Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Udostępnianie internetu do innych budynków.

19 Sty 2009 18:20 1145 9
  • Poziom 9  
    Witam
    Chciałbym zrobić sieć z sąsiadami i moje pytanie jaki sprzęt jest mi potrzebny do tego. W jednym budynku będzie podłączony internet z tele2.
    Prosił bym o jakieś rozwiązanie i radę odnośnie sprzętu najlepiej konkretna marka i model. Odległość między budynkami to około 30 metrów.
    Z góry dzięki za pomoc.
  • Poziom 24  
    Napisz przynajmiej czy radio czy skrętka. Ilu tych sąsiadów?
  • Poziom 9  
    Nie wiem co będzie lepsze czy radio czy skrętka. Sąsiadów trzech czyli 4 domy do połączenia. Wydaje mi sie że kable to na taką odległość nie jest najlepszy pomysł.
  • Poziom 21  
    Kablem możesz ciągnąć do 100m, max 120 przy dobrych kablach. Jeśli to mają być 4 domy to myślę, że lepiej jest radiem.

Dla Ciebie (lub kogoś kto będzie bazą) AP i antena (jeśli są w koło to dookólna, a jeśli w jedną stronę to sektorowa). Do każdego klienta antena i karta WiFi do kompa.

PS. Jeśli macie tam wymieniać tylko pliki i masz możliwość to dałbym kabel, jeśli masz puszczać neta to radiówka starczy.
  • Poziom 9  
    Chodzi tylko o udostępnianie neta.
  • Poziom 24  
    Jak masz możliwość położenia kabla to zdecydowanie kabel. Ekranowana skrętka madexa i masz spokój na wiele lat. Jak radio - na 2,4 masz czysto? Nie ma pomiędzy domami drzew?
  • Poziom 9  
    Drzewa są ale widoczność jest czysta w linii prostej.
  • Poziom 21  
    Ja bym dał radiówkę.

Musisz to tylko tak rozplanować, żeby kable pomiędzy anteną a AP i anteną a karta były jak najkrótsze.
  • Poziom 9  
    Jeśli zdecydował bym sie na radiówkę to jaki sprzęt byście mi polecili.

Jeszcze jedno pytanie: mam 2 komputery w domu oddalone o około 15 metrów, dzielą je 3 ściany (w tym 2 nośne o grubości około 40 cm). Czy jeśli użyję routera TP-Link TD-W8910g i jakąś zwykłą kartę sieciową na usb uda mi się je połączyć czy te ściany jednak są zbyt wielka przeszkodą?
  • Poziom 21  
    W domu sygnał idzie z odbicia. Do kompów w domu możesz zastosować takie karty + antenka która stanie na biurku (taka na kabelku). Powinno chodzić.

Hmm, jeśli chodzi o sieć to do nadawania polecam Ovislink Airlive w5460AP, do tego antena sektorowa (jeśli masz "klientów" w jedną stronę), jeśli w kilku kierunkach to dookólna. Teraz do kompa czy routera, z czego to tam będziesz udostępniał AP podłączasz skrętką (pamiętaj, jak najmniej koncentryka!). Anteny jakieś firmowe (warto dołożyć) interline, dipol, netus, cyberbajt (ja polecam interline).

Po stronie "klientów" antena typu "yagi", jak najmniej koncentryka (jeśli jest duża odległość (więciej niż 15m) warto dać AP i od niego ciągnąć skrętkę. W komputerach polecam karty WiFi ralink 2400.

To chyba tyle, jak coś jest jeszcze nie jasne to pisz.