Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylacja z odzyskiem ciepła - rekuperator

Bartess 14 Lis 2009 16:47 38453 55
    Chris_W

Poziom 37  
    Chodzi ci o budowę centrali czy instalacji z taką centralą?
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    Chodzi mi o całą instalację. Mam w domu w ścianach poprowadzone już tunele od każdego pomieszczenia, a teraz właśnie wykańczam poddasze użytkowe i stąd pomysł instalacji takiego urządzenia i ogólnie wentylacji mechanicznej.
    wogotto
    Poziom 13  
    Witam.Moze podasz troszke wiecej danych co chcesz wentylowac,piwniczke ,komorke,moze pokoik dla gosci,jakie masz kanaly rozprowadzone,ile iejsca na rekuperator i co wazne co chcesz osiagnac stosujac rekuperator czy odzysk ciepla powietrza wyprowadzajacego na zewnatrz,czy .........
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    Bedę wentylował domek jednorodzinny, w zasadzie dwu piętrowy (jedno piętro plus poddasze użytkowe plus jeszcze jedno, niewielkie poddasze). Całość o powierzchni około 230 metrów kwadratowych.
    Każde pomieszczenie ma swój, osobny kanał, a ponadto chciałbym na poddaszu zainstalować dodatkowe nawiewy w suficie poddasza w postaci anemostatów i niesprecyzowanych jeszcze nawiewów w tym wyższym poddaszu.
    Taką instalację chciałbym założyć aby pozbywać się efektywnie wilgoci z powietrza w pomieszczeniach wilgotnych (kuchnia, łazienka) nie tracąc przy tym jednocześnie ciepła, które w tym powietrzu się znajduje.
    Jakieś informacje jeszcze?
    Chris_W

Poziom 37  
    Są gotowe centrale z rekuperacją - w zależności od wydajności powietrza - dobierz sobie jakąś. Do wyboru jeszcze będzie typ nagrzewnicy czy wodna czy elektryczna. Na wszystkich anemostatach musisz mieć 'żaluzje' lub przepustnice aby jakoś wyregulować rozpływ powietrza wedle założeń. Automatyka zwykle jest jakaś wbudowana w centralę, jest panel sterujący.
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    Nagrzewnica w rekuperatorze? Po co? Chyba mówimy o dwóch rożnych rzeczach... dla mnie rekuperator to urządzenie które ogrzewa wlatujące powietrze ciepłem powierza które z niego wylatuje. Tylko tyle - żadnego dodatkowego grzania, ani nic w tym układzie nie przewiduje.

No ale przynajmniej jednego się dowiedziałem - do anemostatów potrzebuje żaluzji lub przepustnic.

Ile ma być wentylatorów i jak umieszczone? Dwa wystarczą? Jaka wydajność, ogólnie, jest mi potrzebna? tj. ile metrów sześciennych na jednostkę czasu.
    wogotto
    Poziom 13  
    Witam.Wszystko dobrze tylko metry kwadratowe twojego pomieszczenia to dalej nic nie wnosi do planu czy projektu wentylacji...
    Chris_W

Poziom 37  
    ghost666 napisał:
    Nagrzewnica w rekuperatorze? Po co? Chyba mówimy o dwóch rożnych rzeczach... dla mnie rekuperator to urządzenie które ogrzewa wlatujące powietrze ciepłem powierza które z niego wylatuje. Tylko tyle - żadnego dodatkowego grzania, ani nic w tym układzie nie przewiduje.

No ale przynajmniej jednego się dowiedziałem - do anemostatów potrzebuje żaluzji lub przepustnic.

Ile ma być wentylatorów i jak umieszczone? Dwa wystarczą? Jaka wydajność, ogólnie, jest mi potrzebna? tj. ile metrów sześciennych na jednostkę czasu.

Nagrzewnica musi być - bo zimą będzie nawiewane za zimne powietrze (rekuperator tego nie nagrzeje - stąd potrzebna jest dodatkowa nagrzewnica) - spowoduje to tylko problemy zdrowotne jeśli ktoś ciągle będzie przebywał w strugach zimnego powietrza (generalnie tak się nie robi), czasem stosuje się jeszcze jedną nagrzewnicę (na wlocie powietrza zewnętrznego) do wstępnego podgrzewania inaczej może zamrozić wymiennik rekuperatora (ale w tańszych wariantach jest tylko zabezpieczenie - centrala się wyłącza, lub bypasuje wymiennik - ale bez nagrzewnicy to pogorszy sprawę itp.).
    Z rekuperatorami (wymiennikami odzyskującymi ciepło) musi pracować zawsze dwa wentylatory wytwarzające odpowiednio nawiew i wywiew (mogą być z jednego silnika). Najczęściej rekuperator to cała centrala nawiewno-wywiewna - czyli posiada już 2 wentylatory, wymiennik krzyżowy, jakiś filtr, nagrzewnicę(chłodnicę) wodną /elektryczną/freonową, prostą automatykę i końcówki do podłączenia kanałów.
    Przepustnice niekoniecznie trzeba wszędzie montować - wystarczy tak aby potem odpowiednio wyregulować ilości powietrza do poszczegółnych pomieszczeń np. a głównych kanałach nawiewnych - w jednej przyciąć w innej zwiększyć - generalnie przydaje się tu wiedza z aerodynamiki. Centrale umieścić najlepiej z dala od ludzi bo mocno hałasuje - jakiś garaż, piwnica, pom. gospodarcze itp.
    Czerpnię świeżego powietrza z dala od miejsc gdzie nie jest ono świeże (zapach spaliny z kominów itp.) - bo wszystkie zapachy polecą do mieszkań. Wszystkie kanały izoluj - nie tylko ze wzgledu na straty temperatury ale równiez na hałas - wszelkie krawędzie w kanałach powoduja specyficzny szum - zauważysz jak przepustnice hałasują podczas kręcenia nimi - dlatego też je również umieść z dala od sypialni.
    poczytaj:
    http://forum.muratordom.pl/wentylacja-mechaniczna-czy-ktos-sam-policzyl,t90622.htm
    http://www.pro-vent.pl/wentylacja-domu-projekt,0.html
    Ad_am
    Poziom 11  
    Sorki za dłuższe milczenie..
    "Serce" urządzenia to gotowiec, aluminiowy szwedzki wymiennik, niestety nazwy firmy nie podam bo jestem poza domem. Kosztował chyba 350 PLN (2002 r.) Wentylatory po 150 W. Filtr wlotowy klasy 3 chyba + filtr przeciwtłuszczowy na wylocie - zrobiono mi na zamówienie w firmie w Chwaszczynie, o dziwo całkiem niedrogo.
    Najwięcej zabawy było z obudową, płyta-wafel (2 wartwy PCV z pianką poliuretanową w środku, razem z 20mm), skręcone z pomocą kątowników aluminiowych, uszczelnione.
    Do tego dwa regulatory kit AVT1007 (potencjometry "wyciągnięte" skrętką do kuchni).
    pawellukaszelektroda
    Uczeń
    ja sie chciałem dołączyć do wątku bo padło zapytanie o "serce" rekuperatora domowje roboty wiec znalazłem wymienniki: krzyżowy i przeciwprądowy:
    http://www.

i jeszcze gotowy polski produkt:

Moderowany przez serwisant73:

Linki nierwgulaminowe ! Proszę zapoznać się z regulaminem!

mitra74
    Poziom 2  
    Ja znalazłem przedstawiciela firmy HEATEX, szwedzkiego producenta wymienników:
    Wymienniki ciepła Heatex - strona główna

Krzyżowe wymienniki ciepła
    Przeciwprądowe wymienniki ciepła
    Krzyżowo-przeciwprądowe wymienniki ciepła
    Obrotowe wymienniki ciepła

Na stronie również link do poradnika: "PRZED ZAKUPEM REKUPERATORA", przydatne informacje dla zastanawiających się nad zakupem.

Firmę prowadzi doświadczony inżynier, można uzyskać poradę, dobór i wycenę nie tylko odnośnie wymienników ale również na temat instalacji ponieważ firma zajmuje się również projektowaniem i montażem instalacji wentylacji z odzyskiem ciepła:
    Montaz wentylacji z odzyskiem ciepła - Rekuperatorów

Pozdrawiam i miłej lektury.
    kermit9
    Poziom 10  
    Panowie jesli macie 60 zl. to skonstruujecie sobie sami rekuperator o sprawnosci 80-90 proc. Rura spiro wlozona do wentylacji i wystajaca z obu stron min 30 cm zeby powietrze zasysane nie mieszalo sie z wysysanym. Tylko na 3 m takiej konstrukcji uzyskalem tylko 4 st straty przy - 15 stopniowym mrozie. Wymuszenie obiegu > silnik od kompa - pobor energii 3 waty . I wypraszam sobie usmieszki / nie wierzysz przyjedz z wasnym termometrem i sprawdz. Pozdrawiam
    Chris_W

Poziom 37  
    kermit9 napisał:
    Panowie jesli macie 60 zl. to skonstruujecie sobie sami rekuperator o sprawnosci 80-90 proc. Rura spiro wlozona do wentylacji i wystajaca z obu stron min 30 cm zeby powietrze zasysane nie mieszalo sie z wysysanym. Tylko na 3 m takiej konstrukcji uzyskalem tylko 4 st straty przy - 15 stopniowym mrozie. Wymuszenie obiegu > silnik od kompa - pobor energii 3 waty . I wypraszam sobie usmieszki / nie wierzysz przyjedz z wasnym termometrem i sprawdz. Pozdrawiam

Generalnie ten wzrost temperatury zależny jest od szybkości przepływu powietrza - wstaw większy wentylator i zobaczysz jak 4 stopnie zmaleją do 0,1. Ogólna moc cieplna przenoszona między wejściem i wyjściem jest niska, przez to, takie rozwiązanie nie ma sensu.
    kermit9
    Poziom 10  
    Sprawnosc w tym przypadku zalezy owszem od pedkosci, ale tez i od powierzchni oddawania czyli 2 pi r razy dlugosc rury. Predosc w przypadku tego silniczka mozna regulowac napieciem co oczywiscie robie. Owa predkosc dostosowalem tak aby odpowiadala predkosci wysysania wentylacji grawitacyjnej przed zmiana. Moge oczywiscie zwieszyc predkosc przeplywu tylko po co . No moze jesli bedie party na 30 osob , zeby zawartosc C.O 2 zmniejszyc.
    rwoj2
    Poziom 11  
    Jeśli ktoś szuka taniego pomysłu na własny, dobrze działający wymiennik, to na stronie muratorforum jest opis wymiennika wykonanego z polipropylenu kanalikowego, takiego do robienia reklam. Surowiec bardzo tani i bardzo łatwy w obróbce, a gotowy wymiennik wygląda tak:
    Oczywiście zamiast krzyżaka, lepiej by było zrobić przeciwprądowy.

Proszę fotki wstawiać w określony regulaminem sposób .
    mod.serwisant73
    dkkdarch
    Poziom 17  
    Cytat:

Nie da się z tego zrobić przeciwprądowego ale krzyżowy wyjdzie naprawdę taniutko.A może dać "duo" i trochę większe?
    A tu link do sklepu gdzie można kupić coś takiego.
    http://www.tuplex.pl/index.php?pid=179
    kermit9
    Poziom 10  
    Pozdrawiam. Do istniejacej wentylacji wprowadzacie rure spiro fi 10 ktora musi wystawac z jednej i drugiej strony na min 50 cm. . W pomieszczeniu na rurze instalujemy wentylator od kompa na 12 wolt. ktory pompuje swieze powietrze z zewnatrz . Dobrze miec zasilacz z regulacja napiecia gdyz sprawnosc urzadzenia zalezy od predkosci przeplywu , roznicy pola powierzchni wychadzacego i wchadzacego powietrza i dlugosci takiego wymiennika. Przy 6 metrach uzyskujemy 92 % sprawnosci przy zuzyciu 4-6 watow .Sprawdzone ,przetestowane,dziala .
    michcio
    Specjalista elektryk
    A jaka wydajność i jaki spręż tego wentylatora?
    pawellukaszelektroda
    Uczeń
    Ale polipropylen jest raczej izolatorem a tu chodzi o przekazanie jak największej ilości ciepła przez rurki.
    Czy ktoś robił pomiary temperatury na wymienniku z tych rurek polipropylenowych?
    PAWEŁ74
    Poziom 27  
    kermit9 napisał:

Bez urazy ale jeśli tym chcesz wentylować akwarium dla chomika to może wystarczy, jeśli chodzi o praktykę i wietrzenie domu albo mieszkania to wydajność jest potrzebna zdecydowanie większa. Z Twoim podejściem do praktycznych potrzeb można stwierdzić iż do ogrzania mojego pokoju wystarczy laptop na którym teraz pracuje. Temperatura wydmuchiwanego powietrza z niego to około 50 stopni albo i lepiej jak z termowentylatora ( przyjdź z termometrem i sprawdź ) a z sieci pobiera jakieś max 75W i to wtedy jak dodatkowo musi ładować baterię ...

Mylisz wydajność ze sprawnością. Zmniejszając wydajność wentylatora zmniejszasz ilość powietrza nawiewanego a nie sprawność układu. Jeśli tylko mechanicznie nadmuchujesz powietrze to nie jesteś w stanie stwierdzić ile tego powietrza grawitacyjnie jest usuwane z pomieszczenia, zmniejszając obroty zmniejszasz stosunek powietrza nadmuchiwanego do usuwanego a nie sprawność ...
    pepulos
    Poziom 11  
    dkkdarch napisał:
    Cytat:

Nie da się z tego zrobić przeciwprądowego ale krzyżowy wyjdzie naprawdę taniutko.A może dać "duo" i trochę większe?

A kto powiedział że nie da się zrobić przeciwprądowego?

Polska firma kilka razy już w tym temacie przywoływana PRO-VENT robi swoje wymienniki właśnie z polipropylenu kanalikowego do tej pory krzyżowe
    a ostatnio i przeciwprądowe właśnie.
    chociaż wersja "duo" będzie łatwiejsza w wykonaniu.

--
    Pozdrawiam
    PePe
    beboszkierembesz
    Poziom 6  
    ghost666 napisał:
    Czy ktoś byłby w stanie pomóc mi zaprojektować instalacje z rekuperatorem? nie wiem jakie elementy o których czytam muszę, a jakie mogę umieścić (a jakie powinienem a nie muszę).
    Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

Link