Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Własna Rozgłośnia Radiowa

20 Sty 2009 00:14 22162 36
  • Poziom 14  
    Witam

Poszukuję sklepu z urzadzeniami do rozgłośni radiowej UKF.

A dokladnie:
    - Anteny
    - Nadajniki homologacyjne

i inne sprzęty potrzebne do budowy stacji radiowej .

Z góry dziękuję.

Poprawiłem. /Olek II/
  • Poziom 14  
    O tym to ja już od dawna wiem, pytałem o sklep!

Poprawiłem. /Olek II/
  • Poziom 24  
    A jaką mocą chcesz nadawać, i czy zdajesz sobie sprawę ile kosztuje koncesja na nadawanie na tych częstotliwościach? Pozdrawiam.

Daniel
  • Poziom 14  
    Moc: 50W

Tak wiem ile kosztuje, mam na to pieniądze jeśli o To chodzi.

Głównie chodzi mi o sklep ze sprzętem.
  • Poziom 12  
    Hej.
    Wpisz na allegro nadajnik UKF wyskoczy taki za 100 zł.
    10mW/1W PLL z koderem stereo .
    Antenę sam zrób , muzyka z kompa i jedziesz :D
    /radek ps. nie zapomnij o reflektometrze na to pasmo.

Moderowany przez c2h5oh:

Post był raportowany. Nadajniki z Allegro o których piszesz nie mają nic wspólnego z legalnym nadawaniem, a tym samym z tym tematem.
    Regulamin, punkt 12. Następna taka "porada" zostanie odpowiednio nagrodzona...

• Poziom 2  
    Witajcie,

Jest ktoś w stanie w przybliżeniu podać mi po mocy nadajnika jego zasięg w kilometrach?

ELENOS ETG 1000 (MPX) jest zintegrowanym nadajnikiem radiowym,1000W pracującym w paśmie 87,5-108MHz, zbudowanym na 4 końcówkach mocy MOSFET, każda po 300 W.

i 2 pytanko, wiecie dlaczego częstotliwości FM maja dziwne wartości, dlaczego ciężko zdobyć np: 93,93 99,99 czy podobne. Czy te częstotliwości sa narzucane? Czy można je wybierać z jakieś puli?

Z góry dziękuję za odpowiedz.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    Przede wszystkim: potrzebna jest częstotliwość, ogłoszona jako wolna (w dodatku na dany teren i dany rodzaj programu) w ogłoszeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Dopiero na podstawie takiego ogłoszenia można ubiegać się o koncesję, co jest drogą żmudną i często kończącą się klęską za pierwszym razem, gdy zaczyna się całkiem od zera.
    Zdarza się, że KRRiT ogłasza częstotliwości pod konkretnego nadawcę, ale raczej dotyczy to nadawców sieciowych, którzy nadają już od lat programy w innych miejscowościach i są jedymi kandydatami na wolną częstotliwość na dany teren.
    Bardzo rzadko, niektóre podmioty (np. organizatorzy imprez muzycznych, obozów językowych, targów) otrzymują tymczasowe pozwolenie na emisję programu radiowego na czas imprezy.
    Wszelkie inne (chyba, że coś pominąłem) sposoby emisji programu radiowego są najlepszą drogą do rozmowy z prokuratorem. Oczywiście, jeżeli posiadamy już możliwość legalnej emisji i zamierzamy nadawać utwory objęte prawem autorskim, należy jeszcze nawiązać kontakt z organizacjami typu ZAiKS.
    Nadajnik radiowy i osprzęt antenowy (nie tylko broadcastowy, ale i dosyłowy) muszą posiadać świadectwo zgodności (dawniej: homologacja).
    Nadajnik o mocy 1kW może osiągnąć w sprzyjających warunkach topograficznych nawet 60 km zasięgu. Pytanie tylko, jaka jest użyteczność sygnału, który w końcowych obszarach tego zasięgu będzie już dość słabo odbierany na odbiornikach przenośnych i mobilnych (obecnie w Polsce zwykły śmiertelnik bardzo rzadko instaluje antenę zewnętrzną do odbioru UKF). Moce rzędu 1kW są najczęściej wykorzystywane przez stacje o zasięgu "aglomeracyjnym" (np. Trójmiasto, Warszawa). Małe miasta (lub pojedyncze dzielnice dużych miast) otrzymują zwykle koncesje na 100W (0,1kW) mocy efektywnego promieniowana. Natomiast moce wielkie (w Polsce aż do 120kW) otrzymują nadawcy, którzy zainteresowani są odbiorcami zarówno w aglomeracjach miejskich, jak i na tzw. prowincji. Wtedy relatywnie najniższe koszty emisji są z jednego, dużego centrum nadawczego, obejmującego zasięgiem nawet całe województwo (mimo, że operator dysponujący takim zapleczem - TP Emitel - jest praktycznie monopolistą).
  • Poziom 2  
    Dziękuję ślicznie za wyczerpujące odpowiedzi.
  • Poziom 2  
    To jeszcze raz ja :D Witajcie ponownie. Ma ktoś z Was pojęcie jak wygląda cała procedura zakładania radia FM?
    Koszt licencji (czy jest dotowana z UE itp), jeżeli stacja jest niekomercyjna, to czy przysługują jakieś zniżki? Ciekawi mnie bardzo ten temat :D
    Radyjko miało by zasięg lokalny z zakresie miasta 80 tysięcznego.
    Z góry dzięki za odpowiedz.
    Pozdr.
  • Poziom 27  
    rulezzo napisał:
    jeżeli stacja jest niekomercyjna, to czy przysługują jakieś zniżki?

Istnieje status tzw. nadawcy społecznego: brak reklam w zamian za (chyba nawet darmową) koncesję. Ale żadnych pozostałych kosztów uniknąć się nie da.
  • Poziom 31  
    Witam, ja chciałem kiedyś mieć taką stację i trochę ci podpowiem.
    Po pierwsze, zacznij od radia internetowego. Pięć Megabitów łącze, trochę urządzeń i studio. Porządny stół mikserski. Zaczniesz robić dobry program, to możesz się ubiegać o koncesję. Zobacz jak to robi Radio ART z Krakowa. Oprócz koncesji potrzebne są dokumenty z UKE.
    Twój nadajnik będzie stale pod Ich kontrolą.
    W koncesji jest napisane co to za stacja, jaka moc admisyjna, typ nadajnika, typ anteny i pozycja geograficzna.
    Określona jest kategoria stacji, czy komercyjna, czy innego typu.
    A tak w ogóle zaglądnij na stronę www.uke.gov.pl.
    Tam uzyskasz kompletne informacje. Poza tym co do nadajnika, proponował bym polskiej produkcji. Swego czasu ZARAT robił takowe. Starego typu NRU 10B pracował na lampie Q12P i był bardzo trwały.
    Jak już budować stację, to z konkretnym nadajnikiem i to podwójnym w systemie N+1. Dwa NRU 10B puszczone na pół gwizdka na wspólną antenę dają te 10 kW kiedy jeden wyłączasz podciągasz drugi i dalej masz 10 kW. Ten pierwszy możesz konserwować w tym czasie. Co do anteny, warto odwiedzić Zakład Budowy Anten Nadawczych we Wrocławiu i zapytać kto u nas to robi i za ile. Możesz się nie zgodzić ale ja myślę że dwa takie nadajniki nawet niech emitują tylko 5kW ( po 2,5 na stronę ) ale zapas mocy wystarczy na długoletnią pracę tych lamp. Aha! Reflektometr w tego typu stacjach jest wbudowany na pomiar ciągły i komputerowy nadzór aby w chwili utraty parametrów przez antenę obniżyć moc i nie zniszczyć nadajnika. To tyle na razie.
    Pozdrawiam.

Błędy poprawiłem. /Olek II/
  • Moderator
    A teraz na poważnie: zamiast martwić się o szczegóły techniczne zainteresuj się problemem opłaty praw autorskich za nadawaną muzykę i inne utwory objęte ochroną. W praktyce koszty praw autorskich są wyższe od kosztów technicznej eksploatacji radia.
  • Poziom 31  
    Generalnie powyżej 20 lat i starsza muzyka jest ze zmniejszonymi opłatami lub wcale . Powszechną praktyką jest że zespoły aby Ich tylko zagrać potrafią same za to zapłacić lub też dać muzykę bezpłatnie . Pozdrawiam ! :))
  • Poziom 11  
    siwy11111 - mogę pomóc w zdobyciu generatora cogodzinnego sygnału czasu (podobnie jak PR I Polskiego Radia) do twojej rozgłośni. Dwa krótkie sygnały jeden dłuższy (tyle wystarczy). Synchronizacja z DCF i automatyczna korekcja prędkości odmierzania czasu przez generator. Automatyczne przejście czas letni - zimowy, lata przestępne (nawet bez odbiornika DCF). Generator może pracować jako tygodniowy sterownik czasowy z jednym wyjściem przekaźnikowym (lub na triaku).
  • Poziom 31  
    Taki sterownik to już jest coś. Pozwoli na pewien wyróżnik stacji pośród innych, stacji i "szaf grających " czyli emitujących samą muzykę. Sygnał czasu to bardzo fajna rzecz, bo podczas nadawania ciekawego programu zamiast mówić minęła godzina... puszczasz " pik ,pik , piiik" I słuchacz wie że czas płynie i personel stacji Go nie olewa :)) Pozdrawiam !
  • Poziom 31  
    A ja bym się pierwsze zorientował do kiedy będziemy nadawać w analogu, ponieważ mamy cyfryzację za pasem i może się okazać że kolega wyłoży pieniądze, uruchomi stację a UKE nakaże wyłączenie sygnału i przejście na emisję cyfrową.
  • Poziom 12  
    Chciałbym otworzyć stacje w Warszawie.
    Czy ktoś mógłby konkretnie napisać co muszę zrobić?
    Od A do Z.
    I jakie koszty...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zacznij od zdobycia koncesji.
    Michał
  • Poziom 12  
    Irytuje mnie to, że co chwila muszę przełączać na inną stacje, bo albo jest za dużo gadania albo muzyka mi nie pasuje.
    Dlatego chciałbym stworzyć własną stacje w Warszawie.
    Chciałbym żeby jakieś reklamy były, aby radio było rentowne - ale przyznam, że nie chodzi mi o zysk, bo najpierw zamierzam otworzyć firmę (zastanawiam się jak zdobyć kapitał...może inwestor) w celu zarobkowym, a dopiero później stacje radiową.

Jak długo się czeka na koncesje i co później, gdy ją zdobędę?
    Może lepiej wykupić już istniejąca stację?;)
    Albo zlecić komuś wykonanie wszelkich biurokratycznych formalności...
  • Poziom 35  
    Na początek zachęcam do lektury: Link
    Na wykupienie istniejącej stacji potrzeba bardzo dużo kasy, wymaga to również zmian formalno-prawnych związanych z koncesją.
    Co do reklam - aby pozyskać reklamodawców trzeba robić dobry program, by mieć określoną i jak największą liczbę słuchaczy. Tylko wtedy znajdą się chętni do reklamowania się w Twojej stacji. Przy zakładaniu nowego radia, szczególnie w W-wie może okazać się , że wszystkie dostępne częstotliwości są już zajęte i nie ma warunków technicznych na uruchomienie takiej rozgłośni. Wtedy otrzymasz odpowiedź odmowną i musisz czekać na zwolnienie się kanału. Raster jest co 100 kHz i teoretycznie można by uruchomić w paśmie 88-108 MHz 200 stacji, ale nie jest tak różowo. Maksymalna dewiacja sygnału FM to 75 kHz, widmo więc obejmuje 150 kHz, do tego 50 kHz ochrony z każdej strony. W miarę bezpiecznie przyjmuje się dla stacji sąsiedniokanałowych 300 kHz odstępu. Jeżeli KRRiT i UKE przyznają Ci np. 1kW ERP (mocy promieniowanej), a obok będziesz miał jako sąsiadów nadajniki sieci głównej, czyli Polskie Radio, RMF, lub inne dużej mocy, to Twój zasięg spadnie radykalnie.
    Jeden z kolegów słusznie zauważył, że na początek warto założyć radio internetowe, tam nabrać "szlifów", skompletować część sprzętu, a potem próbować sił w eterze.
  • Moderator
    Zanim do kosza poleci to:
    1. Maksymalna liczna stacji na zakresie wynosi około 60 ciu - minimalny akceptowalny odstęp miedzy stacjami musi wynosić 300 kHz. Przykładowo tak jest w Krakowie: 101,0 - 101,3 - 101,6.
    2. Koszt samego technicznego utrzymania nawet najmniejszej stacji radiowej to tylko niewielka cześć kosztów: wiekszość pochłaniają opłaty za prawa autorskie. Jeżeli prezentujesz jakikolwiek utwór to musisz mieć prawo top robić, a prawo kosztuje. ZAIKS dopadnie Ciebie nawet w grobie....
    A oprócz tego jest:
    - praca nadajnika - jakiś pare tysięcy miesięcznie,
    - dosył sygnału - chyba nie bedziesz nadawał z anteny leżącej na szafie w pokoju
    - opłata koncesyjna - liczona od głowy na terenie odbioru
    - płace, podatki, ubezpieczenia, czynsze.....
    Miesięcznie jest to spora suma....
    Z czego bedziesz dopłacał? Urząd Skarbowy czuwa....
  • Poziom 12  
    Kolego Triadon, weź przykład z kolegi Kreslarza i pisz merytorycznie. Ja wiem, Ty lubisz wszystko spłycić i zminimalizować, bo albo zazdrościsz albo nie wiem dlaczego...w Twoim mniemaniu osoba która chce otworzyć radio, nagle wstaje rano z łózka i już wszystko wie...tak po prostu ;)

Myślę że od tego forum można zacząć (i po to jest taki wątek), bo są osoby, które mają dużą wiedzę w tej dziedzinie.
    Napisałem, że moja stacja nie będzie stworzona w celu zarobkowym, a reklamy jakieś tam na pewno będą, bo nie wierzą, aby moja stacja się nie przyjęła.

Jeśli mowa o pieniądzach, mam pomysł i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to będę miał wystarczająco dużo pieniędzy, aby otworzyć lokalną stację.

Co do załatwiania i wszelkiej formalności: jak będę chciał oszczędzić, to sam się tym zajmę, ale jeśli zlecę to odpowiedniej firmie, to nie dlatego, ze nie potrafię sam, tylko dlatego, że mamy - delikatnie mówiąc w porównaniu do Cejrowskiego - bardzo rozbudowaną biurokrację.
    Więcej satysfakcji na pewno będzie jak sam stworze radio, ale z drugiej strony jak dostanę odmowę z KRRiT to nie będę miał innego wyboru jak spróbować przejąć jakąś stację lub dać sobie spokój...

Nie będę zdradzał szczegółów co do stacji, ale powiem tyle: muzyka z lat 60,70 i 80 (głównie) i trochę nowszej ale w podobnym stylu.
    Praktycznie w ogóle nie będzie gadania. Jedynym ''gadaniem'' jakie będzie, to wiadomości co 3 godziny + w niedziele coś podobnego co kiedyś było w TVP, program 7 dni świat.