Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa zdalnie sterowaniej łodzi

17 Sty 2009 10:32 3202 8
  • Poziom 12  
    Witam. Zastanawiam sie właśnie nad budową zdalnie sterowanej łodzi. Posiadam duży silnik na 14v , szkielet zbudowałbym ze styropianu i wł. szklanego. Problem polega na tym ze nie wiem co jest konkretnie potrzebne żeby to działało. ?? O ile to wogóle zadziala.. Na allegro znalazłem nadajnik z odbiornikiem, serwomechanizmy tez są dostępne na allegro , ale co jeszcze będzie mi potrzebne z elektroniki żeby to działało??
    Jak połączyć to wszystko ??? Zależy mi na tym żeby ta łódka miala zasięg ok 100m i była w miarę szybka.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    W zasadzie to co potrzebujesz na pewno, to jakieś źródło zasilania (akumulator), aparaturę (do łodzi wystarczy 2 kanałowa) oraz serwo/serwa. Ja kiedyś zbudowałem sobie łódź (którą do dziś co jakiś czas modernizuję) napęd wyciągnąłem z zepsutej wkrętarki akumulatorowej. Zamiast kupować drogiego regulatora obrotów, kupiłem drugie serwo i połączyłem z oryginalnym "cynglem z zakrętarki". Na licytacjach spokojnie dostaniesz tanie aparatury (komplet do 100pln) najczęściej z rozbitych mini śmigłowców. Zasięg takiej aparatury to w otwartym trenie na pewno powyżej 100m. Nie wiem jaki duży model masz zamiar zbudować ale z reguły 100m od ciebie to już tylko kropka i tak daleko się nie pływa. Wał napędowy i śrubę kup na aukcjach lub w sklepie modelarskim, elementy dość tanie, a samemu zbudować to trzeba mieć dostęp do tokarki.
  • Poziom 12  
    Łódź nie większa niż 100cm długości. O ile sie nie mylę to właśnie ten silnik który posiadam jest od takiej rozbitej podczas pracy wkrętarki. Akumulatory też gdzieś jeszcze mam. A co do zdalnego sterowania to wystarczy sam nadajnik, odbiornik, serwa i źródło zasilania.??
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    WoŹnY napisał:

Zamiast kupować drogiego regulatora obrotów, kupiłem drugie serwo i połączyłem z oryginalnym "cynglem z zakrętarki".

A może zrobić? - elementy jakieś 12zł http://modelhobby.republika.pl/regulator/regler.htm

Uwaga, rezystor R9 470Ω jest zbędny, przetestowałem układ i uzgodniłem problem z autorem schematu
  • Poziom 12  
    Układ nie jest skomplikowany i chyba tani. Tyle że co i jak tam trzeba podłączyć??
    kan+ , signal i kan - trzeba podłączyc pod odbiornik zamiast serwa , a pod bat+ i bat - baterie lub inne ogniwo w moim przypadku 14V które napędzi silnik główny tak:?::?::?:
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    SP8JUX przedstawił dobry projekt, jednak dla początkujących może być wystarczający mechaniczny regulator z oryginalnej wkrętarki, wystarczy połączyć cięgnem z serwem. Jak kto woli, wybór należy do Ciebie.
  • Poziom 12  
    Myśle że zastosuje ten mechaniczny regulator na początku, później jak znajdę potrzebne elementy to zrobię ten elektroniczny. Nie uzyskałem jeszcze jednak odpowiedzi na moje pytanie, czy dobrze interpretuje podłączenie regulatora.?? i o co chodzi z "cell"-ami które sa opisane na schemacie który podał SP8JUX , co to w ogóle jest?? przepraszam za głupie pytania ale dopiero zaczynam....
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Z lewej strony masz : Bat+ i Bat- tu podłączasz akumulator 14V.
    Kan+ i Kan- to zasilanie odbiornika napięciem 5V, również zasili Ci serwo steru kierunku,
    Signal to impulsy z odbiornika do regulacji prędkości obrotowej silnika który łączysz do zacisków z prawej strony schematu.
    Ten regulator spełnia dwie funkcje, reguluje obroty silnika i dostarcza napięcia 5V do odbiornika.

CELA to w żargonie modelarskim jedno ogniwo LI-POL. którego napięcie wynosi max.4,2V. Są to ogniwa drogie ale posiadają dużą pojemność przy bardzo małej masie i są wykorzystywane w modelach latających. Tobie takich do łodzi nie trzeba.
    Zobacz: Allegro-kolekcje-modelarstwo-zdalne sterowanie,
    Marek