Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multimiernik i diody

julek mastah 17 Sty 2009 20:43 2070 4
  • #1 17 Sty 2009 20:43
    julek mastah
    Poziom 9  

Witam. Znalazłem gdzieś multimiernik z funkcją do mierzenia czegoś w diodach - nie wiem tylko czego :P podejrzewałem,że jest to spadek napięcia na diodzie, ale to chyba nie to - wartość, którą podaje, jest inna niż faktyczny spadek napięcia. Do czego to może służyć?

A wygląda to tak: Multimiernik i diody

Korzystając z okazji, chciałbym zadać jeszcze głupie pytanie odnośnie diod:
    Czy można używać diod do zmniejszania napięcia w danym układzie? Np. mam baterię 1,5V, a potrzebuję 0,9 to włączam w obwód 2 diody?

Z góry dzięki za pomoc

0 4
  • #2 17 Sty 2009 21:07
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Twoje przypuszczenia były słuszne taki miernik mierzy spadek napięcia na diodzie, wynik to wartość po przecinku, czyli 0,xxx V.

Co do drugiego pytania, oczywiście można by użyć jednej lub kilku diod do obniżenia napięcia(czasami się tak robi). Ale spadek napięcia na diodzie jest zależny od prądu, jaki przez nią płynie. Więc nie będzie to zbyt precyzyjne obniżenie napięcia.

0
  • #3 19 Sty 2009 14:57
    julek mastah
    Poziom 9  

Właśnie z tego co zbadałem miernik pokazuje jakieś wyimaginowane wartości :P kiedy mierzę napięcie w obwodzie dioda-bateria 1.5V i odejmuję od napięcia baterii, wychodzi mi coś innego niż pokazuje miernik. Na czym to wszystko polega?

0
  • #4 19 Sty 2009 15:54
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tak jak pisałem, spadek napięcia na diodzie zależy od prądu, jaki przez nią płynie.
    W instrukcji miernika powinno być napisane, przy jakim prądzie jest test diody.
    Np. przy moim mierniku prąd, przy jakim mierzony jest spadek to 1mA.

Inna sprawa to, to, że ten miernik, co jest na foto to raczej nie miernik tylko wskaźnik może mieć dość duży margines błędu. Szczególnie jak jest już trochę wysłużony.
    Na samych stykach, przełączniku zakresów i kablach pomiarowych nie wspominając o tym, że elementy w mierniku też mogą być nie najlepszej jakości może być z 0,05-0.1V spadku napięcia. Ten „miernik” to chińska masówka i trzeba mieć to na uwadze!
    Nie mniej jednak na początek(i nie tylko) przygody z elektroniką jest wystarczający.

0
  • #5 19 Sty 2009 17:33
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Nie używaj zewnętrznej baterii do pomiaru diody. Przy tym pomiarze źródłem prądu jest sam miernik i on też mierzy spadek napięcia na diodzie. Wartości odczytane powinny wynosić:

- od 0.6 do 0.8 V na diodzie krzemowej
    - od 0.3 do 0.5V na diodzie Schottky'ego
    - od 0.2 do 0. 3V na diodzie germanowej

jeżeli napięcie jest poniżej 0. 15 V to dioda ma zwarcie

jeżeli napięcia są większe niż 1V to dioda ma przerwę lub nie mierzysz jej w kierunku przewodzenia (+ do anody, - katoda).

Podobnie można badać tranzystory, złącza baza-kolektor i baza-emiter badasz jak normalne diody.

Dla NPN - plus podajesz na bazę a minus na kolektor lub emiter i tylko w tym kierunku powinien być pokazany spadek napięcia rzędu 0.7V.
    Dla PNP na bazę podajesz minus.

Pomiędzy kolektorem a emiterem nie powinno być żadnego przejścia (wyjątek tranzystory z diodą zabezpieczającą, dla NPN anoda diody łączy się z emiterem a katoda z kolektorem.

0