Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel PAT 86Sonel PAT 86
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa dławika z połowy rdzenia EE65 - jak to liczyć?

20 Sty 2009 22:20 3641 3
  • Poziom 26  
    Witam
    Stanąłem przed problemem budowy dławika do PFC o mocy 6kW, wymagana indukcyjność L=200uH i maksymalny spodziewany prąd Imax=55A. Wykorzystanie rdzenia EE65 ze szczeliną 7,2mm i Al=100 rozwiało się po obliczeniu B która wyszła ponad 450mT. Jeden z kolegów podesłał mi link: http://www.stevehv.4hv.org/12kwPFC.htm którego autor dławiki wykonał na połówkach rdzeni EE (też chyba EE65). Z ciekawości pomierzyłem Al połówki rdzenia EE65 i wyszedł prawie 250 , po złożeniu dwóch połówek Al wzrosło do 390 , z tym że boczne ścianki dokładnie do siebie nie przylegają bo sa nie równe i jest mała szczelinka. Na zdjęciu poniżej:
    Budowa dławika z połowy rdzenia EE65 - jak to liczyć?
    dławik jest złożony z 3 połówek rdzenia EE na którym nawinięte jest 10zw , Imax 100A , L tego dławika wyszła 68uH. Mam zatem pytanie jak policzyć przy jakim prądzie nasyci się taki dławik? Złożony z jednej , dwóch , trzech kształtek?
    Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Sonel PAT 86Sonel PAT 86
  • Poziom 42  
    Żmudne byłoby wyprowadzenie jakiegokolwiek wzoru. Łatwiej nawinąć ze 100 zwojów i zmontować układ do pomiaru prądu nasycenia.

Acha, mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z tego, że stosując taki dławik nie będziesz w stanie przejść procesu homologacji takiego zasilacza - nie zapanujesz nad zakłóceniami.

I jeszcze: rdzeń E71, szczelina 14 mm, AL=121, 41 zwojów, 55.3A/400mT, maksymalny współczynnik I^2*L = 0.65 J przy 2500 A*zw (AL spada do ok. 102).
  • Sonel PAT 86Sonel PAT 86
  • Poziom 26  
    Witam
    Faktycznie taki dławik może nieziemsko "siać" zakłóceniami, ogólnie urządzenie te buduję amatorsko ale to mnie nie usprawiedliwia, przyznam się szczerze że testowałem taki dławik ( na połówce EE65) w spawarce L ~ 6uH i się całkiem spisywał. Tam to akurat nie miało sensu, dopiero uzyskanie sporej indukcyjności 200uH przy jednoczesnym dużym prądzie pchnęło mnie w tym kierunku. Czyli lepiej praktycznie nawinąć 100zwoi, zmierzyć maksymalny prąd przy którym jeszcze prąd jest liniowy i wyznaczyć Amperozwoje?
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Dokładnie tak. Zerknij na AVT2382 - ja tego używam do dławików, których nie jestem w stanie sprawdzić inaczej.