Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbarwiony ekran w projektorze 3LCD Philips LC3132

16 Sty 2009 17:59 8356 3
  • Moderator Samochody
    Kupiłem sobie projektor 3LCD z uszkodzoną lampą, jako że miałem właściwą lampę założyłem ją i uruchomiłem projektor, niestety jak można się było domyślać, projektor miał jeszcze jakąś usterkę i był to polaryzator przy niebieskiej matrycy. Obraz był wyświetlany na zielono tylko na brzegach był niebieski. Szybko ustaliłem że winny jest polaryzator przed niebieską matrycą, jest to polaryzator (jak w wyświetlaczach LCD) naklejony na cienką szybkę i umieszczony między niebieskim filtrem a matrycą.

Ciekaw jestem czy uda mi się to jakoś naprawić, a co najważniejsze ustawić później całą optykę (żeby go wyjąć musiałem zdemontować cały korpus, czyli wszystkie 3 polaryzatory).

Projektor to Philips bSure 2 SV2 model LC3132.

Pulpit (tapeta powinna być niebieska), biały ekran, czerwony ekran, zielony ekran, niebieski ekran, polaryzator matrycy niebieskiej w projektorze i po wymontowaniu na białej kartce:

Odbarwiony ekran w projektorze 3LCD Philips LC3132 Odbarwiony ekran w projektorze 3LCD Philips LC3132 Odbarwiony ekran w projektorze 3LCD Philips LC3132 Odbarwiony ekran w projektorze 3LCD Philips LC3132 Odbarwiony ekran w projektorze 3LCD Philips LC3132 Odbarwiony ekran w projektorze 3LCD Philips LC3132 Odbarwiony ekran w projektorze 3LCD Philips LC3132

w/w obrazy wyświetlane na ekranie projekcyjnym.

Jakieś pomysły skąd wziąć taki polaryzator?

Kwestie złożenia z powrotem mam już za sobą - precyzja oznaczeń położenia polaryzatorów była wystarczająca, bez problemu działa jak działał, zresztą pochylenie tych polaryzatorów decyduje chyba tylko o intensywności poszczególnych kolorów, a nie o ich zbieżności, matryce są zamontowane na stałe na korpusie to ich poruszenie spowodowało by rozregulowanie zbieżności a tego się zrobić nawet nie da. Za każdą z matryc jest jeszcze jedna taka szybka z polaryzatorem.

Może dało by się dopasować jakiś polaryzator z LCD z kalkulatora? A może całkiem je wyrzucić i wystarczy tylko regulacja z poziomu menu projektora, tylko czy to nie zniszczy matryc?
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Miałem podobny problem z polaryzatorami , w moim przypadku uszkodzone były dwa (tylko "czerwony" przetrwał) Robiłem wiele eksperymentów
    z polaryzatorami wyciętymi z uszkodzonej matrycy monitora LCD ale bez zadowalającego skutku. Ostatecznie usunąłem wszystkie trzy polaryzatory.
    Projektor działa ale ma odwróconą krzywą gamma kolorów, czyli wyświetla
    negatyw obrazu. Przy pracy z PC nie jest to wielki problem, wystarczy w
    ustawieniach grafiki w profilach kolorów zmienić na negatyw a wówczas
    projektor wyświetla prawidłowy obraz. Jest to co prawda rozwiązanie zastępcze ale w tani sposób umożliwia korzystanie z uszkodzonego projektora, gdyż pojedynczy polaryzator na zamówienie w serwisie PHILIPSA
    kosztuje kilkaset złotych. W miejsce polaryzatorów najlepiej wstawić czyste
    szkiełka (oryginalne po usunięciu spalonego polaryzatora) lub inne przeźroczyste szybki.Testowałem również bez szybek i jeżeli projektor ma
    sprawny układ chłodzenia (wentylatory) to nic złego z matrycami się nie dzieje (pracował kilka godzin bez polaryzatorów)
  • Moderator Samochody
    Masz jakąś metodą na odklejenie spalonego polaryzatora bez zniszczenia tej szybki? Jest bardzo cienka, a polaryzator wygląda na dość mocno przyklejony... podgrzać go lutownicą HA?
    Po odklejeniu polaryzator jest czerwony, ta z pozoru przezroczysta szybka zupełnie zmienia właściwości tego polaryzatora, patrząc przez cały zestaw na monitor LCD wyświetlający biały obraz, staje się on mniej lub bardziej czerwony w zależności od obrotu. Sama folia polaryzatora ma tak na prawdę kilka warstw (chyba 2), folia na LCD z komórki ma 3 warstwy (i obracają nią na tle białego obrazu z LCD staje się on kolejno czerwony, zielony i niebieski), niestety warstwa łącząca (ona sama też nie jest obojętna, bez polaryzatora to tylko biała błona, ale działa jak ta szybka w projektorze) matowieje przy odkształceniu podczas odrywania. Ostatecznie wykorzystałem jedną warstwę tej folii i w zasadzie działa. W połączeniu z tą szybką zależnie od kąta, biały obraz na LCD jest biały lub w jedną stronę wpada w niebieski, a w drugą w czerwony. Obraz z projektora jest akceptowalny choć biały jest żółtawy, niemniej wyraźnie widać żółty element na białym tle, czyli pochłanianie niebieskiego jest nieco za wysokie, niemniej jeśli przestawię filtr to biały niezbyt się poprawia, natomiast czarny robi się niebieski, czyli to raczej kwestia charakterystyki tego polaryzatora.

Pozostaje jeden problem - czym przykleić ten polaryzator do tej szybki???
  • Moderator Samochody
    Temat zakończony - zakupiłem nowy polaryzator w firmie IRS, do której skierował mnie dział pomocy technicznej Philipsa.

Pisałem do różnych serwisów Philipsa i żaden nawet nie odpowiedział na maila, za to z IRS nie było najmniejszego problemu. Koszt tego polaryzatora niestety jest niemały bo aż 183zł.

Jeśli ktoś miałby jakieś problemy z projektorami Philipsa lub potrzebował jakiś części to polecam ten serwis - IRS.