Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie podnośnikiem hydraulicznym HIAB

19 Sty 2009 20:12 10548 8
  • Poziom 20  
    Witam dostałem od osoby która jeździ samochodem ciężarowym wyposażonym w dźwig HDS takie oto urządzenie:
    Element ten służy chyba do zabezpieczania hydrauliki dźwigu przed przeciążeniem. Ogólnie urządzenie to jest sprawne tylko że jak widać na zdjęciu 2 w jednym z gniazd odgnił jeden pin przez co całość nie działa.
    Niestety wszystkie elementy zalane są jakąś szarą gumowatą substancją która ugina się pod mocnym naciskiem. Nie wiem co jest pod spodem tej substancji.
    Zdaje sobie sprawę iż tych uszkodzonych gniazd może nie da się dokupić ale podobno to urządzenie kosztuje 800zł więc gra jest warta świeczki. Zamiast tych gniazd można dokupić jakieś inne uniwersalne i wszystko zadziała.

Czy jest jakaś możliwość rozebrania tego urządzenia lub rozpuszczenia tej masy :?:
  • PCBway
  • Poziom 1  
    Witam
    Mam dokładnie taki sam problem dolutowałem kabel do tego oderwanego styku ale to jest reanimacja tymczasowa miałem taka puszkę od znajomego chciałem usunac mechanicznie tą masę ale po oczyszczeniu częsci pokazała sie elektronika zalana ta masa czyli nie jesteś w stanie usunac tego jest to takie zabezpieczenie.
    Elektronika w hiaba zawodzi pare razy sie przekonałem jak coś siadło i nie mogłem poskladac dzwigu do transportu w takim przypadku znajduje sie elektrozawór w rozdzielaczu jak go dokręcisz to zadziala ale bez odcięc omijając cała elektronikę
    a tak pozatym to ta puszka kosztuje 3200 netto :) i są dwie na dzwig po obu stronach plus 2 czujniki na ramieniach.
  • PCBway
  • Poziom 20  
    Właśnie udało mi się usunąć to tworzywo z pokrywy tam gdzie są montowane diody.
    Jak to zrobiłem:

1. Najpierw próbowałem to roztopić zapalniczką widać tego efekty. Ten biały ślad. Wtedy substancja zaczyna gazować (na powierzchni pokazują się malutkie pęcherzyki powietrza) później gdy ta substancja jest gorąca łatwiej się kroi jest bardziej krucha ale tylko wierzchnia warstwa. Jest to nie efektywne.
    Później jak widać na foto kombinowałem z nożem wbiłem go w miarę płytko i próbowałem podważać.

2. Substancja zaczęła się odrywać ona klei się tylko do brzegów płytki ponieważ wchodzi pod nią nie klei się natomiast do laminatu.

3. Resztę zacząłem odrywać ręcznie lecz cały czas przy pomocy noża ponieważ ta substancja jest dosyć łatwo zrywana rwie się trochę jak papier a nie jak guma wcale prawie się nie rozciąga. W czasie wyrywania należy trzymać się blisko krawędzi płytki ponieważ w czasie rwania końce zaczynają się do siebie zbliżać i oderwiemy kawałek tej substancji a nie większą jej część.

4. Tak wygląda wyrwana połowa tego tworzywa. Na obrzeżach najbardziej z prawej strony zdjęcia widać jasny pasek to właśnie ślady tworzywa wchodzące pod spód płytki.

5. Tak wygląda cała płytka oczyszczona po tworzywie. W czasie odrywania widać że część osłonnej zielonej farby chroniącej ścieżki odkleiła się i pozostała na tworzywie. Ale żadna ścieżka nie została odklejona od laminatu trochę tylko pod koniec zawadziłem nożem i zerwałem trochę tej farby.

6.Kolejny widok oczyszczonej pytki w lewym górny rogu jest takie zaokrąglenie z którego to tworzywo nie chciało wyjść. Pewnie tam nic niema. Na dolnej części widać taśmę ze ścieżkami które wchodzą pod spód płytki należny w tej okolicy uważać żeby nie urwać tej taśmy.

7. Na tym zdjęciu wydać wszystkie kawałki tej substancji którą wyrwałem z wierzchniej płytki. Obok leży nóż którym to robiłem jak widać jest mały do odrywania potrzeba sporo siły i trzeba uważać żeby nie złamać noża.

8. Zacząłem wydłubywać tą substancję z dolnej części. Dla mnie najłatwiej było od miejsca w które chowa się przycisk STOP i gdzie wychodzą przewody od niego. Po prostu zacząłem kroić to tworzywo lecz mój nuż jest zbyt tępy a krojenie wcale nie idzie tak łatwo. Przydał by się skalpel. Ale jak widać na foto płytka jest na samym dnie tej obudowy.

Ze względu iż chwilowo nie mam czasu resztę rozbiórki zostawiam na później ale proszę się nie martwić reszta zdjęć na pewno się pokaże.

Wierzchniej płytki nie udało mi się odkręcić zbytnio nawet nie próbowałem. Ale jak widać może z tym być problem. Ponieważ ta substancja wpływa pod płytkę i tam nie wiadomo czy się do czegoś nie przykleiła.
  • Poziom 20  
    Witam

Podjąłem się regeneracji sterownika HIAB-a (podobnego jak w temacie).
    Oto zdjęcie (nie są najlepszej jakości) tego sterownika:

Żuraw (HIAB 105-2) pracował na tym sterowniku. Po awarii (podobnie jak u kolegi, oberwał się pin) i czyjejś nieudolnej regeneracji sterownik został wymieniony na nowy (za niemałe pieniądze). Niestety ten "nowy" też został uszkodzony (to chyba wina operatora żurawia). Firma chce ograniczyć koszty, toteż podjąłem się regeneracji tego pierwszego (oryginalnego).
    W serwisie sprawa wygląda dość prosto: podpinany jest komputer do "SPEYSA" i wykrywane są usterki w całym zestawie. Na serwisie wadliwe urządzenie jest wymieniane na nowe.

Podobnie jak założyciel tego tematu pierwsze co zrobiłem to rozkręciłem obudowę tego cacka. Zabrałem się za usuwanie tej "zalewy". Nie było łatwo, cały dzień dłubaniny. Próbowałem nawet opalarką - nie pomogło.
    Jedyne czego można do usuwania tej masy to: ostry nożyk, mały płaski śrubokręt, przydaje się lutownica i odsysacz i sporo cierpliwości.
    Obudowę (jej dolną część) niestety musiałem rozciąć.
    Ta masa dużo łatwiej odchodzi od PCB od strony druku, o wiele gorzej od strony elementów (dłubanie).

Oto efekty mojej pracy:
    - od strony druku:
    Sterowanie podnośnikiem hydraulicznym HIABSterowanie podnośnikiem hydraulicznym HIAB

- od strony elementów:
    Sterowanie podnośnikiem hydraulicznym HIABSterowanie podnośnikiem hydraulicznym HIAB

A tak wygląda układ wyprowadzeń na kostkach (widok od góry).

Podczas usuwania tej masy wylutowałem pare elementów oraz uszkodziłem kilka (widać to na zdjęciach) ale to nie powinno stanowić problemu.

Czy ktoś zna (pracuje na nich lub regenerował) te urządzenia i system HIAB-a (OLSBERGS).
  • Poziom 20  
    Wielkie dzięki za wrzucenie zdjęć jeżeli ktoś kiedyś będzie próbował regenerować taki sterownik to będzie chociaż wiedział na co może natrafić pod tą substancją.

Wydaje mi się że gniazd nie da rady nigdzie dokupić i trzeba będzie je zamienić na jakieś uniwersalne o ile sterownik przeżył proces usuwania tej substancji.
  • Poziom 20  
    Zastanawiam się czy w moim przypadku gra warta jest świeczki (w sprawie regeneracji). Okazało się że padł również komputer sterujący SPACE i urządzenie odpowiedzialne za transmisję radiową. Uszkodzone podzespoły zostały już wymienione w serwisie (fachowa diagnoza i szybka wymiana - jestem pełen podziwu). Koszty trzeba było ponieść.

Uszkodzonymi urządzeniami można się teraz pobawić.
  • Poziom 1  
    Jaro
    Czy masz jeszcze ten sterownik?
    Mam taki sam , piny mam dobre ale mam spaloną płytkę górną - tą z choinką z diód.
    Chętnie bym ją od Ciebie odkupił :)
    Na płytce mam w prawym górnym rogu napis: HIAB 3623963
    A na odwrocie w lewym dolnym : HIAB PCB 362 3980
  • Poziom 2  
    Witam,
    Panowie czy może ktoś ma też zdemontowana płytkę i może napisać jakie części były w zaznaczonych miejscach, lub wysłać zdjęcie w wysokiej rozdzielczości które pozwalało by odczytać co tam było ?
    pozdrawiam