Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aparatura RC 40MHz z Amatorskie RADIO 1-12/81

hawranek10 01 Lis 2005 13:09 34998 54
    wilk.
    Poziom 12  
    ludzie zlitujcie sie.Ma ktos przetłumaxczenie niektórych bo ja sie nie moge zabardzo odczytac
    jacynka84
    Poziom 26  
    Owszem. ale zdaje sie że nikt nie wie jak to zrobić.
    otp2
    Poziom 14  
    Jak ja bym sie bawił to koder i dekoder na mikkrokontrolerze a tor radiowy fabryczny. Zresztą jak obudować taką robioną aparature, to musi być funkcjonalne. Sam używam starego graupnera fm-314 kupionego za grosze czy jest sens samemu robic?
    sonar_magazine
    Poziom 11  
    NIE MA PROBLEMU TAKIEJ PRZERÓBKI NA INNE PASMO. PRZECIEŻ TAM SĄ TYLKO DO WYMIANY MODUŁY NADAWCZE I ODBIORCZE A TO KWESTIA 'KILKU LUTÓW'. SAM MODUŁ ODBIORNIKA MA 'ZAPIĘTE' TYLKO WYJŚCIE, MASĘ I ZASILANIE. PODOBNIE W NADAJNIKU. SKORO JEST KOMPLET - WYSTARCZY 'WKLEIĆ' DO NICH ELEKTRONIKĘ Z DOWOLNEGO KOMPLETU RC - MOWA O SCHEMACIE.... TAKIM JAK NP. POWYŻEJ. POZDRAWIAM WSZYSTKICH. sOnar
    bartek1205
    Poziom 1  
    chcialbym sam zbudowac nadajnik i odbiornik rc. czy moglbym dostać jakies schematy na ten temat, jestem początkującym modelarzem. Mój mail :bartek1205@wp.pl
    jacynka84
    Poziom 26  
    Toru radiowego napewno sam na razie nie zrobisz. ale kodery PPM możesz jak masz oscyloskop. ale zeczywiście jak robisz coś za pierwszym razem jest to nie opłacalne chyba że juz masz warsztat i małe doświadczenie.
    w załączniku koder i dekoder PPM trzeba go poprawić ale nie wiem jeszcze jak. no i dodać radio ,ale w życiu nie włożłbym tego od razu do samolotu...co najwyżej do samochodu.
    e_techman
    Poziom 18  
    Witam,

Zwracam uwagę, że materiał zamieszczony przez "jacynka84" ma swoje źródło i autora, zatem wypadałoby podać te dane a nie kopiować wyciętego kawałka. A może by szanowny autor postu przetłumaczył to co jest tam napisane, byłby to przynajmniej jakiś wkład pracy własnej.
    A może podzieliłbyś się także własnym doświadczeniem zdobytym przy budowie takiego kodera PPM?

A co do tematu aparatur, to po pierwsze możliwość ich zbudowania jest jak najbardziej możliwa, choć regulacja torów w.cz. (czy HF jak kto woli) oczywiście wyłącznie przez tych, którzy to potrafią i mają czym w innym przypadku nie radzę pojawić się wśród modelarzy z takim "robionym" sprzętem, a tym bardziej wśród tych, którzy latają.

Pozdr.
    e_techman
    jacynka84
    Poziom 26  
    Nie robiłem jeszcze tego kodera-ale mam zamiar w najbliższym czasie,lub inny tyle że jeszcze jest dołożony 555. A adresu strony nie pamiętam. "potencjometry powinny mieć wartości do 100kom.
    ramka(zdaje się) przy takich pot. uzyskamy 180 stopni obrotu serwa. 300k rezystor wymusza długość przerwy między wartościami potenc. powinno być ok 4ns. wyjścia z us. 4017 mogą dać do 9 kanałów proporcjonalnych. 10ąty jest do przerwy między seriami .potem jest reset i od nowa zliczanie wartości pot." wg mnie nie trzeba robić żadnego dekodera -w końcu mamy gotowe odbiorniki na tyle kanałów (np 7). Uwaga. pinologia może sie nie zgadzać. mozliwe że trzeba dobrać bardziej odpowiednie kondensatory i rezystory doświadczalnie.
    Neverhood
    Poziom 16  
    na układzie 4017 wyciągniesz max 7 kanałów, na 4015 da się 8 kanałów.
    Polecam tą stronę: http://home.nordnet.fr/~fthobois
    Jakby nie mówić mnie też interesują przeróbki - zwiększanie kanałów - muszę zrobić to w moim laser 4, ma być "laser 7", schematów koderw mam sporo, tak samo dekoderów. Ale na tej stronie jest kwintensencja wszystkiego.
    Co do stwierdzenia
    Cytat:
    nigdy bym nie włożył tego do samolotu
    , to się zdziwisz bo prawie wszystkie orginalne jadą na czymś takim - układ 4015 i kiedyś 4017 królują. np. w odbiorniku Hitec HFS 04 MG jest 4015, a w HFS 04 MI jest 4017 , dla zainteresowanych http://www.modelarski.net/index.php?option=com_content&task=view&id=24&Itemid=56
    jacynka84
    Poziom 26  
    "nigdy bym nie włożył tego do samolotu
    , to się zdziwisz bo prawie wszystkie orginalne jadą na czymś takim - układ 4015 i kiedyś 4017 królują. np. w odbiorniku Hitec HFS 04 MG jest 4015, a w HFS 04 MI jest 4017 , dla zainteresowanych"

Miałem na myśli własny tor radiowy z rąk począkującego w elektronice tym bardziej radiowej el. :-|
    Neverhood
    Poziom 16  
    Jak tak, to się zgadzam, bo bez przyrządów to ciężko wyregulować, ale też się da (ale lepiej zdala od innych modeli RC - możliwe zakłócenia).
    Neverhood
    Poziom 16  
    Jakie dwa wyjścia? jest jedno, no i wszystko powinno działać - dość prosty kodek, już go skopiowałem.
    Jeśli macie aparature z gniazdem trenera, to można zrobić taki koder, i z zawnątrz podpiąć go aparatury - gniazdo trener i włączać go tak jak przy kablu uczeń-instruktor. Ściągamy przełącznik- trener i testujemy swój moduł kodera, puszczamy i mamy firmową aparature. Ja mam zamiar w ten sposób testować zanim wsadze elektronikę do mojego nadajnika. Dla chętnych, zamiast aparatury tki koder można podłączyć do interfejsu komputeroewgo - np. kabel do FMS i testować koder w jakimś symylatorze.

Bardzo mi się podoba ten koder - prostota. Chyba tego zrobie jako pierwszego i od razu rozumiem jak to działa - więc moge zacząć projektować płytke.
    jacynka84
    Poziom 26  
    Moge ci powiedzieć że ten kodek zdaje sie działać -jakiś gość na elektrodzie pisał że go zrobił i niezle hula. ponadto jest chyba ze starej webry czy coś . mnie odstraszył bo ma ciut za dużo elementów, a jestem dość początkującym w elektronice.
    e_techman
    Poziom 18  
    Witam,

To nie jest ze starej "Webry", ten sprzęt został zaprojektowany zapewne na potrzeby konkretnej publikacji i gdyby szanowni grupowicze stosowali się do zasad publikacji to można by wiedzieć jakie jest źródło - w końcu znajdę i napiszę. Działa i jest zdecydowanie bardziej polecany niż rozwiązanie wcześniejsze.
    Co do starej "Webry" to rzeczywiście było tam dość proste rozwiązanie (2 scalaki), ale tylko dlatego, że jeden z układów miał w sobie licznik i układ czasowy co upraszczało konstrukcję, układy te jeszcze do niedawna można było kupić na giełdach.

Pozdr.
    e_techman
    dyduś
    Poziom 20  
    panie Techman jest to konstrukcja na pewno pana Mynarika a pasmo 27 Mhz było ustalone przez nasze socjalistyczne władze, a propo p.Wojciechowskiego to jego aparatury to zabawki, w porównaniu z tymi jak pan pisze starociami, bardzo mi smutno ale bracia Czesi wyprzedzili nas w modelarstwie z 50-lat i chyba nie tylko w tej dziedzinie...pozdrawiam
    e_techman
    Poziom 18  
    Witam,

widzę, że temat wrócił, zatem odnosząc się do uwagi p. "dyduś" nt. konstrukcji aparatury to podtrzymuję to co napisałem wcześniej, to nie jest konstrukcja opracowana (skonstruowana od podstaw) przez tego Pana tylko przerobiona przez niego do potrzeb własnych i tej publikacji. Dokładnie napisałem, że są oparte o konstrukcje fabryczne i to jest faktem. Po drugie co do publikacji p. Wojciechowskiego, to zdaje się, że nie miał Pan w ręku publikacji, o której wspomniałem i nie wie Pan o czym napisałem. Ta publikacja nie zawiera opracowań własnych autora, jego konstrukcje były opisane w innej książce, proszę sprawdzić.
    W tym przypadku widać wyraźną różnicę w podejściu do tematu, p. Wojciechowski szanował się jako konstruktor i nie publikował bez zgody firm materiałów, które nie były jego własnością. Jego własne konstrukcje rzeczywiście były autorskie.
    Uzupełniając jeszcze informacje o publikacjach, to przypomnę tylko, że w tym samym czasie (lata osiemdziesiąte) w polskich czasopismach np. "Modelarzu" pojawiały się szczegółowe opisy fabrycznych konstrukcji aparatur RC.

Pozdrawiam
    e_techman
    matigi13
    Poziom 1  
    ej mógł by mi ktoś wysłać schematy żeby szło zrobić kompletną płytke bo nie wiem które to musi być
    hawranek10
    Poziom 17  
    Witam. Zamieszczam całość materiałów z "Czeskiego Radia" z lat 12/80' rocznik 81' i 1;2/82'. Proszę Administratora Elektrody aby usunoł załączniki jpg zawierające strony dokładnie z tego czasopisma. Materiały które zamieszczam są w pdf . Są bardziej czytelne zawierają więcej materiałów (uzupełnienie). Równocześnie w terminie późniejszym będę zamieszczał rozwiązania dotyczące odbiornika z syntezą. Całość będzie dotyczyła częstotliwości 35MHz czyli dla modelarzy lotniczych. Pozdrawiam.
    Barnej
    Poziom 12  
    hawranek10 napisał:
    Witam. Zamieszczam całość materiałów z "Czeskiego Radia" z lat 12/80' rocznik 81' i 1;2/82'. Proszę Administratora Elektrody aby usunoł załączniki jpg zawierające strony dokładnie z tego czasopisma. Materiały które zamieszczam są w pdf . Są bardziej czytelne zawierają więcej materiałów (uzupełnienie). Równocześnie w terminie późniejszym będę zamieszczał rozwiązania dotyczące odbiornika z syntezą. Całość będzie dotyczyła częstotliwości 35MHz czyli dla modelarzy lotniczych. Pozdrawiam.

hawranek10, mógłbyś jeszcze dorzucić strony 20 i 21 z nr A/12/81 w lepszej rozdzielczości. Napisałem o tym tu na forum a nie na PW po to aby inni użytkownicy ściągając Twój plik wiedzieli, że jednak nie jest to "całość materiałów"
    hawranek10
    Poziom 17  
    Witam. Przepraszam ale to było nie przewidziane(zagubione strony) przepraszam. Ponieważ jest to z oryginału to nie poprawiam rozdzielczości. Można to było napisać na pocztę szkoda zajmowania miejsca na stronie. Pozdrawiam
    dyduś
    Poziom 20  
    Niestety materiały pana Wojciechowskiego się strasznie zestarzały/ jestem też staruszkiem i niestety dalej pracuję jako serwisant nadajników RC/ Dlatego bardzo polecam zaczynającym adeptom elektroniki RC , jednak zrobienie nadajnika ze stron czasopism czeskich .Jest tam aparatura FM i od tej należy zacząć.....powodzenia

Dodano po 27 [minuty]:

Warto przeczytać stronę www.alexrc.com dział elektronika są tam opisane przez pana Bigaja konstrukcje modulatora którą opracowal dla zapaleńców modelarstwa......