Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiast żarówki (ośw. dekor., mała awaryjność i pobór prądu)

20 Sty 2009 21:10 3780 15
  • Poziom 10  
    Witam!
    Mam problem z żarówką do oświetlenia figurki. Mam wyłącznik zmierzchowy i średnio raz na miesiąc muszę wymieniać spaloną żarówkę 15W lub 1,5miesiąca 25W kolor czerwony. Żarówka podświetla jak jest ciemno wiec sporo pracuje, ale mimo to mam pytanie czy jest jakaś możliwość zastosowania rozwiązania mniej awaryjnego? Dodam że żarówka ma tylko podświetlać w kolorze czerwonym i zużywać jak najmniej prądu.
    Dziękuję za odpowiedź
  • Relpol przekaźniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 36  
    patik29 napisał:
    Mam problem z żarówką do oświetlenia figurki. Mam wyłącznik zmierzchowy i średnio raz na miesiąc muszę wymieniać spaloną żarówkę 15W lub 1,5miesiąca 25W kolor czerwony. Żarówka podświetla jak jest ciemno wiec sporo pracuje, ale mimo to mam pytanie czy jest jakaś możliwość zastosowania rozwiązania mniej awaryjnego? Dodam że żarówka ma tylko podświetlać w kolorze czerwonym i zużywać jak najmniej prądu.
    Jak to się stało, że dotychczas:
    - nie podałeś więcej danych: opis, rysunki, foto, gdzie, co, jak (na dworze, temperatury, wilgotność ?),
    - nie wpadłeś na użycie świetlówek liniowych lub kompaktowych.

Może coś jest nie tak, trwałość 1 miesiąc to nawet na obecne byle jakie żarówki raczej mało. Świetlówki są już od ok. 4...6W/szt, jeśli nie będą często włączane, wytrzymują od 2 lat (tanie, deklarowana trwałość 1...6 tys godzin, zwykle zapłon bez podgrzewania skrętek) do kilkunastu (profesjonalne świetlówki kompaktowe, deklarowana trwałość 12...18 tys. godzin, zapłon z podgrzewaniem skrętek, dostępne tylko w lepszych hurtowniach, znacznie droższe... ale tylko na pierwszy rzut oka).
    są świetlówki kompaktowe 5...7W zarówno z gwintem E14 jak i E27 - trzeba zwykle poszukać, nie leżą w każdym sklepie. Światło ich zastąpi z powodzeniem żarówkę 15...25W, przy okazji mniej nagrzeje się oprawa i przewody (b. duży problem przy żarówkach >40W).
    Były tematy o świetlówkach na Elektrodzie, poszukaj.
    Są nawet produkowane świetlówki kompaktowe "dla leniwych" z wbudowanym czujnikiem zmierzchowym (nie jest to najlepsze i najtańsze rozwiązanie)...
    Świetlówki kompaktowe są zwykle białe (można pomalować lub założyć klosz kolorowy), świetlówki liniowe bywają od razu kolorowe, ale dużo droższe - lepiej "kolor" zrobić samemu...
    Jak by nie patrzeć, obecnie (2009-01) koszt zakupu, eksploatacji i wydajność świetlna (lm/W) dla wyrobów u nas dostępnych jest na razie większa w świetlówkach niż w LED (nie mówiąc już o żarówkach, gdzie ok. 99% energii zamienia się w ciepło...)

Rozwiązanie dla wyjątkowo leniwych: dwie żarówki (lepiej tej samej mocy) na 230V połączone szeregowo do sieci 230V - będą świeciły słabo, ale ich trwałość wzrośnie wielokrotnie...
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 39  
    kondensator napisał:
    Rozwiązanie dla wyjątkowo leniwych: dwie żarówki (lepiej tej samej mocy) na 230V połączone szeregowo do sieci 230V - będą świeciły słabo, ale ich trwałość wzrośnie wielokrotnie...

Albo 1 żarówka i włączona z nią w szereg dioda prostownicza 1N4007.
  • Poziom 11  
    wytrzymałość led to jakieś 100 000 godzin, a świecą jasno.
  • Specjalista elektryk
    Niestety, obecne diody mają porównywalną sprawność jak świetlówki kompaktowe. Trwałość też jest niska i nie ma pokrycia w deklaracjach producenta. Chyba, że cena jest astronomiczna i renomowany producent.
  • Poziom 32  
    Najzwyklejsze chińskie żarówki LED załatwia sprawę koszt ~30 zł + przesyłka. W firmie w której pracuje założone są żarówki led na ciągach komunikacyjnych już ponad rok świeca bez przerwy.
  • Poziom 10  
    Dodatkowe dane:
    Temperatura otoczenia: w lecie nawet do 30St C w zimie do -30St C
    W okresie zimowym czas świecenia od 16 do 7rano w okresie letnim 21 do 5 rano. Przy takich warunkach tak jak pisałem średnio 1 żarówka na miesiąc.
    dzieki wszystkim za rady pzdr
  • Poziom 36  
    lechoo napisał:
    Albo 1 żarówka i włączona z nią w szereg dioda prostownicza 1N4007.
    Ale w ten sposób wprowadzasz wyższe harmoniczne do sieci...
    Nie napisałem opcji z diodą również (a może zwłaszcza) dlatego, że nie wiemy jak w takim przypadku zachowa się tajemniczy wyłącznik zmierzchowy (może zamiast przekaźnika ma tyrystor ?) oraz jakie kompetencje i doświadczenie elektryczne ma Pytający.

Coś się szybko te żarówki kończą. Może kupuje cały czas w tym samym markecie, może blisko transformatora i w sieci 249V a żarówki ze starych zapasów (lub z CCCP) na 220V, a może ten wyłącznik zmierzchowy np. niepewnie łączy, mruga, iskrzy i stąd (m.in.) problem.
  • Poziom 22  
    To jest celowa robota producenta żarówek kiedyś żarnik podtrzymywało przynajmniej pięć wyprowadzeń a dzisiaj dwa dlatego żarnik obwiesi się i żarówka spalona a jeszcze jak świeci całą noc w zmiennych temperaturach.
  • Warunkowo odblokowany
    Wymień na neonówkę taką jak ma moderator . Poświeci bardzo długo a do takiego podświetlenia wystarczy no i efekt niezły
  • Poziom 10  
    Gdzie i jak tego cuda szukać? :)
  • Poziom 36  
    zubel napisał:
    Wymień na neonówkę taką jak ma moderator . Poświeci bardzo długo a do takiego podświetlenia wystarczy no i efekt niezły
    Ale jako (słabszy, choć bezpieczniejszy i bezobsługowy) zamiennik lampki oliwnej w kościele: w ciemnym pomieszczeniu ją widać, ale niczego wokół nie oświetli. Może gdyby założyć np. 15...20 sztuk... (ale ile by to kosztowało...), i podświetlenie wyjdzie na ciemno-pomarańczowo...

Inna opcja: założyć świetlówkę 4...6W i pozbyć się wyłącznika zmierzchowego: niech świeci się cały czas - i tak (przy podobnym oświetleniu) wyjdzie taniej niż kupowanie co miesiąc żarówek + koszt prądu do nich, cykliczne włączanie nie będzie zmniejszało jej trwałości, mniej rzeczy do popsucia...

Przy świetlówce 6W koszt energii wyniesie ok. 25zł/rok świecenia non stop + koszt świetlówki ok. 10zł (powinna wytrzymać min. kilka lat, ale niech będzie ze rok) czyli razem 35zł/rok (z wył. zmierzchowym ok. 18zł/rok, trwałość mniejsza niż bez wyłączania, ale i tak rok powinna wytrzymać).
    Przy żarówce 25W koszt energii przy świeceniu 12h/dobę wyniesie ok. 55zł + koszt żarówek (piszesz że wystarczają na 1 miesiąc) ok. 2zł x 12miesięcy= 24zł, czyli łącznie 79zł/rok, nie licząc kosztu prądu pobranego przez wyłącznik zmierzchowy, oraz kosztu i czasu dojazdów aby kupować i wymieniać żarówki...
    (Założyłem że koszt rzeczywisty łącznie z opłatami stałymi 1kWh=0.5zł).
    Jeżeli bardzo się pomyliłem w obliczeniach, to o proszę o poprawienie.