? (sorry za te pytania ale nie wiem gdzie to jest w tym temacie, tego jest juz 22 strony i troche się pogubiłem.)

Jak to madry znajomy powiedzial "po co do zabicia muchy uzywac armaty" (czy jakos tak:) ).

Po co opcja do sterowania krokow... raczej to obojetne czy uzywasz DC, krokow, galv. Program nie jest nastawiony na konktretne XY np w postaci krokow.

W zalaczniku caly projekt popela. Schematy, plytka, program. Prowizja taka a nie inna bo moze to was zmusi do przejrzenia tematu i nie pytania o to samo.
    Attachments:
    JollyRoger
    Level 21  
    Ale silnikami krokowymi steruje się zupełnie inaczej niz DC czy galvami. Chyba że chodzi o samo wykorzystanie cewek...?

A teraz troche na inny temat, bo tego naprawde nigdzie nie ma:
    Jak przymocować lustro do silnika (u mnie zakończonego trybem ale mozna to zdjąć )
    pdmk
    Level 18  
    JollyRoger wrote:
    Ale silnikami krokowymi steruje się zupełnie inaczej niz DC czy galvami. Chyba że chodzi o samo wykorzystanie cewek...?

A teraz troche na inny temat, bo tego naprawde nigdzie nie ma:
    Jak przymocować lustro do silnika (u mnie zakończonego trybem ale mozna to zdjąć )

Ehhh... Mowiles ze wiesz na czym polega odchylanie wiazki...

A jak mocujemy lustro :D ---> w kostce elektrycznej masz taki malutki profil z dziurka i do tego 2 srubki. Jednym koncem na oske i przykrecasz. Drugi mozna nadpilowac w srodku i do szpary ktora powstanie wsadzamy materiał (np lustro, talez) i delikatnie dokrecamy i kleimy na goraco. Ambitniej jest wziac kawalek laminatu, do niego przykleic lustro a laminat, tak ja wyzej opisalem, przymocowac do kostki.
    Gdzies na HDD mi sie wala fajny mirrormount - znajde to zamieszcze.
    Ponizej poglądowa fota.
    Pozdrawiam.
    JollyRoger
    Level 21  
    Przyda sie jak to zamiescisz :) a jezeli chodzi o silnik krokowe i galva to wybiore galva. Powiedzcie tylko czy rotor musi byc namagnesowany? Czy wystarczy tylko przyczepic magnesy?
    pdmk
    Level 18  
    JollyRoger wrote:
    Przyda się jak to zamiescisz :) a jezeli chodzi o silnik krokowe i galva to wybiore galva. Powiedzcie tylko czy rotor musi byc namagnesowany? Czy wystarczy tylko przyczepic magnesy?

Rotor powinien byc wykonany z alu. Z magnesami - wez przayklad z Norm'a ---> gdzies wyzej jest link, ktory dalem Xangelowi i On zamiescil go w poscie.

W zaloczniku ladnie wykonany mirror mount.
    Wojas
    Level 14  
    myślę że EX-03 da się zamienić na generator kwarcowy :] więc robię płytkę pod ten generator, zobaczymy co to będzie, Pozdrawiam !