Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ sterujący ekspresem do kawy

Mardabr 17 Sty 2009 13:43 5595 10
  • #1 17 Sty 2009 13:43
    Mardabr
    Poziom 9  

Witam

Mam ogromny problem z przygotowaniem projektu sterującego ekspresem do kawy za pomocą mikrokontrolera z rodziny '51. Ekspres ma być bardziej skomplikowany, więc będę musa do układu dołączyć klawiaturę, wyświetlacz LED, zapewnić odpowiednią ilość pamięci (optymalmnie wbudowanej w mikrokontroler, choć i zewnętrzna może być). Byłbym wdzięczny za wszelkie podpowiedzi związane z tematem - mikrokontrolery to mój słaby punkt.

Pozdrawiam

0 10
  • #2 17 Sty 2009 14:13
    Osmo
    Poziom 18  

Ekspres cisnieniowy czy zwykły "przelewowy" ?

Zapewne jakaś kontrola tempertury parzenia. Ekspres 'zwykły' ma pod dzbankiem płyte grzejna, utrzymujacą temperature kawy, więc kontrola temperatury i czasu pracy płyty, zabezpieczenie zeby jej nie spalic.

Wyswietlacz, hmm, nie wiem po co, chyba tylko w cisnieniowym, żeby wybrac ile kawek chcesz zaparzyc.

Pamięci myśle że wystarczy. Mikrokontroler jak rozumie z góry ustalony na '51 ?

Konkretnie, podaj co to za ekspres ma byc ;)

0
  • #3 17 Sty 2009 14:32
    Mardabr
    Poziom 9  

Więc tak

W projekcie jest duża dowolność - tylko rodzina procesorów jest wymuszona. Celem projektu jest zaprezentowanie układu sterującego ekspresem do kawy "z wyższej półki" Zasugerowano użycie wyświetlacza LCD by troszeczkę urozmaicić projekt.

Myślałem o ekspresie ciśnieniowym, płycie grzewczej, jakimś czujniku temperatury, wyświetlaczu i klawiaturze. Ale biorąc pod uwagę brak sprecyzowania wymagań projektu, można wymyślić coś innego.

0
  • #4 17 Sty 2009 16:25
    crazy_phisic
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie wiem czy miałeś okazję oglądać ekspres ciśnieniowy "z wyższej półki" od środka ale zapewniam Cię że klawiatura i wyświetlacz to najmniejszy problem ;). Chyba że interesuję Cię tylko prosta wersja ekspresu - bez młynka i bloku zaparzającego. Jeśli tak - to projekt nie należy do najbardziej wymagających (pompa, przepływomierz, bojler, czujniki temperatury i kilka zabezpieczeń).

0
  • #5 17 Sty 2009 17:07
    Mardabr
    Poziom 9  

Może być prostsza wersja, nie widziałem porządnego ciśnieniowego ekspresu a z ostatniej wypowiedzi wynika, że nie wiedział bym nawet z której strony go ugryźć

Jakaś podpowiedź, gdzie szukać odpowiednich podzespołów, jaki kontroler wybrać, jak podłączyć podzespoły? W temacie czuję się niezwykle słabo :(

0
  • Pomocny post
    #6 17 Sty 2009 17:30
    crazy_phisic

Najlepiej bazować na gotowych rozwiązaniach sprzętowych i tylko je rozszerzyć o sterowanie elektroniczne. Zbieranie od podstaw elementów będzie znacznie trudniejsze od adaptacji "firmówki". Ogólnie budowa ekspresu jest prosta:
    - zbiornik wody
    - opcjonalnie przepływomierz
    - bojler
    - opcjonalnie zawór i dysza do wrzątku/pary
    - i oczywiście wyjście na kolbę

Do sterowania w zupełności wystarczy mega8/mega48.
    Wybierz wyposażenie ekspresu lub "dawcę" wtedy można pomyśleć nad resztą.

0
  • #7 17 Sty 2009 17:55
    Mardabr
    Poziom 9  

Jeśli chodzi o wyposażenie, to biorąc pod uwagę poprzednie wypowiedzi, chyba warto by zestawić cos takiego:

zbiornik wody
    bojler
    zawór/dysza do wrzątku
    płyta grzewcza
    czujnik temperatury (chyba że załatwi to bojler)
    wyjście na kolbę
    układ zasilający ?

kontroler z rodziny '51 do sterowania.

0
  • #8 17 Sty 2009 21:08
    marek-c
    Poziom 18  

A czy ktoś potrafi przedstawić JAKIEKOLWIEK uzasadnienie stosowania '51?! No poza oczywiście 'mondrościom uczyciela'?????

Ja rozumie że jest bardzo dużo konstrukcji opartych o ten układ, że jak 'poznasz '51' to z innymi nie będziesz miał problemu... ale koor*.*a świat poszedł do przodu!
    I potem zamiast małego pic12fxx z 6 portami (który jest wystarczający do tego projektu) w byle gównianym sterowniku siedzi 40 nóżkowy potwór z 16KB flasha 2KB ramu..... bo wyświetlacz bo klawiatura matrycowa... zamiast 1 diody z napisem OK! I jednym przyciskiem ZRÓB KAWĘ.....

0
  • #9 21 Sty 2009 14:00
    Mardabr
    Poziom 9  

Jako dawcę wybrałem Zelmer typ 13Z010, znalazłem pełną instrukcję obsługi do tego sprzętu wraz z dosć dokładnym opisem użytych lelementów. Wawiera

bezpiecznik termiczny (jednorazowy)
    grzałka
    termostat
    pompkę ciśnienową
    taca ogrzewająca filiżanki

plus oczywiście zbiornik na wodę , obudowę etc. Sterowanie grzałką to nie problem, gorzej z termostatem i pompką ciśnieniową.

znalazłem już podłączenie termostatu, zastanawia mnie pompa i taca grzewcza. Co do tej pierwszej, to chyba wystarczy kontrola typu włącz/wyłącz? A płyta pewnie koncepcyjnie nie różni się za bardzo od grzałki, więc i sterowanie powinno być podobne, Szukam jeszcze schematów obu tych urządzeń,ma ktoś jakieś podpowiedzi?

0
  • #10 21 Sty 2009 16:12
    crazy_phisic

Dodaj do układu przepływomierz - będziesz miał wtedy możliwość programowania ilość kawy w filiżance (odmierzanie na "czas" nie zda egzaminu).
    Pompę można sterować fazowo (rozwiązanie z automatów), schematu płyty grzewczej nie potrzebujesz, najczęściej jest to termistor PTC i czasami dodatkowe bezpieczniki termiczne.

0
  • #11 26 Sty 2009 14:54
    Chris_W
    Poziom 37  

A po co regulacja ilości kawy w filiżance? przecież jest zbiornik z którego sie potem samemu nalewa do filiżanki. Chyba że ja mam inną wizję (czyt. ubogą) ekspresu. W postaci zbiornika wody, grzałki, pompki i drugiego zbiorniczka na kawę. Jeśli te dwa zbiorniczki są jednakowe to nawet sam Salomon jak się pojawi to z pustego pierwszego nie naleje do drugiego.

0