Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CTROEN berlingo spryskiwacz szyb

rico37p 16 Jan 2009 19:48 5978 3
    rico37p
    Level 28  
    Berlingo jak w temacie czy posiada BSI ? Pytam dlatego że dziwnie się zachowują spryskiwacze szyby przedniej . Włączaj przedni spryskiwacz włącza się tył , włączając tył włącza się tył. Przez jakiś czas nie mozna było włączyć tyłu w ogóle. Auto jest z 2000 roku.
    malefisto
    Level 11  
    Ja bym stawiał na zatkany wylot na tył z pompki spryskiwacza, albo zatkany przewód prowadzący na tył wychodzący z pompki, mialem taka samą przypadłość w renówce.
    Wyjmij pompkę sprawdź i wyczyść dysze i przewody.
    rico37p
    Level 28  
    TO nie są zatkane dysze. Pompka też jest sprawna , tu chodzi o sterowanie pompką.Raz w jedną a raz w drugą stronę.
    kybernetes
    Level 39  
    Rico37, to co opisujesz wskazuje wlasnie raczej na uszkodzenie pompki spryskiwacza.

Pompka ma specyficzna budowe, specjalny roznicowy zawor przelaczny i dwa wyloty - na tyl i na przod. W zaleznosci od kierunku obrotow wirnika powinien sie zalaczac odpowiedni wylot. Czesto sie zdarza, ze pomiedzy cylinderek a tloczek zaworu dostaje sie jakis paproch, robi sie zadzior i blokuje zawor w jednym polozeniu. Mozna probowac go oczyscic przedmuchujac wielokrotnie powietrzem (niezbyt duzym cisnieniem) i przeplukujac. W ostatecznosci mozna ja probowac rozebrac i oczyscic wewnatrz zawor.

Oczywiscie, przyczyna moze tez byc zablokowanie spryskiwaczy przednich (np. zacisniety przewod) lub to, ze pompka caly czas pracuje w jednym kierunku (uszkodzenie w COM). Jednak to rzadkie przypadki a ten ostatni to juz zupelny ewenement.

Odchyl kolego nadkole, odslon pompke, sciagnij wezyki i zamien je - w ten sposob sprawdzisz czy przewody nie sa zablokowane. Potem sciagnij wtyczke pompki i sprawdz czy podczas spryskiwania przod-tyl zamieniaja sie miejscami "plusy" na konektorze. Jesli bedzie wszystko w porzadku to wymontuj pompke i sprobuj ja oczyscic jak wyzej to opisalem.

Pozdrawiam