Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zrób sam silnik elektryczny

Yuki7 16 Sty 2009 22:22 24023 20
  • Zrób sam silnik elektryczny

Wiele osób używa silników elektrycznych nie wiedząc nawet jak one działają. Poniższy układzik pokazuje ideę najprostszego silniczka prądu stałego. Składa się z:
    - baterii AA (paluszek)
    - mała cewka (własnoręcznie nawinięta) z drutu miedzianego emaliowanego (np. ze starego transformatora)
    - magnesika
    - dwóch spinaczy
    - taśmy klejącej

Spinacze należy wygiąć mniej więcej tak aby tworzyły "łoże" dla drutu na którym będzie wisiała cewka. Wygięte spinacze przyczepiamy za pomocą taśmy klejącej do baterii, z obu stron.

Z drutu emaliowanego nawijamy (np. na długopisie) cewkę, około 20 zwojów. Końce cewki zawijamy, tak aby cewka się nie rozlazła i zdejmujemy z nich izolację tak aby mógł przez nie przepłynąć prąd ze spinaczy.

Magnesik umieszczamy na baterii, a cewkę kładziemy na "łożu" ze spinaczy i gotowe.

Link

Źródło:
    http://www.josepino.com/other_projects/?beakman_motor.jpc

Fajne! Ranking DIY
  • #2 16 Sty 2009 22:39
    Krzysiek16
    Poziom 24  

Problem w tym, że to się nie kręci, tylko drga. A to dlatego, że brakuje komutatora, który jest zasadniczym elementem silników prądu stałego (nawet BLDC, tylko, że tam jest komutator elektroniczny). W tym doświadczeniu cewka nie zatrzymała się w jednej pozycji tylko dlatego, że nie miała stałego kontaktu ze spinaczami.
    A więc, nieprawdą jest, że tu jest pokazana idea działania silników prądu stałego. Prawda pokazana tutaj jest taka, że nie ma silnika bez cewki.

• #3 17 Sty 2009 02:41
    tmechatronik
    Poziom 11  

Krzysiek16 napisał:
    Problem w tym, że to się nie kręci, tylko drga.

Najpierw zrób a potem komentuj. Mój profesor od mechatroniki też mówił, że to nie ma prawa działać i, że się nie będzie obracać. Kolega zrobił ten "silniczek" na lekcji i naszemu nauczycielowi mowę odebrało :).
    Nie dość, że to działa to jeszcze się obraca a nie drga. Z ciekawości kiedyś przykleiłem strzałkę z papieru samoprzylepnego na "wirnik" i filmowałem kamerą. Następnie puszczałem w kilkukrotnym spowolnieniu. Cewka się obracała.

Powodzenia przy wykonywaniu tego urządzonka :).

• #5 17 Sty 2009 08:39
    danielpalka
    Poziom 11  

kolego mmm777 proszę wytłumacz swoją teorie.
    Nie chodzi tu o komutator tylko o sposób nawinięcia cewki, a dokładnie jej sposób "pracy" w tym "silniczku" i kierunki prądów w niej płynących (spróbujcie sobie narysować prądy i pola elektromagnetyczne wytwarzane przez nie , zaznaczcie kierunki)

• #6 17 Sty 2009 09:16
    ctk24
    Poziom 16  

Tak jak "mmm777" napisał, kwestia zdrapania emalii w odpowiedni sposób.

Chodzi o to, że emalia zdrapana jest tylko z jednej strony, (np od spodu) dzięki czemu drut raz ma styczność ze spinaczami i obraca o pewien kąt cewkę, a kiedy cewka przekręca się następuje rozłączenie obwodu bo zaczyna się emalia na drucie. Cewka bezwładnie "dokręci" się do pozycji wyjściowej i znowu obwód zostanie zamknięty i tak dalej , kręć się cewko kręć... ;)

• #7 17 Sty 2009 10:40
    mojzesz101
    Poziom 11  

Długo pociągnie ten "silniczek" na jednej baterii? Można by sobie biurowy wiatraczek zrobić na letnie upały :)

• #8 17 Sty 2009 11:28
    bobekdt00
    Poziom 14  

Taka cewka ma raczej bardzo małą rezystancje więc popłynie duży prąd ( w stosunku do wydajności i pojemności baterii)

• #9 17 Sty 2009 11:41
    Aro's
    Poziom 10  

Zmontowałem sobie ten silniczek w ciągu 10minut i się rzeczywiście obraca (o ile dobrze się ułoży cewkę na spinaczach, bo inaczej tylko wibruje bądź robi kilka obrotów to w jedną potem kilka obrotów w drugą), w ciągu kilku minut pracy "silniczka" baterię miałem gorącą.

• #11 17 Sty 2009 15:15
    Colina2
    Poziom 16  

Dawno takie silniczki widziałem w necie. Dziwie się że dopiero teraz dotarły na elektrodę. Sam robiłem podobny w zeszłym roku na pokazy. Ale tamten ciekawiej wyglądał. O taki: Link

• #12 17 Sty 2009 17:13
    miszcz310
    Poziom 19  

Ja potwierdzam, że działa! (Aczkolwiek sprawność strasznie licha...) :D
    Dużo zależy od wyważenia, ilości zwojów, "mocy" magnesu.

• #13 17 Sty 2009 17:15
    pablo13f
    Poziom 12  

Colina2 napisał:
    Dawno takie silniczki widziałem w necie. Dziwie się że dopiero teraz dotarły na elektrodę. Sam robiłem podobny w zeszłym roku na pokazy. Ale tamten ciekawiej wyglądał. O taki: Link

Możesz pokazać z na czym bazowałeś?? jakas stronka www czy cos?

• #14 17 Sty 2009 17:42
    ks_fenix
    Poziom 23  

Wielkie mi odkrycie. Jak ktoś ma niech popatrzy w podręczniku do fizyki Zamkoru "Wybieram Fizykę" cz. 3 jest identyczny opis takiego silniczka. Dokładnie str. 345 w wydani z 2007 roku.

• #15 17 Sty 2009 19:17
    matheus1990
    Poziom 16  

wiecie co. ja taki silniczek zrobiłem z 5-6 lat temu i umieściłem w necie... dosłownie identyczny jak ten z filmu...
    na 1 baterii 9v działał jakies 5 godzin

• #16 17 Sty 2009 19:21
    And41x1
    Poziom 26  

Zdrapanie emalii z połowy obwodu drutu, to klasyczny komutator. Drugą połowę obrotu załatwia bezwładność. A jeśli ktoś zeskrobał emalię z całego obwodu, to obroty takiego silniczka zapewnia, przypadkowe lub lepiej celowe niewyważenie osi obrotu. Można je tak dobrać aby cewka podskakiwąła minimalnie, przy każdym obrocie, tak aby kontakt, był zapewniony tylko w jednej, określonej biegunowości. Znając te założenia można, dle zabawy i czyjegoś zdziwienia, zrobić całkiem żwawy silniczek. A sprawność i zużycie prądu można poprawić stosując wiącej zwojów i cieńszy drut. Miłego wkręcania :D:?::D

• #17 18 Sty 2009 09:40
    Colina2
    Poziom 16  

wzorowałem się na filmikach z youtuba np. na takich jak ten Link budowa banalnie prosta. Na dole baterii znajduje się magnes neodymowy a od góry trzeba założyć odpowiednio wygięty drucik. :D

• #18 18 Sty 2009 23:25
    Maciej214
    Poziom 11  

Jak tak patrzyłem po filmikach na youtube znalazłem jeden nawet fajny pomysł z dwoma (jak się nie mylę) elektromagnesami ... oto link tu kliknijcie

• #19 11 Sty 2010 19:23
    expert7
    Poziom 9  

Dlaczego silnik prądu stałego działa bez komutatora?

Moje pytanie dotyczy silnika przedstawionego na poniższym filmie.

Link

• #20 11 Sty 2010 19:59
    c4r0
    Poziom 36  

Bo tak to wynika z praw fizyki. Tutaj pole magnetyczne skierowane jest wzdłuż osi obrotu "wirnika". To powoduje że tylko niewielka część pola jest wykorzystywana, a dodatkowo nie ma możliwości zastosowania pełnego uzwojenia (jak widzisz na filmiku są tam tylko łuki z drutu). Biorąc pod uwagę jeszcze fakt, że i tak są tam elementy cierne przekazujące prąd ("szczotki"), silnik z normalnym komutatorem po prostu jest lepszy, dlatego takich rozwiązań jak jest pokazane na filmiku się (o ile wiem) w praktyce nie stosuje.

• #21 16 Lut 2011 18:49
    ctk24
    Poziom 16  

Dokładnie, za dużo pary w gwizdek idzie, mała wydajność! Jak chcesz to sam sprawdź, u mnie aku AAA w minutę ma około 70 stopni C!