Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyciszenie wentylatorów w komputerze

IzzyMan! 18 Jan 2009 14:37 29314 2
IGE-XAO
    IzzyMan!
    Level 25  
    Zapewne każdy z was ma problem z utrzymaniem cichej pracy komputera Są 3 sposoby na wyciszenie komputera.
    Można kupić różnego rodzaju regulatory obrotów.
    Poodłączać wentylatory (schody zaczynają sie z wentylatorami procesora chipsteu czy karty graficznej).
    Zrobić swój własny regulator za tanie pieniążki (o tym później)

Kilka słów o kupnych regulatorach. Cena? Poniżej 100zł

~Pentagram Freezone Fan Speed Controller 2 Black/Silver.
    -Zalety:
    >Prosty w obsłudze.
    -Wady:
    >Możliwość podpięcia tylko 1 wentylatora [można zakupić z Allegro.pl rozgałęźnik z 3 pin na 3x pin, wadą tego jest to, że wentyle będą wszystkie naraz regulowane].
    >Nieszczęsny sygnał dźwiękowy przy uruchamianiu komputera.
    >Za krótkie szyny(w wielu obudowach może być problem z mocowaniem).
    ~Revoltec panel sterujący 3,5" czarny/niebieski/srebrny.
    -Zalety:
    >Podświetlenie przycisków pokazuje całkiem dokładnie stopień regulacji - im wyższy poziom, tym pokrętło świeci się jaśniej.
    >Ten mały kontroler jest w stanie na raz obsługiwać cztery niezależne od siebie wentylatory.
    >Przydatny do moddingu (świeci jasnym niebieskim światłem)
    -Wady:
    >Cena
    >Wentylatory 92/120mm na mniejszych obrotach brzęczą
    >Wcześniej wspomniane podświetlenie zwykłych użytkowników może denerwować.

Coś droższego. Cena? Powyżej 100zl

~Scythe Kaze Master 5.25" Fan Controller Black/Silver
    -Zalety:
    >Umożliwia kontrolę obrotów 4 wentylatorów
    >Monitoring temperatury 4 oddzielnych komponentów jednocześnie
    >Możliwość ustawienia temperatury alarmowej
    -Wady:
    >Czujki temperatur bardzo szybko i łatwo się odklejają, zastosowanie naklejek dołączonych do regulatora właściwie nie gwarantuje odpowiedniego przyklejenia

Zrób to sam.

Tajemniczy LM317T
    Czytałem wiele artykułów o LM317 i LM317T i jego zastosowaniach. Postanowiłem, że napiszę poradnik jak zrobić własny regulator obrotów.

Na początek:

~Narzędzia
    >Lutownica i cyna.
    >Śrubokręt krzyżakowy.
    >Coś do wiercenia(wiertarka/dremel [wiertło do metalu]) lub gwóźdź (w zależności gdzie umieścimy potencjometry w plastiku czy metalu).
    ~Potrzebne produkty
    - Stabilizator napięcia LM317T(+ radiator)
    - Potencjometr = 1 k ohm(gałki do potencjometru)
    - Rezystor 1 kOhm
    - Rezystor 260 Ohm
    ~Schemat regulatora Strona źródłowa

Opis

1. Montaż radiatora do LM317T (nie trzeba tego od razu robić).
    2. Czas na potencjometr. Kable lutujemy wg. schematu. Czyli do lewej nóżki potencjometru ( - ) masa, środkową i prawą łączymy, od prawej nóżki potencjometru prowadzimy kabelek do R2 (1 kOhm) i od rezystora R2 kabelek do lewej nóżki naszego LM317T
    3. Od lewej nóżki stabilizatora napięci prowadzimy przewód do R1 (260 Ohm) i od rezystora do środkowej nóżki stabilizatora. Do środkowej nóżki LM137T dolutowujemy kabel ( + ) wychodzący do wentylatora Prawą nóżkę stabilizatora łączymy kabelkiem z molexem (+12V[żółty]). Dodatkowo z molexa trzeba poprowadzić kabel ( - ) masę do wentylatora. Wg. schematu.

Życzę miłej pracy.
  • IGE-XAO
    Xylometazolin!
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Przełącznik do wentylatorów 5V-0V-12V

Bardzo łatwym sposobem na wyciszenie wentylatorów jest w/w przełącznik.
    Dodatkowo można go wyposażyć w diodę LED dwukolorową, która będzie sygnalizowała o danym napięciu.

Co nam będzie potrzebne?

- lutownica
    - cyna z kalafonią
    - przełącznik 3-pozycyjny, 2-obwodowy (z 6 nóżkami)
    - dioda LED 2 kolorowa ze wspólnym minusem
    - trochę przewodów oraz koszulki termokurczliwe na te przewody
    - rezystor (dobrany do diody)
    - ewentualne gniazda do MOLEX'a w zasilaczu oraz do wentylatora

Schemat:

Wszystko podłączamy tak jak na w/w obrazku czyli:

- OBWÓD I przełącznika: do lewej nóżki podłączmy +12V, do prawej nóżki podłączmy +5V, a z środkowej nóżki wyprowadzamy '+' do wentylatora.
    Drugi przewód od wentylatora podłączamy do masy w molexie.

- OBWÓD II przełącznika: prawą nóżkę z obwodu I łączymy przez rezystor (odpowiednio dobrany do diody) z środkową nóżką II obwodu przełącznika. Lewą nóżkę II obwodu łączymy z jedną ze skrajnych nóżek diody LED, i analogicznie prawą nóżkę II obwodu łączymy z drugą ze skrajnych nóżek diody. Środkową nóżkę diody łączymy z masą w molexie.

A działa to tak: gdy przełącznik ustawimy na środku - wentylator się nie kręci. Gdy pozycję przełącznika zmienimy (na linię 5V) wentylator będzie zasilany z 5V, a co za tym idzie będzie o wiele cichszy, niż na standardowym 12V. Oczywiście wentylator wtedy jest mniej wydajny i jeżeli chcemy zwiększyć jego wydajność podczas gry przełączamy przełącznik na drugą skrajna pozycję i w ten sposób uzyskujemy pełne 12V na wentylatorze ;)

Oczywiście tym układem można 'regulować' wiele wentylatorów - po prostu wykonujemy to samo kilka razy.
    Przełączniki wraz z diodami LED możemy zamontować w dowolnym miejscu komputera np: w zaślepce z napędu CD/DVD lub FDD, z boku obudowy...itp. To już zależy od weny twórczej wykonawcy ;)

Zmniejszenie/zwiększenia/regulacja obrotów wentylatora karty graficznej.

Uwaga!
    Jeśli zbyt mocno obniżymy obroty wentylatora na karcie graficznej może to doprowadzić do trwałego jej uszkodzenia!

1. Pobieramy programy:

RivaTuner
    GPU-Z.

2. Instalujemy wcześniej pobrane programy.

3. Uruchamiamy program RivaTuner

• Pojawi się nam następujące okno:

• Następnie klikamy ptaszka zaznaczonego na czerwono i wybieramy obrazek karty graficznej:

• W zakładce "Fan" zaznaczamy "Enable low-level fan control"

• Pojawi nam się okienko w którym klikamy "Detect now"

• Od tego czasu prędkość obrotową wentylatora na karcie graficznej możemy regulować "Suwakiem" ;)

4. Kontrolujemy obroty i temperaturę programem GPU-Z

• Otwieramy program GPU-Z i w zakładce "Sensors" możemy kontrolować:

GPU Core Clock - prędkość zegara rdzenia karty graficznej
    GPU Memory Clock - prędkość zegara pamięci
    GPU Temperature - temperaturę rdzenia
    Fan speed - prędkość wentylatora
    GPU Load - obciążenie karty w danym momencie

Takaszi
    Level 14  
    A ja tak z lenistwa, coby po najniższej linii oporu.
    Miałem problem z płytą w kompie. Mój ASUS M2N-SLI Deluxe jest zrobiony na Chipie NVIDIA nForce 570 SLI. A to jak powszechnie wiadomo grzałki.
    Płyty mają dobrą regulacje masy wentylatorów, ale jak to z nimi bywa mają różne prędkości obrotowe przy tym samym zasilaniu. Moje Acutake FAN 92 z PWM miały przy ustawieniach w biosie na „Cicho” troszkę za wysokie obroty co generowało szum zbędny przy przeglądaniu internetu czy pracy ze zdjęciami.
    I tak leniwie kombinując, wpadłem na pomysł (i za namową kolegi zrealizowałem go), wlutowania diody prostowniczej na przewodzie zasilającym wentylator.
    Diodę wylutowałem ze starego zasilacza komputerowego (są 4 większe i 4 mniejsze).
    Wybrałem te większe. Parametrów nie znam więc to było tak na czuja. Efekty widać. Teraz wentylatorek generuje 10 dB, mierzone, przyrządem pożyczonym z sanepidu, I taki był cel.

A oto efekty

Komputer to wspomniana płyta główna, AMD Athlon 64X2 6400+ Black Edition, Grafika Asus EN 8800GT TOP, 4 x 1 GB RAM GEIL, 3x HDD Seagate 500 GB w trybie Raid5, DVD i takie tam dodatki, jak TV i czytniki.