Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Miele Novotronic W134 - nie daje znaków życia

Widur 19 Jan 2009 21:13 10196 8
e-mierniki
 • #1
  Widur
  Level 13  
  Witam !
  Przypadkowo stałem się posiadaczem pralki Miele W134, poprzedni właściciel zarzekał się ze pralka jest sprawna jednak po przywiezieniu jej do domu i włączeniu do sieci brak jakiejkolwiek reakcji z jej strony (pralka stała na dworze i zamarzła więc przed włączeniem kilkanaście godzin pobyła w ciepłym aż lód się roztopił). Po upewnieniu się, że napięcie w gniazdku jest ok i, że wszystko jest tak jak być powinno, a pralka nie daje znaków życia, ściągnąłem osłony boczne - wszystko w stanie bdb.
  Pralka Miele Novotronic W134 - nie daje znaków życia
  Pokrywę otworzyłem awaryjnie, dostałem się do elektroniki - żadnych widocznych uszkodzeń, elementy całe, ścieżki w porządku, żadnych przegrzań ani zimnych lutów. Sprawdziłem przełącznik przy elektromagnesie klapy i przy zamknięciu pokrywy bębna - sprawne, od strony elektroniki jest przejście gdy być powinno, elektromagnes po podłączeniu na krótko otwiera klapę. Przyciski sterujące (m.in. otwarcie klapy) na panelu sprawdzone miernikiem - bez zastrzeżeń.

  Sądząc po śladach klapy boczne były wcześniej odkręcane, natomiast część sterująca dziewicza. Zwracam się z prośbą czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć gdzie szukać usterki lub gdzie ona się prawdopodobnie znajduje czy fakt ze w pralce była niewielka ilość wody, która zamarzła mógł mieć wpływ na to co się dzieje? Mimo usterki pralka jakościowo rewelacyjna. Dołączam zdjęcia schematów (przepraszam za jakość zdjęć - robione aparatem) oraz instrukcję obsługi (j. Niemiecki).
  Pralka Miele Novotronic W134 - nie daje znaków życiaPralka Miele Novotronic W134 - nie daje znaków życiaPralka Miele Novotronic W134 - nie daje znaków życiaPralka Miele Novotronic W134 - nie daje znaków życia
  Pozdrawiam !
 • e-mierniki
 • Helpful post
  #2
  sztum
  MIELE equipment specialist
  Sprawdz napiecie na EL101 wtyczka 1 koncowki na Twoim zdjeciu sa nieczytelne ale powinno byc 1 i 4.
  Tutaj dochodzi 230V po przejsciu przez zamykanie drzwi wylacznik glowny itp. Jesli masz napiecie, sprawdz transformator na tym elektroniku.
  Jan Koss
 • e-mierniki
 • #3
  kle
  Level 15  
  Trzeba sprawdzić mikro wyłączniki są od strony koła napędu bębna sztuk 3.W tym celu trzeba odkręcić mechanizm poziomujący bęben.
 • #4
  Widur
  Level 13  
  Witam i dziękuje za zainteresowanie

  1. napięcie na EL101 jest w porządku bo wcześniej sprawdzałem, nie sprawdziłem natomiast transformatora bo wydawał się być OK (zapytam z ciekawości czy zdarzały się usterki transformatorów ?) - oczywiście go tym razem przetestuję

  2. uwaga kolegi kle mnie zastanowiła ponieważ faktycznie przy sprawdzaniu włącznika oznaczonego 1S60 podłączonego do modułu S1 nie było przejścia, próbowałem ten czujnik(?) zlokalizować ale bezskutecznie, dlatego mam 3 pytania:
  - czy fakt jego uszkodzenia może mieć wpływ na to że pralka nawet nie chce się otworzyć ?
  - gdzie dokładnie znajduje się opisany mechanizm poziomujący bęben ? rozumiem ze najlepszy do niego dostęp będzie od spodu pralki?
  - jeśli to możliwe to proszę o opis zasady jego działania - na pewno pomoże w naprawie

  pozdrawiam
 • #5
  kle
  Level 15  
  Odkręcić klapę z lewej strony tam gdzie jest koło napędzające bęben zdjąć pasek odkręcić koło może być problem następnie odkręcić mechanizm poziomujący bęben klucz 10 i tam są 3 mikro wyłączniki do sprawdzenia .
 • #6
  sztum
  MIELE equipment specialist
  Jak pisalem wczesniej jesli masz 230V na elektroniku sprawdz trafo.
 • #7
  kle
  Level 15  
  1S60 tak jak sprawdzałeś ale obracając koło na pędne o 360
  stopni jeśli niema przejścia to do wymiany mikro wyłącznik tak jak opisałem wyżej
 • Helpful post
  #8
  jmk
  Level 28  
  trafo do sprawdzenia- pada i ten przełącznik z lewej zwlaszcza głowny-dość taki pomieszany i tam tez są problemy.
 • #9
  Widur
  Level 13  
  Witam

  rozwiązanie problemu okazało się banalne,

  zgodnie z zaleceniem kolegi sztuma sprawdziłem napięcie na transformatorze,
  okazało się że jest zerowe mimo prawidłowego napięcia na module EL101,
  obejrzałem dokładniej płytkę i wyszło że przeoczyłem bezpiecznik (taki do druku, wyglądający jak kondensator - zdjęcie), aż wstyd się przyznać ale piszę o tym, ponieważ ktoś w przyszłości może mieć podobny problem

  Pralka Miele Novotronic W134 - nie daje znaków życia

  wziąłem płytkę na biurko, w miejsce przepalonego wstawiłem zwykły szklany owinięty srebrzanką, przy okazji podłączyłem moduł do sieci na krótko i sprawdziłem czy aby działa jak należy

  Pralka Miele Novotronic W134 - nie daje znaków życia

  pralka jest już złożona i działa jak marzenie :)

  temat uważam za zakończony

  dziękuje wszystkim za pomoc i pozdrawiam