Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lampa plazmowa jeszcze raz

_MaY_ 09 Lip 2005 14:25 18554 121
  • AdexAdex
    bf199
    Poziom 20  
    A wie ktoś co zrobić, gdy w żarówce 200w robią się dziury i potem cała żarówka pęka. Siedzę przy tym problemie od3 dni i niewiem co zrobić. Pomóżcie.

Dodano po 2 [minuty]:

Koko 115 pokarz nam schemat wraz z częściami.
    elektronik_tk
    Poziom 26  
    po pierwsze koko ma kupną lampe i z tego co sie dowiedzialem to tam i tak egzotyczny układ scalony siedzi i to nic nie da, a po drugi to TY pochwal sie swoją lampą skoro masz takie świetne osiągi :D a co musisz zrobić top zmniejszyć napięcie zasilania lub dać jeszcze większą żarówkę poprostu ;)
  • AdexAdex
    koko115
    Poziom 16  
    Nic więcej nie mam. Nie mam schematu tej lampy ale wydaje mi sie ze nie problem to rozszyfrowac ze zdjęc :) pozdrawiam
    maciej_333
    Poziom 35  
    Witam. Nie wiem o co tu ciągle wam chodzi. Układ lampy plazmowej to zwykła przetwornica W.N. Nie ma się tu nad czym zastanawiać. Ja mam prosty układ na NE555. Dodatkowo zaprojekltowałem go sam w głowie przez 5 minut ! Nie musiałem jak wy kopiować 1000 razy nie swoich schematów, zastanawiać się niewiadomo nad czym. Czy wy wogóle wiecie co to jest elektronika impulsowa ? Ja uważam, że nie macie o tym pojęcia.

Jako tranzystor kluczujący zastosowałem potężny IRFZ44 (Id=50A Uds=50V). Jako zabezpieczenie przeciw przepięciowe dałem zwykłą neonówkę. Napięcie dla NE555 stabilizuje na diodzie zenera 12V. Pojemnośc filtrująca napięcie zasilające wynosi u mnie 4700uF. Trafo zasilające ma napięcie uzwojenia wtórnego równe 15V. Trafo W.N. jest od jakiegoś telewizora lampowego. Na pierwotnym, mam 10zw. DNE 1mm. Nad czym się tu zastanawiać ?

Jeśli chodzi o większe wyładowania, to można wywalić szczelinę powietrzną z trafa W.N. Większe napięcie zasilania, mniej zwojów na pierwotnym w trafie W.N. Zabawy te mogą nie dać porządanych rezultatów, bo na tranzystorze kluczującym mostku w zasilaczu, na trafie sieciowym, na trafie W.N. Będą jeszcze większe straty mocy. Sensowne byłoby jedynie zwiększenie częstotliwości pracygeneratora sterującego. Można też zastosować dwa tranzystory kluczujące i dzielone uzwojenie na pierwotnym w trafie W.N. Wtedy naturalnie sterujemy bramki traznystorów za pomocą przebiegów przesuniętych w fazie, czyli klucze wyzwalamy naprzemiennie. Taki układ byłby lepszy, bo przez pierwotne w trafie W.N. może popłynąć większy prąd. Jest to spowodowane tym, że tranyzsotry są załączane naprzemiennie, przez co żaden z tranyzstorów nie pracuje cały czas. Jak jeszcze macie jakieś pytania panowie nieelektronicy, to piszcie.
    koko115
    Poziom 16  
    to trznzystor TIP122, a to uklad scalony 44DV37K tylko nie jestem pewien pierwszego znaku bo byl zamazany, a trafko to LMF-04A
    elektronik_tk
    Poziom 26  
    >>maciej_333
    panie elektroniku ;) ile Ci pobiera prądu i jakie masz osiągi i jaką czestotliwość i wypełnienie, na której masz najlepsze rezultaty?
    To i tak standardowa aplikacja 555, niewielkie modyfikacje i co tu do projektowania ;)
    a tak pozatym to forum, a szczególnie ten dział, jest po to, żeby pomagać nieelektronikom a nie do wymądrzania sie swoją wiedzą, że potrafisz jakiś uklad zaprojektowac w głowie.
    maciej_333
    Poziom 35  
    Im wyższa częstotliwość tym lepiej. Zaraz dodkonam pomiarów i Ci powiem.

Dodano po 42 [minuty]:

Właśnie zrobiłem pomiary:
    f=21,6KHz (trochę mało, ale jest to optymalna częstotliwość, na innej częstotliwośći wyładowania są mniejsze)
    I=3,31A (jest to prąd pobrany z trafa, nie zaś z filtra, ponieważ nie chce mi się ciąć ścieżek na płytce)
    U1=10,93V (jest to napięcie na wtórnym trafa pod obciążeniem, na biegu jałowym jest 15,47V)
    U2=10,27V (jest to napięcie na kondensatorach filtrujących pod obciążeniem)
    Wypełnienie jest o ile pamiętam 50%.

Zwiększyć wyładowania można na następujące sposoby:
    -zastosować transformator zasilający większej mocy (bardziej "twardy", bo mój jak widać jest "miękki" i nie wyrabia)
    -zwiększyć napięcie zasilania (nie polecam, bo jeszcze więcej mocy pójdzie w ciepło, a w układzie i tak mamy już spore "grzejniki")
    -dobrać optymalne wypełnienie i częstotliwość
    -odwinąć część zwojów na pierwotnym trafa W.N. (nie polecam, bo co prawda prąd wzrośnie, przekładnia też, ale więcej mocy przez to stracimy na kluczu i innych elementach)
    -zwiększyć przekrój drutu (zmaleje wtedy rezystancja uzwojenia pierwotnego w trafie W.N. i wzrośnie prąd, jendak mogą być problemy podane wyżej)
    -można też próbować z dwoma transformatorami W.N. połączonymi szeregowo, ale wątpię by to się udało (jeżeli trafa byłyby identyczne to może i będzie OK, ale jak nie to napięcia po stronie wtórnej nie dodadzą się, należy też pamiętać o wyfazowaniu tych uzwojeń (łaczymy konieć z początkiem, pierwotne w tej sytuacji połączyłbym równolegle nawijając trochę wiecej zwojów)
    -można też zdjąć szczelinę powietrzną z trafka W.N. (sprawdziłem to i osiągi były nawet trochę lepsze, ale trafo bardzo chałasowało)
    -kiedyś spróbuję wymienić neonówkę na szybką diodę imulsową i kondensator jakieś 330nF/250V (może to coś da, bo jak wiadomo neonówkę mam do zabezpieczenia klucza przed przepięciami i neonówka ogranicza mi wartość prądu zaindukowanego w uzwojeniu)

Jak ktoś jest szalony to może robić własne trafko W.N. Ja tak spróbowałem i mój transformator W.N. pochodził OK 5 minut, potem izolacja się przebiła. Jak widać to nie takie proste.
    bf199
    Poziom 20  
    Cześć! Po dokładnym wyregulowaniu potenciometrów w generatorze iskry nie przebijają już żarówki, i nadal są w niej bardzo widoczne i piękne wyładowania. Napiecie jakie wykorzystuje do zasilania całej elektroniki to 11v ( 1 v straty na prostowniku 8A) ok.160W i 4A. Tranzystor jaki zamontowałem to IRF640, prawie się nie grzeje zato ramka od TWN tak parzy jak wcześniejsze tranzystory. Próbowałem kiedyś sprawdzić ile wytrzyma moja lampa było to powyrzej 40 minut dalej niechciało mi się czekać. Dla zainteresowanych podaje tranzystor który wytrzymuje 50v, 20ai co najwarzniejsze temperaturę od -65 do +175 stopni C.
    maciej_333
    Poziom 35  
    Odpowiedz no to ja podaję IRFZ44. Ten smok ma Id=50A, Uds=50V. To jeszcze solidniejszy klucz z kanałem N. Co do grzania rdzenia w powielaczu to poprostu masz za duża częstotliwość i masz przez to prądy wirowe. Moje pytanie czy założyłeś szczelinę powietrzną ? Dodatkowo nie ma poco dawać dużej częstotliwości pracy generatora, bo przecież jak każdy wie takie trafo chodzi na częstotliwości linii, równej 15625Hz (o ile pamiętam). W związku z tym nie ma się co dziwić, czemu mam tylko 21,6KHz.
    maciej_333
    Poziom 35  
    Szczelina powietrzna to w takich transformatorach dwie papierowe podkładki umieszczone pomiędzy połówkami rdzenia. Podkładki te są nałożone na pręt ściskający rdzeń. Lepiej tego nie zdejmować, choć bez szczeliny naturalnie osiągi są lepsze. Wiadomo jest to oczywiste, bo bez szczeliny więcej strumienia zamknie się w rdzeniu. Ponadto bez tych przekładek rdzeń będzie się silniej grzał.
    bf199
    Poziom 20  
    Po wytłumaczeniu stwierdziłem, że lepiej jest mieć szczelinę powietrzną, ale ja jej nie mam. Mam pytanie - z czego ją najlepiej zrobić?
    maciej_333
    Poziom 35  
    Ja zrobiłbym z dwóch zwykłych papierowych krążków o średnicy ok. 1cm. Krążki te powinny być cieńkie, i równe. Na środku nich należy zrobić naturalnie otwory do nałożenia na pręt mocujący w trafie. Otwór ten ma mieć średnicę ok. 3mm. Krążki te mogą być większe, ale tego nie polecam, bo szczelina nie może być za duża, bo wtedy za mało strumienia zamknie się w rdzeniu.

P.S. Dziś poprawiłem osiągi swojego układu. Ponieważ mam bardzo solidny klucz, to mogłem sobie pozwolić na odwinięcie trzech zwojów na pierwotnym trafa. Teraz mam tylko 7 zw. Spowodowało to dość duże zwiększenie wyładowań. Dodatkowo zwiększyłem częstotliwość pracy generatora sterującego. Teraz mam jeszcze raz tak duże wyładowania. Wzrost napięcia po stronie wtórnej jest oczywisty, bo wzrosła przekładnia trafa. Jednak zabawy te przypłaciłem przypalonym palcem, sfądem przypalonej skóry, i naturalnie wzrostem grzania rdzenia w trafku. Ta ostatnia sprawa jest spowodowana wzrostem częstotliwości generatora sterującego.
    maciej_333
    Poziom 35  
    Już o tym mówiłem. Zastosowałem IRFZ44 (Udsmax=50V Idsmax=50A) jako tranzystor kluczujący. Dałem za niego raptem 8 PLN. Dodatkowo należy pamiętać, że to ma być tranzystor kluczujący, czyli musi mieć mała rezystancję źródło-dren (Rds<1Ω). Mój klucz ma rezystancję Rds=0,028Ω, jak podaje katalog. Polecam wam ten tranzystor, bo go tak łatwo nie spalicie.
    telewizory
    Poziom 17  
    Mam pytanie o lampę plazmową:
    Wszędzie piszą, że trzeba ją dobrze uziemić, np. do kaloryfera. A czemu nie można podłączyć jej do przewodu zerowego w instalacji elektrycznej?

maciej_333 - Czegoś nie rozumiem. Piszesz, że tranzystor masz na 50V, a jako zabezpieczenie neonówkę. Przecież napięcie zapłonu neonówki jest większe niż 100V. Możesz mi to wyjaśnić? Teraz mam IRF740 (400V, Rds=0.48Ω), czy mogę bezpiecznie dać IRF540 (100V, Rds=0.065Ω)?
    maciej_333
    Poziom 35  
    Amplituda na pierwotnym trafa to u mnie ok. 11V, neonówka to zabezpieczenie dodatkowe, a nie podstawowe ! Zabezpieczaniem podstawowym dla tego tranzystora jest jego wewnętrzna dioda zabezpieczająca, którą umieszczono między drenem, a źródłem (katodą do drenu). Więc dioda ta nie pozwoli na tiki napięcia rzędu 100V, których neonówka nie ograniczy. Co oznacza, że napięcie na drenie jest mniejsze od 11V (spadek napięcia na uzwojeniu pierwotnym, którego przy tym prądzie pominąć się nie można). Zabezpieczenie dodatkowe w postaci neonówki jest niezbędne, ponieważ mogłoby dojść do np. przebicia uzwojenia pierwotnego na skutek przepięć. Również inne elementy układu mogłby ulec uszkodzeniu. Należy też zdać sobie sprawę z tego, że neonówka to wolne zabezpieczenie i sama neonówka nie zabezpieczy tranzystora, chyba, że posiada on wspomnianą diodę.

Z przewodem zerowym nie łącz masy, bo zadziała zabezpieczenie. W starych instalacjach (chyba TNS), może i by do tego nie doszło, ale jak w domu masz wyłącznik różnicowo-prądowy i dołączysz się do przewodu PE, to nastąpi jakaś różniaca prądów w przekładniku Ferrenti'ego i zabezpieczenie zadziała. Należy też pamiętać o tym, że jak zamienisz przewody we wtyku zasilającym, to masz przewód fazowy na masie układu i możesz ulec śmiertelnemu porażeniu, czyli tracisz galwaniczną separację od sieci.

Dodano po 11 [minuty]:

Jeśli chodzi o ostatnie pytanie to można wstawić IRF540 i nie ma problemu. Jednak Rds(on)=0,077Ω Id=28A Udss=100V. Ten tranzystor też posiada diodę zabezpieczającą tak jak i mój.
    telewizory
    Poziom 17  
    Chcę przedstawić moje spostrzeżenia po przeprowadzeniu eksperymentów z moją lampą plazmową. W załączniku dodaję zdjęcia.

Mój układ jest na wzmacniaczu operacyjnym, bo nie tak jak w przypadku NE555 ma niezależną regulację częstotliwości i wypełnienia. Trafo WN z telewizora Libra. Żarówka Osram, 60W. Tranzystor to IRF740.

-Początkowo było 14 zwoi, brak konkretnego efektu. Przy odwijaniu efekt zwiększał się do 6zw, potem znowu się pogarszał.
    -Efekt radykalnie wzrasta ze wzrostem napięcia zasilania, przy czym ze względu na elektrolity i 7812 nie przekroczyłem 35V.
    -Szczelina powietrzna to trzy warstwy papieru zeszytowego. Przy większej szczelinie efekt malał, przy mniejszej wydaje mi się, że też, ale co gorsza najlepszy był przy słyszalnej częstotliwości pracy.
    -Efekt powstaje tylko w małym zakresie nastaw wypełnienia i częstotliwości. Wypełnienie jest bliskie min.

Co o tym sądzicie?

Efekt na zdjęciach wygląda dużo gorzej niż w rzeczywistości. Zdjecie Efekt4 zostało wykonane przy dotknęciu żarówki uziemionym przewodem.

Podziękowania dla Trampka za temat o lampie plazmowej z telewizora, bo to on mnie zainteresował tym zagadnieniem.
    Załączniki:
    elektronik_tk
    Poziom 26  
    Miło mi, że dzięki mojemu tematowi zainteresowaleś sie tym, mógłbyś zamieścić schemacik generatora? Ja w sumie musze to sterowanie zmienić, bo efekty mam nieziemskie ale zasilacz sie gotuje ;) i właśnie che zrobić taki z niezależną regulacją czestotliwości i wypełnienia, a 555 sie nie nadaje jak wiadomo.
    elektronik_tk
    Poziom 26  
    no to zabieram sie za ten projekcik :D dzieki
    maciej_333
    Poziom 35  
    Myślałem kiedyś nawet o innym genertorze właśnie ze wzmacniaczem operacyjnym. Napewno niezależna regulacja wypełnienia i częstottliwości to zaleta. Jednak mi się ten układ już dawno znudził i daję sobie z nim spokój. Czasami go uruchamiam, by np. zapalić kilka rurek wyładowczych neonowych.
    mirek301
    Poziom 20  
    Zrobcie jeszcze cos takiego.

Dodajcie rownolegle do kazdej z diod kondensatory 22-100n
    Do elektrolitow rownoregle 470n
    Odwinac 2-3 zwoje nie wiecej.
    Przy 10 zwojach nasyca sie rdzen (grzeje sie jak glupi i spada wydajnosc :)
    Miedzy zrodlo i dren szybka dioda (jest w IRF-ie ale nie wystarcza)
    rownoregle do uzwojenia na trafie WN dioda 1N4007 w kierunku zaporowym. Inaczej zdarza sie ze przebija IRF-a po paru minutach.

Poeksperymentujcie jak macie jak z rdzeniami WN.
    Duzo zalezy od niego jak marnej jakosci szybko sie nasyca i po zabawie.
    Pamietajcie ukruszony rdzen juz nie ma swoich parametrow.
    Ferryty maja to do siebie ze nawet lekkie uderzenie zmienia radykalnie wlasciwosci rdzenia.

Mozna jeszcze dac dwie cewki WN ale polaczyc je szeregowo (poczatek jednej z koncem drugiej) pamietajac o zasadach WN
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej
    Wtórnik jest po to, żeby zwiększyć wydajność prądową wyjścia wzmacniacza, co powoduje znacznie szybsze przeładowanie pojemności wejściowej MOSFETa i znaczne zmniejszenie strat wywołanych niecałkowitym jego otwarciem w trakcie przełączania.
    Projekt opublikowany w Ep, to kicha niesamowita, tam bramka była sterowana przez rezystor zdaje się 200ohm, zastosowanie tego wtórnika skróciło czas przełączania conajmniej stukrotnie :)
    A zaprojektowałem go po tym, jak zbadałem oscyloskopem przebiegi w lampie plazmowej z EP, tego co było na bramce mosfeta nie można prostokątem nazwać, co więcej dla wysokich częstotliwości pojawiała się składowa stała, co powodowało ciągłe przewodzenie MOSFETa.

Q2 się otworzy, bramka mosfeta jest obciążeniem pojemnościowym, jeżeli na bramce będzie powiedzmy 10V, to po podaniu stanu niskiego na wejście wtórnika wystąpi odpowiednia różnica potencjałów między emiterem i bazą Q2.

To tyle w skrócie.
    Tak BTW, to bez zabezpieczeń IRF840 też da się spalić, więc mimo wszystko neonówkę do trafa dać wypada.
    elektrokiler
    Poziom 18  
    Jeśli przyjąć, że między bramką a masą jest kondensator to rzeczywiście będą przez krótką chwile warunki, żeby Q2 sie otworzył.

Ja zrobiłem lampe wg artykułu z EdW 4/2002, tylko zamiast bramek 4001 lub 4011 dałem 4093 bo miałem pod ręką. Tranzystor IRF840 sterowany jest bezpośrednio z wyjścia generatora. Przy 9V mam już piękne wyładowania a radiator na którym jest IRF jest letni.
    mirek301
    Poziom 20  
    Probowalem z BUZ11 i mimo ze niskonapieciowy lepiej sie sprawia w roli klucza jak IRF .Nie przebija go napiecie.Widac lepiej zabezpieczone zlacze.
    Pozatym zwracajcie uwage na producenta.
    Marocco dziala bez problemu
    Inne padaja a to samo oznaczenie tak samo pewnie bedzie z IRF.
    Zalezy na jaka sztuke sie trafi :)