Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efekty laserowe i wykonanie projektora laserowego

Tomer 31 Mar 2005 22:18 294914 1068
  • IGE-XAOIGE-XAO
    pdmk
    Poziom 18  
    rafiks napisał:
    Z jaka czestotliwoscia max mozna wlaczac i wylaczac diode laserowa np hitachi 50mW? Aha i jakiej wartosci jest ten kondensator o nazwie CAP przy diodzie na schemacie bolka

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic119795.html]

Zastanawia mnie fakt... Masz __ponoc__ laser RGB na ktorym jak mowiles pisze 20mW. Chcesz go sprzedac za 2K plnow. :) I kupiles go od zlomiarza - hehehe :lol:
    Pare minut wczesniej piszesz ze chcesz kupic cos na 635nm :).
    Teraz wyskakujes ze schematem kolegi Bolka i hitaszka (ktora jest bardzo przecietnym laserem).
    No i odpowiedz mi na moje pytanko ktore zadalem pare postow wczesniej bo nadal nie ciekawi jak wykonales ten efekt :). - ktory, jak opisales, zrobiles na breloczku, a dzien pozniej juz miales RGB :lol:
    Albo mi sie zdaje albo ktos tu bardzo kreci :lol: ... Oczywiscie nie mowie ze nie mogles miec szczescia i trafic na takie sprzety... Ale cos fakty sie nie zgadzaja.

Wojas napisał:
    myślę że EX-03 da się zamienić na generator kwarcowy

Zamiennik byl przeciez podany parenascie postow wczesniej.

Pozdrawiam.

PS. Rafiks----> Juz nie moge sie doczekac na fotke tego RGB :lol:
    rafiks
    Poziom 18  
    Faktycznie pokrecilem ten laser biały kupil moj kumpel i nie od złomiarza tylko na takiej gieldzie wsumie z antycznym sprzetem glownie to sa tam mebelki). A co do tego efektu na bryloczku to przykleilem lusterko do membrany glosnika i juz na scianie mamy linie ktora sie rozciaga promien odbity z tego lusterka zostaje odbity od lusterka ktore krenci sie na silniczku co powoduje ze promien przemiesza sie w plaszczyznie X z równym tempem. I oto caly oscyloskop :)
    rafiks
    Poziom 18  
    Niestety te diody ci sie nie przydadza poza jedna ktora ma dlugosc fali 664nm. A reszta to diody podczerwieni czyli zadnego swiatla nie zobaczysz.
    Popak
    Moderator na urlopie...
    664NM -70 mW. HL 6504.FM czy to ta dioda?
    rafiks
    Poziom 18  
    Tak to ta tylko ze ma moc 50mW a 70mW w impulsie czy jakos tak
    pdmk
    Poziom 18  
    rafiks napisał:
    Niestety te diody ci się nie przydadza poza jedna ktora ma dlugosc fali 664nm. A reszta to diody podczerwieni czyli zadnego swiatla nie zobaczysz.

A nie prawda! :P
    Pisze ze maja dlugosc kolo 780 (783 w aukcji). Taka dioda moze sie nadawac jako pompka do krysztalu YLF o ile sie nie myle. Looknij w necie na specyfikacje poszczegolnych diod. Najlepiej pytajac Pana Googla :).

A ponizej pare fot z upgradeu mojego skanerka :).
    Dorzucilem troche czerwieni. 2 pozostale to efekty przy wykorzystaniu argona z czerwienia - lasery znajomego (galva moje :) ).
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Popak
    Moderator na urlopie...
    A co z tym zasilaczem co podałem czy to jest zasilacz do diody laserowej?

Aha jeszcze jedno
    pdmk czy ten czerwony laserek to dioda laserowa HITACHI 50mW?
    pdmk
    Poziom 18  
    popak20 napisał:

pdmk czy ten czerwony laserek to dioda laserowa HITACHI 50mW?

To jest zrobione na 2 hitaszkach :). Jedej mojej jednej kumpla. Ale to nie jest zbytnio dobry laser. Przydaloby sie cos o lepszej fali bo hitaszke slabo widac.

A tu kolejna fotka: argon + red.
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne
    wracajac do zasilania HL, tamten schemat jest nieco skąplikowany- niepotrzebnie. Na forum był temat źródła prądowego poruszany wielokrotnie, proponuje poszukać (nawet kilka dni temu coś na ten temat było)
    rafiks
    Poziom 18  
    Wlasnie jestem w trakcie robienia galvo juz zamowilem specjalne lożyska. ALe naszla mnie pewna myśl. Jak by sie sprawdzilo galvo zrobione tak jak zwykly silniczek pradu stalego z 3 cewkami (na dwie cewki bylo by przylozone napiecie stale (regulowane/korekta przez mikroprocesor) a trzecia cewka by odchylala oske w prawo lub w lewo (zaleznie od przylozonego napiecia i jego polaryzacji). UP sterowal by tymi 2 cewkami w sposob nastepujacy. Kontorolowałby (mierzyl napiecie na 3 cewce) i zaleznie od wielkosci tego napiecie odpowiednie zwiekszyl/zmniejszyl napiecie na cewce 1 i 2 tak zeby nie bylo efektu drgania oski. procesor który chce wykorzystac ma czestotliwosc ok 20Mhz wiec powinien wyrobic zeby oska z polozenia max prawego do lewego przeszla jakies 10000/s.

Co o tym sadzicie? Narazie spróbuje wykorzystac pierwszy lepszy silniczek i jezeli to sie sprawdzi zrobie takie galvo od podstaw z lepszych jakosciowo materialow.
    Pyroaniah
    Poziom 28  
    mam pytanie czy moze sie ktos orientuje czy w sprzecie medycznym wsadzali za gierka jakies lasery? mam dostep do zlomu na akademii znosze to kilogramami. na poczatek interesuje mnie zwykly tunelik, potem zobaczymy...
    pdmk
    Poziom 18  
    Pyroaniah napisał:
    mam pytanie czy moze się ktos orientuje czy w sprzecie medycznym wsadzali za gierka jakies lasery? mam dostep do zlomu na akademii znosze to kilogramami. na poczatek interesuje mnie zwykly tunelik, potem zobaczymy...

Ze sprzetow medycznych nie raczej wykorzystasz laserow. Maja one nieodpowiednia dlugosc fali. W niektorych sa montowane lasery ktore nadaja na 1064nm. Z nich mozna jeszcze cos zrobic. W wiekszasci takich sprzetow sa pointery 1-3mW do okreslenia miejsca dzialania wlasciwego mocnego lasera. Z tego co sie orientuje wiekszosc, albo prawie wszystkie dzialaja impulsowo. A czy za gierka takie sprzecilki byly?? - to choler** wi :D.

Pozdrawiam.

PS. Na sam poczatek to pobaw sie z hitaszka albo pointerkiem 5mW (1mW uwazam za wyzucona kase)
    rafiks
    Poziom 18  
    Silniczki zwykle nie zabardzo sie nadaja cewki nie moga byc na osce, robilem testy i doszlem do wniosku ze oska musi byc np z aluminium i na niej zamocowany okragly magnes mozliwie jak najmniejszy i jak najmocniejszy. Do tego 3 cewki 2 chamujace i jedna sterujaca. Na takim zwyklym silniczku udalo mi sie wyciagnoc ok 2000/s przejsc. A z kontorlo UP ok 1000/s jak widac roznica jest ogromna ale drgania zmniejszyly sie z 10cm do ok 3cm z odleglosci 4-5 metrów jaki byl kat odchylania lusterek tego nie wiem 3 cewke potraktowalem generatorem przubiegu prostokatnego. Obraz (linia) miala wymiary 150 cm z odlegolosci ok 4-5 metrów. Ci ktorzy robili juz galva czy taki kat wychylenia lusterek wystarczy czy jest za duzy/za maly?

Narazie program kontrolujacy jest bardzo prymitywny i steruje tylko jedna cewka ale to juz pomoglo. Zastanawiam sie nad innym podlaczeniem up zeby kontorolowal indukcyjnosc/napiecie na cewce 1 druga chamowal a 3 bedzie sterujaca
    pdmk
    Poziom 18  
    rafiks napisał:
    Silniczki zwykle nie zabardzo się nadaja cewki nie moga byc na osce, robilem testy i doszlem do wniosku ze oska musi byc np z aluminium i na niej zamocowany okragly magnes mozliwie jak najmniejszy i jak najmocniejszy. Do tego 3 cewki 2 chamujace i jedna sterujaca. Na takim zwyklym silniczku udalo mi się wyciagnoc ok 2000/s przejsc. A z kontorlo UP ok 1000/s jak widac roznica jest ogromna ale drgania zmniejszyly się z 10cm do ok 3cm z odleglosci 4-5 metrów jaki byl kat odchylania lusterek tego nie wiem 3 cewke potraktowalem generatorem przubiegu prostokatnego. Obraz (linia) miala wymiary 150 cm z odlegolosci ok 4-5 metrów. Ci ktorzy robili juz galva czy taki kat wychylenia lusterek wystarczy czy jest za duzy/za maly?

Narazie program kontrolujacy jest bardzo prymitywny i steruje tylko jedna cewka ale to juz pomoglo. Zastanawiam się nad innym podlaczeniem up zeby kontorolowal indukcyjnosc/napiecie na cewce 1 druga chamowal a 3 bedzie sterujaca

GENIALNE (oczywiscie to zart, czysty sarkazm :P )... Powielenie i lekki upgrade pomyslow juz podanych. Jak dla mnie pomysl nie jest zbyt dobry z 3 cewkami. Lepiej sie wzorowac na profesjonalnym galvie.

Ta "jednostka" --> _liczba_/s to pps?? Ja na moich galvach ciagne kolo 4-5K ppsow na linii bez zbytnio duzych drgan (max 4cm).

A pomysl z ruchoma cewka wcale nie jest zly. Kiedys wykonalem taki projekt. Oscylacje pojawialy sie przy 4K pps. Ale za to proste figury wygladaly znakomicie.
    rafiks
    Poziom 18  
    wlasnie chodzi o to zeby te galva co byly na forum udoskonalic zeby byly lepsze. W wzorowaniu sie do originalnego galva to 99% problemu tkwi w samej mechanice i tu jest problem aby dostac odpowiednie materialy a tak mozna by wykorzystac silnik krokowy ktory czesto jest wykorzystywany jako galvo ale dodatkowo go jeszcze udoskonalic po przez korekte za posrednictwem UP. Zeby zmniejszyc drgania.

Udalo mi sie jeszcze bardziej udoskonalic moje galvo na zwyklym silniczku. chamowanie odbywa sie impulsowo drgania zmniejszyly sie do 1cm ale galvo nie wytrzymalo długo cewka chamujaca sie spaliła. Silniczkek byl na 3V a ja mu dawalem impulsy 15V. I musze wziasc to pod uwage lub zapenic jakies chlodzenie. Zrobie jeszcze jedno galvo tym razem takze wykorzystam silniczek ale tam gdzie sa te 3 cewki zrobie jedna konkretniejsza i podam napiecie stale w ten sposob bede mial odpowiednio mocny elektromagnes a 3 cewki umieszcze odp. w kolo wirnika. Zobaczymy co z tego wyjdzie

Dodano po 3 [minuty]:

Ma ktos linki do zdjec jak wygloda originalne galvo. Na elektrodzie znalazlem tylko jeden link na jakiejs angielskiej stronce moze ktos ma kolorowe fotki
    pdmk
    Poziom 18  
    rafiks napisał:
    wlasnie chodzi o to zeby te galva co byly na forum udoskonalic zeby byly lepsze. W wzorowaniu się do originalnego galva to 99% problemu tkwi w samej mechanice i tu jest problem aby dostac odpowiednie materialy a tak mozna by wykorzystac silnik krokowy ktory czesto jest wykorzystywany jako galvo ale dodatkowo go jeszcze udoskonalic po przez korekte za posrednictwem UP. Zeby zmniejszyc drgania.

Udalo mi się jeszcze bardziej udoskonalic moje galvo na zwyklym silniczku. chamowanie odbywa się impulsowo drgania zmniejszyly się do 1cm ale galvo nie wytrzymalo długo cewka chamujaca się spaliła. Silniczkek byl na 3V a ja mu dawalem impulsy 15V. I musze wziasc to pod uwage lub zapenic jakies chlodzenie. Zrobie jeszcze jedno galvo tym razem takze wykorzystam silniczek ale tam gdzie sa te 3 cewki zrobie jedna konkretniejsza i podam napiecie stale w ten sposob bede mial odpowiednio mocny elektromagnes a 3 cewki umieszcze odp. w kolo wirnika. Zobaczymy co z tego wyjdzie

Dodano po 3 [minuty]:

Ma ktos linki do zdjec jak wygloda originalne galvo. Na elektrodzie znalazlem tylko jeden link na jakiejs angielskiej stronce moze ktos ma kolorowe fotki

Ehhh.... Włoz LEDa do kontaktu... z pewnoscia przezyje =]

Czy uwazasz ze na forum byly tylko galva zrobione w oparciu o silniczki :/ ???
    Moje sa oparte o projekt ELMa. I prawie nic nie maja wspolnego z silnikiem. Moze ze to i to dziala na prad i dzieki zmiennym polom magnetycznym wytworzonym na cewkach.

W materialach nie widze zadnego problemu. Wszystko spokojnie idzie dostac. Trzeba tylko ruszyc 4litery i szukac.

Chcesz foty to poszukaj troche - ich jest naprawde duzo... Dla niektorych to trzeba pisac instrukcje jak sie uzywa przycisku szukaj, albo wogole jak sie czegos szuka...
    Prosze bardzo ----> http://laser.shows.org/scanners.htm

Sory za wredne odpowiedzi.. taki juz dzis dzien :P
    plik4
    Poziom 26  
    no popelek swietny cos mi sie zdaje ze niedlugo zrobisz multicolor ale dal bys zdjecia jak to wyglada (urzondzonko) jak pracuje i jak to tam ulorzone jest. Ale tak jakby pisac to niewiele ci brakuje do fabrycznych. Aha mozesz powiedziec ile cie kosztowalo i czy mozesz ty wyswietlac obrazy.
    rafiks
    Poziom 18  
    Filmik fajny ale mam jedno pytanie bo uciebie ten laser czasami staje (wiazka) myslales o tym co by bylo jakby trafila akurat na oko ludzkie i by se stanela na sekunde?
    pdmk
    Poziom 18  
    No to od poczatku.. :)

RGB juz bylo: bluuu@argon, red@diode635nm, green@dpss. Problem taki ze juz nie mialem mozliwosci zrobienia filmiku :(.
    Nie wiem kiedy znow zrobie sobie RGB... Argon poszedł na sprzedaz :(

Dzis calkowicie zaczalem modernizowac popela... wieksza obudowa (desktop - z kompa :) ), nowe galva, tez ELM- lepsze wykonanie, zabieram sie za robienie pozycjonowania optycznego, w warsztaciku powoli robi sie lawa optyczna, wiazki chce polaczyc zeby byl idealny zolty kolorek. Pracy od groma, ale mam nadzieje ze podołam.

Nastepnie :).. Do fabrycznych brakuje mi bardzo duzo. Bynajmniej system skanowania jest teraz w mojej ocenie słabiutki. Na nowych galvach chce wyciagnac min 8K pps'ow bez zadnych oscylacji, drgan. Ale watpie czy to sie uzyska.
    Wszystkie koszta co do projektora ktore ponioslem zaczynaja przekraczac juz 2k pln'ow. :( Mamy cholernie drogie hobby.
    Obrazy da sie wyswietlac ale sa dosc koslawe. Jak zrobie pozycjonowanie to powinno byc juz ok :). Pare stron czesniej sa fotki z napisami jakie ten popel wyswietlil :).

Pointy na filmiku byly robione specjalnie, tak ot... dodatkowy ciekawy efekt.
    Po pierwsze polskie prawo nie jest zbytnio uregulowane co do pokazow laserowych, wiec... wiadomo co :P .
    A po drugie, bardzo zadko skanuje po publice. Zazwyczaj staram sie wszystkie efekty wyswietlac ponad publika. I nie kieruje wiazki ani pojedynczych beamow w jakakolwiek osobe stojaca przed skanerem... Nie jestem idiota.
    Gdzies na necie lezy sobie projekt ktory zabiezpiecza publike jakby cos sie spsulo :P Wylacza on lasery i cala elektronike. Jak sie do tego dokope to zamieszcze na forum bo na bank sie komus przyda... no i znow kolejna robota do projektora bedzie :(.

Pozdrawiam.

PS. Przetrzepalem pare DVD i znalazlem fotki popelka z wczesnych działan. Bajzel w kablach, wiekszasc rzeczy robiona na szybko, i klejona :P. Teraz robie juz bardziej estetycznie bo popel leci na prezentacje na uniwerki i do paru szkol :D Wiec syfu w obudowie miec nie moge.
    gretzky
    Poziom 21  
    wiazka zostanie załamana pod róznymiu kontami. Efekt takii ooo. W dymie bedziesz miał taką laserową mgłe skąłdającą siez mocniejszych i słabszych promieni, pokrzywionych itp
    bolek
    czewone...? lipnie szczerze mówiąć, wiązka zostanie rozproszona na bardzo dużej powieżchni. Ja właśnie dostałem diody, bodjaże 2W, idealnie nadają sie do DPSSa i... wypalania...
    rafiks
    Poziom 18  
    Dioda hitachi hl6504 fm ma moc ok 50mW. Orginalna optyka podobno obniza moc o 50% wiec mamy tylko 25mW. Czy ktos sie zastanawial jak osignac wieksza moc mozliwie jak najbardziej zbiloza do 50mW? wtedy ten punkt swiecil by dwa razy mocniej. Jak narazie wywalilem dwie soczewki te dwie pierwsze co sa przy diodzie pozastawiajac kryształ i soczewke która regulujemy wielkosc punktu i lusterko odbijajace. Zamierzam tak przerobic ta optyke zeby zostawic tylko soczewke która skupia punkt. Duzo mi da jak wywale kryształ i lusterko? Czy idzie gdzies dostac lepsza optyke do tej diody
    pdmk
    Poziom 18  
    rafiks napisał:
    Dioda hitachi hl6504 fm ma moc ok 50mW. Orginalna optyka podobno obniza moc o 50% wiec mamy tylko 25mW. Czy ktos się zastanawial jak osignac wieksza moc mozliwie jak najbardziej zbiloza do 50mW? wtedy ten punkt swiecil by dwa razy mocniej. Jak narazie wywalilem dwie soczewki te dwie pierwsze co sa przy diodzie pozastawiajac kryształ i soczewke która regulujemy wielkosc punktu i lusterko odbijajace. Zamierzam tak przerobic ta optyke zeby zostawic tylko soczewke która skupia punkt. Duzo mi da jak wywale kryształ i lusterko? Czy idzie gdzies dostac lepsza optyke do tej diody

Najprosciej i najlepiej jest wykorzystac optyke ze wskaznika laserowego ---> 1 soczewka i tyle.. starcza. Moc na wyjsciu duzo wieksza. Dyski1 zapewne moze to potwierdzic :).

Pozdrawiam.
    rafiks
    Poziom 18  
    No to spróbuje z soczewka od laserka za 3zł. Ale ta diode hitahi musze przykrecic do jakiegos radiatora zeby sie nie spaliła?

Dodano po 1 [minuty]:

Jak mozecie to pokazcie mi mniejwiecej jaki radiator trzeba przykrecic i jak go przymocowac do tej plytki z dioda?
    bolek
    najlepiej to wydłybać ze wskaźnika orginalna i lipną diode i wsadzić tam HL