Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

harman kardon AVR 255 i Zone2

rafal149135 16 Jan 2009 21:59 3510 1
    hanysowo
    Level 1  
    Też się przymierzam do tego problemu. Z tego co się sam dowiedziałem są trzy rozwiązania (proszę mnie poprawić lub uzupełnić, jeśli się mylę)

1. Najprostsze, najtańsze i chyba najgłupsze:

Podłączamy po prostu głośniki stereo do ZONE2 i trzeba tym sterować z tego pokoju, w którym jest amp. Możemy ewentualnie dołożyć do tego ścienny potencjometr tak, aby sterować głośnością w zone2. Natomiast na pewno nie da się wybrać źródła ani nawet zmienić stacji.

2. Średnie - najbardziej dla mnie mgliste.

Podłączamy głośniki do ampa i czujnik podczerwieni do wejścia REMOTE IN w ampie. Wtedy pilotem do ampa możemy sterować zarówno w tym pokoju gdzie jest amp, jak i w drugim. Myślę, że można do tego użyć pilota uniwersalnego, ale z braku doświadczeń, tylko gdybam...

3. Najlepsze wg mnie.

Bazowałem na systemie Harman Kardon i systemie A-BUS, który jest zaimplementowany w wielu jego wzmiacniaczach.

Ogólnie głośniki podłączamy podobnie jak w powyższych rozwiązaniach, z tym, że przechodzą przez kontrorel A-BUS (np. AB2). Dodatkowo trzeba pociągnąć skrętkę z AB2 do amplitunera. Co uzyskujemy? Pełną kontrolę nad zone2. Na ścianie mamy wyłącznik on/off i selektor źródła, możliwość przewijania piosenek i przerzucania stacji oraz oczywiście głośność. Dodatkowo AB2 ma czujnik podczerwieni więc możemy to wszystko robić z pilota - jak kto woli. Wg mnie to jest rozwiązanie najsensowniejsze. Wszystko można zrobić ręcznie z klawiatury na ścianie (bo przecież nikt nie będzie trzymał pilota w łazience lub też na balkonie). Koszt. Skoro już mamy amplituner z A-BUS, to koszt naszej strefy 2 zamyka się w kwocie ok. 800 zł (AB2) + kable głośnikowe + skrętka + oczywiście głośniki do drugiej strefy.

Dla mnie idealnie by było, gdyby ktoś pomyślał nad klawiaturą ścienną, której można przypisać kody z pilota i wtedy można sterować zoną2 dla każdego wzmacniacza, a nie tylko tych z interfejsem A-BUS. Pewnie gdzieś coś takiego istnieje, ale nie dotarłem do takich informacji.