Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

"pytanie" o zwrotnice

_Zero 04 Kwi 2004 12:45 1242 13
  • "pytanie" o zwrotnice

Poziom 12  

Dostałem od znajomego kolumny tonsil-a mające ok 14 lat (nie wiem jaki to model bo brak jakichkolwiek oznaczeń) podczas wymiany głośników niskotonowych zauważyłem że przy pozostałych dwóch głośnikach są zamontowane kondensatory.

i teraz moje pytanie czy jest sens wymiany tych kondensatorów na zwrotnice ??

0 13
    Poziom 28  

raczej ... nie ma sansu ... jak na moj gust... wymien same kondziory i styknie chodz stare tez sa pewnie dobre .....

0
    Poziom 21  

to zależy w jakim stanie są głośniki, jeśli są w dobrym, to jasne ze jest sens, chociarz wymień te kondensatory na nowe, bo te pewnie już wyschły i zmieniły się ich pojemności, a co do zwrotnicy to musisz znać model głosników żeby określić pasmo przenoszenia, potem już z górki.

pozdro.

0
    Poziom 28  

trzygrosze napisał:
    wymień te kondensatory na nowe, bo te pewnie już wyschły i zmieniły się ich pojemności

sory ale moje kolumny tonsilowskie które kupil moj stary przeszło 20 lat temu sa w znakomitym stanie... pojemnosc kondziorow ostatnio mierzyłem jakies 5 lat temu i sa sprawne w 100%...wiec twa wypoiewdz zawiera watpliwosci
    *TONSIL RuleZ

0
    Poziom 12  

jak się okazało te kolumny mają nie 14 lat a 18

mają w sobie takie głośniki [od góry]

GDW 5/40 z kondensatorem 470nM 250V

GDW 9/15 z kondensatorem 1.5uF 63V ELWA BPE

GD 20/20 bez kondensatora

GD 20/20 zostały zastąpione przez GDS 20/20 gdyż były uszkodzone a wersje GD jest nie osiągalna (tak mi powiedziano u dystrybutora Tonsila w poznaniu)

kolumny wygladają tak :
    http://www.expoint.neostrada.pl/pliki/Temp/kol.jpg

tylko na tych dwóch małych głośnikach są srebrne a nie czarne metalowe siatki

0
    Poziom 28  

wiec tak ... pierszy kondzior poddałbym natychmiastowej wymiane drugi pozostawiłbym ale na głosniki niskotonowe filtr LC jak w standarowych kolumnach tonsila ...... schematy wartosc itp sa elektrodzie i jeszcze zalezy czy chcesz filtr aktywny czy pasywny

0
    Poziom 12  

ok

pierwsze pytanie ten kondensator 250nM 250V wymienić na taki sam czy inny ??

drugie pytanie czym się różni filtr aktywny od pasywnego ??

0
    Poziom 28  

aktywny ma regulacje hz przepuszcznanej .. i potrzebuje do zycia 12V (tak srednio) a pasywny jest na elenetach LC (cewka kondzior) i nie potrzebuje zyciodajnego zasilania ... jedynie + z głosnika ..
    aktywne filtry raczej uzywa sie do subwooferow itp codów ..

wymiane kondensatora proponował bym na taki sam ze wzgledu na to iz tonsli myśli nad tym do robi .. nie to co teraz...
    https://www.elektroda.pl/download/pafiledb.php?action=category&id=20
    powyższy link jest do programów które ułatwia Ci zrobienie filtru pasywnego

0
    Poziom 12  

czy posiadasz jakieś schematy filtra pasywnego który bym mógł wu zastosować ??

0
    Poziom 12  

hmmm czy leniwy .... poprosty nie znam się na tym temacie więc pytam :) kolejna sprawa z kąd mam wziąść czy te kolumny są 2 czy 3 drożne ?? i czy gdzieś jest instrukcja do tego programu jak to wszystko skonfigurować by działało poprawnie (w programie ni ma żadnej strony autora)

0
    Poziom 27  

te głośniki z tego co piszesz są chyba 3 drożne. mają 3 różne głośniki: jedne(najmniejsze) odpowiadają za wysokie, drugie za średnie, a trzecie(te największe) za najniższe. jak sie myle niech mnie ktoś poprawi.

0
    Poziom 28  

wiec tak napisze .. po staremu ze wzorami itp zebys wiedział na przysłość i dołaczam schemat fitlra dolnoprzepustowego sekcji T (nazwa wzieła sie z uwagi na wyglad samego obwodu)
    Dane:
    czestotniwosc graniczna np 10kHz(graniczna tzn od której juz wycina Hz)
    R obciazenia =8Ohm (impedancja głośnika dla innych obwodów np wejscie wzmacniacza np :100OHM i wiecej ) Ro=8 Ohm
    w załozeniu przyjmujemu ze k=Ro=8OHm (k=stała drabinkowa filtru )
    obliczenia dla L(cewki)
    L=(2*k)/(w*g) = (k)/(PI/fg)=8/(3,14*10 000)=2,5477707006369426751592356687898 E - 4 [H]

dla C(kondensator)

C=2/(wg*k) = 2/(8*2*3,14*10 000)=3,9808917197452229299363057324841 E-6 [F]
    to by było na tyle ...
    zeby nie było sprawdziłem sam siebie w lektórze i dobrze pamietałem jak jakies niejasnoci to prosze pisac to postaram sie wyjaśnić

pytnie ostatnie dosyć wazne jakii wzmacniacz chcesz pod to podłczyc ? jak impedencja wyjsciowa wzmacniacza?

0
    Poziom 12  

wzmacniacz który to napędza to DIORA WS 502

0