Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

President Johnny II + Midland ML 145 + Reflektometr

biker_xc 19 Jan 2009 16:44 3393 9
    biker_xc
    Level 13  
    Witam,
    jakiś czas temu zakupiłem zestaw jak w temacie, który został zestrojony przez sprzedawce. Strojenie mialo miejsce pod Feu Vert-em. Przeglądając to oraz inne forum o tematyce CB przeczytałem, że najlepiej byłoby zestroić antenę w znacznej odległości od ścian, metalowych konstrukcji itp, czyli w zupełnie innych warunkach niż miało to miejsce w moim przypadku.
    Dzisiaj chcąc sprawdzić jakość wykonanej przez serwisanta pracy postanowiłem sam zmierzyć swr. Mój reflektometr to urządzenie dokładnie takie jak tu. SWR-30. W pierwszej kolejności przełączyłem przełącznik w pozycję SWR, oraz drugi w fwd. Następnie wcisnąłem przycisk nadawania - kanał 20 i pokrętłem ustawiłem wskazówkę na SET, a dokładniej na znak nieskończoności. Przełączyłem na ref i odczytałem wartość - wyszło około od 3 do 5!!! Rozłączyłem układ, połączyłem ponownie i znów odczytałem, dalej to samo. Chcąc sprawdzić czy CB działa, zagadałem i bez problemów mogłem prowadzić normalną rozmowę ze stacją bazową w odległości około 10-15 km. W sumie jak do tej pory nie miałem ze swoim zestawem żadnych problemów, poza tym, że pomiar swr mi nie wyszedł. Proszę o pomoc co mogłem zrobić nie tak?. Jak zmierzyć swr czytałem tu i tu
    sp8gsc
    Level 26  
    Moim zdaniem pomiar współczynnika fali odbitej (WFS=SWR) przeprowadziłeś poprawnie. Skoro współczynnik jest wysoki należy się obawiać przegrzewania się stopnia mocy i w konsekwencji przepalenia tranzystorów mocy. Jeśli podczas nadawania tranzystory nie grzeją się zbytnio to jeszcze jakiś czas wytrzymają.
    PS. Czy na pewno odczytywałeś współczynnik na właściwej skali miernika?
    sp8gsc
    Level 26  
    Nie wiadomo czy źle zestroił.
    Jaki jest współczynnik na kanałach 1 - 20 - 40?
    biker_xc
    Level 13  
    Panowie wiec jest tak:
    na kanale 1 jest około 7-8
    na kanale 20 jest około 5
    na kanale 40 jest około 5
    Próbowalem na wszelkie sposoby wyciagajac i wsuwajac bat i najlepszy wynik jaki udało mi się uzyskać było 4 przy praktycznie wyciagnietym bacie, generalnie bez względu na wysunięcie bata uzyskuje około 5, natomiast bez problemów udaje mi się dogadać na wymienionych wyżej kanałach ze stacją bazową oddaloną około 10-15km. Mobilki też łapią mnie czysto.
    Poradźcie prosze co zrobic.
    szpara
    Level 28  
    Sprawdź ten reflektometr u kogoś kto ma poprawnie zestrojoną antenę i zobaczysz czy poprawnie wskazuje.
    biker_xc
    Level 13  
    Mam jeszcze jedno, troche głupie pytanie, ale sam nie wiem co mam z tym zrobic, a mianowicie: Na której skali jest swr w przedstawionym powyżej mierniku
    a) podziałka górna, cyfry górne
    b)podziałka górna, cyfry dolne
    biker_xc
    Level 13  
    tak też myslałem, czyli cos jest z****epsute :(

no i się troszkę wyjaśniło, otóż reflektometr był ok, pojechałem do serwisu i koleś podłączył swój i okazało się, że swr jest około 5. Powiedział, że coś jest nie tak z anteną. Juz sam nie wiem co robić, ludzie mnie słyszą bardzo dobrze, ja ich też a swr w okolicach 4-5.
    Próbowałem rozebać antenę ale pojawił się podobny problem co u kolegi. Nie mam już żadnego pomysłu co zrobić z tym sprzętem. Przymierzałem się do wymiany kabla na dłuższy, tak aby schować antenkę, jednak w takiej sytuacji chyba troszkę poczekam. SWR mierzę w warunkach wręcz idealnych do pomiaru w promieniu 300m same pola.
    Pomóżcie prosze!!!:cry:
    biker_xc
    Level 13  
    Jako, że udało mi się rozwiązać problem SWR - teraz jest:
    1 - 1,1
    20 - 1,3
    40 - 1,4
    postanowiłem podzielić się z kolegami swoim doświadczeniem związanym z ml-ką midlanda.
    Problemem okazał się brak masy, a właściwie złe złożenie anteny. Po rozebraniu jej na części pierwsze ( do wykręcenia mocowania bacika niezbędne było podgrzanie metalowej części - pakują tam jakiś cholerny klej, który powoduje iż odkręca się dolny pierścień z gwintem, natomiast górna część ani drgnie) okazało się że w miejscu gdzie jeden koniec cewki styka się właśnie z tym pierscieniem jest na tyle dużo jakiegoś kleju, że ledwo się ze sobą stykają. Wyczyszczenie z nadmiaru kleju rozwiązało problem, także uważam temat za zamknięty.
    Nadmienię, że multimetr pokazywał zwarcie, wiec teoretycznie powinno być ok. Jak się okazało wyłącznie teoretycznie było ok. :D
    Pozdro