Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalWork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Inwertorowa z Biedronki- opinie.

wikingc1 07 Mar 2009 00:56 101850 81
    gyver309
    Poziom 13  
    Ja również nabyłem "sprzęta tematu" (Kinzo) i mogę się podzielić pierwszymi wrażeniami. Zrobiłem tylko krótki test ale muszę przyznać, że jestem pod wrażaniem wrażeń ze spawania ;) - fakt, nie spawałem jeszcze inwertorówką, ale jest o niebo przyjemniej niż przyzwoitą transformatorówką 120A.
    Wygląda na to, że w tym Kinzo jest "anti stick" - gdy elektroda się przylepi, to się przylepia niezbyt mocno a prąd wtedy spada - koniec elektrody nie robi się czerwony.
    Nie wiem, czy to się kwalifikuje jako "arc force", ale elektrody nie kleją się łatwo, próbowałem nawet lekko pochyloną elektrodę oprzeć o spawany przedmiot i paliła dalej, prawdopodobnie opierała się na otulinie ale tak czy inaczej - ciekawe wrażenie.
    Wydaje mi się też, że przy zajarzaniu również jest jakiś "ułatwiacz"- elektroda nie ma takich tendencji do lepienia się jak przy transformatorze. Elektrody miałem zwykłe, rutylowe, bodajże Esab-a. 2.5 idzie bardzo ładnie, 3.2 niby też, ale mam wrażenie, że już tak trochę na styk - na oko ustawione 90A niby paliło, ale było jakby trochę mało, po ustawieniu na max całkiem przyzwoicie.
    Kolejna rzecz chyba na plus to spore napięcie jałowe, podobno 84.4V - teoretycznie może dać się spawać bardziej "wymagającymi" elektrodami (np. zasadowymi, ale nie udało mi się ich w naszej mieścinie kupić).
    Co by tu jeszcze... uchwyt i kable z pewnym zapasem (200A), chociaż trochę krótkawe, "krokodyl" do masy też jakoś nie budzi mojego zaufania. Maska taka plastikowata i mogłaby być minimalnie większa, ale szkiełka przyzwoite, o normalnym rozmiarze. Testów przegrzewaniowych nie miałem okazji zrobić, ale tu pewnie będzie bez rewelacji, na tabliczkach raczej nie piszą gorzej, niż jest w rzeczywistości...
  • MetalWork
    monty_p
    Poziom 18  
    gyver309 napisał:
    Testów przegrzewaniowych nie miałem okazji zrobić, ale tu pewnie będzie bez rewelacji, na tabliczkach raczej nie piszą gorzej, niż jest w rzeczywistości...

Ja robiłem test na przegrzanie. Zostało wy spawane 20 elektrod rutylowych o średnicy 2,5mm (jedna za drugą) . Spawarka nie wyłączyła się, nie zaświeciła się lampka protect.

Dodatkowo spawałem na przewodzie 40metrowym, gdyż zawsze go używam podczas prac spawalniczych. 40m to niezbyt wiele, ale zawsze jakiś tam spadek napięcia (nie był to gruby sznur tylko zwykły, standardowy przedłużacz).

Myślę że spawarka da radę. U mnie już dawno się zwróciła (po 2 dniach) :)
    ...w sumie kwota jest śmiesznie niska. Cieszę się że kupiłem tą spawarkę. Wcześniej przegapiłem DEDRĘ200 i bardzo tego żałowałem.
    filterek110
    Poziom 11  
    Sledzę ten temat dosyć dlugo nie włączalem się w dyskusję,chcialem kupić dedrę niestety spozniłem się na 200A byly w castoramie tylko 160A.Kupiłem i rozpakowalem okazało się że coś w niej "lata" i to nie była śrobka tylko wygladał jak by się oderwał jakiś duzy element.
    oddalem nie mieli już innych na stanie wróciłem z niesmaczony i niechcący wstąpilem do biedronki.Kupilem KINZO 100A i powiem że trochę jestem zaskoczony poniewż w srodku przypomina " rookworta" 100A ale co najważniejsze posiada ARC i ANTY STIK.Po sklejeniu elektrody zapala się lampka zabezpieczenia i prąd spada.Nie mierzylem jeszcze do jakiej wartości ale nie grzeje elektrody i da się ją latwo oderwać.Próbowalem ją na wiele sposobów spawałem elektrodami 2,5 mm różnych typów w tym nierdzewką,do żeliwa,EB,EVB, bardzo dobrze.Napięcie jalowe dosyć wysokie 82V a pisze 75V.Założyłem swoje kable 25mm2 dlugosci ok 5mb.Spróbowałem 3,25 i odziwo spawała oczywiście przy pewnej wprawie przy prądzie ok.90A bo przy niby 100A trochę łuk zrywał.Ośmielilem się założyć 4mm EVB cienko ale szła i trochę mi szczenka opadła ze zdziwienia.Wyspawałem 4 może 5 sztuk 3,25 w ciągłości i nie "wylączyla się termicznie.W garażu jest teraz zimno nie wiem co będzie jak się ociepli .Mam zamiar dołożyć zewnętrzny wentylator do spawania ciągłego w lecie tylko nie bardzo wiem czy nie uwalę przez to elektroniki.Z tego co czytałem na wejsciu pracują IGBT mało znane i nie wiem czy dostępne w polsce.Czy kolega lechoo mógłby powiedzieć coś więcej o ewentualnej rozbudowie tej spawarki oczywiście jak skończy się gwarancja.Mnie brakuje ze 20A i bylbym super zadowolony.Ja nie spawam "szyn kolejowch"a 120A w zupełności by mi wystarczyło.80% spawam na 2,5 czasem potrzeba 3,25 i to mi wystarcza.Pokazały się teraz DEDRY w castoramie ale nie znam cen, pozdrawiam całe forym dużo ciekawych rzeczy tak czymać
    monty_p
    Poziom 18  
    Moja spawara spawa aż miło. Cały czas na wysokich obrotach. Nawet nie mam kiedy iść do biedronki i gwarancji podbić ;)

Może pasowało by się powoli rozglądać za możliwymi modyfikacjami tego urządzenia ? Czy ktoś z obeznanych w temacie miał już jakiś plan względem tej spawary ? Gdyby tak dało się troszkę podnieść moc spawarki, było by ekstra :)
    lechoo
    Poziom 39  
    Półprzewodniki powinny wytrzymać 120A bez problemu, nie wiem jak transformator, nie znam przekrojów jego uzwojeń. Należałoby dołożyć większy, mocniejszy wentylator oraz zwiększyć pojemność kondensatora filtrującego zasilanie - jest tam zaledwie 470uF, sensowna jego wartość to 1000uF.
    mac9366
    Poziom 13  
    Mam pytanie czy spawarkę inweterową można przerobić na przecinarkę plazmową zachowujac możliwośc spawania elektrodami?
  • MetalWork
    lechoo
    Poziom 39  
    Nie można.

---Edit 19.03.2009---
    Byłem dzisiaj w 2 Biedronkach aby nabyć tą spawarkę i poeksperymentować wolną chwilą, niestety już ich nie było...
    janus_z
    Poziom 11  
    Witam
    Mam ta spawarkę i tez brakuje mi w niej z 20 Amperów do spawania elektroda 3.25, i w związku z tym moje pytania czy wystarczy tylko zwiększyć wartość kondensatora filtrującego z tych 470 do 1000 aby podnieść prąd wyjściowy?
    lechoo
    Poziom 39  
    Nie, trzeba jeszcze wykonać drobne przeróbki w sterowniku aby zwiększyć maksymalny zakres regulacji prądu, przydałby się też mocniejszy wentylator.
    janus_z
    Poziom 11  
    a na czym miały by one polegać, może kolega wyjaśnić?
    Z wentylatorem nie było by problemu dążyłbym mocniejszy
    szefff.
    Poziom 2  
    kupiłam już jakis czas temu tą spawareczke...
    początkowo byłem zadowolony-mimo że nie umiem spawac nawet nieźle szło...
    jednak kiedy przekręcałem przedmiot i chodziła ona na "sucho" wlączyła się lampka protect
    od tamtej pory nie spawa i ciągle się świeci
    wie może ktoś co się stało?? i czy da się to jakoś naprawić??
    monty_p
    Poziom 18  
    ...gwarancja :)
    Wczoraj u mnie zrobiło się to samo. Wyspawałem może z 6 elektrod 2,5mm i PROTECT :)
    Myślałem, że to może przez temperaturę, bo stała w pełnym słońcu, ale nawet następnego dnia nie zgasło PROTECT.
    mac9366
    Poziom 13  
    Tylko mig, Ponieważ nie posiada prądu przemiennego i pulsacji.
    pat.s
    Poziom 10  
    a czy można by dołożyć jakoś prąd przemienny i pulsację ?
    wstawiając jakąś płytkę lub w jakiś inny magiczny sposób
    lechoo
    Poziom 39  
    Nie można - występują duże różnice konstrukcyjne między spawarkami TIG DC i AC/DC. Trzeba kupić zupełnie inne urządzenie...
    kaz
    Specjalista - spawarki
    Nie wglębialem się w ten temat, więc może nie wszystko rozumiem.Otóż pobieżnie ogądalem spawarkę Magnum 200 ,oraz TIG Magnum 200DC/AC. To 200DC/AC to są dwa urządzenia: spawarka Magnum 200 plus dolożony falownik DC/AC plus jego sterowanie (z regulacją skladowej stalej) plus jonizator,plus zawór.Wydaje mi się że zbudowanie takiej przystawki do normalnej spawarki jest dużo prostsze (male częstotliwości) niż zbudowanie spawarki invertorowej , a to przecież robią użytkownicy Elektrody.Niżej pokazuje schemat (blędny) sterowania IGBT-ów falownika zdjęty z natury z podobnego do Magnum chińczyka.

szefff.
    Poziom 2  
    szefff. napisał:
    jednak kiedy przekręcałem przedmiot i chodziła ona na "sucho" wlączyła się lampka protect

ponawaiam pytanie ponieważ kupilem nową ale bez gwarancji:)
    monty_p
    Poziom 18  
    Możesz oddać do KINZO POLSKA na odpłatną naprawę. W kwitkach (na stronie w języku Polskim) masz do nich numer. Ewentualnie możesz poczekać. ODdałem swoją spawarę z identyczną usterką. W Uwagach poprosiłem o wyszczególnienie naprawy. Może napiszą co było nie tak :)
    Bogus105
    Poziom 16  
    witam,
    czytając opinie kolegów z forum zapragnąłem w końcu rozpocząć moją przygodę ze spawaniem i myślę, że najlepiej zacząć od tej spawarki KINZO. spawanie czysto hobbystyczne a'la smarkanie koło domu:) proszę uprzejmie tylko o inof na temat cyklów tej spawarki i jakieś zdjęcia, ponieważ jestem w takim miejscu, że biedronki nie ma i chcę kupić przez net tylko muszę ją zidentyfikować...
    Zdjęcia na forum proszę albo na bogus105(malpa)wp.pl

Dzięki!

P.S. czy ta KINZO to nie model 48P6300 ???
    lechoo
    Poziom 39  
    Bogus105 napisał:
    P.S. czy ta KINZO to nie model 48P6300 ???

Dokładnie to ten model. Wpisz na Allegro w wyszukiwarce: spawarka kinzo, a na pewno ją znajdziesz.
    monty_p
    Poziom 18  
    szefff. napisał:
    szefff. napisał:

ponawaiam pytanie ponieważ kupilem nową ale bez gwarancji:)

Witam!

Niestety nie dowiem się co wymieniono w mojej spawarce. Dzisiaj dostałem nową sztukę. Naprawa się nie opłacała ??

:-)

Jeżeli chcesz, to podam Ci kontakt do KINZO POLSKA, skąd przyszła do mnie paczka ze spawarką.
    lechoo
    Poziom 39  
    Witam, porobiłem trochę zdjęć bebechów tej spawarkeczki:

Spawarka Inwertorowa z Biedronki- opinie. Spawarka Inwertorowa z Biedronki- opinie. Spawarka Inwertorowa z Biedronki- opinie. Spawarka Inwertorowa z Biedronki- opinie. Spawarka Inwertorowa z Biedronki- opinie. Spawarka Inwertorowa z Biedronki- opinie. Spawarka Inwertorowa z Biedronki- opinie. Spawarka Inwertorowa z Biedronki- opinie. Spawarka Inwertorowa z Biedronki- opinie. Spawarka Inwertorowa z Biedronki- opinie. Spawarka Inwertorowa z Biedronki- opinie. Spawarka Inwertorowa z Biedronki- opinie. Spawarka Inwertorowa z Biedronki- opinie. Spawarka Inwertorowa z Biedronki- opinie.

Nie zagłębiając się w budowę wewnętrzną spawarki, do wad istotnych dla użytkownika należy zaliczyć krótkie i kiepskiej jakości (aluminium powlekane miedzą) kable spawalnicze i skromne uchwyty. Gniazda w spawarce też są jakieś dziwne i moje solidne kable wogóle się w nich nie trzymają, trzeba będzie je wymienić. Spawarka posiada funkcje anti-stick i arc-force, przynajmniej tak wynika z moich pomiarów. Podczas pracy najbardziej nagrzewa się dławik i radiator z diodami wyjściowymi, więc producent słusznie umieścił tam termostat. Na pochwałę zasługuje rozbudowany przeciwzakłóceniowy filtr wejściowy.
    monty_p
    Poziom 18  
    Usuwając te podstawowe problemy (Gniazda i przewody) można zwiększyć wydajność tego wynalazku ?? :)
    lechoo
    Poziom 39  
    Popracuję nad tym w najbliższym czasie, a o efektach na pewno poinformuję :)
    lechoo
    Poziom 39  
    Panowie, czy spawaliście elektrodami zasadowymi tym chińczykiem? Ja próbowałem i powiem szczerze, że moim zdaniem to bida z nędzą, chociaż fakt - zawodowym spawaczem nie jestem... Moja samoróbka (też max. 100A) w porównaniu z Kinzo elektrodami zasadowymi spawa wręcz bajecznie.
    monty_p
    Poziom 18  
    Nie próbowałem ale mam gdzieś kilka elektrod zasadowych. Sprawdzę. A co się dzieje ?? Gaśnie od razu po zajarzeniu ? Czy smarka ??
    lechoo
    Poziom 39  
    Trudno jest utrzymać stabilny łuk, często gaśnie, oczywiście podłączam + na elektrodę. Niewielkie zmniejszenie prądu wpływa korzystnie, ale i tak nie jest to czego bym oczekiwał...
    Wkrótce zrobię próbę spawania po zwiększeniu pojemności kondensatora filtrującego zasilanie w spawarce, może coś to poprawi. Moim zdaniem przekładnia transformatora głównego spawarki jest za wysoka, przez co napięcie wyjściowe jest trochę za niskie pod obciążeniem.
    grzes_rupinski1
    Poziom 11  
    Witam wszystkich na forum, mam pytanie do lechoo czy już porobił testy po zwiększeniu pojemności kondensatora. Posiadam taką samą spawarkę i nam trochę doświadczenia w spawaniu, i nieraz mam takie wrażenie jakby cos było nie tak z tą spawarką jakby gasiła łuk a nieraz jest ok można wpychać elektrodę głęboko i nie gaśnie, dodam że mam porównanie do innych spawarek. Pozdrawiam
    lechoo
    Poziom 39  
    Tak, dolutowałem dodatkowe 2x470uF/400V, ale jeszcze nie miałem okazji pospawać po tej zmianie, zrobiłem tylko pomiary statyczne przy obciążeniu spiralą - tętnienia zmalały. W niewielkim stopniu (o ok. 10A) można zwiększyć wydajność prądową spawarki potencjometrami montażowymi - jeden odpowiada za wartość minimalną prądu, a drugi maksymalną, ale nie pamiętam który... w każdym razie oba mam obecnie skręcone w skrajne położenia. Zrobiłem też pomiary temperatury - po ok. 3-4 min. ciągłej pracy ze sztucznym obciążeniem przy prądzie 100A radiatory tranzystorów nagrzały się do ok. 45°C, radiator z diodami do 65°C, transformator osiągnął 80°C, a dławik 110°C.
    Prawdę mówiąc to nie podoba mi się za bardzo charakterystyka wyjściowa tej spawarki, na poniższym wykresie literą C oznaczona jest najlepsza charakterystyka do spawania MMA (tak działa moja samoróbka - cały czas utrzymuje stały prąd), a Kinzo to coś pośredniego pomiędzy A i B. Moim zdaniem ten "Arc-Force" tylko przeszkadza podczas spawania, a prąd nie osiąga wartości znamionowej nawet przy maksymalnie krótkim łuku.

Żródło: Spawanie zgrzewanie i cięcie metali - A. Klimpel