Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner Kenwood KR-950B - skladowa stala.

Pascalt 18 Sty 2009 19:42 1922 2
  • #1 18 Sty 2009 19:42
    Pascalt
    Poziom 22  

Witam,
    jest to dla mnie bardzo dziwny przypadek, dlatego postaram się opisać możliwie najdokładniej jak się da.

Na każdym z 4 wyjść amplitunera (amplituner stereo 2x2) pojawia się składowa stała. Podczas pracy - ustala się ona na poziomie 0,5-1V max. Jednak w momencie użycia któregoś przycisku z grupy "Input selector" - nieważne, czy będzie to przełączenie z AUX na FM, z FM na AUX, AUX na AM, AM na AUX itp na wyjściach pojawia się składowa stała rzędu 5 - a nawet czasem więcej Volt. W tym momencie działa oczywiście zabezpieczenie i przekaźnik zostaje rozłączony. Po kilku sekundach od rozłączenia słychach charakterystyczne "puknięcie" załączającego się przekaźnika (owo "puknięcie" następuje tym szybciej, im niższy poziom głośności jest ustawiony. Jeżeli przełączenie przyciskami z grupy "Input selector" następuje przy wyciszonym amplitunerze, przekaźnik nie zostaje rozłączony (więc tak duża składowa stała się nie pojawia), jednak jeśli natychmiast po przełączeniu przekręcę gałkę głośności - natychmiast mocno narasta składowa stała i następuje rozłączenie przekaźnika. Jeśli natomiast po przełączeniu odczekam ok minutę lub dłużej - mogę dowolnie operować głośnością - nie rozłącza wówczas i składowa stała tak dramatycznie nie rośnie.

Kolejny problem - mniej lub bardziej powiązany z tym poprzednim, to to, że po podłączeniu do aplitunera jakiegokolwiek komputera jakimikolwiek przewodami (próbowałem trzech komputerów i 3 przewodów) jako źródeł dźwięku, w głośniku niskotonowym słychać bardzo dokuczliwe buczenie (głośność tego buczenia nie zależy od poziomu głośności ustawionego w źródle dźwięku, a jedynie od położenia pokrętła głośności na amplitunerze, ustępuje dopiero po zaznaczeniu opcji "wycisz" w "regulacji głośności" systemu Windows). Może jakiś filtr uszkodzony?
    I to z tym "buczeniem" jest dla mnie również dziwne, ponieważ wydawałoby się (przynajmniej mnie), że jest ono spowodowane składową stałą na wyjściu, jednak owo "buczenie" nie występuje przy odsłuchiwaniu radia (FM), a jedynie - tak jak napisałem - z zewnętrznego źródła dźwięku (AUX). Natomiast opisana wyżej składowa stała na wyjściu i rozłączanie przekaźnika następuje niezależnie czy źródłem jest źródło zewnętrzne, czy FM...

Jeśli coś pominąłem, bądź coś jest niejasne, chętnie odpowiem na pytania. Będę bardzo wdzięczny za wskazówki i sugestie.

Pozdrawiam.

Proszę "zdjąć" prowizję z pliku.
    GM

Nie rozumiem - przecież nie założyłem prowizji na ten plik.

1 2
  • Pomocny post
    #2 18 Sty 2009 21:33
    Krzysztof L.
    Poziom 34  

Sprawdź ciągłości mas. Przede wszystkim w obwodzie zasilaczy obwodów końcowych wzmacniaczy mocy.

0
  • #3 17 Mar 2009 21:14
    Pascalt
    Poziom 22  

W jaki sposób to zrobić najlepiej?
    Nie mam doświadczenia w naprawie sprzętu audio...

0