Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transmisja Radiowa RS232-AVR->AVR

manszek 18 Sty 2009 16:28 3702 6
  • #1 18 Sty 2009 16:28
    manszek
    Poziom 9  

Witam serdecznie,

Wiem, że tych tematów było mnóstwo, jednak w żadnym z nich nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania...

Otóż muszę zrealizować transmisję bezprzewodową kliku bajtów (3-5).
    Dane wysyłane są za pomocą RS232, na max232. Do tego momentu nie ma problemów.
    Problem pojawia się przy kodowaniu danych - z informacji, które uzyskałem przesył musi być kodowany (najlepiej ponoć manchesterem). Czy takie kodowanie da się zrealizować z poziomu Delphi bądź programując AtMega w języku C oraz odkodować za pomocą AtMega ?

Do transmisji chcę użyć modułów telecontroli.

0 6
  • #2 18 Sty 2009 19:27
    11111olo
    Poziom 43  

Zaraz, zaraz. Kto Ci takie rzeczy naopowiadał. ATMegi mają sprzętowy USART i nie ma potrzeby nic kodować. Obie trzeba połączyć aby były pary sygnałów Rx Tx - przy obustronnej transmisji, a MAX232 nie jest do tego wymagany.

0
  • #3 18 Sty 2009 21:45
    manszek
    Poziom 9  

Oj nie zrozumielismy sie chyba :)
    Dane do 1 atmegi wedruja z rs232 przez max232 ;)

Co do laczenia - ok, bez problemu poleci to radiowo ? bo moj wykladowca upiera sie ze musi byc kodowane :/

0
  • #4 19 Sty 2009 21:53
    11111olo
    Poziom 43  

Co do kodowania. Jak to są ważne dane - poufne to jak najbardziej - a jak jakieś 'śmieci' to nie ma sensu.

0
  • Pomocny post
    #5 20 Sty 2009 23:41
    ZlyDotyk
    Poziom 19  

11111olo napisał:
    Co do kodowania. Jak to są ważne dane - poufne to jak najbardziej - a jak jakieś 'śmieci' to nie ma sensu.

proponuję doczytać co to jest "kodowanie manchester" :D Wracając do tematu: kodowanie manchester bardzo skutecznie uodparnia transmisję danych na wszelkie rozjazdy pomiędzy częstotliwością nadajnika i odbiornika co w przypadku radia jest dość istotne. Na ATmegach musisz to zrobić programowo natomiast przy prędkościach rzędu max kilkaset bps możesz go sobie darować i użyć zwyczajnie uarta

0
  • #6 22 Sty 2009 00:15
    manszek
    Poziom 9  

dzięki :)

jutro zaczynam testować :)
    prędkość niewielka - 600, może 900 bps...

ps. jak na AtMedze programowo zrealizowac manchestera w jezyku C ?
    czytam i czytam i nigdzie znalezc nie moge... procedury do bascom'a sa, ale bascoma nie znam i jakos nie chce sie uczyc ;)

0
  • #7 26 Sty 2009 21:23
    ZlyDotyk
    Poziom 19  

Zainteresuj się notą aplikacyjną AVR410. Jest tam ładnie opisane jak ma to działać. Przykład jest w asemblerze.

0
  Szukaj w 5mln produktów