Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa podłogówki na przekaźnikach elektronicznych

coolz 16 Jan 2009 21:05 3619 7
    coolz
    Level 10  
    Mam pompę mieszacza przy podłogówce (grundfos UPS25-40), którą chciałbym sterować za pomocą przekaźników elektronicznych (nie chcę przekaźników elektromagnetycznych ze względu na kliknięcia). Wygenerowałem taki schemat Pompa podłogówki na przekaźnikach elektronicznych
    Krótki opis:
    S - to sterowniki sterujące siłownikami termostatycznymi GT na rozdzielaczu. GT są normalnie zamknięte. Gdy temperatura się obniży sterowniki S podają napięcie i GT się otwierają. Wtedy też jest podawane napięcie na przekaźniki elektroniczne (np. Crydom CKRA2410 lub Relpol RN1A23A10), które też się "otwierają" i powodują uruchomienie pompy mieszacza podłogówki. Jak można się domyślić obwody podłogówki są 4. Chodzi o to, aby pompa nie pracowała wtedy kiedy wszystkie siłowniki są zamknięte i pracowała, gdy przynajmniej jeden jest otwarty. Wszystko zasilane 230V AC.
    Czy schemat taki jak na rysunku jest OK? Nie wywalę niczego w kosmos?
    Dzięki za uwagi.
    SzymonHK
    Level 20  
    W jakich pomieszczeniach masz ogrzewanie podłogowe?
    coolz
    Level 10  
    Podłogówka w pomieszczeniu gospodarczym, przedsionku, łazience i kuchni.

Pozdrawiam
    SzymonHK
    Level 20  
    Generalnie do podłogówki polecam raczej sterowanie czasowe, ponieważ regulacja temperaturowa ma dużą bezwładność, po spadku poniżej temperatury zadanej efektywne podgrzanie nastąpi po 3-6 godzin. Wybierz pomieszczenie, w którym podłogówka może chodzić cały czas aresztę steruj przekaźnikiem czasowm. Albo wymień pompe na Grundfosa typu alfa czy inną z elektronicznym sterowaniem wydajnością i to powinno załatwić sprawę.
    coolz
    Level 10  
    OK. Dziękuję. Wezmę to pod uwagę.

A tak poza tym to czy układ na schemacie jest OK?
    SzymonHK
    Level 20  
    Jak narysujesz styki wewnątrz PK to możnabędzie to potwierdzić.
    coolz
    Level 10  
    Zamiast wrysowywać styki, pomyślałem, że wskażę link do opisu przekaźnika Relpol RN1A23A10. Jest tam więcej danych, w razie gdyby były potrzebne. Przekaźnik Crydom CKRA2410 ma podobną budowę.

Dziękuję.
  • Helpful post
    SzymonHK
    Level 20  
    Schemat jest ok.