Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa podłogówki na przekaźnikach elektronicznych

16 Sty 2009 21:05 3397 7
  • Poziom 9  
    Mam pompę mieszacza przy podłogówce (grundfos UPS25-40), którą chciałbym sterować za pomocą przekaźników elektronicznych (nie chcę przekaźników elektromagnetycznych ze względu na kliknięcia). Wygenerowałem taki schemat Pompa podłogówki na przekaźnikach elektronicznych
    Krótki opis:
    S - to sterowniki sterujące siłownikami termostatycznymi GT na rozdzielaczu. GT są normalnie zamknięte. Gdy temperatura się obniży sterowniki S podają napięcie i GT się otwierają. Wtedy też jest podawane napięcie na przekaźniki elektroniczne (np. Crydom CKRA2410 lub Relpol RN1A23A10), które też się "otwierają" i powodują uruchomienie pompy mieszacza podłogówki. Jak można się domyślić obwody podłogówki są 4. Chodzi o to, aby pompa nie pracowała wtedy kiedy wszystkie siłowniki są zamknięte i pracowała, gdy przynajmniej jeden jest otwarty. Wszystko zasilane 230V AC.
    Czy schemat taki jak na rysunku jest OK? Nie wywalę niczego w kosmos?
    Dzięki za uwagi.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 20  
    W jakich pomieszczeniach masz ogrzewanie podłogowe?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 9  
    Podłogówka w pomieszczeniu gospodarczym, przedsionku, łazience i kuchni.

Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Generalnie do podłogówki polecam raczej sterowanie czasowe, ponieważ regulacja temperaturowa ma dużą bezwładność, po spadku poniżej temperatury zadanej efektywne podgrzanie nastąpi po 3-6 godzin. Wybierz pomieszczenie, w którym podłogówka może chodzić cały czas aresztę steruj przekaźnikiem czasowm. Albo wymień pompe na Grundfosa typu alfa czy inną z elektronicznym sterowaniem wydajnością i to powinno załatwić sprawę.
  • Poziom 9  
    OK. Dziękuję. Wezmę to pod uwagę.

A tak poza tym to czy układ na schemacie jest OK?
  • Poziom 20  
    Jak narysujesz styki wewnątrz PK to możnabędzie to potwierdzić.
  • Poziom 9  
    Zamiast wrysowywać styki, pomyślałem, że wskażę link do opisu przekaźnika Relpol RN1A23A10. Jest tam więcej danych, w razie gdyby były potrzebne. Przekaźnik Crydom CKRA2410 ma podobną budowę.

Dziękuję.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Schemat jest ok.