Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VCO dokładny - problemy teoretyczne

19 Sty 2009 23:08 948 3
  • Poziom 9  
    Witam.

To mój pierwszy post na forum, proszę nie bić za mocno.

Tyle tytułem wstępu.

Projektuję czysto teoretycznie VCO sterowane napięciem 0-5V, na zakres 200kHz-1200kHz, amplituda wyjściowa ~1V, przebieg trójkątny i prostokątny. Znalazłem już schemat, rozwiązuję kolejne problemy, ale niektórych nie potrafię ogarnąć. W załączniku zamieściłem zdjęcie schematu.

1. Jest to źródło napięciowe regulowane napięciem. Schemat podany pod numerem 1 to I2.

Jak współbieżnie regulować I1?

Z IE nie mam problemu. Założyłem CT=1nF, zmiana napięcia na CT 2V, przy założonych częstotliwościach prąd ładowania powinien zmieniać się w zakresie od 0,4mA do 2,5mA (jeśli nie popełniłem błędu w obliczeniach) dla Uwe 0-5V

2. Przerzutnik Schmitta, przesuwnik potencjału czy w tej postaci można go wykorzystać i nie będzie sprawiał problemów? Zarówno do obniżenia napięcia zasilania z +12V na +6V jak i napięcia na bazie tranzystora prawego (o 4V w dół względem potencjału na kolektorze lewego).
    IE=5mA
    R=400Ohm - na kolektorach
    Potencjał na bazie prawego tranzystora powinien zmieniać się w zakresie 0-2V, kiedy to następuje przełączenie.

Nie mam pewności czy przy takich ustawieniach będzie przełączał się przełącznik (diody po lewej), czy nie trzeba ustawić +/-1V by się przełączały

3. Przyrząd wejściowy dzięki któremu można zmieniać napięcie względem masy. Tylko że popełniłem straszny błąd (niewyspanie) to nie ma prawa działać w ten sposób..

Czy może ktoś zna prostszy sposób? Chętnie wysłucham rad kolegów po fachu.

Pozdrawiam

[Proszę usunąć załącznik i wstawić zdjęcie poprzez "Dodaj obrazek". W ten sposób nie będzie nałożona prowizja. Mariusz Ch.]

Edit: VCO dokładny - problemy teoretyczne
    Dziękuję za zwrócenie uwagi.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za sugestię, jednak chciałbym potem móc posymulować ten projekt w PSPICE, natomiast google nie zwróciło mi modelu gdy o niego poprosiłem.
    Problem największy to właśnie wykorzystanie (1) do stworzenia dwóch źródeł regulowanych współbieżnie.