Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec gazowy do instalacji grawitacyjnej otwartej

16 Sty 2009 22:39 8700 15
  • Poziom 15  
    Witam. Padają na forum pytania odnośnie zastosowania pieca na paliwo stałe do instalacji z piecem gazowym w układzie zamkniętym. Ja mam odwrotną sytuację: posiadam instalację typu otwartego z kotłem na paliwo stałe, a chciałbym ją rozbudować o piec gazowy .Czy są obecnie piece nadające się do takiego typu instalacji? Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    praktycznie nie ma kotłów na układ otwarty , wszystkie posiadają czujnik ciśnienia czyli ciś. ok. 0,5-0,6 bara i kocioł staje , Termet Unico 13 moc 13kw nie posiada czujnika ciś. , jest to kocioł jednofunkcyjny gdzi można podłączyć zasobnik i będzi ciepła woda, nawet w tym kotle zalecany jest układ zamknięty.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Wystarczy 7m słupa wody i wszystko gra ,albo wymiennik i odseparowanie obiegów.
    Chyba, ze postawisz sobie jakiś kocioł żeliwny. One nie mają czujników ciśnienia. Ale o gwarancji możesz zapomnieć.
  • Poziom 21  
    mauri_b napisał:
    Ale o gwarancji możesz zapomnieć.

a dlaczego ?
    mauuri czy ty jesteś taki młody że nie wiesz jakie były kotły gazowe w latach 80-tych
    nawet u mnie taki stoi ,nówka nie uzywany
    Ktoś tu nie kuma nie wszystkie kotły wiszące mają czujniki ciśnienia.Producent nie może zerwać gwarancji,może wydać za pośrednictwem serwisanta zalecenia co do dalszego postępowania.Jest taki element w termach gazowych wałkowany ,tzn rura spiroflex do odprowadzania spalin.Ostatni atest na spiro do spalin wyszedł w 99r. a nikt nie zerwie gwarancji z tego powodu,serwisant wpisuje ten fakt w protokóle informuje klijenta o co tu chodzi a jak ktoś się przewróci to ,, sorry ostrzegałem,,.W układach otwartych wiadomo o co chodzi -dopływ tlenu ,głośna praca,klijent ma wiedzieć czym to grozi i jakie są ograniczenia w gwarancji ale całej gwarancji nikt mu nie zabierze.
    Marksrz napisał:
    mauri_b napisał:
    Ale o gwarancji możesz zapomnieć.

a dlaczego ?
    mauuri czy ty jesteś taki młody że nie wiesz jakie były kotły gazowe w latach 80-tych
    nawet u mnie taki stoi ,nówka nie uzywany

To,że jestem młody, czy nie, nie ma nic do rzeczy. Zadzwoń do np. Vaillanta i spytaj się, czy instalując kocioł w układzie otwartym ma prawa wynikające z karty gwarancyjnej. Ja wiem, że na pewno nie. Inna sprawa, że taki kocioł żeliwny będzie sobie spokojnie pracował, al nie o to chodzi.
  • Poziom 21  
    pytanie autora było - czy sa kotły do układu otwartego ?
    odp brzmi -sa
    ale młodzi znaja tylko to co dzis jest "firmowe " Vaillant , Junkers itd
    Marksrz, masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem i kompleks wieku starczego, gdyż ciągle piszesz o tym, że młodzi to, młodzi tamto... . Odpowiedź na pytanie autora jest jasna: tak, są kotły możliwe do zastosowania w układach otwartych, jednak trzeba sobie zdać sprawę z ograniczeń gwarancyjnych. Proste? Po co więc się wymądrzasz?
  • Poziom 21  
    a kto tu pyta albo potrzebuje gwarancji
    zapewne serwisanci zeby mieli co "serwisować "
  • Poziom 15  
    Dziękuję za zainteresowanie i wypowiedzi w temacie. A czy ktoś może zna konkretne modele bez czujnika ciśnienia znajdujące się obecnie na rynku? Chodzi mi o kotły jednofunkcyjne wiszące. Znam rozwiązanie podłączenia przez wymiennik ale chcę go uniknąć. Kocioł ma być używany do przygotowania c.w.u i sporadycznie do ogrzewania w przypadku dłuższej nieobecności.
    Może jeszcze znajdziesz w jakiejś hurtowni Vaillant VU atmoMAX plus - nie miał czujnika ciśnienia, ostatnio widziałem go jeszcze w castoramie :)
  • Poziom 25  
    Pisałem na początku, że jest taki kocioł w produkcji - Termet UniCo 13, kocioł jednofunkcyjny wiszący ma małą moc 13 kw ale do zasobnika 120-150 nadaje się, a nawet do c.o. w nowoczesnym domu wystarczy (180 m ).
  • Poziom 39  
    A tak poza kłótnią..

Przepłukaj dobrze istniejąca instalację+ jakiś kamix zamontuj duży filtr siatkowy dla ochrony pompy i kotła i po prostu "zamknij "ta instalacje dodając grupę bezpieczeństwa (naczynie wzbiorcze, zawór bezp. + manometr) oraz odpowietrzniki w pionach.

Trzeba będzie doglądać często tego filtra , bo różne syfy mogą się uwolnić z instalacji.
    Można ew. dodać inhibitor korozji.

• Moderator na urlopie...
    Na dobrą sprawę, to każdy kocioł z odpowiednio wysokim słupem wody mógłby pracować w układzie otwartym, ponieważ to ten słup wody "robi" ciśnienie.
    Jednak dla bezpieczeństwa, jeżeli jest zamontowany STB (aktualne normy to 105 lub 110 stopni Celsiusza) muszą ten kocioł wyłączyć.
    Jak ma to "zrobić" statyczne ciśnienie ?????
  • Poziom 15  
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, a w szczególności koledze serwo66 za podanie konkretnego modelu. Pieca jeszcze nie zakupiłem, więc nie mogę się wypowiedzieć na temat działania instalacji z tym piecem. Proszę Moderatora o zamknięcie tematu.