Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzm. do kolumny aktywnej na TDA2040 - przydżwięk przy 2 kan

pajek12 18 Sty 2009 23:20 4637 7
  • #1 18 Sty 2009 23:20
    pajek12
    Poziom 2  

Witam
    Jestem w trakcie budowy dwukanałowego wzmacniacza do kolumn aktywnych na bazie nieprodukowanego już kitu AVT-293. Układ jednego kanału składa się z dwóch filtrów aktywnych (górno i dolnoprzepustowy) i dwóch wzmacniaczy na układach TDA2040: jeden w układzie mostkowym (woofer) i jeden w układzie pojedynczym (tweeter). Schemat zamieszczam poniżej.
    Jedyną zmianę jaką zrobiłem to przestrojenie filtru na wyższą częstotliwość żeby dopasować do głośników jakie mają być zasilane z tych układów. Na płytce z pojedynczym kanałem znajduje się również zasilacz (prostownik i kondensatory) - schemat w załączeniu.
    Używam transformatora toroidalnego 2x15VAC 200W. Zamiast kondensatorów 2200µF w zasilaczu użyłem kondensatorów 3300µF. Oba kanału zasilam z tego samego transformatora. Przy zwartym wejściu na pojedynczej końcówce (zmontowanej płytce jednego kanału) uzyskuję napięcie symetryczne ok. +20/-20 V. Po podłączeniu obu układów napięcie spada do około +19V/-19V. Przy podłączonym do transformatora 1 kanale (bez względu na to którą płytkę wybiorę) uzyskuję klarowny czysty dźwięk. W momencie jak do transformatora podłącze jednocześnie dwa kanały na wyjściu pojawia się silny przydźwięk nasilający się w momencie podania jakiegokolwiek sygnału na wejście. (na zdjęciu testowany układ).
    Zasilanie obu kanałów biorę bezpośrednio z transformatora również masa każdej z płytek brana jest oddzielnym przewodem bezpośrednio z trafo. Przy zwartych wejściach przydźwięk występuje również. Odłączenie zasilania jednego z kanałów a pozostawienie tylko podłączonego przewodu masy powoduje również przydźwięk. Próbowałem również łączyć masę kaskadowo tj. pierwszy kanał bezpośrednio z trafo drugi z płytki pierwszego. Nic to nie dało. Przewody doprowadzające sygnał wejściowy są ekranowane. Jeżeli ktoś miałby jakiś pomysł jak zaradzić temu problemowi to proszę o pomoc.

0 7
  • #2 18 Sty 2009 23:35
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Powstaje pętla masy gdy masz dwa wzmacniacze podłączone do jednego zasilacza. Najlepszym wyjściem to oddzielny zasilacz i transformator dla każdej końcówki mocy.

0
  • #3 18 Sty 2009 23:35
    januss73
    Poziom 31  

Masę sygnalu połącz tylko w jednymmiejscu, najlepiej w zasilaczu.

pzdr
    j

0
  • #4 18 Sty 2009 23:45
    pajek12
    Poziom 2  

Dziękuję obu panom
    Dar.El niestety jestem skazany na jeden transformator. Rozwiązanie o którym mówisz było prze zemnie rozważane ale ze względów finansowych oraz gabarytowych (brak miejsca w obudowie) odpadło.
    januss73 czy masz na myśli podłączenie ekranu kabla sygnałowego na wejściu do masy przy trafo?
    Pozdr

0
  • #5 18 Sty 2009 23:49
    januss73
    Poziom 31  

Tak. I nigdzie więcej.

0
  • #6 19 Sty 2009 00:13
    pajek12
    Poziom 2  

OK. Dziękuję, jutro spróbuję tak podłączyć.

0
  • #7 19 Sty 2009 23:24
    pajek12
    Poziom 2  

Witam ponownie
    niestety podłączenie ekranów do masy przy trafo nic nie pomogło - przydźwięk jest nadal. Może ktoś ma jakiś inny pomysł.

Dodano po 4 [godziny] 14 [minuty]:

Trochę pokombinowałem i okazuje się że odpowiednio ustawiając przewody doprowadzające napięcie do poszczególnych kanałów jestem wstanie zmniejszyć przydźwięk praktycznie do zera. Może winne temu są zamontowane na przewodach gniazda z bezpiecznikami.

0
  • #8 19 Lis 2013 09:45
    naprawiam_audio
    Poziom 10  

Idealny przykład stworzenia pętli masy.
    Masa ukladów pierwszy raz spotyka się przy transformatorze, drugi raz przy wtyczce jack.
    Wystarczy ze w pokazanym na zdjęciu układzie odłączysz mase jednego z kabli sygnałowych przy wtyczce jack ( albo odlutujesz od płytki po jednej stronie).
    Zauważ też, ze w momencie gdy odłączysz masę z jednej płytek po stronie transformatora, uklad dalej będzie działać, a przestanie buczeć.
    Dzieje się tak ponieważ przerywasz pętle masy. Układ wtedy i tak ma masę. Nie dość że prawdziwą połączoną kablem sygnałowym, to jeszcze pozorną wygenerowaną z połączenia szeregowego 2 kondensatorów w zasilaczu.

Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest nie podłączanie masy sygnału do płytek, lecz do zasilacza, ale tylko jednej.

Skąd się bierze pętla masy? już tłumaczę:

Z punktu X do punktu Y "masa" ma dwie drogi. To tak jak połaczone ze sobą równolegle dwa rezystory. Część prądu popłynie przez jeden, część przez drugi. I tutaj pojawia się problem. Ponieważ masa płynie na skróty, kilkoma drogami, jej potencjał w różnych miejscach układu będzie miał różną wartość.
    Tak naprawdę nie da się tego do końca policzyć, to trzeba czuć i wiedzieć jak to się robi żeby nie było problemów.
    Wiem że temat stary, ale jak już napisałem, to niech zostanie dla potomnych. Temat pętli masy bardzo często przewija się na naszym forum.

0