Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryczne rolety z RS485

gajosisko 22 Sty 2009 21:19 35739 43
 • #31
  szczupx
  Poziom 19  
  Albo zamiast potencjometru enkoder pozycji zrobiony z czujnika z myszki mechanicznej :)
 • PCBwayPCBway
 • #32
  gajosisko
  Poziom 11  
  Rozwiązania dość ciekawe, ale nie za bardzo energooszczędne - serwa cały czas pobierały by prąd podciągając co jakiś czas rolety.

  Przekładnie przy sterowaniu ręcznym jak na razie wytrzymują. Nie powinno być z nimi problemu pod warunkiem, że nie będzie się "ręcznym sterowaniem" zbyt szybko operować.

  A co do przekaźnika - to praktycznie go nie słychać zza wizgu serwa ;)
 • PCBwayPCBway
 • #33
  Maślana12345678910
  Poziom 14  
  Ciekawa rzecz. Też chyba take coś zbuduje;)
 • #34
  zdarecki
  Poziom 11  
  Opadnie rolety należałoby wyeliminować hamulcem ciernym, sama nie ma prawa opadać.
  @szczupx enkoder jest moim zdaniem nie trafionym pomysłem, wyobraź sobie taką sytuację- wyłączono prąd ty podciagasz roletę aby wyjrzeć przez okno
  w tym momencie całą automatykę rozregulowałeś(to samo dotyczy liczenia kroków przy zastosowaniu silnika krokowego)
  Przynajmniej w układzie który ja sobie obmyśliłem(automatyczne odsłanianie rano i zasłanianie wieczorem) sterownik musi dokładnie znać położenie rolety, w tej sytuacji potencjometr wydaje się być idealny.

  No i właśnie pojawił mi się kolejny problem z ręcznym sterowaniem, przesunięcie rolety sznurkiem sterownik będzie chciał za wszelką cenę skorygować do pozycji ustawionej w pamięci.
  w tej sytuacji odpada kontrowanie opadania rolety przez sterownik, program nie rozróżni kiedy roleta sama opada, a kiedy jest celowo przestawiana
 • #35
  Jacek Rutkowski
  Poziom 26  
  Dlatego według mnie roleta powinna mieć sprzęgło ślizgowe przez które będzie sprzęgnięta z napędem, natomiast ręczne jej przesuwanie musi nadal pozostać możliwe. Automatyka musi być w stanie wykryć maksymalne zwinięcie lub rozwinięcie rolety. Jeśli np. rano ma odsłonić okno to zwija roletę aż do skutku. Natomiast jej regulacja powinna być względna (odsłonić o 25%, 30% itd). Przynajmniej ja tak rozwiązałem problem dawniej (miałem silniczek krokowy z przekładnią, który robił za hamulec i sprzęgło). Teraz po przeprowadzce nie mam rolet więc nie pochwalę się swoim rozwiązaniem.
 • #36
  matam
  Poziom 13  
  A nie możesz czegoś przymocować na sznurku rolety tak, żeby oznaczało ono całkowite rozwinięcie i zwinięcie rolety? Coś w rodzaju końcówek czy krańcówek (w każdym bądź razie jakieś ograniczniki). A sterowanie wyłączać, jeśli pojawi się opór.

  W starych roletach ten sznurek jest sczepiany taką spinką, niektóre nowe widziałem, że mają sznurek zgrzany albo stopiony.
 • #37
  numlock
  Poziom 10  
  Witam :)

  Jakiego modelu serwa użyłeś do napędzania rolety. Możesz podać cenę, źródło ?
 • #38
  zdarecki
  Poziom 11  
  @matam krańcówka mechaniczna, zaoszczędzi 2 kabelki, bo wystarczy zmierzyć przeciążenie silnika, ale wtedy odpadają takie funkcje jak zasłanianie/odsłanianie do zaprogramowanych pozycji(brak punktu odniesienia),chyba taka oszczędność nie ma sensu, lepiej je dołożyć i mieć pełna swobodę w wymyślaniu oprogramowania
 • #39
  gajosisko
  Poziom 11  
  @matam:
  Moja roleta właśnie w ten sposób działa: koralik założony na sznurek w momencie całkowitego otwarcia/zamknięcia rolety blokuje napęd. Mikroprocesor wykrywa zwiększony pobór prądu i natychmiastowo wyłącza zasilanie silnika.

  @numlock:
  Serwo "made in China" model "Dynam B2232", pochodzenie - Allegro. Jeśli chodzi o cenę, to dokładnie nie pamiętam, około 24 - 30 złotych.
 • #40
  tiggerek1982
  Poziom 15  
  gajosisko a możesz wrzucić program i filmik z działania tej rolety?:D . co do blokowania jej (gdy pod ciężarem się rozwija) powiedz mi a jak już masz rozwiniętą roletę np: 50% i jest zatrzymana,to nadal się opuszcza?
  Jeśli już w tedy stoi w miejscu to może np: gdy kończy serwo opuszczać roletę to po zatrzymaniu (swoim) na chwilkę załączy się w drugą stronę (tak by wyhamować roletę). nie wiem jak by to w praktyce się zachowywało ale być może... :| . a co do silników od wycieraczek i przekładni jeśli chodzi o rolety to kompletnie odpada. brak prądu czy awaria sterownika narobią by sporo kłopotów ;]


  Użycie silników od wycieraczek polecam przy robieniu własnego ekranu na rzutnik.
  Elektryczne rolety z RS485
  (ściany przed malowanie.pierw był biały prostokąt na ścianie)

  Elektryczne rolety z RS485

  U mnie wystarcza on na roletę 2x3 metra .a wiadomo przy braku prądu i rzutnik się nie załączy wiec nie ma potrzeby stosowania alternatywnego rozwijania ekranu :D

  a co do projektu kilku sterowników łączonych przez rs485 typu oświetlenie , rolety, rzutnik, alarm... i inne uważam za świetny pomysł .sporo pomysłów można znaleźć ale nie pisanych w bascomie (jeśli chodzi o wsad do procka). więc może jakiś nowy temat i w nim pomysły ,rozwiązania i sugestie :)
  Z tego co zauważyłem kilka osób wypowiadało się, ze jest w trakcie robienia takich sterowników.
 • #41
  gajosisko
  Poziom 11  
  Jeśli roleta jest to połowy opuszczona, nie rozwija się. Z tego, co zauważyłem, napęd przestaje być samohamowny przy ok. 3/4 rozwinięcia.
  Jeszcze jedno - przy rozwijaniu roleta zachowuje się niemal idealnie - przy zatrzymaniu w każdym niemal momencie nie rozwija się, wręcz przeciwnie jest przy zwijaniu.
  Myślę, że dorobię jednak jakiś prosty hamulec cierny i on powinien sprawę rozwiązać.

  Jeśli chodzi o RS485 po Bascomie - to naprawdę nie jest trudne. Lektura Elektroniki Praktycznej (wrzesień/październik 2004 - można za niewielką opłatą ściągnąć z ich strony) bardzo mi pomogła.

  Filmik:


  Link
 • #42
  Dariusz Goliński
  Poziom 22  
  To może ja coś dorzucę.
  Mam pomysł na zrobienie krańcówek na dwa sposoby. Po pierwsze założenie na ten łańcuszek dodatkowego plastikowego łącznika i krańcówek który by były uruchamiane tym łącznikiem lub zbudować (wykorzystać od np drukarek) krańcówki optyczne i zrobić na brzegu materiału lekkie nacięcie albo zasłonięcie w górnym i dolnym położeniu materiału rolety.
 • #43
  piterek-23
  Poziom 33  
  Dariusz Goliński napisał:
  To może ja coś dorzucę.
  Mam pomysł na zrobienie krańcówek na dwa sposoby. Po pierwsze założenie na ten łańcuszek dodatkowego plastikowego łącznika i krańcówek który by były uruchamiane tym łącznikiem lub zbudować (wykorzystać od np drukarek) krańcówki optyczne i zrobić na brzegu materiału lekkie nacięcie albo zasłonięcie w górnym i dolnym położeniu materiału rolety.


  Właśnie tak się zastanawiam-jak zrobić krańcówki optyczne ?
  Dziurki można zrobić na początku i na końcu rolety dziurkaczem.

  Czy można wykorzystać części z myszki, takiej na kulkę ?
  Silniczek mam z aku-wkrętarki 12V-jaki do tego dać transformator ?
 • #44
  rafx200
  Poziom 1  
  Zastanawiam się czy można do tego projektu zamiast 1 serwa podpiąć 5 serw równolegle. Tylko widzę jeden problem rolety musiałby by chodzić równiutko bo jak by układ wykrył przeciążenie to by wszystkie 5 serw stanęło ?