Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa zgrzewarki drutów stalowych

*paweł* 16 Sty 2009 21:26 15142 15
  • #1 16 Sty 2009 21:26
    *paweł*

Specjalista Automatyk

Witam, pytania dość ogólne.Przymierzam się do zrobienia zgrzewarki do drutów stalowych ocynkowanych.Druty byłyby zgrzewane pod kątem 90 stopni.Rozumiem,że napięcie ma wynosić max 5V,ale jaki prąd zakładając że max średnica drutu ma wynieść 6mm.Chcę zastosować zwykły transformator aczkolwiek uchwyt z elektrodami ma być mobilny. Jakiej mocy wystarczy trafo?
    Pozdrawiam

0 15
  • #2 17 Sty 2009 13:02
    witek17
    Poziom 17  

nie sprawdziłem w tej chwili Kolego, ale sadzę że komputery na całym osiedlu będą się resetować :D

moce w impulsie są ogromne

-1
  • #3 17 Sty 2009 13:51
    janek_66
    Poziom 19  

Dla drutu 6mm, powyżej 2kVA - zależy jakie mają być ilości zgrzein, praca ciągła czy też pojedyncze zgrzeiny. Tak że określenie mocy transformatora, wiąże się z wieloma czynnikami zewnętrznymi, i takie określenie będzie obarczone dużym przybliżeniem.

1
  • #4 17 Sty 2009 14:02
    marek_ka
    Poziom 26  

Aktualnie modernizuję automat do zgrzewania siatek. Drut zgrzewany fi 2,5 mm. Jednorazowo zgrzewa dwa lub trzy zgrzewy. Trafo 150kVA. W drugim podobnym automacie trafo 200 kVA. Więc 2kVA na drut fi 6mm to zdecydowanie za mało.

0
  • #5 17 Sty 2009 14:49
    *paweł*

Specjalista Automatyk

witek17 napisał:
    nie sprawdziłem w tej chwili Kolego, ale sadzę że komputery na całym osiedlu będą się resetować :D

moce w impulsie są ogromne

Rzeczywiście trafna i celna odpowiedź...
    A tak serio to zależy mi na zgrzewarce w impulsie z pojedynczym zgrzewem na łączeniu drutów. marek_ka napisałeś,że przerabiasz z mocą zgrzewarkę,ale rozumiem,że chodzi o pracę automatyczną. Standardowo będę zgrzewał drut 4, ale chcę przygotować pod 6. Słyszałem,że trafo przy zgrzewarkach impulsowych są mocno przeciążone?

0
  • #7 17 Sty 2009 14:57
    KaW
    Poziom 34  

ZGRZEWANIE DRUTÓW OCYNKOWANYCH może nie być dobre -chyba ocynkowanie po zgrzewaniu-całości. Wydaje mi się ,że moze być wadliwe połączenie i kłopotliwe.

0
  • #8 17 Sty 2009 15:03
    *paweł*

Specjalista Automatyk

KaW napisał:
    ZGRZEWANIE DRUTÓW OCYNKOWANYCH może nie być dobre -chyba ocynkowanie po zgrzewaniu-całości. Wydaje mi się ,że moze być wadliwe połączenie i kłopotliwe.

O trafna uwaga, co do kondensatorowej to sam nie wiem.Wiąże się to chyba z dużą pojemnością i dodatkowym układem ładowania?

0
  • #9 17 Sty 2009 15:05
    prez8s
    Poziom 33  

Jak tego masz mało to nie prosciej będzie to spawać? choćby tigiem i samym łukiem rozlewać, miejsce po spawaniu czyscisz i "psikasz" cynkiem w spraju

0
  • #10 17 Sty 2009 16:19
    ug40
    Poziom 18  

Oryginalne zgrzewarki punktowe mają moc rzędu kilku KVA [np. RZP 2A], i budowę 2członową . W 'bazie' znajduje się dławik /transformator regulacyjny odpowiedzialny za dobór prądu zgrzewania[ i obniża napięcie do wartości bezpiecznej].Elementem wykonawczym są cęgi na których jest zabudowany transformator prądowy,ramiona cęgów są uzwojeniem wtórnym transformatora[2 /3 zwoje płaskownika ok. 200mm/2] troszke to waży.
    Zgrzewamy regulując prąd jak czas nagrzewania elementów przed dociśnięciem[od 1 do około 7 sekund]
    Ocynk się trudniej zgrzewa.

1
  • #11 18 Sty 2009 00:32
    marek_ka
    Poziom 26  

Tak jak wcześniej ktoś napisał kilka kVA i czas pojedynczego zgrzewu rzędu kilka do kilkunastu sek. W miejscu zgrzewu ocynk odparuje. Zasugerowałem się produkcją siatek a do pojedynczych zgrzewów wystarczy zgrzewarka jednofazowa.

0
  • #12 27 Sty 2009 14:20
    witek17
    Poziom 17  

parametry zgrzewania punktowego blach o grubości 2.5 mm

prąd 1000 A, czas zgrzewania ok 0.8 s, napięcie takie, by wymusić w obwodzie wymagany prąd (rezystancje i indukcyjności), rzędu kilku woltów, docisk rzędu kilkuset kilogramów

post wyżej, w którym czas zgrzewania kilka-kilkanaście sekund, to jakaś forma spawania chyba?

Dodano po 1 [godziny] 13 [minuty]:

prąd powyżej miał mieć 10000 A, w przypadku innej techniki, zgrzewania iskrowego, które jest czymś pośrednim pomiędzy zgrzewaniem, a spawaniem, wystarczą małe zgrzewarki opisane przez Kolegów wyżej

0
  • #13 27 Sty 2009 23:30
    marek_ka
    Poziom 26  

Kol. Witek17 piszesz nie czytając o czym napisali przed tobą. Założyciel wątku chce zgrzewać druty fi 6mm i do tego sprzęt ma być mobilny. Zaproponuj rozwiązanie spełniające te wymagania. W automacie który modernizowałem jednorazowo zgrzewa się trzy druty fi 2,5mm a czas zgrzewu wynosi tylko 60ms. Ale nie ma to nic wspólnego z mobilnością bo trafo 200kVA waży kilkaset kg a cała maszyna też nie nadaje się do przestawiania. Policz jeśli potrafisz jaki będzie czas zgrzewu drutu fi 6mm przy poborze mocy na poziomie 2500kW.
    1.Zgrzewanie iskrowe stosuje się do innych typów połączeń.
    2.O typie połączenia nie decyduje czas jego wykonania tylko przyjęta technologia. Są zgrzewarki gdzie czas zgrzewu liczy się w minutach.

Jak jesteś taki mądry to napisz jak w urządzeniu mobilnym ma kolega uzyskać 10000A. Skoro dla blachy 2,5mm masz czas 0,8s to jaki będzie czas dla drutu fi 6mm na twoim sprzęcie? Ile będzie brakowało do kilku sek? Czy zgrzewarka w twoim zakładzie jest mobilna? Docisk jest jednym z parametrów zgrzewania i wcale nie musi być taki jak u ciebie. Owszem można zbudować zgrzewarkę kondensatorową i skrócić czas zgrzewu ale nie widzę możliwości technicznych w wykonaniu amatorskim.

1
  • #14 28 Sty 2009 15:20
    sasza1949
    Poziom 14  

*paweł* napisał:
    Witam, pytania dość ogólne.Przymierzam się do zrobienia zgrzewarki do drutów stalowych ocynkowanych.Druty byłyby zgrzewane pod kątem 90 stopni.Rozumiem,że napięcie ma wynosić max 5V,ale jaki prąd zakładając że max średnica drutu ma wynieść 6mm.Chcę zastosować zwykły transformator aczkolwiek uchwyt z elektrodami ma być mobilny. Jakiej mocy wystarczy trafo?
    Pozdrawiam

a może takie wykonanie?
    Budowa zgrzewarki drutów stalowych

0
  • #15 28 Sty 2009 17:54
    *paweł*

Specjalista Automatyk

Ładna, może się mylę ale czy to nie jest do zgrzewania punktowego blach?Elektrody tak wyglądają jakby były do tego.
    Pozdrawiam

0
  • #16 28 Sty 2009 21:14
    marek_ka
    Poziom 26  

Można zmienić elektrody i zgrzewać druty.

1