Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ sterujący ekspresem do kawy

17 Sty 2009 13:43 5667 10
 • Poziom 9  
  Witam

  Mam ogromny problem z przygotowaniem projektu sterującego ekspresem do kawy za pomocą mikrokontrolera z rodziny '51. Ekspres ma być bardziej skomplikowany, więc będę musa do układu dołączyć klawiaturę, wyświetlacz LED, zapewnić odpowiednią ilość pamięci (optymalmnie wbudowanej w mikrokontroler, choć i zewnętrzna może być). Byłbym wdzięczny za wszelkie podpowiedzi związane z tematem - mikrokontrolery to mój słaby punkt.

  Pozdrawiam
 • Poziom 18  
  Ekspres cisnieniowy czy zwykły "przelewowy" ?

  Zapewne jakaś kontrola tempertury parzenia. Ekspres 'zwykły' ma pod dzbankiem płyte grzejna, utrzymujacą temperature kawy, więc kontrola temperatury i czasu pracy płyty, zabezpieczenie zeby jej nie spalic.

  Wyswietlacz, hmm, nie wiem po co, chyba tylko w cisnieniowym, żeby wybrac ile kawek chcesz zaparzyc.

  Pamięci myśle że wystarczy. Mikrokontroler jak rozumie z góry ustalony na '51 ?

  Konkretnie, podaj co to za ekspres ma byc ;)
 • Poziom 9  
  Więc tak

  W projekcie jest duża dowolność - tylko rodzina procesorów jest wymuszona. Celem projektu jest zaprezentowanie układu sterującego ekspresem do kawy "z wyższej półki" Zasugerowano użycie wyświetlacza LCD by troszeczkę urozmaicić projekt.

  Myślałem o ekspresie ciśnieniowym, płycie grzewczej, jakimś czujniku temperatury, wyświetlaczu i klawiaturze. Ale biorąc pod uwagę brak sprecyzowania wymagań projektu, można wymyślić coś innego.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Nie wiem czy miałeś okazję oglądać ekspres ciśnieniowy "z wyższej półki" od środka ale zapewniam Cię że klawiatura i wyświetlacz to najmniejszy problem ;). Chyba że interesuję Cię tylko prosta wersja ekspresu - bez młynka i bloku zaparzającego. Jeśli tak - to projekt nie należy do najbardziej wymagających (pompa, przepływomierz, bojler, czujniki temperatury i kilka zabezpieczeń).
 • Poziom 9  
  Może być prostsza wersja, nie widziałem porządnego ciśnieniowego ekspresu a z ostatniej wypowiedzi wynika, że nie wiedział bym nawet z której strony go ugryźć

  Jakaś podpowiedź, gdzie szukać odpowiednich podzespołów, jaki kontroler wybrać, jak podłączyć podzespoły? W temacie czuję się niezwykle słabo :(
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Najlepiej bazować na gotowych rozwiązaniach sprzętowych i tylko je rozszerzyć o sterowanie elektroniczne. Zbieranie od podstaw elementów będzie znacznie trudniejsze od adaptacji "firmówki". Ogólnie budowa ekspresu jest prosta:
  - zbiornik wody
  - opcjonalnie przepływomierz
  - bojler
  - opcjonalnie zawór i dysza do wrzątku/pary
  - i oczywiście wyjście na kolbę

  Do sterowania w zupełności wystarczy mega8/mega48.
  Wybierz wyposażenie ekspresu lub "dawcę" wtedy można pomyśleć nad resztą.
 • Poziom 9  
  Jeśli chodzi o wyposażenie, to biorąc pod uwagę poprzednie wypowiedzi, chyba warto by zestawić cos takiego:

  zbiornik wody
  bojler
  zawór/dysza do wrzątku
  płyta grzewcza
  czujnik temperatury (chyba że załatwi to bojler)
  wyjście na kolbę
  układ zasilający ?

  kontroler z rodziny '51 do sterowania.
 • Poziom 18  
  A czy ktoś potrafi przedstawić JAKIEKOLWIEK uzasadnienie stosowania '51?! No poza oczywiście 'mondrościom uczyciela'?????

  Ja rozumie że jest bardzo dużo konstrukcji opartych o ten układ, że jak 'poznasz '51' to z innymi nie będziesz miał problemu... ale koor*.*a świat poszedł do przodu!
  I potem zamiast małego pic12fxx z 6 portami (który jest wystarczający do tego projektu) w byle gównianym sterowniku siedzi 40 nóżkowy potwór z 16KB flasha 2KB ramu..... bo wyświetlacz bo klawiatura matrycowa... zamiast 1 diody z napisem OK! I jednym przyciskiem ZRÓB KAWĘ.....
 • Poziom 9  
  Jako dawcę wybrałem Zelmer typ 13Z010, znalazłem pełną instrukcję obsługi do tego sprzętu wraz z dosć dokładnym opisem użytych lelementów. Wawiera

  bezpiecznik termiczny (jednorazowy)
  grzałka
  termostat
  pompkę ciśnienową
  taca ogrzewająca filiżanki

  plus oczywiście zbiornik na wodę , obudowę etc. Sterowanie grzałką to nie problem, gorzej z termostatem i pompką ciśnieniową.

  znalazłem już podłączenie termostatu, zastanawia mnie pompa i taca grzewcza. Co do tej pierwszej, to chyba wystarczy kontrola typu włącz/wyłącz? A płyta pewnie koncepcyjnie nie różni się za bardzo od grzałki, więc i sterowanie powinno być podobne, Szukam jeszcze schematów obu tych urządzeń,ma ktoś jakieś podpowiedzi?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Dodaj do układu przepływomierz - będziesz miał wtedy możliwość programowania ilość kawy w filiżance (odmierzanie na "czas" nie zda egzaminu).
  Pompę można sterować fazowo (rozwiązanie z automatów), schematu płyty grzewczej nie potrzebujesz, najczęściej jest to termistor PTC i czasami dodatkowe bezpieczniki termiczne.
 • Poziom 37  
  A po co regulacja ilości kawy w filiżance? przecież jest zbiornik z którego sie potem samemu nalewa do filiżanki. Chyba że ja mam inną wizję (czyt. ubogą) ekspresu. W postaci zbiornika wody, grzałki, pompki i drugiego zbiorniczka na kawę. Jeśli te dwa zbiorniczki są jednakowe to nawet sam Salomon jak się pojawi to z pustego pierwszego nie naleje do drugiego.