Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komparator na LM358 dlaczego nie działa

19 Sty 2009 22:29 4164 5
  • Poziom 11  
    chciałem złożyc taki komparator na lm358 aby progować sygnał z transoptora (czujnik białej linii)

jednak po podłączeniu tak jak na schemacie (zasilanie daję niesymetryczne 0 -5V) komparator ma na wyjściu ciągle 0 (mierzę napięcie na wyściu za pomocą zwykłego miernika)

nie wiem dlaczego nie działa, mimo kręcenia potencjometrem ciągle jest 0

używam tylko jednego komparatora z obudowy, pozstałe 3 piny z druggiego komparatora wiszą w powietrzu, ale ich podłączenie nic nie zmienia

podłączałem tez zamiast sygnał z czujnika białej linni po prostu mase i +zasialnia i też komparator nie reagował

co robię źle?
  • Poziom 12  
    Skoro potrafisz zmierzyć napięcie na wyjściu - zmierz na wejściu i sam sobie wtedy odpowiesz.
    Widocznie napięcie na wejsciu (+) jest niższe od napięcia na wyjściu (-) i komparator robi to co od niego oczekujesz.
  • Pomocny dla użytkowników
    A czy układ LM358 ma zasilanie ?

Rozumiem, że napięcia mierzysz względem -5V ?
  • Poziom 11  
    hm, zasilanie ma tak jak napisałem niesymetryczne
    pin Vcc- 0V (masa)
    oni Vcc+ +5V

jest trochę inaczej niż na tym rysunku, za co przepraszam bo dopiero teraz to widzę

otóż mierzę napięcia względem 0V (masa)
  • Poziom 23  
    Na początek zmierzyć wartość napięcia na wejściu odwracającym (-) wzm. operacyjnego.
    Przede wszystkim sprawdzić czy zmienia się (jakie osiąga wielkości) w funkcji zmiany współczynnika odbicia światła (papier, brak papieru itp.).
    To wykluczy uszkodzenie po stronie wejścia układu.
  • Pomocny dla użytkowników
    Ze względu na konstrukcję LM358 dobrze jest jeżeli napięcia na wejściach są minimum 1.5V poniżej napięcia zasilania (czyli przy 5 V poniżej 3.5V)

Możesz to uzyskać dołączając pomiędzy masę a kolektor każdego transoptora po rezystorze 22k (lub 20k).

W takich układach dobrze jest także dać małe dodatnie sprzężenie zwrotne na komparatorach co wyostrza charakterystykę przejściową i zapobiega drganiom sygnałów na ich zboczach.

Histerezę układu można zmniejszyć zwiększając wartości rezystorów 1M w sprzężeniu wzmacniaczy, np. na 2.2MΩ lub 3.3 MΩ