Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryczne rolety z RS485

gajosisko 22 Sty 2009 21:19 35739 43
    szczupx
    Poziom 19  
    Albo zamiast potencjometru enkoder pozycji zrobiony z czujnika z myszki mechanicznej :)
  • PCBwayPCBway
    gajosisko
    Poziom 11  
    Rozwiązania dość ciekawe, ale nie za bardzo energooszczędne - serwa cały czas pobierały by prąd podciągając co jakiś czas rolety.

Przekładnie przy sterowaniu ręcznym jak na razie wytrzymują. Nie powinno być z nimi problemu pod warunkiem, że nie będzie się "ręcznym sterowaniem" zbyt szybko operować.

A co do przekaźnika - to praktycznie go nie słychać zza wizgu serwa ;)
  • PCBwayPCBway
    Maślana12345678910
    Poziom 14  
    Ciekawa rzecz. Też chyba take coś zbuduje;)
    zdarecki
    Poziom 11  
    Opadnie rolety należałoby wyeliminować hamulcem ciernym, sama nie ma prawa opadać.
    @szczupx enkoder jest moim zdaniem nie trafionym pomysłem, wyobraź sobie taką sytuację- wyłączono prąd ty podciagasz roletę aby wyjrzeć przez okno
    w tym momencie całą automatykę rozregulowałeś(to samo dotyczy liczenia kroków przy zastosowaniu silnika krokowego)
    Przynajmniej w układzie który ja sobie obmyśliłem(automatyczne odsłanianie rano i zasłanianie wieczorem) sterownik musi dokładnie znać położenie rolety, w tej sytuacji potencjometr wydaje się być idealny.

No i właśnie pojawił mi się kolejny problem z ręcznym sterowaniem, przesunięcie rolety sznurkiem sterownik będzie chciał za wszelką cenę skorygować do pozycji ustawionej w pamięci.
    w tej sytuacji odpada kontrowanie opadania rolety przez sterownik, program nie rozróżni kiedy roleta sama opada, a kiedy jest celowo przestawiana
    Jacek Rutkowski
    Poziom 26  
    Dlatego według mnie roleta powinna mieć sprzęgło ślizgowe przez które będzie sprzęgnięta z napędem, natomiast ręczne jej przesuwanie musi nadal pozostać możliwe. Automatyka musi być w stanie wykryć maksymalne zwinięcie lub rozwinięcie rolety. Jeśli np. rano ma odsłonić okno to zwija roletę aż do skutku. Natomiast jej regulacja powinna być względna (odsłonić o 25%, 30% itd). Przynajmniej ja tak rozwiązałem problem dawniej (miałem silniczek krokowy z przekładnią, który robił za hamulec i sprzęgło). Teraz po przeprowadzce nie mam rolet więc nie pochwalę się swoim rozwiązaniem.
    matam
    Poziom 13  
    A nie możesz czegoś przymocować na sznurku rolety tak, żeby oznaczało ono całkowite rozwinięcie i zwinięcie rolety? Coś w rodzaju końcówek czy krańcówek (w każdym bądź razie jakieś ograniczniki). A sterowanie wyłączać, jeśli pojawi się opór.

W starych roletach ten sznurek jest sczepiany taką spinką, niektóre nowe widziałem, że mają sznurek zgrzany albo stopiony.
    numlock
    Poziom 10  
    Witam :)

Jakiego modelu serwa użyłeś do napędzania rolety. Możesz podać cenę, źródło ?
    zdarecki
    Poziom 11  
    @matam krańcówka mechaniczna, zaoszczędzi 2 kabelki, bo wystarczy zmierzyć przeciążenie silnika, ale wtedy odpadają takie funkcje jak zasłanianie/odsłanianie do zaprogramowanych pozycji(brak punktu odniesienia),chyba taka oszczędność nie ma sensu, lepiej je dołożyć i mieć pełna swobodę w wymyślaniu oprogramowania
    gajosisko
    Poziom 11  
    @matam:
    Moja roleta właśnie w ten sposób działa: koralik założony na sznurek w momencie całkowitego otwarcia/zamknięcia rolety blokuje napęd. Mikroprocesor wykrywa zwiększony pobór prądu i natychmiastowo wyłącza zasilanie silnika.

@numlock:
    Serwo "made in China" model "Dynam B2232", pochodzenie - Allegro. Jeśli chodzi o cenę, to dokładnie nie pamiętam, około 24 - 30 złotych.
    tiggerek1982
    Poziom 15  
    gajosisko a możesz wrzucić program i filmik z działania tej rolety?:D . co do blokowania jej (gdy pod ciężarem się rozwija) powiedz mi a jak już masz rozwiniętą roletę np: 50% i jest zatrzymana,to nadal się opuszcza?
    Jeśli już w tedy stoi w miejscu to może np: gdy kończy serwo opuszczać roletę to po zatrzymaniu (swoim) na chwilkę załączy się w drugą stronę (tak by wyhamować roletę). nie wiem jak by to w praktyce się zachowywało ale być może... :| . a co do silników od wycieraczek i przekładni jeśli chodzi o rolety to kompletnie odpada. brak prądu czy awaria sterownika narobią by sporo kłopotów ;]

Użycie silników od wycieraczek polecam przy robieniu własnego ekranu na rzutnik.
    (ściany przed malowanie.pierw był biały prostokąt na ścianie)

U mnie wystarcza on na roletę 2x3 metra .a wiadomo przy braku prądu i rzutnik się nie załączy wiec nie ma potrzeby stosowania alternatywnego rozwijania ekranu :D

a co do projektu kilku sterowników łączonych przez rs485 typu oświetlenie , rolety, rzutnik, alarm... i inne uważam za świetny pomysł .sporo pomysłów można znaleźć ale nie pisanych w bascomie (jeśli chodzi o wsad do procka). więc może jakiś nowy temat i w nim pomysły ,rozwiązania i sugestie :)
    Z tego co zauważyłem kilka osób wypowiadało się, ze jest w trakcie robienia takich sterowników.
    gajosisko
    Poziom 11  
    Jeśli roleta jest to połowy opuszczona, nie rozwija się. Z tego, co zauważyłem, napęd przestaje być samohamowny przy ok. 3/4 rozwinięcia.
    Jeszcze jedno - przy rozwijaniu roleta zachowuje się niemal idealnie - przy zatrzymaniu w każdym niemal momencie nie rozwija się, wręcz przeciwnie jest przy zwijaniu.
    Myślę, że dorobię jednak jakiś prosty hamulec cierny i on powinien sprawę rozwiązać.

Jeśli chodzi o RS485 po Bascomie - to naprawdę nie jest trudne. Lektura Elektroniki Praktycznej (wrzesień/październik 2004 - można za niewielką opłatą ściągnąć z ich strony) bardzo mi pomogła.

Filmik:

Link
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  
    To może ja coś dorzucę.
    Mam pomysł na zrobienie krańcówek na dwa sposoby. Po pierwsze założenie na ten łańcuszek dodatkowego plastikowego łącznika i krańcówek który by były uruchamiane tym łącznikiem lub zbudować (wykorzystać od np drukarek) krańcówki optyczne i zrobić na brzegu materiału lekkie nacięcie albo zasłonięcie w górnym i dolnym położeniu materiału rolety.
    piterek-23
    Poziom 33  
    Dariusz Goliński napisał:
    To może ja coś dorzucę.
    Mam pomysł na zrobienie krańcówek na dwa sposoby. Po pierwsze założenie na ten łańcuszek dodatkowego plastikowego łącznika i krańcówek który by były uruchamiane tym łącznikiem lub zbudować (wykorzystać od np drukarek) krańcówki optyczne i zrobić na brzegu materiału lekkie nacięcie albo zasłonięcie w górnym i dolnym położeniu materiału rolety.

Właśnie tak się zastanawiam-jak zrobić krańcówki optyczne ?
    Dziurki można zrobić na początku i na końcu rolety dziurkaczem.

Czy można wykorzystać części z myszki, takiej na kulkę ?
    Silniczek mam z aku-wkrętarki 12V-jaki do tego dać transformator ?
    rafx200
    Poziom 1  
    Zastanawiam się czy można do tego projektu zamiast 1 serwa podpiąć 5 serw równolegle. Tylko widzę jeden problem rolety musiałby by chodzić równiutko bo jak by układ wykrył przeciążenie to by wszystkie 5 serw stanęło ?