Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer się wyłącza w czasie grania.

18 Sty 2009 11:31 3024 36
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich.
    Mam taki problem, gdy na moim komputerze włączam grę lub jakiś program który sprawia ze użycie procesora jest około 80-95% (np. winrar ) to po około 5-10min. się wyłącza (nie resetuje tylko wyłącz, tak jakbym wyciągną przewód zasilający z gniazdka). O co tu Chodzi?

Płyta główna: Gigabyte GA-M57SLI-S4
    Procesor: AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core 4800+
    Ramy: 2GB 667Mhz Kingston
    Karta graficzna: GeForce 8500GT 512MB 128bit
    Dysk twardy: Maxtor 250GB
    Zasilacz: PRO COMP 400 wat
  • Spec od komputerów
    Podmien zasilacz na inny.
  • Poziom 9  
    niestety na razie nie mam takiej możliwości. Czy to pomoże?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Najprawdopodobniej tak.
    Pożycz od kogoś sprawny zasilacz i jeżeli zadziała czeka Cię kupno nowego.

Jeśli masz możliwość to zmierz napięcia miernikiem.
  • Poziom 37  
    jagut....jakie masz temperatury na procesorze. Oprocz zmiany zasilki to jest wazne. Mozliwe, ze masz zabrudzony radiator na cpu. Otworz bude i wyczysc chlodzenie procesora.
  • Poziom 10  
    A przy okazji zdejmij radiator, wytrzyj gluta i naloz jakas porzadna paste. No i napisz temperature procesora, ja obstawiam zakurzony radiator+beznadziejna pasta
  • Poziom 9  
    Radiator na procesorze jest czysty może lekko zakurzony temperatura 50 stopni.
  • Poziom 43  
    MUSISZ podmienić zasilacz na 90% on jest przyczyną problemu,zresztą napisał to już Kolobos. Jeśli nie masz takiej możliwości to trudno, dalsza dyskusja jest w takim układzie bezsensowna.
  • Poziom 9  
    ok dzięki ale jakby co to jeszcze będę pisał.
    A i jeszcze te napięcia
    Bez obciążenia
    +12- 12.41V
    +5- 5.20V
    +3.3- 3.36
    Z obciążeniem( włączyłem winrara użycie procesora 94%)
    +12- 12.26V
    +5- 5.23V
    +3.3- 3.35V
  • Poziom 37  
    jagut...czysciles chlodzenie na procesorze, czy bylo czyste ?.
    Temperatura jest sympatyczna pod warunkiem, ze to jest temp. pod obciazeniem.
    Zasilka jak widze trzyma napiecia.
    Moze pamieci mieszaja ?.

Czy podczas wylanczania komputera pojawia sie na chwilke niebieski ekran ?.
    Jak tak to spisz numery bledu.... na dole ekranu beda.

EDIT:

Aha...zaposc "ortchosa", "super pi" i zobacz czy nie zawiesza sie komputer.
  • Poziom 43  
    jagut napisał:
    ok dzięki ale jakby co to jeszcze będę pisał.
    A i jeszcze te napięcia
    Bez obciążenia
    +12- 12.41V
    +5- 5.20V
    +3.3- 3.36
    Z obciążeniem( włączyłem winrara użycie procesora 94%)
    +12- 12.26V
    +5- 5.23V
    +3.3- 3.35V

Pomiary wykonane MIERNIKIEM? Do obciążenia użyj program Orthos a nie WinRAR'a.
    Doprowadź do samoczynnego wyłączenia komputera, następnie spróbuj go natychmiast włączyć. Jeżeli nie będziesz mógł uruchomić komputera przez kilka kilkanaście sekund może to być objaw zadziałania zabezpieczenia w zasilaczu które w niektórych przypadkach nie zezwala na ponowne natychmiastowe uruchomienie komputera.
    Tak jak pisał wcześniej mat_ed zacznij od zasilacza.

P.S.
    1. Czy twój komputer był sprawny i pewnego dnia zaczął się samoczynnie wyłączać.
    2. Czy wymieniłeś coś w nim i po tej wymianie zaczął się wyłączać.
  • Poziom 9  
    Radiator na procesorze jest czysty.

Gdy wyłączam kompa nic się nie dzieje, jest normalna procedura wyłączania kompa. nie ma żadnego niebieskiego ekranu.

Jak uruchomić tego Orthos pobrałem go i nic jak chcę go uruchomić to otwiera mi się okienko abym wybrał program do jego otwarcia.

Doprowadziłem do samoczynnego wyłączenia się komputera po przez program ConvertXtoDvd 3 po prostu zacząłem konwertować film i po 2min.
    mi się wyłączył i natychmiast go włączyłem, włączył się ale podczas ładowania systemu się wyłączył przed pojawieniem się napisu na ekranie " windows xp " itp. Odczekałem może dwie minuty i się normalnie włączył.

Tak mój komputer był sprawny i nagle zaczął się wyłączać, nic w nim nie zmieniałem.
  • Spec od komputerów
    Nie ma sensu dalej ciagnac tego watku, podmien zasilacz i dopiero sie odezwij.
  • Poziom 9  
    Na razie nie mam zasilacza ale, w końcu włączyłem tego Orthos'a
    i zmierzyłem napięcia
    12-- 12.23V
    5-- 5.24V
    3.33-- 3.36V
    ale po dosłownie 1min. 30s komp się wyłączył, zauważyłem że radiator na procesorze zaraz po wyłączeniu jest bardzo ciepły, podczas normalnej pracy taki nie jest.
    Najlepsze jest to gdy zaniosłem kompa do piwnicy gdzie jest o wiele chłodniej, zdjąłem pokrywę i włączyłem Orthos'a napięcia były w normie i komputer się nie wyłączył. Orthos chodził przez 15min. i nic. Czyli wydaje mi się że jest to wina złego chłodzenia procka. Ale ja nic nie podkręcałem?!
    Nie jest zakurzony?
  • Poziom 43  
    To,że nie podkręcałeś nie oznacza,że nie może się przegrzewać. Zdemontuj radiator, oczyść rdzeń procesora, nałóż nową warstwę pasty termo. i sprawdź jaki będzie efekt.
  • Poziom 9  
    Wyczyściłem radiator, nałożyłem nową warstwę pasty i niestety dalej to samo, może trochę lepiej komputer wytrzymał około 15min. i się wyłączył. Może trzeba wymienić radiator i wentylator na procesorze?!
  • Poziom 26  
    Czym chłodzisz procesor?
    Zwyczajny box'owy wentylator?
    A ile stopni procesor osiąga w stresie?
  • Poziom 9  
    Tak procesor chłodzony jest standardowym box'owy chłodzeniem amd.
    a ile stopni osiąga to nie wiem, normalnie około 30 stopni (EVEREST Home Edition)
    Jak mogę to sprawdzić jaką temp. osiąga w stresie?
  • Poziom 43  
    Skorzystaj z programu Orthos w celu 100% obciążenia i wtedy sprawdź temperaturę.
  • Poziom 9  
    Ale jak mam to sprawdzić, przez program? ma tylko EVEREST Home Edition
    Tak.
  • Poziom 9  
    Bez sensu teraz znów wyłączył po około 3min. cały czas odświeżałem program (EVEREST Home Edition) i tuż przed wyłączeniem pokazywało temp. na procesorze 30stopni a radiator był bardzo ciepły ja bym my dał około 60 stopni albo więcej.
  • Poziom 43  
    Napisales:

Cytat:
    Na razie nie mam zasilacza ale

Jak nie masz to dalsza dyskusja nie ma sensu. Odezwij sie jak juz bedziesz w posiadaniu solidnego zasilacza. Zreszta napisalismy Ci to juz wczesniej wiec w ogole nie wiem po co zaczynales temat.
  • Poziom 9  
    spróbuj po takim wyłączeniu się komputera szybko ponownie go uruchomić i sprawdzić temperaturę procesora w biosie - zakładka PC Health Status
    areql napisał:
    spróbuj po takim wyłączeniu się komputera szybko ponownie go uruchomić i sprawdzić temperaturę procesora w biosie - zakładka PC Health Status

To nic nie da (jak na razie). Czekamy na informacje co się będzie działo po podmianie zasilacza.
  • Poziom 9  
    Jeszcze tylko jedno pytanie i się nie odzywam do puki nie wymienię zasilacza. No właśnie jaki zasilacz mi proponujecie bo zamierzam kupić nowy, tylko nie wiem jaki, zamierzam wydać około 250zł.
    FAQ- Jaki kupić zasilacz?

Teoretycznie do twojego zestawu wystarczy dobry zasilacz 350W, lecz lepiej kupić z zapasem.

Konkretnie 450W. W podanym przeze mnie linku masz wszystkie wymienione w tym przedziale ;)
  • Poziom 9  
    Wymieniłem zasilacz i nadal to samo. Sprawdziłem temp. procesora i przed wyłączeniem kompa program pokazywał mi ze procesor ma 90 stopni.