Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS na dwóch akumulatorach

19 Sty 2009 02:31 2621 11
  • Poziom 12  
    Witam,

mam taki mały problem, od jakiegoś roku do UPS-a stosuje samochody akumulator, dziś dostałem kolejny znacznie większy od poprzedniego.
    Zastanawiam się teraz czy mogę podpiąć równolegle dwa akumulatory o różnych pojemnościach?
    Muszę dodać że pojemności różnią się drastycznie, pierwszy ma 160Ah a drugi starszy ma 60Ah.

Domyślam się że jeżeli tak zrobię mniejszy akumulator się upiecze, ale nie jestem pewien dlatego pytam.

Pozdrawiam.
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    dobrze sie domyślasz, chcesz połączyć różne pojemności w dodatku o różnym stopniu zużycia. Finał tego będzie taki, ze ten mniejszy będzie obciążeniem większego, gdybyś zastosował przy nich nawet prosty przełącznik elektroniczny to można by to było jakoś pogodzić.
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Odpowiedź nie jest tak prosta i radykalna, jak się globusowi zdaje.
    Można łączyć równolegle akumulatory wykonane w takiej samej technologii (czyli np. ołowiowe mokre, jak w samochodach) o tym samym napięciu znamionowym ale o różnej pojemności. Należy jednak bezwzględnie w szereg z każdym z akumulatorów zastosować bezpiecznik topikowy - w razie awarii jednego z akumulatorów zabezpieczy przed zniszczeniem drugiego.
    Oczywiście przed połączeniem akumulatorów napięcia muszą być wyrównane.

Dopóki akumulatory są sprawne (nie mają zwarć w celach) takie zestawy pracują poprawnie. Należy po prostu o nie dbać i będą służyć długo.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Popularny i znany "sumator prądów" na stosownej diodzie (duodiodzie) Schottky'ego jest tu rozwiązaniem idealnym jeśli uwzględnić tylko aspekt poboru prądu z akumulatorów - "schody" zaczynają się wtedy, kiedy zachodzi potrzeba w UPSie ich pracy buforowej - doładowywanie.
  • Poziom 12  
    No to faktycznie mam problem, bo po pierwsze akumulatory nie są identyczne, pierwszy jest żelowy/bez obsługowy z alarmu (YUASA 60Ah) a dugi to ołowiowy (BOSCH 160Ah) na dodatek UPS w momencie pracy na bateriach potrafi podgrzać kable głośnikowe o średnicy 3-4mm tak że gdyby coś miało pośredniczyć pomiędzy UPS-em a akumulatorami to musiało by być bardzo wydajne.

Możecie mi jeszcze napisać co się dzieje gdy łączymy żelowe akumulatory z ołowiowymi lub ewentualnie podrzucić jakiś schemat urządzenia który mógł bym wykonać aby to jakoś funkcjonowało ?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Nic złego się nie dzieje - zarówno akumulatory żelowe jak i mokre są akumulatorami ołowiowymi opartymi o te same reakcje chemiczne. Różnice tkwią w _zalecanym_ napięciu pracy buforowej - 2.3V/ogniwo dla żelowego i 2.4V/ogniwo dla mokrego. Ale mokremu 2.3V/ogniwo nie zaszkodzi.

Raz na kilka miesięcy warto mokry akumulator odłączyć i poddać go solidnemu ładowaniu przy pomocy zewnętrznego prostownika do napięcia rzędu 2.5 - 2.6V/ogniwa (15-15.6V na akumulator), najlepiej bezpośrednio po mocniejszym rozładowaniu. Oczywiście po takim ładowaniu akumulator należy do zestawu dołączać dopiero po wyrównaniu napięć.
  • Poziom 12  
    Ok, bardzo Ci dziękuje.
  • Poziom 27  
    Łączenie akumulatorów o różnych pojemnościach jest niepoprawne! A już niedopuszczale łączenie akumulatorów wykonanych w różnych technologiach !

Polecam zasięgnąć opini w firmach Benning, Telzas, ETC, MEDCOM zajmujacych się produkcją systemów zasilających dla telekomunikacji, energetyki.
  • Poziom 12  
    Już za późno podłączyłem wczoraj i chodzą, zastosowałem tylko bezpieczniki w razie gdyby jeden z nich chciał kopnąć drugiego za dużym prądem.

Jedyne moje zmartwienie teraz to takie czy sam UPS jest w stanie wytrzymać ładowanie dwóch a nie jednego akumulatora i na dodatek innej technologii akumulatorów niż ten fabryczny.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Sprawdzaj i notuj napięcie.
  • Poziom 12  
    -RoMan- napisał:
    Sprawdzaj i notuj napięcie.

Podpiąłem miernik do akumulatorów i portem RS232 zapisuje ich napięcie oraz prąd jakim są ładowane. Ale jak już pisałem martwi mnie czy sam UPS da sobie radę, czy sie nie spali bo ma do ładowania 10 razy więcej no i inny typ.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Spalić się nie powinien. Będzie ładował przez tydzień ale w końcu naładuje. Jeśli przerwy w zasilaniu masz częściej - trzeba będzie dorobić ładowarkę.

Co do meritum, czyli łączenia akumulatorów różnych typów i pojemności odpowiem tak: wszyscy chcielibyśmy być młodzi, zdrowi, przystojni i bogaci. Byłoby naprawdę miło, gdyby było nas stać na profesjonalne rozwiązanie - solidny UPS ze stojakiem nowiutkich, żelowych akumulatorów i 100% rezerwa.
    Jednak czasem trzeba robić barokową rzeźbę w... mule i stosować rozwiązania nie do końca zgodne ze sztuką. Dopóki się przy tym zachowuje choć odrobinę rozsądku i pamięta o elementarnych zasadach (zabezpieczenia!), to rozwiązanie jest skuteczne i po prostu działa.