Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner AS642

kojot999 04 Kwi 2004 20:33 3116 13
  • #1 04 Kwi 2004 20:33
    kojot999
    Poziom 12  

Mam problem właśnie z tym tunerkiem. Po włączeniu jest wszystko ok. Ale po jakimś czasie grania zanika mi stereo i dostrojenie też nie zabardzo działa. Głowica GFE 105 jest przestrojona. Może ktoś wie co to może być?

0 13
  • #2 04 Kwi 2004 23:54
    sdzyx
    Poziom 17  

a napewno dobrze przestrojona?

0
  • #3 05 Kwi 2004 14:09
    kojot999
    Poziom 12  

myślę że dobrze. Postępowałem wg instrukcji, które znalazłem na elektrodzie. Przestroiłem dwa tunery z tymi głowicami AS632 i AS642. AS632 chodzi idealnie, a AS642 szwankuje..

0
  • #4 05 Kwi 2004 14:27
    fancy
    Poziom 12  

Tez kiedys mialem podobny problem. Wina byl kondensator ceramiczny przy heterodynie. Po prostu temperaturowo zmienial swa pojemnosc i stacja odstrajala sie. Nawet Arcz nie pomagalo. Byc moze to dzieje sie z kondensatorem w filtrze wejsciowym lub wzmacniaczu w.cz. Wtedy tuner nie odstroi sie, ale jego czulosc spadnie i stereo sie wylonczy. Jak wlaczysz tuner to dmuchnij suszrka do wlosow na otwarta glowice. jesli stacja ucieknie to kondziorki do wymiany. Aha i nie sugeruj sie tym, ze kondensator jest nowy (jesli je wymieniales przy przestrajaniu). Obecnie sklepy sprowadzaja najtansze podzespoly ktorych jakosc pozostawia sporo do zyczenia.

0
  • #5 05 Kwi 2004 14:52
    djlj24
    Spec od car audio

Ja bym jeszcze sprawdził cewke na p.cz. Często starzeniowo odstraja się i arcz jeszie w nie tą stronę co trzeba, delikatne wkręcenie centruje stację.

0
  • #6 05 Kwi 2004 16:48
    kojot999
    Poziom 12  

podgrzałem głowice i stacja zniknęła, teraz musze pomyslec który kondensator wymienić.. mogę prosić o dokładne informacje?

0
  • #7 06 Kwi 2004 13:17
    fancy
    Poziom 12  

Nie mam schematu wiec nie powiem Ci dokladnie ktory to. W kazdym razie chodzi o ten kondensator ktory jest dolaczony do cewki heterodyny. Bedzie on rownolegle z trymerem heterodyny. Cewka i trymer heterodyny to te ktorymi ustawia sie zakres pasma odbieranych przez tuner czestotliwosci. Cewke latwo poznasz - zazwyczaj ma metalowy rdzen. Jesli elementy sa OK to lekkie podgrzanie glowicy nie powinno powodowac uciekania stacji. Ale pamietaj, ze jesli mocno bedziesz podgrzewal to nie ma takich kondensatorow, ktore by nie zmienily pojemnosci. Jesli nie wiesz na ile ma to byc stabilne to porownaj sobie z tym drugim dzialajacym tunerkiem. powodzenia!

0
  • #8 06 Kwi 2004 15:33
    h jaworski
    Specjalista AGD

fancy tego konkretnie kondensatora chyba już nie ma bo usuwa się go w czasie przestrojenia co do głowicy to trzeba sprawdzic czy nie zmienia sie napiecie arcz i napiecie strojenia a dopiero potem sprawdzam kondensatory heterodyny

0
  • #9 06 Kwi 2004 20:01
    kojot999
    Poziom 12  

hm.. to ja chyba za mocno tą głowicę podgrzałem bo aż jej dotknąć nie dało, więc nic dziwnego, że stacja uciekła.. tak jak mój poprzednik napisał tego kondensatora prawdopodobnie już nie ma, bo go wymontowałem żeby przestroić głowicę. Napięcie strojenia jest prawidłowe a napięcie arcz muszę poszukać..

0
  • #10 06 Kwi 2004 20:58
    kaem
    Poziom 26  

Jeżeli to sprawa dostrojenia to nie pomogę ponadto co napisali koledzy. Ale jeżeli tylko gaśnie "STEREO" i "DOSTR." to winien jest obwód z cewką F202 we wzmacniaczu p.cz. albo nawet w detektorze FM. Pisał o tym chyba "djlj24" ale ja trochę więcej o tym. Nawet nieznaczne skoki temperatury w pomieszczeniu i wnętrzu tunera powodują przesuwanie się "zera" FM i wtedy trzeba na ustabilizowanej temperaturze otoczenia dostroić tą cewkę w ten sposób, by te dwie czerwone diody gasły symetrycznie przy odstrajaniu się od stacji o taką samą liczbę gasnących diod na wskaźniku sygnału. Niestety, obawiam się że to jest błąd konstrukcyjny i nie da się tego usunąć bez dużych, totalnie nieopłacalnych przeróbek toru p.cz. Niska jakość tej cewki powoduje, że to dostrajanie trzeba powtarzać nawet co pół roku. Jeżeli się dostroi dokładnie, to przez jakiś czas nie powinno nic uciekać. Natomiast z dokładnoscią strojenia fabrycznego różnie bywa i ta niedokładnosć, która wystarcza w filtrach 7x7, tutaj w połączeniu z kiepską jakością cewki i rdzenia, może później sprawiać kłopoty. Regulacja F202 to jedyna regulacja w p.cz., którą można zrobić praktycznie na oko. Bez serwisówki i wobulatora pozostałymi rdzeniami w p.cz. lepiej nie kręcić.
    Jest to najpoważniejsza wada tego skądinąd niezłego tunera (czułość i selektywnośc jest wg mnie na poziomie polskich tunerów z syntezą, np. AS-502).
    Czy zdarzało się to także przed przestrojeniem? Być może jednak niechcący naruszyłeś przy wycinaniu kondensatorów inne elementy głowicy. Może któryś z kondensatorów okolicach heterodyny ma ukruszoną emalię? Tak przy okazji: warto wymienić kondensator C17 (6p8) na mniejszy o połowę. Ułatwi to odbiór słabszych stacji przy włączonej ARCz, ale ze względu na konstrukcję głowicy często się tą zmianę pomija bo nie jest bezwzględnie konieczna.

0
  • #11 06 Kwi 2004 23:16
    kojot999
    Poziom 12  

przed przestrojeniem działo sięto samo. Kiedyś kiedyś, jak tuner był nowy, czyli x lat temu;) wszystko było ok. Wydaje mi się że z głowica jest ok. Gasnątylko te dwie diody, właściwie dostrojenie wogóle sięnie zapala, a stereo ginie po jakimś czasie. Spróbuję z tą cewką F202 coś zrobić.

0
  • #12 07 Kwi 2004 08:27
    fancy
    Poziom 12  

A czy jesli stacja Ci ucieknie to krecac galka strojenia jestes w stanie znalezc ja w innym punkcie skali?

0
  • #13 07 Kwi 2004 15:29
    djlj24
    Spec od car audio

Ja już trochę (kilkadziesiąt w sumie) tunerków tego typu przestroiłem i w 90% potrzeba było drobnej korekcji tego filterka. Ale potem każdy był bardzo zadowolony nawet do dziś wiele osób używa sobie tych tunerków i jest ok. Ale nie martwcie się w Technics, Sony, Marantz i Yamacha raz na kilka - kilkanaście lat też trzeba p.cz. dostroić. Ferryty się starzeją niestety.

0
  • #14 07 Kwi 2004 21:26
    kojot999
    Poziom 12  

cała stacja nie uciekała żebym ją muszał szukaćw innym miejscu, tylk ostereo znikało. Poprawiłem tor p.cz. za radą kolegów i teraz wszystko jest ok:) tunerek ładnie śmiga:) dzięki za rady. Pozdrawiam wszystkich:)

0