Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

przekaźnik elektroniczny

Dolce 17 Jan 2009 22:25 11016 29
  • #1
    Dolce
    Level 22  
    Witam.
    Potrzebuje niezawodnego układu zastępującego "tradycyjny" przekaźnik z cewką, przekaźnikiem elektronicznym - na układzie scalonym czy też tranzystorze. Sprawa dotyczy układu do zmiany kierunku obrotów silnika sterowanego driverem. W zależności od tego czy na wejście STEP tegoż drivera poda się 0 czy też +5V silnik ma lewe lub prawe obroty. Poniżej załączam 2 schematy. Pierwszy to po prostu włącznik sensorowy na układzie „555” dający na wyjściu impuls ujemny czasie trwania ok. pół sekundy. Do tego wyjścia podłączyłem przekaźnik, którego styki są podłączone do drugiego układu - służącego do przełączania stanu 0 lub +5V (wyjście DIR). Chwilowe przełączenie masy (GND) z „13” nóżki układu „7474” do jego „10” nóżki tegoż układu powoduje zmianę stanu (z 0 na +5V itd.) na wyjściu DIR. Chciałbym zastąpić przekaźnik jakimś układem elektronicznym. Zależy mi, żeby nie było słychać odgłosu pacy przekaźnika. Kupiłem dobrej klasy przekaźniki a jednak dość głośno słychać pracę ich styków. Ważne jest by układ pracował szybko – tzn. zależy mi na natychmiastowym przełączaniu kierunku obrotów silnika co jest związane z szybkim przełączeniem GND z 13 nóżki na 10 (obecnie czas opóźnienia wynosi 6ms co jest związane z czasem przełączenia styków przekaźnika - jest on w zupełności wystarczający).
    Podsumowując - układ musiałby po prostu zastąpić styki przekaźnika – SPDT i zmieniać chwilowo połączenie masy z nóżki UCY747 „13” na „10”.
    Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
    Pozdrawiam.
    przekaźnik elektroniczny
    przekaźnik elektroniczny
  • Helpful post
    #2
    Ciz
    Level 36  
    Witam.
    Jaka łatwa sprawa.
    Wyjście DIR podłącz prosto do 10, między 10 i 13 podłącz inwertor - 1/4 7400 lub 1/6 7404 (bez oporu R2) albo 1/4 7403 lub 1/6 7405 (i opornik R2 do +5V). Można też D1 zamienić oporem R4. Wejście inwertora na 10 i wyjście na 13.
    No zdaje mi sie, iż możną podłączyć DIR po zamianie D1 oporem 1k prosto do 3 U1A i przekaźnik, U1B, R2 i R4 zbędne.
    H.
  • #3
    Dolce
    Level 22  
    Dzięki za odpowiedź.
    Ja nie jestem elektronikiem. Umiem wykonać proste układy wg.schematu. Jeśli to nie kłopot to rozrysuj połączenia. Druga sprawa - ten drugi schemat, który załączyłem posiada styki S2 i S3 - są to wyłączniki krańcowe. Czy one bedą nadal funkcjonowały jeśli podłączy się układ według Twojego pomysłu ?
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    #4
    Ciz
    Level 36  
    Bardzo przepraszam, zamienilem DIR i OUT !
    H.
  • #5
    Dolce
    Level 22  
    Czy mógłbyś to rozrysować ?
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    #6
    Ciz
    Level 36  
    przekaźnik elektroniczny
    No mam pytanie - moźe być na DIR trwalo "1" (krańcowy lewy kierunek) ?
    (Schemat U1B stosowany do poprawy impulsu z kontaktu - odskakiwanie itp.)
    H.
  • Helpful post
    #7
    elkard
    Level 36  
    Witam.
    Czy jeżeli dobrze zrozumiałem, każde kolejne dotknięcie sensora ma spowodować zmianę stanu na wyjściu układu ?
    Jeżeli tak to może być tak jak pokazał kolega Ciz, i jeszcze tranzystor też jest zbyteczny.

    przekaźnik elektroniczny
  • #8
    Dolce
    Level 22  
    Dzięki.
    Tyle, że ja potrzebuję przełączników S2 i S3. Każdy z nich pełni rolę przełącznika krańcowego i jest niezbędny. Jak pisałem wcześniej układ jest wykorzystywany w urządzeniu, które ma za zadanie przesuwać wózek na szynach - w lewo i prawo (ruch obrotowy silnika jest zamieniany poprzez śrubę kulową na ruch liniowy). Przełączniki S2 i S3 mają po prostu zmieniać kierunek obrotów silnika - co się przekłada bezpośrednio na kierunek posuwu wózka - gdyby ten "dojechał" do końca szyny. Wciśnięcie S2 zawsze zmieni kierunek przesuwu na lewy. Oczywiście jeśli w danej chwili jest realizowany przesuw w lewo to nic się nie zmieni po jego wciśnięciu. Natomiast S3 będzie zmieniał kierunek zawsze na prawy. Sa to przełączniki "jednokierunkowe". Dzięki nim nie dojdzie do przeciążenia czy nawet uszkodzenia mechaniki po dojechaniu wózka do skrajnej pozycji szyny.
    Natomiast przekaźnik, którego chciałbym zastąpić układem elektronicznym, pełnił rolę przełącznika (nazwijmy go S1), za pomocą którego można w każdej chwili zmienić dowolnie kierunek przesuwu wózka. Każdorazowe jego wciśnięcie powoduje zmianę kierunku na przeciwną, czyli jest „obustronnego” działania.
    Podejrzewam, że po zastąpieniu przekaźnika układem elektronicznym tranzystor T1 nie byłby potrzebny (cewka przekaźnika jednak potrzebuje pewnego prądu do zadziałania styków przekaźnika). Jeśli macie pomysł na zrealizowanie całkowite powyższego układu to będę bardzo wdzięczny za schemat.
  • Helpful post
    #9
    elkard
    Level 36  
    A czy ten układ 555 to dajesz po to aby uzyskać właśnie ten sensor dotykowy ?
  • #10
    Dolce
    Level 22  
    Tak, schemat sensora ściągnąłem bodajże ze strony AVT.
    Ten układ daje impuls ujemny o czasie trwania 0,5 sek (można ten czas zmienić za pomocą kondensatora). Dzięki temu mogłem, za pomocą przełączenia styków przekaźnika, "przerzucić" GND z nóżki 13 na 10, co powodowało odwrócenie stanu na wyjściu DIR. Pół sekundy ustawiłem ze względu na czułość sensora. Zbyt krótki odstęp czasu powrotu styków powodował nieraz dodatkowe przełączenie styków (przy trzymaniu palca na sensorze układ cały czas włącza/wyłącza napięcie na wyjściu OUT). Oczywiście czas powrotu styków nie ma wpływu na zmianę stanu logiki na wyjściu DIR ponieważ przełączenie tego stanu następuje w momencie przejścia styków z 13 nóżki na 10 (powrót styków na 13 nóżkę nie powoduje zmiany stanu DIR). Tak więc podanie GND z 13 nóżki na 10 powinno być szybkie, a powrót wolniejszy.
  • Helpful post
    #11
    elkard
    Level 36  
    No to w takim razie chyba wszystko jest jak trzeba.
    Nie wiem jak Ty dalej chcesz sterować obrotami silnika, ale tak na wyrost wprowadziłem pewną modyfikację, dodając na końcu dwie bramki i rozdzieliłem wyjścia na dwa oddzielne PRAWO i LEWO. W ten sposób sytuacja jest jednoznaczna czy mają być obroty w prawo czy w lewo. Rozwiązanie takie zabezpiecza też na okoliczność błędu w zadziałaniu krańcówek. Gdyby z jakiegoś powodu wciśnięte były obydwie krańcówki (jakaś usterka) to nie będzie napięcia ani na prawo ani na lewo.

    przekaźnik elektroniczny

    Dodatkowo zamienił bym jeszcze typ styków w krańcówkach NO na NC (odpowiednio je wtedy połączyć na schemacie) by lepiej zabezpieczyć się na okoliczność
    usterki krańcówek, np. zabrudzenie styku lub urwanie przewodu. W razie wadliwej pracy krańcówek priorytetem powinno być wyłączenie się napędu.
  • #12
    Dolce
    Level 22  
    Dzięki za schemat.
    Nie obejrzałem dokładnie pprzedniego i nie zobaczyłem wyłączników.
    Napisz mi jeszcze tylko czy zmienia wartości elementów sensora (na Twoim schemacie są inne wartości oporników czy kondesatora) czy też pozostawić tak jak obecnie mam + zmienić wyjście z przekaźnikowego na ten elektroniczny układ ?
    Drugie pytanie - napisz mi jaśniej (nie jestem elektronikiem) do czego służą te dodatkowe bramki - do czego można wykorzystać z nich sygnał ?
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    #13
    elkard
    Level 36  
    Wartości elementów sensora możesz pozostawić tak jak na Twoim schemacie. Ja dałem trochę inne tak dla potrzeb mojego symulatora.
    Wstawianie przekaźnika między te układy (555 a 7474) jest zbyteczne. Zresztą jak zrozumiałem Twoim celem było to zrobić bez przekaźnika. Jest tu on w tym miejscu niepotrzebny.

    Co do tych bramek. To może najpierw opisz jak będziesz załączał napięcie na silnik odpowiednio gdy miał by się obracać w prawo lub lewo. Wtedy może będzie łatwiej tę kwestię wyjaśnić. Może ten układ bramek jest zbyteczny ale do puki nie wiem jak to ma wyglądać to trudno to sprecyzować.

    Dodam tylko że parametry sygnałów na tych bramkach są takie same jak na wyjściu Q przerzutnika 7474, tylko podzielony na dwa tory, albo PRAWO albo LEWO.
    I zależnie czy silnik ma się obracać w PRAWO czy w LEWO pojawia się stan wysoki (napięcie) na jednym z tych wyjść.
    A w sytuacji nieprawidłowego zadziałania krańcówek urwaniu (np. naciśnięciu obydwóch) nie będzie napięcia ani na jednym ani na drugim wyjściu.
  • #14
    Dolce
    Level 22  
    Dzięki za odpowiedź.
    Myślę, że te dodatkowe bramki nie będą potrzebne. Servomotor steruję poprzez driver oparty o układ UHU3.0. Zmiana obrotów silnika jest realizowana właśnie poprzez podanie odpowiednia napięcia 0 lub +5V na wejście DIR tego drivera. W zależności od tego napięcia servomotor kreci się w lewo lub prawo.
    Czyli ostatecznie wystarczy wykonać ten pierwszy schemat, który podałeś ? Nie będę komplikował sobie sprawy ze zmianą przełączników na NC. W zasadzie nawet gdyby krańcówka nie zadziałała to myślę, że najzwyczajniej w świecie servomotor się zatrzyma ponieważ układ wykryje przeciążenie (jest możliwość ustawienia maksymalnego prądu w driverze). Chciałem się tylko upewnić co do tych przełączników krańcowych - w moim obecnym układzie z przekaźnikiem po "dojechaniu" wózka do końca szyny, włącza on przełącznik i to powoduje zmianę obrotów silnika - czyli przełącznik nie jest cały czas zwarty, żeby silnik kręcił się w jedną stronę. Wystarczy chwilowe zwarcie styków przełącznika (w momencie włączenia jego dźwigienki przez wózek urządzenia) by silnik zmienił kierunek obrotów. Czy w podanym przez Ciebie układzie również tak będzie ?

    Mam jeszcze jedną prośbę.
    W swoim urządzeniu wykorzystuję 2 przełączniki sensorowe. Jeden służy do zmiany kierunku obrotów serva (układ już mam od Ciebie), natomiast drugi – do zatrzymywania serva. W posiadanym przeze mnie driverze jest wyjście a właściwie włącznik RESET. Służy do kasowania ewentualnych błędów powstałych podczas pracy urządzenia ale również można za jego pomocą zatrzymać silnik. Działanie przycisku RESET jest bardzo proste – zwiera on nóżke 1 układu UHU3.0 do masy. Poniżej zamieszczam 2 schemat układuoparte o wyłącznik sensorowy, który obecnie posiadam.

    Z tego co wywnioskowałem, przekaźnik jest tutaj w ogóle niepotrzebny. Chyba wystarczy podać napięcie z wyjścia OUT (czyli potencjał ujemny) do nóżki ”1”układu UHU ? Masa jest wspólna więc nie powinno być kłopotu z zadziałaniem. Dzisiaj niedziela więc nie chciałem eksperymentować z przeróbką (czyli „wywaleniem” przekaźnika). Skorzystam jednak z okazji i poproszę Ciebie, skoro mi już tyle pomogłeś, o ocenę - czy takie rozwiązanie jest poprawne (czyli podłączenie wyjścia OUT bezpośrednio do nóżki UHU) ?
    Prawdę mówiąc nie wiem czy w momencie „spoczynku” występuje jakieś napięcie na wyjściu OUT ? Jeśli takie rozwiązanie nie jest poprawne to poprosiłbym Ciebie o schemat, który zastąpiłby obecny przekaźnik elektroniką- podobnie jak poprzednio.
    Pozdrawiam serdecznie.
    przekaźnik elektroniczny
  • Helpful post
    #15
    elkard
    Level 36  
    Wyłączniki krańcowe na moim schemacie pracują tak jak właśnie opisujesz. Czyli przełączają kierunek obrotów z chwilą zwarcia styków.

    Co do tego drugiego układu (przerzutnik 4027) to jest on poprawny. Jednak w jaki sposób można go podłączyć z tym wejściem reset (VHU) to pewności nie mam bo nie znam tego drivera, nie mam żadnych danych o nim. Być może dało by się podłączyć bezpośrednio pod wyjście Q przerzutnika ale może być i z tym tranzystorem tak jak napisałeś. Ale wtedy może trzeba będzie jeszcze dać rezystor podciągający. Czyli dać rezystor w miejscu w którym jest teraz ta dioda.
    Ważne jest czy ten driver jest zasilany tym samym napięciem co te układy cyfrowe. Bo jeżeli tak to tranzystor może okazać się zbyteczny.

    W tym pierwszym układzie też możesz zastosować układ CD4027. Tylko wtedy inaczej byś musiał podłączyć te krańcówki. Albo można dać przerzutniki D (CD4013). Albo obydwa 7474. Danie jednakowych przerzutników było by korzystne ponieważ w jednym układzie scalonym znajdują się właśnie dwa przerzutniki.

    Powinieneś jeszcze uwzględnić fakt że z chwilą włączenia zasilania na te układy wyjścia przerzutników mogą się ustawić w przypadkowym stanie. Na wyjściu Q może wystąpić albo 0 albo 1. Gdyby to miało mieć znaczenie to należało by dodać układ resetujący ich stan w chwili załączania zasilani.

    Układ CD4027 lub CD4013 ma pewne zalety w stosunku do SN7474. Większy zakres napięcia zasilającego, mniejszy pobór prądu i większa odporność na zakłócenia.
  • #16
    Dolce
    Level 22  
    Dodano po 5 [minuty]:

    elkard wrote:

    W tym pierwszym układzie też możesz zastosować układ CD4027. Tylko wtedy inaczej byś musiał podłączyć te krańcówki. Albo można dać przerzutniki D (CD4013). Albo obydwa 7474. Danie jednakowych przerzutników było by korzystne ponieważ w jednym układzie scalonym znajdują się właśnie dwa przerzutniki.

    nie bardzo rozumiem odnośnie tych dwóch 7474. Na Twoim pierwszym schemacie jest tylko jeden układ 555 oraz jeden 7474. Czy rzeba jeszcze coś dodać ?

    Układ drivera oraz ten układ może być zasilony z jednego punktu. Driver zasilany jest napięciem 12V ale posiada własny stabilizator 5V, który zasila układy scalone drivera. Czy mógłbyś mi narysować schemat i podać wartości elementów, które trzeba zmienić ? Poeksperymentowałbym jutro z tym układem.
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    #17
    elkard
    Level 36  
    Mi chodzi że w sumie dajesz dwa przerzutniki ten w pierwszym i ten w drugim schemacie. Można do tego celu wykorzystać jeden układ scalony gdyż znajdują się w jednym właśnie dwa przerzutniki. Oszczędniej.

    Jakie ewentualnie miał byś zamiar zrobić zmiany ? Generalnie wszystko jest dobrze, chyba że chciał być coś uwzględnić z moich sugestii. Co masz na myśli ?
  • #18
    Dolce
    Level 22  
    Zasugerowałeś, że być może będzie można podłaczyć wyjście bezpośrednio do Q, dać zamiast diody rezystor i być może trzeba będzie również dać rezystor podciągający. Jak pisałem wcześniej nie jestem elektronikiemi i dla mnie wygodne jest korzystanie ze schematu. Jakbys mógł narysować te rozwiązania to byłbym wdzięczny. Być może nie będzie takiej konieczności i wykorzystam mój obecny układ, podłaczając wyjścei OUT zamiast na przekaźnik - do przełącznika RESET. Jeśli jednak wystąpiłyby jakieś komplikacje to popróbowałbym ze zmianami części.

    Jeśli miałbyś chwilę czasu to poprosiłbym o przeróbkę jeszcze tego pierwszego schematu tak, by zamienić układ 7474 na CD4027. Faktycznie ułatwiłoby to sprawę - nie trzebaby stosowac dwóch scalaków. Czy to nie będzie miało znaczenia dla stabilności pracy, że jeden układ scalony będzie wykorzystany dla dwóch zadań (na jego jeden wewnętrzny układ byłby podawany sygnał z sensora sterującego DIR-em a na drugi - sygnał z sensora sterującego RESET-em) ?
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    #19
    elkard
    Level 36  
    To tą zmianę na CD4027 ew. CD4013 zrobię Ci ale to już w dzień. W niczym nie przeszkadza wykorzystywanie dwóch przerzutników w różnych miejscach schematu.

    Co do tego połączenia driverem to tak do końca nie wiem jak to było by najlepiej połączyć. Ale jeżeli on jest zasilany napięciem 12V. A ta część z układami cyfrowymi 5V to jednak nie radził bym łączyć wyjścia Q przerzutnika bezpośrednio z wejściem RES. drivera. Lepiej daj tu ten tranzystor. Jedynie że możne trzeba będzie dodać ten rezystor podciągający. Czyli należy go podłączyć między ten pin RESET drivera a plus zasilania ale zasilania tego drivera. Coś tak jak na tym rysunku.

    przekaźnik elektroniczny

    W ogóle to jeżeli driver jest zasilany napięciem 12V to i te układy też można by zasilać napięciem 12V. Są one też na takie napięcie przystosowane. (nie dotyczy tego SN7474).

    A może masz jakąś kartę katalogową tego drivera, jakiś opis ? Jaki dokładnie jest jego symbol ?
  • #20
    Dolce
    Level 22  
    Dzięki.
    Mam schemat tego sterownika, jest w załączniku. Na schemacie tego drivera jest już taki "podciągający" rezystor o wartości 1k. Tyle, że ukłąd jest zasilany napięciem 5V. Ale to pewnie bez różnicy. Sam driver zasila się napięciem 12V ale on posiada stabilizator 78L05 i własnie z niego napięcie podawane jest na układy salone drivera. Czyli ostatecznie wyrzucić tą diodę, która była pomiędzy kolektorem tranzystora a napięciem +5V sensora i połączyć kolektor tranzystora bezpośrednio do res ?
    Pozdrawiam.
    Attachments:
  • Helpful post
    #21
    elkard
    Level 36  
    Tak, podłącz to za pośrednictwem tego tranzystora i w takim razie nie dawaj już tego dodatkowego rezystora ani diody.
    I tak jak pisałeś, możesz wykorzystać to 5V do zasilania swojego układu.

    Tak się zastanawiam czy aby to wejście reset jest najodpowiedniejsze do zatrzymywania tego napędu, (jest tam jeszcze kilka innych wejść ale do czego one są ? ...) Nie mam na ten temat wiedzy, także musisz już o tym sam decydować.
  • #22
    Dolce
    Level 22  
    Też nie jestem pewien co do wykorzystania reset do zatrzymania silnika - pod kątem poprawnosci elektronicznej. Wiem jednak, że to działa :)
    Pozostałe wyjścia są m.in. dla enkodera serva, podania impulsów z generatora (CL), RS232 daje możliwość dostrojenia parametrów silnika i pewnie służy do podłączania do programu sterującego pracą silnika za pomocą komputera. Ja jednak tego wyjścia nie wykorzystuję poniewarz korzystam z zewnętrznego generatoa, zresztą tez na "555". Potrzebuje jedynie wykonywać START-STOP, zmieniać prędkośc i kierunek przesuwu.
    Popróbuję poeksperymentować z tym układem w tygodniu. Jeśli miałbyś trochę czasu to poprosiłbym o ten schemat z CD4027 zamiast 7474.
    Dziękuję Ci za pomoc, pozdrawiam.
  • #23
    elkard
    Level 36  
    Zrobiłem cztery wersje schematów. Dwa z układem 4013 i dwa z 4027. I dodatkowo jest wariant z krańcówką ze stykiem zwiernym i rozwiernym. Do wyboru. Jednak był bym za układem 4013. Z tym 4027 zaobserwowałem taki problem że po załączeniu napięcia potrafi ustawić się stan nieustalony (czyli zera na obydwóch wyjściach przerzutnika Q i /Q. I trzeba by go dopiero skasować,... no to już problem.

    Wartości elementów przy sensorach, to zgodnie z Twoim schematem.

    przekaźnik elektroniczny
  • #24
    Dolce
    Level 22  
    Kurcze, jesteś Wielki.
    Bardzo Ci dziękuję za schematy.
    Czyli ostatecznie najlepiej się zdecydować na układ 4013. Napisz mi jeszze tylko w 2 tematach :
    1) Zdecydowałbym się na wersje 4013 ze stykami zwartymi. Co sie stanie, gdy przykładowo jeden styk się rozewrze na stałe (na skutek np. uszkodzenia wyłącznika) ? Żeby silnik się zatrzymał należałoby albo odłączyć od niego zasilanie albo podać GND na "1" nóżkę UHU. Sygnał z tego układu podawany jest na wejście DIR a ono steruje zmianą kierunku obrotów a nie zatrzymaniem silnika. Czy to będzie 0V czy też 5V (nie sprawdzałem co się stanie jak na DIR poda się inne napięcia) to i tak silnik nadal będzie sie kręcił. Nie bardzo rozumiem co da ta wersja ze zwartymi stykami (NC)
    2) Załączyłeś schemat układu START/STOP bez tranzystora, który był zamieszczony na popzednim schemacie z układem 4027. Czy wykonać dokładnie taki układ jak podałeś (na 4013) i bezpośrednio podać sygnał z Q do "1" nóżki UHU ?
    Pozdrawiam serdecznie i dziękuję.
  • #25
    elkard
    Level 36  
    Tak, był bym za 4013.
    Tak naprawdę sens stosowania krańcówek ze stykiem normalnie zwartym był wówczas gdy proponowałem ten układ z dodatkowymi bramkami. Skoro jednak okazało się że to nie ma być dwóch oddzielnych wyjść (prawo i lewo), tylko jedno to nie da się zrobić takiego wyłączenia awaryjnego jak myślałem.

    Ale jeżeli uważasz, że takie zakłócenie w działaniu krańcówek mogło by wystąpić to proponował bym aby takie nietypowe zadziałanie obydwóch krańcówek spowodowało wyłączenie (skasowanie) przerzutnika START / STOP, czyli przejście w stan STOP.

    Co do tranzystora to zapomniałem o nim, tak podłącz go tak jak ostatnio to omówiliśmy. Nie podłączał bym wyjścia Q bezpośrednio z wejściem (1) UHU.

    Czy zaproponować konkretne rozwiązanie do tego błędnego zadziałania krańcówek ? Chyba wystarczy dodać dwie diody i rezystor.

    dodano:

    Jeżeli rozważasz jak działa to wejście reset w układzie UHU to reset z pewnością następuje z chwilą zwarcia nóżki 1 do masy. I gdy zastosujemy nasz tranzystor, to aby UHT skasować należy podać napięcie na bazę tranzystora.

    dodano:

    Tak by to wyglądało z tym zabezpieczeniem.

    przekaźnik elektroniczny

    Gdy obydwie krańcówki zostaną rozwarte dolny przerzutnik zostanie ustawiony na STOP.
  • #26
    Dolce
    Level 22  
    Wykonałem układy z krańcówkami NO na 4013 i 4027. Układy pracują bez problemu. Mam jeszcze jedną sprawę. Czy jest możliwość by w przypadku układu STOP wykonać taki układ by zawsze po włączeniu napięcia zasilania silnik nie kręcił się ? Obecnie zauważyłem pewna prawidłowość - przy cyklicznym załączaniu napięcia zasilania sterownika, silnik naprzemian odpowiednio stoi/pracuje. Tzn. każde kolejne załączeni napięcia powoduje, że stany na wyjściu zmieniają się. Wyłączenie napięcia przy kręcącym się silniku powoduje, że po następnym załączeniu nie będzie się kręcił i odwrotnie. Nie jest to specjalne problem ale byłoby lepiej, gdyby po załączeniu napięcia zasilania silnik nie kręcił się a dopiero dotknięcie sensora powodowałoby jego pracę.
    Druga kwestia dotyczy takiej sprawy - czy zawsze należy podać napięcie na układ 4013 - chodzi o podłączenie nóżki 14 do "+"
    i 7 do GND ? Zauważyłem, że układy pracują nawet bez podłaczonego GND.
    Pozdrawiam.
  • #27
    elkard
    Level 36  
    A, była o tym wcześniej mowa .
    elkard wrote:
    Powinieneś jeszcze uwzględnić fakt że z chwilą włączenia zasilania na te układy, wyjścia przerzutników mogą się ustawić w przypadkowym stanie. Na wyjściu Q może wystąpić albo 0 albo 1. Gdyby to miało mieć znaczenie to należało by dodać układ resetujący ich stan w chwili załączania zasilani..

    To teraz trzeba coś pokombinować jak to zrobić najprościej. Normalnie to to wejścia R tego przerzutnika należy odpowiednio podłączyć rezystor i kondensator by uzyskać resetowanie po załączeniu zasilania. Ale my już do tego wejścia mamy podłączone te dwie diody i to trochę komplikuje. Ale coś się jeszcze wymyśli.
    Chyba najlepiej dodać dwie bramki NAND (jeden układ scalony CD4011 lub CD4093) i ten wspomniany kondensator i rezystor.

    Jeżeli chodzi o zasilanie układu 4013 to wymaga on połączenia nóżki 7 i 14. To że on pracuje bez tej nóżki 7 to tak trochę przypadkowo.
  • #29
    elkard
    Level 36  
    Jak tak to bez problemu. Zrób w ten sposób.

    przekaźnik elektroniczny

    Dodano po 8 [minuty]:

    Oj, jest pewien błąd. Widzę że ty tranzystor połączyłeś z wyjściem Q, na wcześniejszym schemacie był do /Q.
    W takim razie należy albo przełączyć tranzystor na /Q albo ten kondensator i rezystor dać na S zamiast R.
  • #30
    Dolce
    Level 22  
    Dziękuję za pomoc, zamykam temat.