Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Trzeba podnieść napięcie

Lazarslaw 03 Apr 2004 17:22 1387 4
NDN
 • #1
  Lazarslaw
  Level 11  
  Problem jest taki aby wysterować Diaka potrzebuje napięcia ok 37V przebiegu trujkątnego. W pracowni mamy generatory do 10V a ja potrzebuje 40V więc potrzeba jakoś podnieść. myślałem o Mosfecie albo o 3 stopniowym wzmacniaczu a w najgorszym przypadku myślałem o transformatoże i jakimś generatorze takim małym ale niewiem czy diak pracuje przy 50Hz. POMOCY :)
 • NDN
 • #2
  stasiekm
  Level 30  
  w jakm celu chcesz sterowac diak?
  masz zbadać jego charakterystykę?
  jesli tak to najprościej będzie zastosować transformator sieciowy o wartosci maksymalnej napiecia ok 50 V, rezystor ograniczający prąd do bezpiecznej wartosci połaczony szeregowo z diakiem oraz oscyloskop pracujacy w trybie xy
 • NDN
 • #3
  Lazarslaw
  Level 11  
  robiłem badania i diak nie reagował na sin mam diode przełączająca do tego ona tez nie działała na sin tylko na przebieg liniowy Niemam jak tego sprawdzić teoretycznbie bo Diaka niema w bibliotekach PSpice moge przesłać analize diody przełączającej której zasada działania jest podobna do Diaka. Tak musze zrobić badanie diaka czyli statycznie i dynamicznie.
 • #4
  stasiekm
  Level 30  
  jeżeli doak nie reagował na sinusoide to znaczy ząe miała za małą amplitudę
  podaj typ diaka i tej diody
  modela diaka mozesz poszukać na stronach producenta
  czasami są..
 • #5
  Lazarslaw
  Level 11  
  Już pisze diak to DB 30 z tolerancją 5V dioda przełączająca to układ zastępczy symulujący prace diaka przedstawie go w następnym poście gdyż straciłem wczoraj cały katalog i właśnie go odzyskuje powoli. najbardziej interesuje mnie jak zdjąć z niego charakterystyke dynamiczna mając do dyspozycji generator z napięciami sin prostokąt i trujkąt o amplitudzie 10V. I może jak się odczytuje prąd przełączanijeśli masz GG to może byśmy pogadali:)