Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konwerter albo odbiornik pasma lotniczego

04 Kwi 2004 20:30 7873 17
  • Poziom 11  
    Potrzebuje schemat konwentera albo odbiornika pasma lotniczego (115-145 MHz)
    Pilne
  • Moderator
    Cześć !

Na co chcesz konwertować ?
    Na CB , UKF , KF czy na coś innego ?
    Napisz coś więcej !
  • Poziom 11  
    jednym słowen chcem podsłuciwać pilotów. stary mi mówił że może być konwenter pasma lotniczego na zwykłe radio albo poprostu odbiornik
  • Poziom 28  
    Pasmo lotnicze śmiga od 108 do 136MHz i to w AM!!! czyli "zwykłe" radio UKF z FM się nie nadaje! CB? a masz takie CB co się przestraja prawie 30MHz :)? chyba że masz upatrzoną daną częstotliwość... Temat był już poruszany na forum i umieściłem tam link na schedmat odbiorniczka lotniczego.
  • Poziom 23  
    prosze bardzo znalazlem w swoich"smieciach"odbiordasek dla Ciebie moze nie jest to rakieta ale ma tez swoie zalety-jest bardzo prosty
    zycze milej zabawy
  • Poziom 28  
    Masz rację Kwazor. Ale jest jeszcze jeden trik do przeskoczenia - obwody wejściowe też muszą być przestrajalne bo pasmo jest baaardzo szerokie. Szczerze mówiąc aż tak bardzo ciekawego to na pasmach AIR nic nie słychać, czasami VOLMET sięprzyda jeśli nie chce się komuś za okno głowy wystawić i zobaczyć jaka pogoda. Chyba, że mieszka się blisko jakiegoś aeroklubu czy lotniska. Raporty pojawiających się na radarze samolotów szybko się nudzą :( no i jeszcze trzeba coś angielskiego liznąć żeby dowiedzieć się mówią ze pilosi przechodzą z poziomu lot x na y :) . Miłych nasłuchów...
  • Poziom 14  
    Przestrajałem kiedyś głowicę gfe105 na pasmo 145MHz więc tym bardziej na pasmo 118 - 136 też się będzie nadawała, no, ewentualnie nie będzie pełnego pokrycia pasma, do tego tor pośredniej 10,7MHz najlepiej z filtrem kwarcowym (w sprzęcie demobolowym radmora było tego na pęczki) i dalej np TCA440 albo jeszcze lepiej TDA1572T (ten się idealnie nadaje bo ma w sobie wszystko co będzie potrzebne czyli stopień przemiany IIpcz, detektor AM z przedwzmacniaczem mcz, ARW, sterowanie wskaźnikiem sygnału itp) i mamy super odbiornik na pasmo lotnicze. Gdyby jeszcze ktoś napisał mały programiok do sterowania TSA6057 lub 5511 to mielibyśmy całkiem sumpatyczne radio do nasłuchu pasma lotniczego. Co o tym sądzicie?
  • Poziom 37  
    Temat znów jest aktualny więc "pcham" go w górę!
  • Poziom 23  
    ale chodzi ci o konwerter czy caly odbiornik?bo konwerter mozna zrobic na ne 602 podpiac pod glowice ukf a wyjscie 10,7 do radia na krotkie-chyba prosciej juz nie mozna(procz tego detektorowca,ktory zamiescilem pare postow wyzej) a inne warianty odbiornikow zamieszcze(linki)w pozniejszym czasie (caly czas potykam sie o takie schematy)
    pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Witam
    Tak przegladam te posty o tym pasmie lotniczym i zastanawiam sie dlaczego nie ma zaiteresowania tym odbiornikiem detektorowym podanym wyzej. Przeciez to taki prosty uklad. Chyba ze nie ma szans dzialac ? Czy nikt nie probowal go zmontowac ?
    pozdrawiam
    delta
  • Poziom 23  
    nie wiem, ja go nie robilem, pociagnolem tego pdf-a pod koniec lat dziewiedzsiatych(jeszcze nie mialem peceta hehe), nie wiem czy ten odbiornik dobrze sie sprawuje(watpie!). proponuje jakis superreakcyjny ale trzeba pamietac ze takie odbiorniki sa czule ale zaklocaja, najlepszym rozwiazaniem jest superheterodyna czyli glowica na pasmo lotnicze z posrenia na 465KHz (AM) lub na 10,7MHz i radio z krotkimi, lub jeszcze inaczej konwerter i radio CB.
    odbiornik detektorowy gwarantuje odbior tylko bardzo silnych sygnalow, ten mankament nie jest rekompesowany przez prostote wykonania i prosze ten schemat potraktowac bardziej jako ciekawostke niz jako konkretne rozwiazanie.
    Pzdr. Piter
  • Poziom 23  
    rozume ze to tez jako ciekawostka, a nie alternatywne rozwiazanie
  • Poziom 33  
    [quote="Piter K."]rozume ze to tez jako ciekawostka, a nie alternatywne rozwiazanie[/quote

Zgadza się!