Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwny problem z dyskiem...prosze o pomoc

03 Kwi 2004 23:52 984 8
  • Poziom 13  
    Mam dziwny problem z dyskiem mianowicie gdy wlanczam kompa pszy ustawieniach : Pri. master-dysk twardy(dobry) Pri. slave-nagrywarka Sec.Master- dysk twardy(ten "uszkodzony") Sec. slave- CD-ROM - komp uruchamia sie normalnie z jednego i z drogiego dysku(na obu jest system operacyjny). Jednak gdy wyjme ten dobry drogi dysk kopm wlancza sie i pisze "nieprawidlowy dysk, wymien dysk i wcisnij dowolny klawisz" . Niewiem czego to wina, pszeciesz go wykrywa, moge zapisywac na nim co chce(jak jest drogi dysk) i nawet format i ponowne zainstalowanie systemu nic nie dalo. Prosze o szubka pomoc i z gory thx i pozdro :)
  • Poziom 12  
    a masz na tym dysku założoną aktywną partycję podstawową że tak spytam ? :D
  • Poziom 43  
    Dokładniej mówiąc, wyjmij ten dysk z którego startuje a na tym drugim ustaw aktywną partycję za pomocą fdiska.
  • Poziom 22  
    troche juz slabo kojarze pozna godz. ale przeciez jesli instalowales system na drugim dysku przy podpietym pierwszym dysku to : na tym drugim dysku nie ma plików startowych znajduja sie one na pierwszym dysku, a z twojego opisu tak rozumuje. i to jest raczej pewne. wiec wypnij pierwszy dysk i przeinstaluj system na tym drugim dysku. powinno byc tak jak chcesz. istnieje jeszcze mozliwosz taka ze sektor rozruchowy dysku MBR jest uszkodzony,
  • Poziom 13  
    Dobra wyjelem dobry dysk, uruchomilem(wykrylo go) , wlaczylem biosa i ustawilem boota pokolei z CD-roma , dysku C i dyskietki A. Restart i zachowanie zmian. Komp zatrzymoje sie pszy probie boota z cd-roma(nieudane) i pokazuje sie "nieprawidlowy dysk, wymien dysk i wcisnij dowolny klawisz". Jak uruchomic Dosa??Moglibyscie napisac jak to zrobic krok po kroku??Z gory Thx i pozdro :)
  • Poziom 13  
    Cze.
    Jeżeli nie masz CD botowanej to pozostaje ci dyskietka startowa. Ustaw botowanie w biosie A, CD-rom, C. Włóż dyskietke, odpalkompa i powinno ruszyć.
  • Poziom 23  
    jesli ten dysk jest na sec.master to nie moze byc C
    a bios bootuje sie z C, z CDROM, A, SCSI, NET
    ale innych mozliwosci to raczej nie ma
    wiec wez ten dysk ustaw na pri. master
  • Poziom 15  
    k0niu napisał:
    jesli ten dysk jest na sec.master to nie moze byc C

Stary bzdury pleciesz i mieszasz niepotrzebnie - każdy dysk, który jest pierwszy w kolejce (jeśli pierwszy jest secondary master, a drugi secondary slave) to ten pierwszy będzie miał partycje pierwszą (nieukrytą i nie koniecznie podstawową) o literce C. To na którym kanale jest dysk nie ma nic do rzeczy. Tak samo wygląda sprawa ze startowaniem z dysku, który nie jest prim. master.

Cytat:
    a bios bootuje się z C, z CDROM, A, SCSI, NET

A i jeszcze jedno BIOS się nie botuje :) (bios siedzi w takiej małej, zazwyczaj czarnej kości na płycie głównej, zwanej przez większość PAMIĘCIĄ)

Cytat:
    ale innych mozliwosci to raczej nie ma

tu też nie wiesz co mówisz- ja dla przykładu na starej płycie VIA pod K6-2 mam jeszcze ZIP, D, E, a na nowszych płytach jest tego jeszcze więcej

To taka mała dygresja.

Co do proble to ja też sądze, że na drugim dysku nie masz aktywnej partycji. Jak to zrobić - ano tak
    1) odpal FDISK
    2) wciśnij 5 -- zmiana dysku
    3) nie pamiętam pod jaką cyferkom jest ustaw aktywną partycję ale chyba pod 3
    4) przeresetuj kompa
    5) w dosie wpisz SYS C: D:
    jak wszystko zrobiłeś poprawnie to teraz możesz odpalić kompa z tego drugiego dysku nawet bez odpinania tego pierwszego - wystarczy, że w BIOSie ustawisz jako dysk do botowania D, i wtedy jeszcze raz zainstaluj system.

PS przypuszczam, że jeśli wypniesz drugi dysk to windows ci się nie uruchomi z tego pierwszego :)
  • Poziom 23  
    ojoj, ale namieszalem......
    moze rzeczywiscie nie mam racji, ale nie zaszkodzi sprobowac dac HDD na pri.master, bo ja mialem przypadki, ze mialem dysk na 2 kanale i wykrywal go jako kolejne urzadzenie, czyli d , bo na 1 byl cdrom