Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektryczne rolety z RS485

gajosisko 19 Jan 2009 22:51 37548 43
IGE-XAO
 • Elektryczne rolety z RS485

  Witam.
  Przedstawiam projekt leniwego elektronika - napęd i sterowanie rolet okiennych.
  Projekt powstał w trakcie budowy małego kina domowego bazującego na projektorze. Potrzeba zaciemnienia pokoju stała się nagląca, a zasłanianie okna czym popadnie nie było wygodne:|. Nie pozostało nic innego, jak poszukać na elce - tak trafiłem na ten temat. Koncepcja napędu bardzo mi się spodobała, ale sterownik postanowiłem jednak zbudować sam :-), tym bardziej, że postanowiłem zbudować coś na kształt inteligentnego domu (lub pokoju jak kto woli).

  Konstrukcja - jak widać - napęd rolety za pomocą przerobionego serwa modelarskiego. Na przytoczonym wcześniej poście jest piękny opis, więc nie będę się rozpisywał.

  Elektronika:

  Elektryczne rolety z RS485

  Sterownik bazuje na ATtiny2313, sterowanie silnikiem jest realizowane za pomocą miniaturowego przekaźnika i MOSFeta:

  Elektryczne rolety z RS485

  Przekaźnik służy do zmiany kierunku obrotów, Mosfet natomiast załącza/wyłącza silnik.

  Do wykrywania całkowitego zamknięcia / otwarcia rolety użyłem rozwiązania identycznego jak w cytowanym poście, z tym, że do
  wykrycia momentu przeciążenia silnika użyty jest komparator analogowy z ATtiny. Jedno wejście "mierzy" spadek napięcia na rezystorze pomiarowym, do drugiego zaś podpięte jest napięcie referencyjne ustawiane potencjometrem widocznym na zdjęciu.

  Całość sterowana za pomocą uniwersalnego pilota pracującego w standardzie RC5, możliwe też poprzez RS 485.
  Wsad pisany w Bascomie.

  PCB:
  Elektryczne rolety z RS485

  Uwagi:
  1.Jak na razie brak możliwości uczenia kodów z pilota - kody wpisane programowo.
  2.Po modyfikacji wsadu możliwe sterowanie PWM - łagodny rozruch :)
  3.Przydało by się coś w rodzaju hamulca, bo roleta potrafi się rozwijać - roleta jest trochę ciężka, a opór na przekładni jest za mały.Nad tym problemem jeszcze popracuję :-).

  Pozdrawiam,
  Andrzej

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  gajosisko
  Level 12  
  Offline 
  gajosisko wrote 41 posts with rating 109, helped 1 times. Been with us since 2006 year.
 • IGE-XAO
 • #2
  28aug240
  Level 14  
  gajosisko wrote:

  3.Przydało by się coś w rodzaju hamulca, bo roleta potrafi się rozwijać - roleta jest trochę ciężka, a opór na przekładni jest za mały.Nad tym problemem jeszcze popracuję :-).


  Witam

  Proponuję przekładnie ślimakową na pewno rozwiąże problem.

  Ogólnie ładnie i estetycznie wykonie daje 5.

  Pozdrawiam Michał
 • #3
  Dariusz Goliński
  Level 22  
  A ja bym to chętnie rozwinął w stronę tej komunikacji po RS.
  Dorobiło by się potem kawałek wyświetlacza z klawiaturką i prockiem i moglibyśmy zrobić centralne sterowanie kilkoma roletkami. Do tego kawałek w delphi i już możemy zrobić naprawdę coś fajnego.
 • #4
  ADI-mistrzu
  Level 30  
  Ze ślimakową przekładnią także trzeba się zastanowić.
  Ze zdjęcia widzę że rolety posiadają jeszcze sznurem do ręcznego opuszczania i podnoszenia ich.
  Jeśli wstawi się "ślimaka", to ruch roletą będzie możliwy tylko po przez silnik, sznurek będzie się blokował (tak już po prostu działa ślimacznica, co prawda jest kąt pod którym można by sznurkiem poruszać i napędem, ale obawiam się że wtedy by roleta nadal opadała).

  Z tym hamulcem można by faktycznie coś wymyślić.

  Np. 2 rdzenie, które są wciągane przez elektromagnes i zwalniają blokadę, coś tego typu:
  Elektryczne rolety z RS485
  Na górze sprężyna dociska rdzeń do np wałka rolet i go hamuje, na dole jest włączona cewka, która wciąga rdzeń i tym samym zwalnia hamowanie.

  Nie wiem na ile to by działało, bo trzeba dobrać moc cewki do sprężyny.
  Wiadomo, słaba sprężyna nie wyhamuje rolet, a im mocniejsza sprężyna tym większej mocy cewka.

  Można także narobić rowków w wałku rolety, przez co rdzeń będzie w nie wpadał i je hamował, wtedy może być słabsza sprężyna.

  Sam już od jakiegoś czasu nad czymś takim wyśle, ale ja kupuję rolety które mają wewnątrz coś takiego, że rolety trzymają się na danej pozycji a nie opadają.

  Pozdrawiam
 • #5
  gajosisko
  Level 12  
  Zgadza się - przekładni ślimakowej raczej nie brałem pod uwagę - chciałbym mieć możliwość ręcznego operowania roletą.
  Jeśli chodzi o elektromagnes, to i sam się nad tym zastanawiałem, myślałem, czy jakiś stary, wyciągnięty z automatycznego kaseciaka nie nadawał by się - jeszcze tą sprawę przemyślę.

  Jeśli chodzi o komunikację po RS - ten sterownik to tylko jeden z klocków. W tej chwili działa już sterownik oświetlenia, w fazie projektu jest sterownik master. O podłączeniu do komputera jeszcze pomyślę :D
 • #6
  Jacek Rutkowski
  Level 27  
  Wydaje mi się że zastosowanie przekładni ślimakowej jest możliwe jednak wraz z sprzęgłem przeciw przeciążeniowym w postaci dwóch dysków dociskanych do siebie. Rozwiązanie powszechnie stosowane w napędach taśm audio czy wideo. Możliwe jest wtedy sterowanie automatyczne a ręką też bez większych problemów powinno się dać pokręcić.
  Problem mogą stanowić duże rolety np. 160x200 cm jaką ja posiadam, które mają w napędzie sznurkiem sprężynę, która blokuje roletę.
 • #7
  ciemo
  Level 12  
  witam.

  ja miałem podobny pomysł ale chciałem wykorzystać sterowanie od samochodzika zdalnie sterowanego tylko silniczek okazał sie za słaby. czy po zamontowaniu mocniejszego silniczka dało by sie zwiększyć moc układu sterowania?(tz. moc na wyjściu silniczka)
 • IGE-XAO
 • #8
  gajosisko
  Level 12  
  Jeśli chodzi o wielkość rolety - moja ma 150 na 150 cm, a sprężynę hamującą musiałem niestety pominąć - oś rolety jest na stałe połączona z osią serwa.
  Jak najbardziej - wystarczyło by wymienić rezystor pomiarowy na inny o większej obciążalności - tranzystor sterujący ma i tak wystarczający zapas.
  I nie było by złym pomysłem zasilanie stopnia sterującego z wyższego napięcia - w tej chwili jest to 5V.
 • #9
  Dariusz Goliński
  Level 22  
  W sumie ja pracuję u producenta okien który sprzedaje również rolety do okien. W tych roletach są już domyślnie hamulce żeby łańcuszków nie trzeba było wiązać. Jak chcecie to podejrzę i zrobię fotkę.
 • #10
  ADI-mistrzu
  Level 30  
  Ja był bym wdzięczny.
  A możesz jeszcze zobaczyć czy coś jest w środku tej rurki na którą nawija się roleta ?

  Jak by była pusta, to dobre było by to miejsce na umieszczenie silnika, był by ukryty i wraz z elektroniką i by tak nie szpecił.

  Pozdrawiam
 • #11
  Jacek Rutkowski
  Level 27  
  w rolecie jaką mam ja środek jest pusty ale ta rurka ma ok 18mm średnicy w środku więc umieszczenie tam silniczka może być kłopotliwe :| Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie aby zastosować rurkę o większej średnicy. Tkanina jest w jednym miejscu przyklejona po wierzchu.
 • #12
  przemek87
  Level 11  
  Witam!
  Co do blokowania przekładni, może by się sprawdziła metoda ze zwieraniem uzwojeń silnika. Pewnie będzie w stanie podołać obciążeniu.
 • #13
  ADI-mistrzu
  Level 30  
  Tyle że wtedy jest ciągły pobór prądu i silnik się nagrzewa.
  Jeśli chcemy mieć żaluzje przez cały dzień podciągnięte to silnik cały czas na zwarciu pracuje.
 • #14
  Jacek Rutkowski
  Level 27  
  Ale zwieranie uzwojeń działa przy hamowaniu dynamicznym (tzn przy większych obrotach) a tu raczej jest problem powolnego osuwania się rolety. Nie do końca zwinięta działa stałą siłą powoli się rozwijając a silnik przy powolnym obrocie niestety praktycznie nie zmieni siły hamowania przy zwartych zaciskach. Sam kiedyś to sprawdzałem, jedynie ciągłe jego zasilanie odpowiednią mocą aby przeciwdziałała rozwijaniu mogło by pomóc ale to jest nie praktyczne w tym zastosowaniu (problem z dobraniem odpowiedniej mocy, ciągły pobór mocy, zanik zasilania powoduje zasłonięcie okna :D ).
 • #15
  przemek87
  Level 11  
  ja nie widzę tu żadnego poboru prądu, kabelki z silnika porostu zwieramy, nie podłączamy do żadnego źródła prądu. Na przykład przekaźniki w stanie zero (stop) zwierają je. silnik nie "pracuje" ob przecież stoi. :)

  Dodano po 1 [minuty]:

  Jacek Rutkowski wrote:
  Ale zwieranie uzwojeń działa przy hamowaniu dynamicznym (tzn przy większych obrotach) a tu raczej jest problem powoln ......wiednią mocą aby przeciwdziałała rozwijaniu mogło by pomóc ale to jest nie praktyczne w tym zastosowaniu (problem z dobraniem odpowiedniej mocy, ciągły pobór mocy, zanik zasilania powoduje zasłonięcie okna :D ).


  Prawda. Ale można spróbować:) Może jakimś cudem zadziała:)
  Do autora.
  Weź odłącz elektronikę, zewrzyj kable i zobacz co będzie.
 • #16
  adass
  Level 25  
  Można by dopisać program i zastosować czujnik halotron gdzie silnik by jezdził po ścieżce impulsów podawanych z wałka przekładni podobnie jak w bramach przesuwnych . (mam schemat)
 • #17
  Jacek Rutkowski
  Level 27  
  w cuda raczej nie uwierzę, sam kiedyś robiłem podobne sterowanie w moim poprzednim domu. Skończyło się na przekładni zębatej 1:10 i za nią silnika krokowego. Silnik DC był dobry do kręcenia ale sama roleta się rozwijała dlatego wymieniłem na krokowca, który miał większe opory przy braku zasilania.
 • #18
  IMEX
  Level 20  
  A co myslicie o zastosowaniu bezposredio polaczonego na stale silnika krokowego - moc tagiego 0,8 - 1,0n smialo wystarczy - i jest niewielki i silny da napewno sobie rade i giną ewentualne problemy z pzrekladniami a i sterowanie takiego silnika jest banalnie proste

  mam rolety w domu i taka mysl mi chodzi ok kilku miesiecy - wiem lenistwo z tymi roletami ale i tam mam w domu swiatlo glowne i lampki poszczegolne na pilota :)
 • #19
  endriu321orange.pl
  Level 9  
  wszystko pieknie tylko te przewody zasilania szpeca cale okno
  Genialny pomysl trzeba tylko jeszcze napisac dobry program i sterowac mozna przez internet albo blutoth w telefonie
 • #20
  IMEX
  Level 20  
  Jeszcze dodam ze odejdą jakie kolwiek czujniki potwierdzajace maksymalne otwarcie rolety do kosca - dlaczego odpowiedz prosta

  programujemy olosc obrotów - taktów silnika krokowego powiecmy silnik ma 100 razy 8 obrotów do pelnego rozwiniecia to jest 800 krokow i zasłoniete - ta sama zasada przy zwijaniu - 800 kroków i roleta zamknieta

  Mozna sie pokusić na sasłanianie na 1/3 okna nr przytrzymujac przycisk lub mozna zastosować pilota od bram - alarmu samochodowego - jednym przyciskiem zamykamy i otwieramy do konca a drugim naprzemiwnnie do dołu ile kto chce jak trzyma przycisk .... - ok niebede sie wiecej rozpisywal - pozdro all
 • #22
  Snikers
  Level 24  
  Zastosowalem przekladnie planetarna z wkrętarki akumulatorowej za 30zl z marketu budowlanego. Dysponuje momentem 2.5Nm (roleta ma 2m wiec serwo nie dalo by rady z momentem 4kgcm) przy takiej przekładni całość sama hamuje.
 • #23
  pidpawel
  Level 26  
  Ja również działam na rs485 ;)
  Mam LCD, sterownik świateł i kontroler czujników w budowie.
  Moduł master cały czas się rozwija.
  Jeśli możesz to napisz coś o protokole jaki wykorzystujesz(ja własny na wzór CAN'a z kilkoma modyfikacjami charakterystycznymi dla magistrali slave), oraz z jaką szybkością, na jakie odległości itp przesyłasz dane ;)
  Jeśli chcesz coś o moim to chętnie na gg, bo tutaj nie udostępniam dopóki nie skończę jako tako chociaż ;P
 • #24
  gajosisko
  Level 12  
  Widzę, że podczas mojej nieobecności działo się na wątku :)

  1. Jeśli chodzi o hamowanie zwarciem silnika, jutro spróbuję, chociaż myślę, że zrobię zwykły hamulec cierny z jakąś prostą regulacją. Roleta nie rozwija się zbyt szybko, tak więc nie widzę (przynajmniej w moim wypadku) potrzeby dalszego komplikowania konstrukcji. Wprawdzie silnik będzie miał nieco większy opór, ale sądzę, że powinien sobie poradzić.

  2. R5 to rezystor terminujący magistralę RS485. Tu jest pięknie opisane po co (po angielsku).

  3. Silnik z przekładnią od wkrętarki był moim pierwszym pomysłem na napęd, ale później z niego zrezygnowałem, trochę z braku czasu. Rozwiązanie na serwie wydało mi się mniej czasochłonne.

  4. Moja implementacja protokołu jest prosta, żeby nie powiedzieć prostacka, wzorowana na zamieszczonym niegdyś w Elektronice Praktycznej artykule. Wysyłane z mastera znak początku transmisji > adres > polecenie > CR i to wszystko. Jako że urządzeń wiele nie będzie (ok. 5-6) myślę, że 9600 bitów na s powinno wystarczyć. Cały czas się uczę przy okazji, więc myślę, że z czasem może będzie to coś bardziej rozbudowanego :)
 • #25
  JStan
  Level 16  
  Witam!!

  Widzę że ktoś zaczerpnął jednak troche z mojego pomysłu i wykonał w końcu taki napęd:) Widzę tylko że masz nieco inny model rolet. Sterownik to właśnie coś do czego będe dażył, gdy natomiast budowalem mój zaczynałem dopiero z mikrokontrolerami.

  Obecnie w planach mam całkowicie przerobić cały system i dodać coś na co jeszcze nikt nie wpadł, co to będzie zachowam dla siebię narazie, ale w grę będzie wchodziła calkowita przebudowa zarówno elektroniki jak i mechaniki.

  Co do opuszczana się rolet, widzę że masz dużo cięższe(szersze) niż moje, spróbuj usunąć obciążenie an dole rolety i zastąpić je nieco lżejszym, powinno pomóc - to będzie najprostsze rozwiązanie.

  Pozdrawiam
  Janek
 • #26
  pidpawel
  Level 26  
  A czy korzystasz z kontroli poprawności transmisji?
 • #27
  szypowski1
  Level 15  
  silnik z wycieraczek zamochodowych ma juz przekładnie w sobie
 • #29
  gajosisko
  Level 12  
  Bez obciążnika roleta nie zwija się poprawnie - materiał jest za sztywny :(.
  Jak będę miał trochę czasu poszukam coś lżejszego na obciążnik. (Jestem trochę zły na siebie, że sam na ten pomysł wcześniej nie wpadłem :) )

  Ze sprawdzania poprawności jak do tej pory nie korzystam, protokół jest prosty i nie przesyła zbyt wielu danych, jak narazie nie widzę potrzeby. Może w przyszłości.

  Silniczek od wycieraczek może śmiało bramę napędzać, więc po co używać go do czegoś tak lekkiego jak rolety :D.
 • #30
  zdarecki
  Level 11  
  witam,
  w poprzednim jak i w tym projekcie widzę że z serw są odłączane potencjometry, a nie prościej by było zastąpić je potencjometrami wieloobrotowymi ?
  przecież to aż samo prosi o to, przede wszystkim dokładna kontrola pozycji rolety, a samoczynne opadanie również zablokuje bo jeżeli roleta opadnie z wyznaczonej pozycji zostanie automatycznie podciągnięta przez procek.

  Do sterowania serwem proponowałbym prosty h-bridge , przekaźnik klepie dość głośno.

  Mam pytanie do autora,pozostawiłeś sterowanie ręczne(sznurek)
  jak to znosi przekładnia serwa?

  Kupiłem kiedyś właśnie w tym celu sg5110 i w moich przemyśleniach na temat sterownika, lekką obawę budzi wytrzymałość przekładni przy ręcznym sterowaniu