Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

formuła wyszukująca tekst i licząca

poool46 18 Sty 2009 11:42 4189 3
  • #1 18 Sty 2009 11:42
    poool46
    Poziom 2  

Cześć.
    Mam problem (Excel)ponieważ muszę z kolumny wyszukać komórki zawierające np." Belka89" ale są to komórki zawierające oprócz tekstu liczby.
    Czy istnieje formuła która po odszukaniu tekstu przemnoży np."dł.2700" z tej komórki przez 5.
    Dołączam jedną z takich komórek, może to coś wyjaśni.
    Nie wiem czy wyjaśniłem dobrze o co mi chodzi, ale z góry dzięki.
    :?:

0 3
  • Pomocny post
    #2 18 Sty 2009 12:54
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

Ad2.Jeśli chodzi o wyodrębnienie liczby z ciągu tekstowego proponuję zbudować formułę, która sprawdzi czy na lewo od fragmentu tekstu " mm", określona ilość znaków zamienionych na cyfry jest liczbą i jeżeli tak to zapisze ją w komórce.
    Przykład:
    Tekst w A2: Belka 89 E 15 dł. 2200 mm 3CR RAL 2004

Szukamy " mm". Formuła: =SZUKAJ.TEKST(" mm";A2)
    Interesują nas 4 znaki przed " mm". Formuła: =FRAGMENT.TEKSTU(A2;SZUKAJ.TEKST(" mm";A2)-4;4)
    Teraz tylko zamiana na liczbę, sprawdzenie i warunek. Formuła:
    =JEŻELI(CZY.LICZBA(WARTOŚĆ(FRAGMENT.TEKSTU(A2;SZUKAJ.TEKST(" mm";A2)-4;4)));WARTOŚĆ(FRAGMENT.TEKSTU(A2;SZUKAJ.TEKST(" mm";A2)-4;4));0)
    Jeżeli warunek (czy liczba) jest prawdziwy w wyniku otrzymamy liczbę (którą można już pomnożyć), w przeciwnym wypadku zero. Dalej w formule, w miejsce zera należy dopisać następny warunek dla 3 znaków itd.

p.s.
    Oczywiście w ten sam sposób można wyodrębnić znaki po prawej od "dł."
    =FRAGMENT.TEKSTU(A2;SZUKAJ.TEKST("dł.";A2)+4;4)

0
  • #3 18 Sty 2009 14:55
    poool46
    Poziom 2  

Wielkie dzięki to już powinno mi chociaż trochę ułatwić pracę.
    jak by ktoś mógł mi zasugerować, jak w całej kolumnie znaleźć tekst np "Belka 89" to by było miło

0
  • #4 18 Sty 2009 15:23
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

Możesz użyć tej samej funkcji. Potrzebna będzie jedna komórka w arkuszu do wpisywania szukanego tekstu Np. A1 i wtedy:
    =JEŻELI(FRAGMENT.TEKSTU(A2;1;DŁ(A$1))=A$1;PRAWDA;FAŁSZ)
    W ustalaniu wzorca wyszukiwania ważny jest każdy znak. Np w skopiowanym z Twojego arkusza fragmencie: "Belka 89" są 2 spacje rozdzielające.

Ponieważ następnie przeliczasz wartości możesz to połączyć:
    =JEŻELI(FRAGMENT.TEKSTU(A2;1;DŁ(A$1))=A$1;JEŻELI(CZY.LICZBA(WARTOŚĆ(FRAGMENT.TEKSTU(A2;SZUKAJ.TEKST(" mm";A2)-4;4)));WARTOŚĆ(FRAGMENT.TEKSTU(A2;SZUKAJ.TEKST(" mm";A2)-4;4));0);"")
    Nie jest to typowe wyszukiwanie, ale wszystkie operacje zostaną wykonane tylko w tych wierszach, które pasują do wzorca. Dla poprawienia wyglądu można komórki wynikowe umieścić w osobnym arkuszu i zastosować sortowanie.

p.s.
    Duże możliwości daje także wbudowane filtrowanie Excela.

0
  Szukaj w 5mln produktów