Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz lampowy uch-21,

Tarru 18 Jan 2009 18:05 4244 15
Testo
 • #1
  Tarru
  Level 15  
  Witam !!
  Jestem początkujący w tej kwestii, więc proszę o wyrozumiałość.
  Mam lampy uch-21 i ubl-21. Na forum elektrody wyczytałem ze można z nich zbudować wzmacniacz, zainteresował mnie ten temat, dowiedziałem się że najlepiej oprzeć się na schemacie jakiegoś radio odbiornika np "Pionier U".
  Wzmacniacz lampowy uch-21,
  Jednak jak już wspomniałem jestem początkujący nie potrafię wybrać ze schematu tego co by mnie interesowało. Proszę o pomoc ewentualnie jakiś schemat innego wzmacniacza na tych lampach.
  Projekt raczej dla własnej satysfakcji aby mieć zajęcie na ferie zimowe :) Czytałem ze lampy te są niebezpieczne czy to prawda czy to naprawdę żarząca się śmierć dla kogoś początkującego ??
 • Testo
 • Helpful post
  #2
  Rzuuf
  Level 43  
  Witam!
  Lampy serii "U" przeznaczone były do urządzeń bez transformatora sieciowego, co w przypadku odbiorników radiowych wykonanych w obudowach izolowanych nie stwarzało zagrożenia porażeniem.
  Jeśli być chciał jednak zbudować wzmacniacz, w którym brak galwanicznego oddzielenia jego obwodów od sieci, to taki wzmacniacz jest niebezpieczny, bo każde gniazdko: czy to dla dołączenia źródła sygnału, czy dla dołączenia kolumny - może się znaleźć pod napięciem sieciowym, a razem z nim - wszystko, co do tego gniazdka dołączysz.
  Wyjściem z sytuacji jest zastosowanie transformatora sieciowego, który zarówno dostarczy oddzielonych galwanicznie napięć dla żarzenia, jak i dla napięcia anodowego, co przy lampach serii U jest o tyle kłopotliwe, że gotowego transformatora o odpowiednich parametrach nie kupisz.
  Jeśli jeszcze nie robiłeś nic na lampach, to poszukaj raczej schematu na lampach serii "E", do których transformator sieciowy o wiele łatwiej znaleźć.
  A jeśli Twoje doświadczenie w elektronice jest małe, to "poćwicz" układy tranzystorowe.
 • #3
  Futrzaczek
  VIP Meritorious for electroda.pl
  UCH21 i UBL21 są niewygodne z racji żarzenia (20V/0,1A i 50V/0,1A) ponadto są to lampy poszukiwane do odbiorników typu Pionier, Sonatina. Dużo lepszym rozwiązaniem byłaby wymiana tych lamp na takie, które bardziej odpowiadałyby początkującemu np. PCL86 czy EL84.
  Poczytaj forum, to się dowiesz czego Ci trzeba na początek.

  Quote:
  Czytałem ze lampy te są niebezpieczne czy to prawda czy to naprawdę żarząca się śmierć dla kogoś początkującego ??

  Może nie tyle początkującego, co bezmyślnego. Trzeba mieć niezerową wiedzę z zakresu elektroniki by wiedzieć, co jest bezpieczne a co nie, gdzie łapy można wsadzać a gdzie nie i co robić gdy coś nie idzie po naszej myśli.
 • Testo
 • #5
  Tarru
  Level 15  
  Przemyślałem sprawę i doszedłem do wniosku że moja doświadczenie ze wzmacniaczami tranzystorowymi i w ogóle elektroniką wystarczy nie martwcie się o mnie :P
  Mam prośbę mógł by mi porostu ktoś zaproponować jakiś konkretny schemat jakiegoś wzmaka na tych lampach. bo nie mogę znaleźć nic konkretnego :)
 • #6
  pleno
  Level 19  
  Hmm, ale przemyśl naprawde co Koledzy powidzieli powyżej. O wiele lepiej bedzie Ci zrobic wzmacniacz na popularnej ECL/PCL86. Moge Ci nawet za darmo dac ze dwie sztuki na probe :) Mozesz wykorzystac ten http://fonar.com.pl/audio/schematy/ksiazki/bambino3.htm schemat od gramofonu, posiada on regulacje barwy, sa tez inne, prostsze schematy.
 • #7
  Futrzaczek
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Widzę, że idziesz w zaparte :?
  Schemat sam namalujesz na podstawie schematu, który sam zamieściłeś.

  Teraz pytanie: jak chcesz zrealizować żarzenie tego wynalazku?
 • #8
  pleno
  Level 19  
  Moznaby zrealizować żarzenie w prosty sposob sprawdzony przeze mnie kilkakrotnie, a mianowicie żarzenie lampy bezpośrednio z sieci przez kondensator staly o pojemności 1,5uF, ktory ustala prad na ciut powyzej 0,1A. Ale mimo wszystko uwazam ze prosciej jest zrobic tak jak wspomnialem wyzej - w ECL86 masz dwa systemy - triode i pentode i na jednej lampie mozesz zrealizowac kompletny wzmacniacz - koncowke mocy ze stopniem sterujacym.
 • #9
  Futrzaczek
  VIP Meritorious for electroda.pl
  pleno wrote:
  żarzenie lampy bezpośrednio z sieci przez kondensator staly o pojemności 1,5uF, ktory ustala prad na ciut powyzej 0,1A.

  Czy Ty wiesz co piszesz :?
  Jakakolwiek znacząca upływność katoda-żarnik spowoduje pojawienie się napięcia sieciowego na masie układu. Co dalej, mówić nie muszę.

  Poza tym ewenementem, popieram przedmówcę - skołuj sobie PCL86, TG5 lub TG2,5 i pobaw się czymś takim.
 • #10
  pleno
  Level 19  
  Nie mowie o kwestiach bezpieczenstwa. Mozna zawsze chassis uziemic, ale idea budowy wzmacniacza na tej lampie jest rzeczywiscie bez sensu.
 • #11
  Tarru
  Level 15  
  Widzę że wytaczacie cięższą artylerię. Ok Podoba mi się wypowiedz "pleno" mi się podoba nie ze względu na zaproponowana darowiznę ale o konkret, konkretny schemaik. Może macie racje zmiana pomysłu czemu nie.

  No i znalazłem coś ciekawego i prostego
  Wzmacniacz lampowy uch-21,
  Gdzieś z elektrody:P

  Tylko na tym schemacie wpisany jest kondensator 10uF niema oznaczenia graficznego on ma być w tym miejscu czy nie ??
  No i zasilanie 220 rozumiem ze to nie moze być napięcie prosto z sieci tak ?
 • #12
  pleno
  Level 19  
  Konkretnego schematu samodzielnego wzmacniacza nigdzie nie znajdziesz, bo podejrzewam ze nikt na swiecie nie wpadl na pomysl konstruowania wzmacniacza audio na takim zestawie lamp! Jedyny schemat mozesz skopiowac z np Pioniera, ale pozostaje kwestia żarzenia, ktore jest "pradowe" nie "napieciowe". Jak chcesz rozwiazac problem żarzenia tych lamp? Nie lepiej pokusić sie o tę ECLke?
 • #13
  AnTech
  Level 31  
  Kolego VeNi, wywal ten schemat na PCL86 bo zawiera błędy i niepełne informacje.
  Ktoś nieświadomy może faktycznie pomyśleć, że układ jest zasilany prosto z sieci 220V :lol: .
  Rezystor w katodzie triody powinien być 1,5kΩ a nie 150Ω.
  Poza tym wzmocnienie napięciowe układu jest tak duże, że wzbudzanie się jest niemal gwarantowane.
 • #14
  Tarru
  Level 15  
  Tak wiem już z są tu błędy, ten schemat juz odszedł w zapomnienie ze tak powiem.
 • #15
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  stołek_-92 wrote:
  pleno wrote:
  żarzenie lampy bezpośrednio z sieci przez kondensator staly o pojemności 1,5uF, ktory ustala prad na ciut powyzej 0,1A.

  Czy Ty wiesz co piszesz :?
  Jakakolwiek znacząca upływność katoda-żarnik spowoduje pojawienie się napięcia sieciowego na masie układu. Co dalej, mówić nie muszę.

  Bez znaczenia: i tak jeden koniec łańcucha włókien żarzenia musi łączyć się z chassis (bezpośrednio lub przez jakieś oporniki). Popatrzmy zresztą na schemat Pioniera. Nie ma znaczenia z punktu widzenia bezpieczeństwa czy do redukcji napięcia żarzenia użyjemy opornika, kondensatora czy też autotransformatora. Tylko normalny transformator sieciowy zapobiegłby pojawieniu się napięcia sieciowego na masie, bez względu na to jak włożymy wtyczkę.
  Quote:
  Poza tym ewenementem, popieram przedmówcę - skołuj sobie PCL86,

  I ja popieram: ECL86 lub PCL86 to lampa specjalnie przeznaczona do wzmacniaczy m.cz., cechująca się sporą mocą, dużym wzmocnieniem i niewielkim zapotrzebowaniem na moc żarzenia. Jeśli wpadnie w ręce lampa starszego typu ECL/PCL82 - również można jej użyć.

  Dodano po 9 [minuty]:

  stołek_-92 wrote:
  Widzę, że idziesz w zaparte :?
  Schemat sam namalujesz na podstawie schematu, który sam zamieściłeś.

  Pozostanie wówczas kwestia heptody w lampie UCH21, która będzie się "marnować". Na upartego można by użyć jej (w połączeniu pentodowym, z siatką trzecią na masie rzecz jasna) w drugim stopniu wzmacniacza, przed lampą UBL21 (jej diody można by wykorzystać do budowy wskaźnika wysterownia z mikroamperomierzem wychyłowym). Heptoda w połączeniu z pentodą dostarczy wzmocnienia na tyle dużego że można wstawić pasywny wachlarzowy regulator barwy przed heptodą, a triodę wykorzystałoby się w pierwszym stopniu, wykorzystując jej mały opór wyjściowy pożądany w przypadku sterowania regulatora barwy. Lepiej byloby jednak wymienić się tymi lampami z jakimś właścicielem "Pioniera", choćby na PCL82...

  Pozdrawiam
  Tomek Janiszewski