Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak mierzyć napięcia miernikiem?

Xylometazolin! 17 Jan 2009 20:22 178631 3
 • Jak mierzyć napięcia miernikiem?

  Często na forum pada tego typu pytanie. Dlatego postaram się wyjaśnić, jak mierzyć napięcia w zasilaczu komputerowym, aby odczyty były najdokładniejsze, a sam pomiar był dla nas bezpieczny.

  1. Przygotowanie niezbędnego sprzętu do pomiaru.

  Osobiście posłużę się miernikiem UNI-T M890G.

   BATERIA - jeśli nasz miernik zasilany jest z baterii, powinniśmy się upewnić, że jest ona naładowana i w pełni sprawna - pozwoli to uniknąć błędów pomiarowych.

   ZAKRES POMIAROWY - następnym krokiem jest ustawienie odpowiedniego zakresu pomiarowego - w tym przypadku ustawiamy na DCV 20 (napięcie prądu stałego, zakres do 20V).

  Jak mierzyć napięcia miernikiem?

   SONDY POMIAROWE - to, czy nasz odczyt będzie dokładny zależy również od czystości sond pomiarowych. Należy upewnić się, czy nie ma na nich osadu, smaru czy innego rodzaju zabrudzeń. Najlepiej jest wcześniej odtłuścić sondy np: spirytusem lub acetonem.


  Jeśli już wszystko jest gotowe możemy przejść do 2 punktu.


  2. Wykonywanie pomiaru.


  
   Pomiar napięć na liniach +12V i +5V za pomocą wtyczki MOLEX.


  Odnajdujemy wtyczkę typu MOLEX (podłączamy nią m.in. napędy, dyski twarde itp.)

  +5V

  Sondy wkładamy tak, jak na załączonym zdjęciu - czarną sondę do miejsca, gdzie znajduje czarny przewód i analogicznie czerwoną sondę tam, gdzie znajduje się czerwony przewód. Odczytujemy pomiar.

  Jak mierzyć napięcia miernikiem?

  +12V

  Sondy wkładamy następująco: czarną do czarnego przewodu, a czerwoną do żółtego. Odczytujemy pomiar.

  Jak mierzyć napięcia miernikiem?
   Pomiar napięć na liniach +3,3V, +5V i +12V za pomocą wtyczki 20/24 PIN oraz 4 PIN.


  Gniazdo 20/24 PIN:

  Jak mierzyć napięcia miernikiem?

  Gniazdo 4 PIN:

  Jak mierzyć napięcia miernikiem?
  +3,3V

  We wtyczce 20/24 PIN musimy odnaleźć dwa przewody - pomarańczowy oraz czarny.
  Czerwoną sondę przykładamy do styku pomarańczowego przewodu, a czarną sondę - do czarnego (jak na zdjęciach). Odczytujemy pomiar.

  Jak mierzyć napięcia miernikiem?

  +12V

  Odnajdujemy gniazdo 4 PIN. Do styku żółtego przewodu przykładamy czerwoną sondę, a do czarnego - czarną sondę. Odczytujemy pomiar.

  Jak mierzyć napięcia miernikiem?

  +5V SB, oznaczane także jako +5 VCCH

  Wykonujemy w dwóch stanach:
  1. Podczas włączenia zasilacza do sieci, ale jeszcze nie uruchomionym komputerze.
  2. Po włączeniu komputera przyciskiem POWER i uruchomieniu wszystkich podzespołów komputera.

  Sondy multimetru (miernika) umieszczamy tak, jak na widocznym poniżej zdjęciu, tj. czerwona sonda przyłożona w miejsce wtyku oznaczonego kolorem fioletowym, a czarna przyłożona do dowolnego wtyku oznaczonego kolorem czarnym.

  Jak mierzyć napięcia miernikiem?

  Napięcie jest bardzo istotnym, ze względu na fakt, iż pozwala na prawidłowy rozruch komputera PC.
  Dodatkowo, w niektórych płytach jest napięciem, które zasila także porty USB, a więc od jego stabilności i wartości zależy w głównej mierze prawidłowe działanie każdego urządzenia podłączonego do tegoż portu.

  Różnica pomiędzy stanem 1, czyli włączeniem do sieci zasilacza, a stanem 2. czyli już uruchomionym komputerze powinno być jednakowe i nie powinno znacznie się zmieniać w czasie pracy.

  Wartość pomiarowa musi mieścić się w granicach +/-5% od wartości nominalnej napięcia czyli (4,75-5,25)V

  +5V PG oznaczane również jako Power Good lub Power_OK

  Jest niezbędnym napięciem do prawidłowej współpracy zasilacza podłączonego do płyty głównej podczas normalnego użytkowania.
  W wypadku, gdy to napięcie jest niedostateczne, bądź bardzo niestabilne i przekracza wartości zawarte w normie ATX, niemożliwa będzie stabilna praca na komputerze. Objawiać się to będzie wyłączaniem zasilacza, nieprawidłowym startem komputera bądź resetowaniem się systemu.

  Wykonujemy od razu po włączeniu komputera przyciskiem POWER.

  Sondę czerwoną umieszczamy we wtyku ATX w pinie oznaczonym kolorem szarym, bądź jasnozielonym, a sondę czarną umieszczamy w dowolnym pinie oznaczonym kolorem czarnym, tak, jak na poniższym zdjęciu:

  Jak mierzyć napięcia miernikiem?

  Wartość pomiarowa musi mieścić się w granicach +/-5% od wartości nominalnej napięcia czyli (4,75-5,25)V.  3. jak powinny wyglądać prawidłowe napięcia?

  Poniższa tabelka pokazuje, jak powinny wyglądać napięcia na poszczególnych liniach:

  Jak mierzyć napięcia miernikiem?


  4. Na zakończenie...

  Na zakończenie dodam, że napięcia mierzymy przy włączonym komputerze. Najlepiej zmierzyć 2 razy:

   podczas spoczynku komputera - czyli wyłączamy wszystkie aplikacje i dopiero dokonujemy pomiaru.

   podczas obciążenia komputera - czyli włączamy wymagające aplikacje np: GRY, Orthos (aplikacja obciążająca komputer; działa ona na max 2 rdzeniach, dlatego jeśli twój procesor posiada ich więcej - należy użyć dwóch równolegle uruchomionych Orthosów, wybrać odpowiednie rdzenie dla każdego z programów i wtedy testować).


  A dlaczego napięcia mierzymy miernikiem, a nie programowo?

  Odpowiedź znajduje się TUTAJ.  Podziękowania dla kolegi swiercm za pomoc w rozwijaniu i realizacji wątku.

  ---
  ZAKAZ kopiowania bez zgody autora.
  About Author
  Xylometazolin!
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Offline 
  Has specialization in: rowery...
  Xylometazolin! wrote 6834 posts with rating 829, helped 264 times. Live in city Górny Śląsk. Been with us since 2006 year.
 • #2
  tzok
  Moderator of Cars
  ...ja od siebie dodam, że nie warto przesadzać z precyzją podawania wyników pomiarów, i że pomiar programowy nie zawsze jest aż taki zły:
  Jak mierzyć napięcia miernikiem? Jak mierzyć napięcia miernikiem?
  Ponadto "żółtek" pokazuje, co się dzieje jak bateria w mierniku jest słaba (choć wskaźnik tego jeszcze nie sygnalizuje).
 • #3
  phaker92
  Level 11  
  Witam. Mierzenie samym miernikiem napięcia na porcie USB może być bardzo niebezpieczne. Można łatwo zrobić zwarcie i uszkodzić płytę główną. Proponuje przygotować sobie odpowiedni kabel. Bierzesz jakiś kabel na USB i ucinasz go w połowie. W środku masz 4 przewody: Czerwony, czarny, biały i zielony. Czerwony podłączasz do czerwonego przewodu miernika a czarny do czarnego, resztę przycinasz i ładnie izolujesz żeby nie zrobiło ci zwarcia. Ustawiasz miernik na zakres 20V i już możesz mierzyć sobie napięcie na portach USB. Dołączam rysunek z opisem pinów na USB.
  Jak mierzyć napięcia miernikiem?
  Pozdrawiam.
 • #4
  Yansen
  Level 22  
  Wszystko fajnie i pięknie ale takie pomiary przy użyciu popularnych mierników nie są prawdziwe. Wynika to ze zwłoki miernika - ilości pomiarów na sekundę.

  Do sprawdzania zasilaczy komputerowych stosuję specjalizowany miernik pokazujący naraz wszystkie napięcia zasilacza o wysokiej częstości odświeżania z pułapką procentową wywołującą alarm, na którym dopiero widać że napięcia pływają a to wpływa na zawieszanie się komputera, samoistne resety, etc. Mierząc popularnym multimetrem nie ma możliwości zauważenia takich odchyłek z racji zwłoki miernika. Mimo, że miernik pokaże napięcie 3.3V nie oznacza, że takie jest cały czas. Już mikrosekundowy spadek tego napięcia wywołuje niestabilność platformy.

  Sposobów pomiaru jest wiele, lecz dwa są istotne:

  - pomiar na żywym organiźmie: miernik wszystkich napięć wpięty pomiędzy zasilacz a komputer,

  - pomiar samego zasilacza z użyciem regulowanego zestawu obciążeń na wszystkich sekcjach zasilania: można szybko i bezboleśnie sprawdzić czy faktycznie zasilacz 500W ma 500W.

  Wobec powyższego postulowane mierzenie miernikiem napięć na końcówce molex czy porcie nazywam tylko i wyłącznie sprawdzeniem czy jest napięcie.